Reklam
Reklam

Yüzmenin Faydaları

  • 15 Şubat 2018
  • Yüzmenin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin sağlığa yararları, obezitenin azaltılması, kas kuvvetinin geliştirilmesi ve stres , sırtüstü ağrı ve hatta göğüs kanserinin hafifletilmesidir. Hamilelik sırasında da oldukça yararlıdır. İster bir havuza dalmak ya da açık denizde yüzmek olsun, hepimiz suya dalmaktan hoşlanıyoruz. Yüzme kendiliğinden canlandırıcı bir deneyimdir, fakat neyse ki bizim için bu eşsiz egzersize ek olarak birçok sağlık faydası da vardır.

Yüzmeler zihin kadar vücut için de harikalar yaratıyor. Tüm vücudunuzu çalışmanıza, böylece insan vücudunun kas kuvvetini ve kardiyovasküler gücünü geliştirmenize yardımcı olur. Vücut yüzme hareketiyle maksimum rahatlama sağlar. Yüzmenin faydaları günümüzde çok fazla araştırılmaya başlanmıştır.

Yüzmenin sağladığı faydaları eğlenceli, gevşeme ve eğlenceyle ilişkilendirilir. Vücut mekanizmalarımız için de son derece yararlıdır. Yaz döneminde vücut ısısını düşürmede yardımcı olur ve bizi serinleterek enerjimizi gençleştirir. Başka hiçbir egzersiz gibi güçlü ve enerjiyi arttırır. İspanya’da Extremadura Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, ılık suda yüzmek, vücudu ağrıdan rahatlatabilir. Yüzmenin faydalarını araştırdık ve kaleme aldık.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Yüzmenin sağlığa yararları çoktur. Bu günlerde, insanlar aerobik egzersiz formunu keyifli ve eğlenceli buluyor, bu yüzden giderek daha fazla insan su sporuna katılıyor. Yüzmenin bazı yararlarını keşfedelim:

Obeziteyi Azaltır

Yüzme, kilonuzu azaltmak ve obeziteyi ortadan kaldırmak için son derece yararlı bir egzersizdir. Bir yüzme vücutta çok kalori yakar , çünkü birçok farklı vücut parçası bu süreçte yer alır. Sadece bir saatlik yüzmede 800 veya 900 kaloriyi kaybedebilirsiniz. Birçok kişi, uyum ve tecrübesiz kalabilmek için bu egzersiz formunu kullanır.

Stresi Dindirir

Bu aerobik egzersiz sizi rahatlatır ve enerji seviyenizi yükseltir. Birçok kişi iyi bir yüzme oturumundan sonra kendilerini stres ve endişeden özgür hissederler.

yüzmek ans,klopedilkya

Kas Gücünü Arttırır

Düzenli olarak yüzen insanlar güçlü bir kalbe ve iyi bir kas dayanıklılığına sahiptir. Vücutlarındaki yaralı kasları daha etkin bir şekilde iyileştirebilirler.

Sırt Ağrısını Azaltır

Yüzme, vücudun bağ dokularına zarar vermediğinden, fiziksel olarak zorlanan insanlar için iyi bir spordur. Yüzme, aynı zamanda, bacak ve bel ağrısı çeken kişilere, ayrıca artrit ve osteoporozdan da rahatlama sağlayabilir.

Gebeliği Kolaylaştırır

Yüzme, hem karın hem de omuz kaslarını güçlendirir. Bu nedenle, hamile kadınlar için çok faydalı bir egzersiz şeklidir. Böylece, su egzersizleri eklem ağrısı ve gebelikle bağlantılı diğer rahatsızlıkları hafifletir. Minneapolis Melpomene Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, hamile kadınların yüzme oturumlarına düzenli olarak katılmak suretiyle düşüklere daha az eğilimli olduklarını doğruladı.

Meme Kanserini Önler

Tıbbi uzmanlar yüzmenin, güçsüzleşmiş kasları güçlendirmek için ameliyat sonrası tüm meme kanseri hastaları için faydalı bir egzersiz olduğunu önermektedir. Bununla birlikte, tüm göğüs kanseri hastalarının yüzme öncesi bir doktora danışmaları önerilir.

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin yan etkileri deri enfeksiyonları, kulak ve göz enfeksiyonları, diyare ve ateş riskini içerir . Sadece doktorunuza danıştıktan sonra yüzme egzersizi yapmalısınız. Açık havada yüzüyorsanız, dalarken güneş kremi uygulamak çok önemlidir, çünkü suyun altında güneşin cildinizi yaktığını hissedeceksiniz. Ayrıca, deniz suyunda, göllerde, havuzlarda ve hatta yaylarda bulunan çeşitli bakteri, su mikropları ve diğer mikroorganizmalara karşı kendinizi korumanız gerekir.

Yüzücüler dünyanın her yerinde, güçlü ve sağlıklı kalmak için mükemmel bir egzersiz şekli olarak yüzme buluyorlar. Çocuklar yumuşak kaslarını oluşturdukları ve kemik büyümesine yardımcı olduğu için çocuklar ve ergenler, yüzme seanslarından muhteşem sonuçlar elde edebilirler. Yüzme oturumlarına düzenli olarak katıldıktan sonra çocuklar ağırlık yerine boy olarak uzarlar. Tüm aile için muhteşem bir eğlence su sporudur. Kendi havuzunda ya da denizde arkadaşlarınıza ve ailenizle birlikte keyfini çıkarabilirsiniz. Nerede olursanız olun, eğlenin, güvende olun ve başınızı suyun üstünde tutun. Yüzmenin faydaları özellikle sağlık için vazgeçilmeziniz olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ