Reklam
Reklam

Üzümlerin Şaşırtıcı Faydaları

  • 26 Aralık 2017
  • Üzümlerin Şaşırtıcı Faydaları için yorumlar kapalı
  • 66 kez görüntülendi.

Üzümlerin Şaşırtıcı Faydaları

Üzümlerin sağlık yararları arasında kabızlık, asidoz, anemi, ateş ve cinsel işlev bozukluğunun tedavisi bulunmaktadır. Ayrıca, kilo alma konusunda sağlıklı bir şekilde yardım ettikleri gibi göz sağlığı, diş bakımı ve kemik kalitesi üzerindeki olumlu etkileri de bilinmektedir.

Sarı, yeşil veya siyah renkli üzümler güneşte veya kurutucularda kurutulur. Bu lezzetler herkesin beğenisine sunulur, özellikle çocukların. Dünya genelinde (özellikle tatlılarda) kültürel yemeklerde yaygın olarak kullanılırlar ve ayrıca dağcılara, sırt çantalı gezginlere ve kampçılara yönelik sağlık toniklerine, atıştırmalıklara ve kompakt, yüksek enerjili gıda takviyelerine eklenirler.

üzümün faydaları

Üzümlerin Sağlık Faydaları

Üzümün besin değerleri ve sağlık yararları aşağıda anlatılmaktadır:

Kabızlığı Önler.

Kuru üzüm yutulduğunda şişer, çünkü içinde bulunan elyaf kurutulmuş bir formda küçülür, ancak doğal akışkanlardan dolayı kabarmaya başlar. Bu, bağırsak yolundan gıdaya geçerek kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Kuru üzümdeki lif türü, çözünmez lif olarak kabul edilir, çünkü su içirir ve bu şekilde hacim kazanır. Kabızlığı azaltmanın yanı sıra, gevşek dışkıların da sıvısını emerek ve ishalin frekansı ve ön görülemezliğini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Kilo Almaya Yardımcı Olur.

Üzüm, tüm kurutulmuş meyveler gibi, fruktoz ve glikozla doludur ve çok fazla potansiyel enerji içerdiğinden sağlıklı bir şekilde kilo almak için çok iyi araçlardır. Güçlü bir enerjiye ihtiyaç duyan sporcular veya vücut geliştiriciler için ya da sağlıksız kolestrol biriktirmeden kilo almak isteyenler için diyetin ideal bir parçasını oluştururlar. Diyete ilave edilmelerinin rolü, vücuttaki diğer besin maddelerinin ve proteinlerin emilimini kolaylaştıran selenyum ve fosfor gibi vitaminler, amino asitler ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Üzümler ayrıca diğer proteinlerin, vitaminlerin ve besinlerden elde edilen besin maddelerinin verimli bir şekilde emilimini harekete geçirir ve bağışıklık sisteminizin gücünü artırır.

Kanseri Önlemek

Üzümlerde, kanda bulunan polifenolik antioksidanlar olan katekin seviyeleri yüksektir. Antioksidanlar vücutta yüzen serbest radikalleri temizler, organ sistemleri ve hücreleri üzerinde tahribat yaratır. Serbest radikaller, kanser hücrelerinin kendiliğinden büyümesine neden olan temel faktörlerden biridir ve metastaza neden olabilir. Bu nedenle, diyetinize kuru üzüm ekleyerek ve sisteminizdeki bu güçlü antioksidanlar düzeyini arttırarak, kanseri önleyebilir veya daha önce gelişen hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.

hipertansiyon

Hipertansiyonun Azaltılması

Uzun yıllardır, bazı insanlar kuru üzümlerin kan basıncını düşürme ve kalp sağlığını korumaya yetkili olduğuna inanmışlardır, ancak son zamanlarda uzmanlar bu iddialar üzerine yoğun çalışmalara başladılar. Bulgular, hala kuru üzümün kan basıncını nasıl düşürdüğü konusunda net bir şey olmasa da, düşük hipertansiyon ile kuru üzüm tüketimi arasında pozitif bir korelasyon gösterdi. İçlerine paketlenmiş besinlerin çoğu faydalıdır, ancak uzmanlar, yardımcı yüksek miktarda potasyum olduğuna inanmaktadırlar. Potasyum, kan damarlarının gerginliğini azaltmak ve kan basıncını düşürmek için iyi araştırılmış bir yöntemdir ve kuru üzümdeki diyet lifinin aynı zamanda kan damarlarının biyokimyasını etkilediği ve sertliğini azalttığı bu da hipertansiyonu düşürdüğü düşünülmektedir.

Diyabeti Kontrol Eder

Bir takım araştırmada kuru üzümlerin postprandial insülin tepkisini düşürdüğü gösterilmiştir; bu da diyabetli hastalar için tehlikeli olabilecek bir yemekten sonra insülin üzerindeki sivri uçları veya dalgalanmaları stabilize edebildikleri anlamına gelir. Ayrıca leptin ve grelinin salımını düzenlemek için yardım ederler. Bu hormonları kontrol ederek, kuru üzüm yiyen insanlar, sağlıklı bir diyet sürdürme ve aşırı yemeyi önleme şanslarını artırabilir.

 

Anemi Tedavisi

Üzüm, doğrudan aneminin tedavisinde yardımcı olan önemli miktarda demir içerir. Aynı zamanda, yeni kan oluşması için gerekli olan B vitamini kompleksinin birçok üyesini içerir. Kuru üzümdeki yüksek bakır içeriği de kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

 

Ateşi Dengeler

Antiseptik, antibiyotik ve antioksidan özellikleri ile tanınan fenolik phytonutrientler, kuru üzümlerde bol miktarda bulunurlar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele ederek ateşleri iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Göz Bakımı

Üzümler, antioksidan özelliklere sahip olan polifenolik fitotürüstürler içerir. Bu phytonutrientler, gözleri serbest radikallerin (oksidanlar) neden olduğu hasarlardan, maküler dejenerasyon, yaşla ilişkili görme zayıflaması ve katarakt şeklinde gözlerden korumak için göz sağlığı için çok iyi. Antioksidan özelliklerine ek olarak, kuru üzüm, önemli miktarda A vitamini, beta karoten ve A karotenoid içerir; bunların hepsi iyi göz sağlığı için gereklidir.

Asidozu Önleme

Asidoz kan solunum sistemindeki gazların (ayrıca kanın toksisitesi olarak da bilinir) artmış asitlik durumudur. Kaynatma, deri hastalığı, iç organlarda hasar, artrit, gut, böbrek taşı, saç dökülmesi, kalp rahatsızlıkları, tümörler ve hatta bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, bu artan asidite vücuda çok zarar verebilir. Üzüm, anti-asitlerin en yaygın bileşenleri olan potasyum ve magnezyum için iyi bir kaynaktır, çünkü bunlar pH ölçeğine dayanırlar.

 

Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Edin

Üzümlerin libidoyu uyardığı ve başta arginin adı verilen ve erektil disfonksiyonun tedavisinde yararlı olan bir amino asidin varlığı nedeniyle uyanmayı tetiklediği bilinmektedir. Arjinin cinsel ilişkide bulunulduğunda konsepsiyon olasılığını artıracak sperm hareketliliğini de arttırır.

 

Kemik Sağlığı İçin Önemlidir.

Kemiklerimizin ana elementi olan kalsiyum, kuru üzümlerde bulunur ve bu kuru meyveler, mikro besin maddesinin bor kaynaklarından en iyi olanlarından biridir. Bilmeyenler için bir mikro besin maddesi, günlük olarak önemli miktarda tüketilmesi gereken diğer besin maddelerine kıyasla vücut tarafından çok az miktarda gereken bir besin maddesidir. Bor, uygun kemik oluşumu ve kalsiyumun etkin emilmesi için hayati önem taşımaktadır. Kadınlarda menopoza neden olan osteoporozun önlenmesinde özellikle faydalıdır, kemik ve eklemler için çok yararlı olmuştur. Potasyum, kuru üzümde yüksek seviyelerde bulunan ve kemiklerin güçlenmesine ve kemik büyümesinin teşvik edilmesine yardımcı olan ve böylece osteoporoz şansını azaltabilen başka bir temel besindir.

Diş Bakımı

Kuru üzümde bulunan fitokimyasallardan biri olan Oleanolik asit, dişlerinizin çürümeye, boşluklara ve diş kırılmalarına karşı korunmasında hayati bir rol oynar. Çukurlardan ve diğer diş problemlerinden en çok sorumlu olan bakteri türlerinden Streptococcus Mutans ve Porphyromonas Gingivalis’in büyümesini etkili bir şekilde engeller. Buna ek olarak, diş sağlığının teşvik edilmesi için iyi olan kalsiyum bakımından zengindir; çünkü dişleri ve minesini koparır veya soyarken onları daha güçlü hale getirir.

Olaanolik asidin dişlerle uzun süren temasını sağlar ve bakteriyel büyümenin önleyici güçlerini arttırır. Kemik sağlığı ve osteoporoz tedavisindeki rolüne ek olarak, kuru üzümdeki bor, ağız mikroplarının büyümesini azaltmada ve aynı zamanda kuvvetli dişlerin teşvikinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ