Reklam
Reklam

Uyku Problemi Artık Kabusunuz Olmayacak!

  • 24 Ağustos 2016
  • 433 kez görüntülendi.

Uyku Problemi Artık Kabusunuz Olmayacak!

Günümüzün vebası uyku problemi değil de nedir?
Yoğun iş hayatımızın ve  eskisinden çok daha hızlı ilerleyen zamanın üstümüze bıraktığı yorgunluğu tartışmak bir yana dursun bir de geceleri uyumak yerine yaptığımız o kadar çok eylem var ki artık uyumak boş zaman işi haline gelmekte.

Bazen de istenmesine rağmen uykuya geçilememesi bizlerin mutsuz , sürekli yorgun , tahammülsüz kişiler olmasına yegane sebebi oluşturmakta.

Eğer siz de uyku problemi yaşayan biriyseniz bu yazımız tam da size göre 🙂

Mavi Işıkları Hayatınızdan Çıkarın

Floresan ışık tertibatlarının hayatımıza girmesiyle uyku düzenimizin daha da bozulduğunu biliyor muydunuz?
Aslında, bu işlemi başlatan mavi ışığın yaydığı radyoaktif dalgaların ta kendisi. Bizlerde güneş ışığı etkisi uyandıran floresan ampuller bulunduğumuz ortamı aydınlattığı sürece uyku sürecine geçmemiz tıpkı sabah olduğu gibi zorlaşmakta.

Mavi ışık yayan floresan ampullerin yerine yine enerji tasarruflu sarı ışık veren ampulleri tercih etmeniz sizin hem gece hissiyatını kaybetmemenize hem de sarı ışığın sağladığı dinginleştirici etkiden dolayı daha konforlu bir uyku sürecine girmenize fayda sağlayacaktır.

Yani uyumadan hemen önce söndüreceğiniz ışığın sarı ışık olması kolay uykuya dalmanıza fayda sağlayacaktır.

uykusuzluk
Uyku Öncesi Teknolojiyi Sıfırlayın

Floresan ışıkların hayatımıza soktuğu mavi dalgalar sadece mavi ışıklı floresanlarda değil ,televizyon ,bilgisayar ve akıllı telefon ekranları tarafından da yoğun bir biçimde yayılmaktadır. Beynimize uyanıklık sinyalleri gönderen bu cihazları izledikten kısa bir süre sonra uykunuzun dağıldığına şahit olmuşsunuzdur. İşte bu durumun sebebi bu tip cihazların da yaydığı mavi dalgalardır.
Uyku öncesi en az yarım saat önce teknolojik bu cihazların kullanımını durdurmanız . Uyku aşamasında beyninizin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

uyku problemi
Karanlıkta Uyuyamıyorsanız Bir de Bunu Deneyin

Işık açık şekilde uyumak uyku hormonu olan melatonin üretimini azaltılmasına sebep olmaktadır. Azalan melatonin üretimi uyku kalitesinin düşmesine ve geç uykuya dalma ,yorun uyanma gibi sorunları beraberinde getirir.
Her şeye rağmen karanlıkta uyuyamayan biriyseniz tavana asılan  yapay ışık kaynakları yerine  uzun boylu zemin lambaları yada köşe lambaları kullanarak daha az zararla uykuya dalabilirsiniz .Doğrusal gelen ışığın etkilerine göre bir  köşe lambasının yapağı loş ışığın etkileri sizi daha az rahatsız edecektir.

aydınlıkta uyumak
Film İzlemek Yerine Birbirinizi Tanımaya Ne Dersiniz ?

Gece TV ve film izlemek yerine, ailenizle sohbet ederek uyku öncesi zamanınızı birbirinize ayırabilirsiniz.Bu sayede hem teknolojik cihazların yaydığı uyanıklık sinyallerinden korunacak hem de ailenizle yapacağınız sakin sohbetler sayesinde uykuya daha mutlu gideceksiniz.Birbirinizi görmediğiniz koca bir günün ardından gün değerlendirmesi için de harika bir zaman değil mi?

Ve yazımızın sonunda size bir sorumuz olacak . Çocukken içtiğiniz ballı sütü neden bıraktınız?
Neden aileniz ile birlikte birer bardak ballı sıcak süt içmeyi alışkanlık haline getirmiyorsunuz ?

Bir zaman sonra inanın ballı sütün olduğu bardağı gördüğünüz gibi esneyeceksiniz. 🙂

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ