Reklam
Reklam

Vanilya Yağının İnanılmaz Faydaları

  • 14 Şubat 2018
  • Vanilya Yağının İnanılmaz Faydaları için yorumlar kapalı
  • 185 kez görüntülendi.

Vanilya Yağının İnanılmaz Faydaları

Vanilya yağının sağlığa olan faydaları, bir antioksidan, afrodizyak, antikarsinojenik, febrifüj, antidepresan, sedatif, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir madde olarak bilinmektedir.

Vanilya, kelimesi bu ağız sulandırır ve bazı yiyecekler üzerine çok yakışır. Vanilya yağının faydaları ise en az vanilya kadar faydalıdır.

Vanilya’nın esans yağı, fermente edilmiş vanilyalı fasülye maddelerinden elde edilen reçineli bir maddenin çözücü ekstraksiyonu ile çıkarılır. Bu fasulye, çoğunlukla Meksika’da ve komşu ülkelerde yetişen ve Vanilla Planifolia bilimsel adını taşıyan vanilyalı bitkilerden elde edilir. Başlıca bileşenleri asetik asit, kaprik asit, öjenol, furfural, izobütirik asit ve vanilin hidroksibenzaldehittir. “Vanilya” yı içeren lezzetlerin çoğu aslında uygun vanilyadan türemez. Hidrokarbonlardan sentezlenirler.

Vanilya Yağının Sağlığa Faydaları

Bazı organik gıdalar, içecekler ve farmasötik endüstrilerinde olduğu kadar mutfakta da lezzet verici bir madde olarak yaygın kullanımından dolayı vanilya’nın temel yağları tıp dünyasında da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu tıbbi yardımların tam açıklaması aşağıda bulunmaktadır.

Antioksidan Özellikleri

Bu özellik, vanilya esansiyel yağı tek başına sorunlarınızın çoğuyla ilgilenebilir. Bu önemli gerçeğin farkında olmayabilirsiniz, ancak oksidasyon, sağlık sorunlarımızın ve hastalıklarımızın çoğunun arkasındaki en büyük nedenlerden biridir. Organik arızalar ve enfeksiyonlardan kaynaklanan çeşitli hastalıklardan doğrudan ve dolaylı olarak sorumludur. Serbest radikaller olarak da adlandırılan oksidizanlar, canlı hücrelerin ve dokuların oksidasyonuna neden olur ve onları ölüme yakar veya DNA yapısını kanserli hücrelere dönüştürür. Yavaş yavaş, bu, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına , hafıza kaybına , organik ve sinirsel arızalanmaya, görme ve işitme kaybı, zihinsel istikrarsızlık, maküler dejenerasyona ve vücuda hastalık getirmeye neden olur.

Vanilya esansiyel yağının antioksidan özelliği, bu serbest radikalleri nötralize eder ve vücudu yıpranma ve yıpranmaya, enfeksiyonlara ve hatta prostat ve kolondaki gibi bazı kanser türlerine karşı korur. Aynı zamanda vücuda yapılan zararları onarır ve onarımını teşvik eder.

Afrodizyak

İmpotans, erektil disfonksiyon, sersemlik veya libido kaybı şikayetleri bulunan hastalara vanilya esansiyel yağı sistematik bir şekilde uygulanması, onlardan kendilerini rahatlatabilir. Bu yağ, testosteron ve östrojen gibi bazı hormonların salgılanmasını uyarır ve normal cinsel davranışa yardımcı olur ve cinsel uyarılmayı teşvik eder.

Antikarsinojenik

Bir miktar, vanilya yağının antikanserojenik özelliği antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Serbest radikaller veya oksidanlar sadece dokulara zarar vermez, aynı zamanda prostat ve kolondaki kanserler gibi belirli kanser türlerine neden olabilir. Uçucu bitki yağının belirli bileşenleri, kanserli hücrelerin büyümesini engeller, böylece kanseri iyileştirmeye, önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

Ateş Düşürür

Vanilya esansiyel yağı enfeksiyonlarla mücadele ederek ateşi etkili bir şekilde azaltabilir. Esansiyel yağ, öjenol ve vanilin hidroksibenzaldehit gibi enfeksiyonlarla savaşan bileşenleri içerir. Bir sakinleştirici olmakla birlikte, ateşten gelen iltihapları da azaltır, bu nedenle de bir antiflojist olarak düşünülür.

Depresyonu Giderir

Depresyona iyi gelmesi vanilya’nın güçlü aromasının en büyük avantajlarından biridir. Gerçek vanilyadan gelmesi çok daha etkilidir, ancak sentetik vanilya veya yapay olarak sentezlenmiş vanilya hidroksibenzaldehid de işe yarar. Tek başına lezzeti o kadar sevindirici tatlı ve yatıştırıcı ki küçük bebeklerden yüzlerce kişiye kadar herkesin ilgi odağı olmaya başladı. Vanilyalı hidroksilbenzaldehit, vanilyalı uçucu yağın bir bileşeni olup etkili bir antidepresan ve ruh hali düzelticidir.

vanilya-yağı- ansiklopedikya

Yatıştırıcı Özelliği

Vanilya’nın uçucu yağları cesedi sayısız yollarla rahatlatır. Solunum, dolaşım, sindirim sistemi, sinir sistemi ve boşaltım sistemleri dahil olmak üzere vücudun her türlü iltihaplanmasını ve hiperaktivitesini yatıştırır. Ateşten kaynaklanan iltihaplanmayı, ayrıca konvülsiyonlar, endişe , stres ve alerjenlere karşı aşırı duyarlılığı azaltır.

Rahatlatıcı

Bu yağ, endişe, öfke ve huzursuzluğun hafifletilmesi için beyin ve sinirler üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici etkilere sahiptir. Vanilya yağının faydaları ile artık kendinizi daha rahatlamış hissedeceksiniz.

Sakinleştirici

Vanilya esansiyel yağı da iyi bir gece uykusu elde etmenizi sağlar. Bu yağın sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Kan basıncını düşürür ve göz kapaklarını açık tutmayı zorlaştıran beyinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Az miktarda vanilya esans yağı veya özütü ve önem verdiğiniz tek şey yastık ve hayaller!

Diğer Faydaları

Östrojen gibi belirli hormonları aktive ederek menstrüasyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Karıştırma: Vanilya’nın Esansiyel yağı, Portakal, Limon , Neroli, Jojoba, Papatya, Lavanta ve Sandal Ağacı’nın uçucu yağlarıyla iyi harmanlanır.

Vanilya yağını bulabileceğiniz yerler aktarlar olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ