Reklam
Reklam

Ülser Hastalığı ile Nasıl Başa Çıkabiliriz?

  • 23 Şubat 2016
  • 497 kez görüntülendi.

Ülser rahatsızlığı ile nasıl başa çıkabiliriz?

 

Mide astar veya ince bağırsağın ilk bölümü aşındırarak başladığında bir peptik ülser oluşur. Ülser belirtileri geğirme, bulantı, kusma, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgun ve güçsüz hissetme karın ağrısı da sayılabilir. Bir peptik ülser tanısı olduğunda, ağrıyı azaltmak ve ülseri iyileştirmesi için antasitler, asit blokerler veya antibiyotikler reçete edilebilir. Doktorunuzun tedavi planını takip ek olarak, ülser rahatsızlığını önlemek ve gelecek olan ağrıları önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

mide ülseri

Gerekli ilaçları almak

Reçetedeki ilaçları alın: Sağlık kuruluşları peptik ülsere Helicobacter pylori (H. pylori)isimli bakterinin neden olduğunu söylemişlerdir. Antibiyotikler bakterileri ortadan kaldırmak için gereklidir. H. pylori bakterisi aşağıda hassas katmanlara zarar sağlayan midenin koruyucu kaplama duvarını zayıflatan bir bakteridir. Bu bakteri eğer varsa doktorunuz bu rahatsızlık için muhtemelen reçete edecektir. Pylori için “Üçlü Tedavi planı önerilir. Belli bir süre için üç çeşit ilaç almak gerekir.
İki antibiyotiğin yanı sıra bir proton pompa inhibitörü almak gerekir.

Önlemek için nonsteroid anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID): BU ilaçlar ülser alevlenmesine ağrı ve tahrişe karşı koruyucu etki yapar. Aspirin ve ibuprofen gibi yaygın ilaçlar asit ve pepsin midenin savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu ilaçlar sık baş ağrısı veya kas ağrısı tedavisinde alınabilir. Bunu göz önünde bulundurunuz. Ancak bu durumu mutlaka doktorunuza danışınız.

mide ülseri 3

Antasitlere karşı dikkatli olun. Birçok antasitler mide ekşimesi ve hazımsızlık, tahriş ve ağrı gidermek için reçetesiz kullanılabilir. BU ilaçların amacı rahatsızlık hafifletmek olsa da, tedavi ya da ülser tedavi olmaz. Antasitler eğer almak istiyorsanız bunlar reçeteli ilaç emilimini engelleyebilir ilk olarak bu konuda doktorunuzla konuşun ve emin olunuz.
• Genel olarak doktorlar yemekten en az bir saat önce antiasit almanızı önerir. Ya da iki saat sonra, size verilen reçeteli ilaçları almak.
• Kolay erişilebilir olan antasitlerin içinde, magnezyum hidroksit, alüminyum hidroksit, kalsiyum karbonat ve sodyum bikarbonat bulunmaktadır.

Mide asidi üretimini arttıran gıdalardan kaçının: Tahriş edebilir gıdalar kişiden kişiye değişir. Ülser rahatsızlığı olan insanların mide de tahriş olmadan hangi yiyecekleri tüketmeleri gerektiğini doktorunuza danışabilirsiniz. Hangi gıdalar size sorunlara neden olabileceğini zamanla öğrenir ve onları kesip veya diyetle sınırlamak zorunda kalabilirsiniz.
Peptik ülser olan hastalar un, şeker gibi ve kızarmış kırmızı et zengin diyetler, ya da yağlı gıdalar ve rafine gıdalardan kaçınılmalıdır.
• Tam yağlı süt, krema ve süt ürünlerini tüketirken dikkatli olun.
• Nane ve diğer naneli yiyecekler mide asidi üretimini arttırabilir.
• Bu gıdaları tükettiğimizde ülser rahatsızlığımız artabilir. Mide asidi artışa yol açabilir. Mide ağrıları da ortaya çıkmaktadır.

Ülser tahriş edici olabilir ve rahatsız edici gıdalardan sakınılmalıdır: Mide asidi arttırmaya sebep olan gıdalar, mide ülserini tahriş edebilir. Pratikte bu kişiden kişiye değişir, ama ülseri olanlar için bazı genel öneriler vardır. Bunlardan ilki baharatlı yemek yemekten kaçınılmalıdır. Eğer bir ülseriniz varsa baharatlı gıdalardan ve acıdan dolayı mide veya bağırsakta sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
• İkinci öneri ise narenciye, asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Yüksek asit içeren portakal veya limon suyu midedeki ülsere tahriş ve ağrıya neden olabilir.
• Ayrıca genel olarak domates ürünleri, soğan ve sarımsak gibi gıdaları tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Bol lifli yiyecekler yiyin: Sınırlı süt ile kepekli tahıllar ve lif açısından zengin gıdalar, mide asidi üretimini kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Eğer sağlıklı ve dengeli bir diyetin parçası olarak lifli gıdaların yanında sebzeyi de bol tüketin. Eğer yeteri kadar vitamin açısından zengin gıdalar tüketen biri değilseniz, ülser rahatsızlığınızın geçmesi biraz zor olmaktadır.
• Lif açısından zengin besinler kepekli ekmek, makarna ve kahverengi pirinçtir.
• Yağsız et ve sınırlı yağ oranı düşük süt ürünlerinin sınırlı miktarda tüketilmesi gerekir.
• Ülseri olanlar için tek önerilen diyet, tahrişe ve ağrıya neden olabilecek gıdalardan kaçınılması gerekir.
• Antioksidanlar (yaban mersini, kiraz, domates, kabak ve biber) bakımından zengin gıdalar, flavonoidler (elma, kereviz, kızılcık, soğan, sarımsak ve çay), B vitaminleri ve kalsiyum (badem, fasulye, kepekli tahıllar, ıspanak, lahana ve deniz sebze) da ülsere karşı iyi gelen yiyecekler arasındadır.
• Sağlıklı diyetin bir parçası olarak her gün 6-8 bardak su içmeye özen gösteriniz.

Düzenli programa göre yemek yemelisiniz: Bir peptik ülser hastasıysanız düzenli saatlerde yemek yemeniz önerilir. Aksi takdirde mide asidi normal üretim aksamalara neden olacağından ve ülsere bağlı tahrişleriniz ve ağrılarınız artacaktır. Küçük ve düzenli öğünler halinde yemek yenmesi mide asidi seviyesini korumaya yardımcı olabilir. Düzensiz yemek saatleri bu hastalığın seyrini önemli ölçüde değiştirir.
Yatmadan en az iki saat önce yemek yememek gerekir.

Alkol tüketimini azaltın: Alkolün aşırı tüketimi peptik ülser gelişiminde bir risk faktörüdür. Bir ülser tanısı varsa ve alkole devam edilirse ülserden dolayı midede tahrişlerin çoğalmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı alkol ve alkollü içecekleri tüketirken iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.
• Alkol de ciddi bir şekilde ülserin iyileşme süresini etkileyebilir.Bazı mide rahatsızlıklarına t-yani gastrite, mide iltihabına, yol açabilir.

Kafeini azaltmak: Bazı gıdalar gibi kafeinde mideyi tahriş ettiğinden dolayı ülser olasılığını artırır. Kafeinle beraber mide asidi salgılanmasındaki artıştan dolayı mide rahatsızlıkları daha fazla görülmektedir. Birçok uyarıcı barındırdığı için kafeinden olabildiğince uzak durmak gerekir. Kafein içeren içecekler kahve, çay, enerji içecekleri ve soda gibi içecekleri de tüketirken midenizi düşünmeyi unutmayınız. Hatta kafeinsiz kahve mide asit üretimini artırabilir.Bu yüzden kafeinsiz kahve içmekten kaçınmak gerekir.

Nikotinden kaçının: Sigarayı bırakın ve sigaralı ortamlardan uzak durunuz. Sigara dumanı ağır kimyasallar içerdiğinden ülser rahatsızlığını arttırabilir ve yeni ülser rahatsızlıkları gelişebilir. Sigaraya bağlı midede zayıflama meydana gelir. Diğer uyarıcılara benzer şekilde, nikotin ülsere bağlı tahrişlere neden olur. Nikotin ayrıca iyileşme sürecini engellemektedir. İnflamasyona yol açabilir.

Stresi azaltmak: Stres ve ülser ağrısı arasındaki belirsiz bir ilişki olmasına rağmen, bazı ülser hastalarının hayatlarında stres ve sıkıntı olduğunda ülsere bağlı rahatsızlıklarında bir artış olduğunu söylerler. Stresi azaltan bir program, yararlı sonuçlar doğurabilir ve ülsere bağlı rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir. Düzenli olarak uygulamaya çalışın.Gevşeme tekniklerine örnek , yoga , meditasyon veya tai chi verilebilir.
• Elinizden geldiğince hayatınızdan stresi çıkarın. Ülser rahatsızlığınızı daha rahat bir hayat sürerek devam ettirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ