Reklam
Reklam

Zeytinyağının Cilde ve Saça Faydası

 • 28 Şubat 2018
 • Zeytinyağının Cilde ve Saça Faydası için yorumlar kapalı
 • 65 kez görüntülendi.

Zeytinyağının Cilde ve Saça Faydası

Zeytinyağı çok sağlıklıdır ve birçok faydası bulunur. Zeytinyağı sıkarak ve yağlarını çekerek elde edilen bu yağ türü olup pek çok farklı biçimde işlenir ve birçok alanda özellikle güzellik için kullanılır. Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez diyebiliriz.

Şimdi, sadece salata sosu veya kızartma çanağında zeytinyağı kullanmak yerine cildinize, saçınıza ve tırnaklarına büyük avantajlar sağlamak için güzellik rutine zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Uluslararası Zeytin Konseyi’ne göre zeytinyağı, güzelliğini arttırmada önemli bir rol oynayan A, D, K ve E’yi içeren birçok vitaminler içerir.

Aslında yağ, çeşitli yüz temizleme ürünleri, saç bakımı ürünleri, sabunlar, vücut yıkar ve losyonlarda gerekli bir bileşen olarak kullanılır. Zeytinyağının saça ve cilde olan faydası asla küçümsenemez.

1. Cildi Nemli Tutar

Zeytinyağı yüzünüzün cildini ve vücudunu yumuşak tutar, pürüzsüz ve nemli tutmaya yardımcı olan nemlendirme özelliğine sahiptir. Aslında yağ kolayca cildin derinliklerine nüfuz eder, Bu nedenle cildinizi uzun süre yumuşak ve pürüzsüz tutar. Kuru cildi olanlar için son derece yararlıdır.

Dahası, zeytinyağındaki doğal lipitler sebum üretimine katkıda bulunurlar. Sebum vücudun doğal yağlayıcıdır. Ayrıca, hasarlı cilt hücrelerini onarabilir.

Nanomaterials and Nanotechnology dergisinde yayınlanan 2016 çalışmasında zeytinyağı mikroemülsiyonlarının kozmetik geliştirme çalışmalarında çekici bir formülasyon olduğu ve kozmetik bileşenler veya biyolojik açıdan aktif bileşikler için bir dağıtım sistemi olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. İnsan deneklerinde cilt tahrişi ve nemlendirme testi daha ileri çalışmalar için önerilir .

 • Duş veya banyodan sonra cildinizi hafifçe kurutun. Zeytinyağını bir nemlendirici olarak kullanın ve hafif nemli haldeyken cildinize masaj yapın.
 • Alternatif olarak sabahları nemlendirilmiş ve esnek cildin keyfini çıkarmak için yatmadan zeytinyağını yüz, el ve bacakların her yanına uygulayın.

2. Erken Cilt Yaşlanmasına Karşı Savaşır

Yaşlandıkça cildinizde kırışıklıklar ve ince çizgiler görülür. Ama zeytin yağı ile, bu eskime işaretlerini muhafaza edebilirsiniz.

Zeytinyağında güçlü bir antioksidan olan E Vitamini, cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca, erken yaşlanma belirtilerini önlemek için cildi sıkılaştırır.

Artı, tekli doymamış yağ asitleri, genç görünüşlü cildin tadını çıkarmaya yardımcı olmak için cildi gençleştirir .

2012’de PLoS One’da yayınlanan bir çalışmada zeytinyağı tüketimi ile ilişkili diyet zeytinyağı veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarının fasiyal fotograsyon şiddeti üzerindeki olumlu etkileri desteklenmektedir .

 • Günlük tedavide, yüzünüzdeki, boynunuzdaki, ellerinizdeki ve bacaklarındaki az miktarda zeytinyağını hafifçe masaj yapın ve en az 5 dakika boyunca yapın. Bir başka seçenek, 2 çorba kaşığı organik çiğ balı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve ½ su bardağı olgun papaya hamurunu bir kap içine koyun. Karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 5 ila 10 dakika kadar bekletin, sonra karışımı ılık suyla durulayın. Haftada bir veya iki kez kullanın.

3. Güneş Işınlarını Yatıştırır.

Cildiniz güneş yanığı varsa zeytinyağı yemeyi deneyin. Şiddetli güneş yanığının iyileşmesine yardımcı olabilir.

Zeytinyağının yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği, iltihaplanmayı azaltmaya ve cildi canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca cildi soyma, güneş yanıklarının ortak bir belirtisi önler.

Zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığında derinize verilen güneş hasarının şiddetini azaltabilir ve sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

 • Pharmacognosy Review’da yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma zeytinyağının UV ışınlarının yaklaşık% 20’sini bloke ettiğini bildiriyor (4) . Güneş yanığı alanına biraz zeytinyağı sürtün ve birkaç saat boyunca bırakın. Soğuk su ile yıkayın. İyileşmeyi teşvik etmek için birkaç gün boyunca günde birkaç kez kullanın.
 • Ayrıca sıcak bir banyoya zeytinyağını ilave edebilir ve vücudunuzu en az 30 dakika süreyle ıslatabilirsiniz. Bunu günde bir kez yapın.

4. Sağlıklı Saçlar

Saç dökülmesi veya saç inceltilmesi olsun, zeytinyağı saçınızın sağlığı için son derece yararlı olabilir. Aslında, yağ birçok saç sorununa cevaptır. Zeytinyağının yararları arasında en çok saça olan faydası diyebiliriz.

Nemlendirici özelliği sağlıklı saç büyümesini sağlar . Ayrıca, yağ saç derisinin içine nüfuz eder ve kafa derisi dokusunu yumuşatarak saç derisi iltihaplarını tedavi eder.

 1. Kafa derinizi biraz ılık zeytinyağı ile 5 ila 10 dakika arasında dairesel hareketlerle masaj yapın.
 2. Bir gece bırakın.
 3. Ertesi sabah, her zamanki gibi saçlarınızı şampuanlayın.
 4. Haftada 2 veya 3 kez yapın.

zeytinyağı ansiklopedikya

5. Saçlara Parlaklık katar.

Cansız ve cansız saçlara parlaklık katmak istiyorsanız zeytinyağı çok etkilidir.

Yağ, kuru ve hasar görmüş saçlara nemi geri kazandırmaya yardımcı olur, böylece parlak ve sağlıklı olur.

Ayrıca, saçları yumuşatılmış, kıllarının idamesi zorlaşır.

 • Saçınıza kökten uçlara kadar sıcak zeytin yağı uygulayın. Kafa derinize ve saçınıza birkaç dakika boyunca masaj yapın, daha sonra 30 dakika boyunca bir duş başlığı koyun. Saçınızı suyla durulayın, sonra her zamanki gibi şampuanlayın ve koşun. Bunu haftada 2 veya 3 kez yapın.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı zeytinyağına 1 yumurta akı ilave edin ve pürüzsüz bir macun elde edilinceye kadar iyice dövün. Bu macunu nemli saçlarınıza ve kafa derinize uygulayın. Kafanı bir duş başlığı ile yaklaşık 30 dakika boyunca örtün. Ardından saçlarınızı hafif bir şampuan ve soğuk suyla yıkayın. Haftada bir kez yapın.

6. Göz altı Karanlığını Gideriyor

Zeytinyağını , gözlerinizin altındaki koyu halkalardan kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, polifenoller, E vitamini ve cildinizi aydınlatmaya yardımcı olan ve koyu lekeleri gidermeye yardımcı olan fitosterollere sahiptir.

Aynı zamanda göz çevresindeki hassas cildi besler ve ince çizgileri yumuşatır.

 • Gözlerinizin altına hafifçe zeytinyağı dokundurun ve yatmadan önce hafifçe birkaç dakika masaj yapın. Ertesi sabah alanı suyla yıkayın. Günde bir kez tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek, eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyu karıştırmaktır. Onları iyice karıştırın ve gözlerinizin etrafındaki koyu halkalara uygulayın. On dakika boyunca bırakın, sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Günde 1 veya 2 kez yapın.

7. Topuk Çatlaklarına Önerilir

Bölünmüş, kaba topuğun iyileşmesi için nem gerekir ve zeytinyağı nemlendirme özellikleri bakımından zengindir. En iyi sonuç için, yağın cildinize tamamen nüfuz edebilmesi için bol miktarda zamana izin vermek için yatmadan önce zeytinyağını kullanın.

 1. Ayaklarınızı 10 dakika sabunlu suda bekletin.
 2. Ayağınızı nazikçe pomza taşıyla ovun.
 3. Ayaklarınızı su ile durulayın ve iyice kurulayın.
 4. Topuklarınıza ve tabanlara bol miktarda zeytinyağı uygulayın.
 5. 5 dakika masaj yapın.
 6. Bir çift temiz çorap koyun ve yatın.
 7. Topuklarınızdaki çatlaklar tamamen kaybolana kadar bunu bir kaç gün tekrarlayın .

8. Doğal Makyaj Temizleyici

Evinizde bir şişe zeytinyağı varsa, ticari makyaj temizleyicisine ihtiyaç yoktur. Extra-virgin zeytinyağı etkili bir doğal makyaj temizleyicisi olarak çalışır.

Yağ, yüzünüze uyguladığınız diğer yağ bazlı ürünlerin üzerine kapanmaya yardımcı olur ve böylece inatçı makyajı çıkarmak için mükemmel bir bileşen haline getirir. En sert su geçirmez makyajı bile kaldırabilir.

Artı, cildi iyi nemlendirecek şekilde yardımcı olur.

 • Hafif makyaj yapıyorsanız, pamuklu bir top üzerine biraz zeytinyağı koyun. Makyajı yüzünüzden kaldırmak için kullanın. Sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Ağır makyaj için, yüzünüze birkaç damla ekstra sızma zeytinyağı uygulayın. Yüzünüzde masaj yapın ve bir süre bekletin. Ilık suyla ıslatılmış bir bezle yüzünüzü iyice silerek takip edin. Bütün makyajlar bitmiş olacak.

9. Zayıf Tırnakları Güçlendirir

Zeytinyağı zayıf ve kırılgan tırnaklar için de iyidir. Nemlendirici özelliği tırnakların onarılmasına yardımcı olur. Tırnaklarını yumuşatır, tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar.

Zeytinyağı, ayrıca ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen, manikürlerden asılı küçük cilt kısımları olan hangnaları önleyebilir.

MjFAI_1505476706_3876

10. Çatlamış Dudakları İyileştirir

Çatlak ve kuru dudakları tedavi etmek için zeytinyağı E vitamini nedeniyle çok etkilidir. Bir nemlendirici olan zeytinyağı, dudaklarınızı pürüzsüz, yumuşak ve esnek hale getirmek için bir dudak nemlendiricisi olarak da çalışır.

Zeytinyağı ayrıca koyu renk dudakları hafifletir ve parlak yapar.

 • Kaba şekeri ve1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile birleştirin. İsterseniz, karışıma biraz limon suyu ekleyin. Dudaklarınızı hafifçe ovmak için karışımı kullanın. Dudaklarınızı ılık suyla durulayın, sonra hafifçe kurutun ve biraz zeytinyağı uygulayın. Bunu haftada birkaç kez yapın.
 • Kuru veya çatlamış olmasını önlemek için günlük zeytinyağını doğrudan yatmadan önce dudaklarınıza da uygulayabilirsiniz.
 • Zeytinyağına gelince, katkı veya kimyasal madde içermeyen yüksek kaliteli bir ürün seçin.
 • Hassas ciltleriniz varsa, yağlı ciltleriniz varsa veya dermatit gibi durumlardan muzdaripseniz, zeytinyağını güzellik amaçlı kullanmayın.
 • Zeytinyağını aşırı ısıya, ışığa veya oksijene maruz bırakmayın.
 • Güzellik içeriden başladığı için diyetinize zeytinyağını eklemeyi unutma!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ