Reklam
Reklam

Turuncu Esans Yağının 13 Faydası

  • 05 Mart 2018
  • Turuncu Esans Yağının 13 Faydası için yorumlar kapalı
  • 229 kez görüntülendi.

Turuncu Esans Yağının 13 Faydası

Turuncu esansiyel yağın sağlığa olan faydaları, bir anti-inflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, karminatif, diüretik, tonik, sakinleştirici ve kologajik bir madde olarak bilinmektedir.

Turuncu Esansiyel Yağının Kullanımı

Turuncuya özgü yağ, çok çeşitli evsel, endüstriyel ve tıbbi kullanımlara sahiptir. Yurtiçinde, içeceklere , tatlılara ve tatlı köpeğe portakal aroması eklemek için kullanılır. Turuncu yağı endüstride sabun, vücut losyonları, kremler, yaşlanma karşıtı ve kırışık önleme uygulamaları ve yumuşak içecekler, oda spreyi, sprey, deodorant, bisküvi, çikolata , şekerleme ve fırıncılık maddeleri için bir konsantre olarak kullanılır.

Portakal Esansiyel Yağı ve Ekstraksiyon İşlemi

Bu esansiyel yağ, portakal kabuğundan soğuk sıkıştırma ile elde edilir. Çoğunuz portakalların ortak bir adını bilse de, botanik ismini ,  Citrus sinensis’i bilmeyebilirsiniz. Portakal aromalı meşrubat konsantresinde paketlenen sıvı bazen bu yağdan oluşur. Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, sitronellol, geraniol, sabinen, mircene, limonene, linalool ve neral’dir.

Turuncu Esansiyel Yağı’nın Sağlık Faydaları

Hepimiz ticari ve endüstriyel kullanımlarını biliyoruz, şimdi portakal esans yağı ile düzenli tüketen insanlar için sağlığın bazı faydalarını keşfedelim.

Spazmları Tedavi Eder

Spazmlar sürekli öksürük, konvülsiyonlar, kas krampları ve diyare gibi birçok rahatsız edici veya ciddi problemlerle sonuçlanabilir. Bu etkilerden kaçınmak için spazmlara erken tedavi edilmesi veya tamamen önlenmesi gerekir. Bu, kas ve sinirsel spazmları rahatlatan turuncu esans yağı yardımıyla yapılabilir.

Sedatif Etki

Ofiste zor bir günün ardından dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda veya iltihaplanma durumu çekiyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olan doğal bir sakinleştiriciye bu yağ ile ulaşabilirsiniz. Piyasada bulunan suni yatıştırıcılar veya uyuşturucular çoğunlukla narkotik veya diğer sentetik formlara dayalı sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun vadede kalbe ve çeşitli iç organlara muazzam zarar verir.  Portakal esans yağı gibi doğal bir sakinleştirici kullanmak çok daha iyi bir seçimdir. Endişe , öfke, depresyon ve bazı bedensel enflamasyonları hafifletir.

Afrodizyak Özellikleri

Portakal esans yağı hafif afrodizyak özelliklere sahiptir. Sistematik ve düzenli kullanım, sarkıklık, sertleşme sorunları, iktidarsızlık, cinsiyete olan ilgi kaybı ve libido azalması gibi sorunları tedavi edebilir.

Enflamasyonu Azaltır

Portakal esans yağı, ister iç ister dış etken olsun, enflamasyondan hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Nedenine bakılmaksızın, aşırı miktarda baharat , ateş , enfeksiyonlar, antibiyotiklerin bir yan etkisi, gaz ve toksik madde veya uyuşturucu madde alımını içeren turuncu esansiyel yağ , tahrişi ve acıyı azaltabilir.

Enfeksiyonları Önler

Bir kesik veya aşınma olduğu yerde, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yaranın septik hale gelme  ihtimali her zaman vardır. Yaranın bir demir nesnesinden oluştuğu zaman bu muhtemelen daha olasıdır. Çünkü tetanoz mikropları tarafından enfekte olma şansı kalır. Turuncu esansiyel yağı, hem mikrobik büyümeyi engelleyen hem de yaraları dezenfekte eden septik mantar enfeksiyonları ve tetanozlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Depresyonu Giderir

Portakal esans yağının kokusu mutlu anları hatırlatır ve hoş düşünceleri akla getirir. Bu nedenle aromaterapide bu yağ sıklıkla kullanılır. Mutlu, rahat bir his yaratır. Depresyondan veya kronik endişeden muzdarip insanlar için mükemmel bir ruh hali kaldırıcı olarak çalışır. Araştırmalar , portakalın doğal esansiyel yağı birinin endişe halindeyken salgılanan nabız oranını ve tükrük kortizolü düşürmeye yardımcı olduğunu öne sürüyor.

İdrarı Uyarır

Portakal esans yağı, vücudunuzun aşırı gaz ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. İdrar içinde ürik asit, safra, aşırı tuzlar , kirleticiler ve aşırı su gibi toksinleri ortadan kaldıran idrara çıkışı destekler. Ürinerasyon, iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yağları kaybetmeye katkıda bulunur, bu da kalbi iyi hale getirir.

Bağışıklığı Arttırır

Bir tonik ile vücut arasındaki ilişki, bir aracın bakımı ve onarımı ile oldukça benzerdir. Vücut boyunca işlev gören her sistemin tonik tonları, metabolik sistemi uygun bir biçimde tutar ve bağışıklığı artırır.

 Bağırsakları Rahatlatır

Zararlı bir varlık olmak, aşırı gazın bağırsaklardan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir madde olması demektir. Gaz bağırsaklarda oluşur ve yukarı doğru hareket eder. Göğüs ağrısı, hazımsızlık ve rahatsızlığa neden olabilir.

Aynı zamanda kan basıncında artışa, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına neden olabilir. Turuncu esansiyel yağı, karın ve anal kasları rahatlattığından bu gazların kaçmasına izin vererek bu problemlerin çoğuyla başa çıkabilir. Dahası, ilave gaz formuna izin vermez.

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Yapılam bir çalışma  , portakal esans yağı kullanılarak yapılan aromaterapinin, bilhassa Alzheimer hastalığındaki hastalarda bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini önermektedir. 

Böcek Öldürücü Özelliği

Araştırmalar , turuncu esansiyel yağın, bir kara sineği larvalarına ve pupalarına karşı etkili olduğunu ve kurbağaların yok edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diğer Faydaları

Bir detoksifikatör olarak kullanılır, bağışıklığı artırır, kabızlık ve dispepsiyi tedavi eder. Sağlıklı, pürüzsüz ve çekici bir cildi korumak için çok uygundur. Aynı zamanda akne ve dermatit tedavisinde yardımcı olur.

Dikkat Edilecek Hususlar:  Portakal esans yağı fotoğraf toksisitesini gösterir. Acımasızdır ve büyük miktarlarda yutulursa, kusma, mide bulantısı ve iştah kaybına neden olabilir.

Harman:  Turunçgil yağı olmakla birlikte, diğer narenciye esans yağlarıyla iyi harmanlanır. Turuncu esans yağı, tarçın, karanfil , frenk üzümü, zencefil , karabiber , sandal ağacı ve vetiverin uçucu yağlarıyla iyi harmanlar.

portakal-yagi yararları ansiklopedikya

Turuncu Esansiyel Yağı

Turuncu Yağ nedir?

Portakal yağı Citrus sinensis bilimsel adını taşıyan portakalın uçucu yağıdır . Bunlar son derece yaygın meyvelerdir.Ancak yağ kendisi kadar yaygın olarak bilinmemektedir. Portakal suyundan farklı olarak, portakal esans yağı, tahıl alkolü içeren bir işlem vasıtasıyla portakallardan soyulabilir. Elde edilen portakal yağı sivilceden kronik strese kadar birçok sağlık sorunu için kullanılabilir.

Portakal Yağı Nasıl Hazırlanır?

Bazılarının beklediğinden farklı olarak, turuncu esansiyel yağ yapmak aslında meyvenin kendisini değil, soyları kullanmanızı gerektirir. Portakalları soyun ve kurumalarını bekleyin. Kabukları ezin ve biraz tahıl alkolünü sobanın sıcak bir sıcaklığına getirin. Daha sonra, tahıl alkolünü zemin üzeri portakal kabuğu üzerine dökün. Karışımı sallayıp 2-3 gün bekletmeden önce sallayın. İşte bu kadar! Turuncu uçucu yağ hazır!

Portakal Esansiyel Yağı Nereden Satın Alınır?

Turuncu esans yağı, diğer uçucu yağların bulunduğu doğal sağlık ve bütün gıda mağazalarının çoğundan satın alabilirsiniz. Portakal yağı ayrıca aromaterapi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle bitki sağlığı uzmanları ve aromaterapistler de bu yağı satın almak için iyi yerlerdir. Neyse ki, çok pahalı ve etkili değil!

Portakal Esansiyel Yağı Neye Yarar?

Portakal esans yağı genel sağlığınızı artırabilir. Örneğin daha iyi uyku elde etmenize, kas spazmlarını azaltmanıza, cinsel gücünüzü arttırmanıza, bağışıklık sistemini korumaya, vücudunuzu detoxifying etmeye ve bilişsel bozuklukların başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan ve organik bileşikler bu yağı çok yönlü ve kullanışlı kılar.

Portakal Esans Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal esans yağı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bazı insanlar çamaşırlarına biraz yağ ilave ederek elbiselerini tazelemek ister; diğerleri difüzörlerde tüm odayı enerjik bir şekilde artırmak için kullanıyor. Sivilce veya egzamanız durumunda cildinizin görünümünü iyileştirmek veya bir miktar kaynar suyun içine koyar ve buharı teneffüs etmek için topikal olarak kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ