Reklam
Reklam

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

  • 15 Mart 2017
  • 14.062 kez görüntülendi.

Zeytin Çekirdeği Faydaları

Kahvaltıların ve ufak atıştırmalıkların en gözdesi olan zeytinin faydalarına sitemizde geniş yer vermiştik. Zeytin ve zeytinden üretilen zeytinyağının faydası saymakla bitmez.   Uzun yıllardır birçok hasatlık zeytin ve zeytinyağının etkisi ile şifa bulmuştur. Şimdi ise zeytin çekirdeğinin faydaları konuşulmaya başlamıştır. Zeytin kadar çekirdeği de tam bir şifa kaynağıdır.

Neredeyse her gün tükettiğimiz zeytinin çekirdeklerini çöpe atarken bir kez daha düşünün. Yediğiniz zeytinin çekirdeklerini atmak yerine yutun. Evet, yanlış duymadınız, zeytin çekirdeğinin faydaları insana tam bir şifa kaynağıdır.  Tam olarak bilimsel açıdan kesin veriler olmasa da bazı sağlık uzmanlarından aldığımız bilgilere göre Zeytin çekirdeğinin faydalarını sizler için sıralayalım…

  • Mide rahatsızlığı yaşayan kişiler günde 2-3 adet zeytin çekirdeği yutmalılardır. Bu şekilde şikâyetleri azaldığı görülmüştür. Özellikle mide yanması yaşayan kişilerin bu küçük zeytin çekirdeklerini yuttuklarında şikâyetleri önemli derecede azalacaktır.  Ayrıca ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları da büyük yarar sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemi organlarında sıkıntı yaşayan kişilerin tükettikleri zeytin çekirdeklerinin yarattığı olumlu etkiyi kısa sürede görürler. Kısacası zeytin çekirdeği yutmak sindirim sistemi sorunlarının iyileştirmesinde büyük yarar sağlamaktadır.
  • Kabızlık sorunu yaşıyorsanız zeytin çekirdeği yutmanızı tavsiye ederiz. İster çekirdek olarak isterseniz de toz olarak tüketebilirsiniz.
  • Gözlemlere bakıldığında zeytin çekirdeği tüketenlerin basur sorunu ile karşılaşmadıklarını açıkça belirtebiliriz.
  • Zeytin çekirdeği faydaları arasında en çok bilineni ağrı kesici özelliğinin bulunmasıdır. Zeytin çekirdeği özellikle kırık, çıkıklardan dolayı oluşan ağrıların giderilmesinde etkili olmaktadır.
  • Zeytin çekirdeği tüketiminin kanser riskini ortadan kaldırdığını da açıkça belirtebiliriz. Ancak ifade etmek isteriz ki, tüm bu görüşlerin bilimselliği henüz açıklanmamıştır.

 

 

zeytin çekirdeği

 

Zeytin Çekirdeğinin Zararları

Zeytin çekirdeğini bütün olarak yutmak yerine, toz halinde tüketmek gerekir.  Tartışmalara neden olan zeytin çekirdeğinin bütün veya toz olarak yutulması bilimsel olarak kesinliğe kavuşmamıştır.

Bazı hekimlere göre zeytin çekirdeği yutmak apandisit rahatsızlıklarına sebep olabileceği yönündedir.

Zeytin çekirdeğinin zararları arasında ise çekirdeğin yapısı gereği sert olduğundan dolayı sindirmek güç olacağından bağırsaklarda sorun yaratabileceği söylenmektedir.  Bu şekilde olduğunda ise hem mide hemde bağırsaklar büyük zarar görmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ