Reklam
Reklam

Yasemin Çayının 10 Harika Faydası

  • 30 Ocak 2018
  • Yasemin Çayının 10 Harika Faydası için yorumlar kapalı
  • 76 kez görüntülendi.

Yasemin Çayının 10 Harika Faydası

Yasemin çayının sağlığa olan faydaları, kalp krizi riskinin azaltması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve diyabetin önlenmesini içerir. Kanseri önler, sindirim sürecini iyileştirir ve kolesterol düzeylerini düşürür. Ayrıca zararlı bakterileri ortadan kaldırdığı ve kronik enflamasyonu kolaylaştırdığı bulunmuştur.

Yasemin çayı “bitkisel çay” olarak düşünülmez, çünkü aslında yasemin çiçekleriyle aromalı olan eşsiz kokuyu ve tadını oluşturmak için normal bir çaydır (yeşil, beyaz, siyah veya oolong).

Çin, çay ile uzun ve ünlü bir tarihe sahiptir. Yasemin, bu eski ulusun ortaya çıkması için en popüler türlerden biridir. Yasemin çayı ilk 13’de sona eren Song Hanedanı sırasında resmi kayıtlarda ortaya çıktı.

Bu çay çeşitli güç ve sınıflarda değişik şekillerde yapılabilir. Bazıları gevşek yapraklı çaylar olarak yapılırken bazıları kesilir ve çay poşetlerine konur. Bazıları genellikle iki çay tomurcuğundan ve bir çay yaprağından oluşan “yasemin inci” gibi farklı şekillerde bağlanmışlardır.

Şekle bakılmaksızın, tüm türlerin “yasemin çayı” haline gelmeden önce kokulandırılması gerekir. Bunu yapmak için birkaç yöntem vardır; çok basit fiziksel karışımlardan kompleks hava filtrelemesine ve aroma karışımına kadar saf, hafif bir tada sahiptir. Gerçekten de lezzetli ve etkili yasemin çayı oluşturulması kendi başına bir sanattır. Yaslı çay özü, yaslı çayın faydalarını elde etmek için, çay demlenmeksizin içeceklere eklenebilir.

Yasemin çayın bu kadar popüler olmasının bir nedeni, organik çay tomurcuklarının kendilerinin besin unsurlarından gelen genel sağlığa olan faydalarından kaynaklanmaktadır. Vücudunuzda faydalı etkiler taşıyabilecek kateşinler ve epikaçinler gibi sisteminize nadir antioksidanlar eklemenin harika bir yoludur.

Yasemin Çayın Sağlığa Faydaları

Yasemin çayı, kendine özgü aroma ve tadı ile birlikte, stres ve kalp krizini azaltmaya ve sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olan birçok faydalı niteliğe sahiptir. Onlara detaylı olarak göz atalım.

Kilo kaybı

Herkes, kilolarını kolayca ve çabucak azaltmanın sırrını aramaktadır. Yasemin çayı, kilo kaybına yardımcı olarak herhangi bir diyet için iyi bir yol olabilir. Yasemin çayı antioksidan özelliklerini için  arttırmak  için  metabolizmayı çalıştırmakla görevlidir. Metabolik etkinlikte bu artış, etkili hale getirir ve vücudunuz besleyicileri daha çabuk işlemek için yardımcı olur. Daha hızlı veya daha etkili metabolizmada kilo vermeye yardımcıdır, ancak tek başına bir çözüm olarak değil, tamamlayıcı bir unsur olan diğer kilo verme tekniklerine ek olarak da kullanılmalıdır.

c1fb818_o

Antioksidan Özellikleri

Yasemin çayın belki de en çok övülen özelliği, narin ve lezzetli bir içecekte antioksidanların yüksek seviyede olmasıdır. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşinlerdir. Yeşil çay yaslı çay için en yaygın olarak kullanılan baz tadıdır, ancak baz olarak hangi çay türünün kullanıldığına bağlı olarak, farklı antioksidan özelliklere erişilebilir. Örneğin, siyah çayda teaflavinler yüksek seviyede bulunurken, yeşil çayda yüksek düzeyde kateşin bulunur.

Antioksidanlar, hastalıklara neden olan ve bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek zararlı maddeleri veya serbest radikalleri tespit etmek ve yok etmek için vücutta çalışırlar. Yukarıda belirtildiği gibi Catechins, yasemin çayının kullanıcılarının aradıkları antioksidanlardır çünkü vücudun bazı ciddi hastalıklarının önlenmesinde ayrılmaz bir unsur olarak gösterilmiştir.

Kalp Sağlığını Koruyor

Kisisel veya ailevi  kardiyovasküler öyküsü olanlar için  Yasemin Çayı, başka sorunların önlenmesinde büyük bir yardımcı olabilir. Yaslı çaydaki kateşinler LDL-oksidasyonun önlenmesinde anahtar bir faktördür; bu, arterlerindeki “kötü” kolestrolün oksitlenerek iltihaplanmasına neden olur. Damarların ve arterlerin bu şekilde iltihabı kalp krizi veya felce neden olabilir. Yasemin çayında bulunan kateşinler bu oksitleyici işlemi engellediğinden  kan basıncı ve kolesterol seviyeleri azalır ve kalp hastalıkları gibi uzun vadeli tehditleri önler.

Kanseri Önlüyor

Kansere karşı mücadele, dünyadaki sağlık sorunlarından biridir; bu nedenle kanseri önlemeye yardımcı olabilecek her şey popülerdir. Araştırma çalışmaları yasemin çayı gibi çay tüketiminin kanseri önlemede yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yaseminden yapılmış yeşil çayların hepsinde, epigallocatechin gallate (EGCG) gibi polifenoller içerdiği için, kanser önleyici özelliklere sahip oldukları gösterilmiştir. EGCG gibi polifenoller, vücuttaki serbest radikallere ve diğer zararlı veya kanserojen işgalcilere karşı savunma hatlarıdır. Yeşil / Yasemin çayının meme kanseri , akciğer kanseri ve diğer birçok hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir .

Sisteme EGCG ilavesinin yanı sıra, yeşil çay öğeleri aynı zamanda kanserli tümörler ve hücrelerde bulunan tehlikeli enzimlerin aşırı ekspresyonunu inhibe eder.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Yasemin çayı değerli bir bitki olarak kendini göstermiştir. Glukoz metabolize etme kabiliyeti, diyabetik koşullara neden olan temel mekanizmadır. Yasemin / yeşil çayı içmek diyabetin bazı serum proteinleri üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirerek diyabetli olanlar için bir regülatör olarak çalışabilir ve teşhis edilmemiş fakat yine de sağlık rejiminin düzenli bir parçası olarak tüketenlerin önleyici bir önlem olarak tersine çevirmektedir.

yasemin-cayi

Stresi Azaltır

Koku sistemi çoğunlukla göz ardı ettiğimiz bir şeydir, ancak çok güçlü bir anlam ifade edebilir ve  çalışmalar  yasemin kokusunun bazı test konularına çok yararlı olabileceğini göstermiştir. Yasemin kokusu için doğal bir önyargıya sahip olan denekler, kokuya parasempatik bir tepkiye sahiptir ve bedenleri doğal olarak rahatlamak veya ruh halini iyileştirmek için kimyasal bırakmaktadır. Bununla birlikte, yasemin kokusu bazılarının “kazanılmış bir tat” dediği şudur; bazı araştırmalar, yasemin kokusundan hoşlanmayan kişilerin  yüksek yoğunluklarda maruz kalması durumunda endişe  duyabileceğini göstermiştir.

Gastrointestinal Hastalıkları Önler

Yasemin çayı normal diyetinize  ekleyerek sağlıklı bir mideye ve  daha iyi sindirime sahip olunabilinir. Gastrointestinal kanser formlarının önlenmesi şansını artırabilirsiniz. Yasemin çayında bulunan kateşinlerin gastrointestinal sistemi de içeren çoklu sağlık alanları üzerinde olumlu etkileri vardır. Bir takım hücre içi antioksidanları harekete geçirirler ve sağlıklı bağırsak fonksiyonunu geliştirmek için gastrointestinal enzimlerle iyi etkileşime girerler.

Bağışıklık Sistemini Arttırıyor

Birçok kanser ve kanserojen hastalıklar immünosupressif bir etkiye sahip olabilir, yani vücudun genel bağışıklık sisteminin tehlikeye girdiği ve vücudun kanser tedavisini zorlaştıran patojenlere karşı savunmasız hale geldiği anlamına gelir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı bağışıklık sisteminin korunması gösterilmiştir. Bağışıklık sistemi, hastalıkların her çeşidine karşı ilk savunma hattıdır, bu yüzden onu güçlendirmek sayısız yolla vücuda yarar sağlayabilir.

Ağrıyı Azaltır

Yaslı çayın olumlu etkilerinden biri, eklem ağrısı ve artrit ile ilişkili kronik rahatsızlıktaki azalmadır. Yasemin çayındaki bazı organik elementlerin anti-inflamatuar yapısı, istenmeyen hücresel oksijenasyonu inhibe ederek eklemlerin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltabilir.

Antibakteriyel Özellikler

Çay tomurcuklarına yasemin esans yağı ekleyerek oluşan yasemin çayı, diyetinize güvenli bir şekilde ekleyebileceğiniz beklenmedik bir antibiyotik görevi görür. Bakteri enfeksiyonlarına karşı bir savunma sağlayabilir . Araştırmalar, yasemin yağı özelliklerinin, bazı test deneklerinde E. coli’nin etkilerini ortadan kaldırabildiğini göstermiştir;  Bu , zayıf korunmuş gıdalarda veya sağlıksız pişirme koşullarında yaygın olarak bulunan çok tehlikeli bir bakteri olabilir. Ayrıca öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz hastalıklarından rahatlama sağlayabilir.

Yasemin Çayın Yan Etkileri

Gebelik : Gebelik sırasında pek çok aromaterapi tekniği popüler olmasına rağmen , yaslı çayın kuvvetli kokusu ve kimyasalları hamile iken önerilmemektedir. Yasemin çayı veya gerekli yasemin yağı (bazen yasemin çayı yapmak için kullanılan) hamile kadınlarda erken kontraksiyonlara neden olan vakalar olmuştur. Bu çayı diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ