Reklam
Reklam

Turpun Faydaları

  • 05 Şubat 2018
  • Turpun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 62 kez görüntülendi.

Turpun Faydaları

 

Turplar köklü bir bitkidir. Sulu, keskin ve tatlı olanları da vardır. Beyaz, kırmızı, mor veya siyah olabilirler ve şekil bakımından uzun,silindirik veya yuvarlak olabilirler. Çiğ, pişmiş veya turşu olarak tüketilirler. Turp tohumlarından elde edilen yağ, bir takım ürünlerde ve faydalı sağlık uygulamalarında kullanılmaktadır.

Turp Nedir?

Turpların yaygın olarak tüketilen kısımları yapraklar, çiçekler, bakla ve tohumlardır. Turpun bilimsel adı , Brassicaceae familyasına ait olan Raphanus sativus’tur. Turp, başlıca Asya pazarlarında olmak üzere dünyanın bazı yerlerinde daikon olarak da bilinir. Turpun faydaları ise saymakla bitmez.

Turpun Sağlığa Faydaları

Bazı rahatsızlıkların tedavisinde veya önlenmesinde belirli vücut parçalarında turpun faydaları aşağıda listelenmiştir:

Sarılık Tedavileri

Turplar karaciğer ve mide için çok iyidir ve güçlü bir detoksifikatör gibi davranırlar. Kanları arındırır, toksinleri ve atıkları elimine eder. Sarılık tedavisinde  son derece faydalıdırlar çünkü bilirubin çıkarır ve üretimini istikrarlı bir seviyede tutar. Turplar sarılığa maruz kalan insanlarda ortaya çıkan kırmızı kan hücrelerinin tahribatını kana taze oksijen arzını arttırarak azaltmaktadır. Sarılık tedavisinde siyah turplar daha çok tercih edilir ve turp yaprakları da bunun için çok yararlıdır.

Kabızlığa Engel Olur

Turplar kaba yem olarak kabul edilir, bu da sindirilemez karbonhidratlardan oluştuğu anlamına gelir. Bu, sindirimi , su tutmayı kolaylaştırır ve kazıkların ana nedenlerinden biri olan kabızlığı düzeltir . İyi bir detoksifikatör olarak, kazıkların belirtilerini çok çabuk iyileştirmeye yardımcı olurlar. Turp suyu aynı zamanda sindirim ve boşaltma sistemini de yatıştırır.

İdrar Bozukluklarını İyileştirir

Turplar idrar söktürücüdür, bu da idrar üretimini arttırdıkları anlamına gelir. Turpdan alınan meyve suyu ayrıca iltihaplanma ve idrara çıkma sırasındaki yanma hissini iyileştirir. Böbrekleri temizler. Böbreklerde ve üriner sistemdeki enfeksiyonları engeller, böylece sistemdeki fazla toksinler tarafından şiddetlenen çeşitli idrar durumlarının tedavisine yardımcı olur .

Kilo kaybı

Kalorisi çok düşük bir sebze grubudur. Ayrıca, sindirilebilir karbonhidratlar düşük, yeme oranı yüksektir ve çok miktarda su içerir, böylece kilo vermek isteyenler için çok iyi bir diyet seçeneği haline gelir. Ayrıca, lif açısından yüksek ve glisemik indeksi düşüktür; bu da ağırlık kaybına yardımcı olan düzenli bağırsak hareketlerini arttırdığı ve tüm vücut süreçleri için metabolizmanın verimliliğini çoğalttığı anlamına gelir.Turpun faydaları arasında en etkileyici olanı bu etkendir.

Kardiyovasküler Sistemi Geliştiriyor

Turpgiller, sadece turplara renk katmakla kalmayıp çok sayıda fayda sağlayan, bir tür flavonoid olan antosiyaninlerin mükemmel bir kaynağıdır. Antosiyaninler çok sayıda tıbbi araştırmanın konusu olmuştur ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunun azaltılması ile pozitif ilişkilendirilmiştir. Ayrıca anti- kanser ve anti-inflamatuar özellikler sergilerler.

Turp-suyu-bal-ile-karıştırılarak-içildiğinde-öksürğü-giderir.

Kanser Tedavisi

Turpgil detoksifikatör olduğundan ve C vitamini , folik asit ve antosiyaninler açısından zengin olduklarından, birçokkanser türünü , özellikle kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanserini tedavi etmek için bağlanmışlardır . Turplar  Brassica  ailesinin bir parçasıdır ve bu taksonomik sınıflamanın diğer üyeleri gibi, bu turpgil sebzeler antioksidanlarla doludur. Ayrıca, turplarda bulunan izotiosiyanatların kanserli hücrelerin genetik yolakları üzerinde büyük etkisi vardır. Yolları o kadar çok değiştiriyorlar ki, apoptozu (hücre ölümünü) sağlayarak kanserli hücrelerin üretilmesini ortadan kaldırıyorlar. Kansere karşı bilinen turpun faydaları dünyada en çok bilinen kısmıdır.

Leucoderma’ya İyi Gelir

Turpgillerin detoxifying ve anti-kanserojen özellikleri onları Leucoderma’nın tedavisinde kullanışlı kılmakta ve bu yöntemde turp tohumları kullanılmaktadır. Toz haline getirilmeli ve sirke , zencefil suyu veya inekleri idrarıyla ıslatılmalı ve daha sonra beyaz lekelere uygulanmalıdır. Leucoderma’nın tedavisine yardımcı olmak için turpları da yiyebilirsiniz.

Sindirime Yardımcıdır

Turplar lif bakımından zengindir ve bağırsak hareketlerine önemli ölçüde destek sağlar ve düzenli boşaltım modelleri geliştirir. Kabızlık semptomlarını hafifletir. Ayrıca gevşek bağırsakları düzeltir ve gevşek dışkı veya ishalden kurtarabilir . Ayrıca, turpların safra üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Safra, iyi sindirimin en önemli parçalarından biridir ve hem karaciğeri hem de safrayı korur.

Solunum Bozukluklarını İyileştirir

Turplar, diğer yandan soğuk algınlığı, enfeksiyon, alerji ve diğer nedenlerden kaynaklanabilecek burun, boğaz, solunum borusu ve akciğer tahrişi gibi solunum sisteminin tıkanıklığını azalttığı anlamına gelen bir konjestif anti-konjestiftir. Vücut için büyük bir dezenfektandır ve vitaminler bakımından zengin olup , solunum sistemini enfeksiyonlardan daha fazla korurlar.

Kan Basıncını Düşürür

Turplar sağlık açısından potasyum için çok iyi bir kaynaktır. Potasyum arteryal vasküler yataklarla etkileşime girdiğinde kan damarlarını rahatlatıp kan akışını artırabileceğinden, kan basıncını düşürmek için olumlu bir şekilde bağlıdır. Aynı zamanda dar kanallar yoluyla zorlamak yerine kan akışını genişleterek kan basıncını düşürür.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Turpun uzun zamandır düşük bir glisemik indeksi olduğu bilinmektedir, bu da bir turp yemenin kan şekeri düzeylerini etkilediği anlamına gelir. Onlar da, yani kan dolaşımına şeker emilimini düzenler. Diyabet seviyesini kontrol altına alır.

Cilt Bakımı

C vitamini, fosfor , çinko ve turunçgillerde bulunan vitamin-B kompleksinin bazı üyeleri deriye iyi gelir. Turp içindeki su cildin sağlıklı nem seviyelerini korumaya yardımcı olur. Çiğ turp, iyi bir temizleyici ve verimli bir yüz paketidir. Turplar dezenfektan özelliklerinden dolayı kuru cilt , kızarıklıklar ve çatlaklar gibi deri hastalıklarını temizlemeye de yardımcı olurlar.

Ateş Tedavisine Turp

Vücut sıcaklığını düşürür ve ateşin verdiği iltihaplanmayı hafifletir . İyi bir alım metodu, siyah tuz ile karıştırılmış turp suyunu içmektir ve iyi bir dezenfektan grubu oldukları için turplar da ateşe neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşmaktadırlar.

Böbrekleri Korur

Bir diüretik, temizleyici ve dezenfektan olarak, turp birçok böbrek rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olur. Diüretik özellikler, böbreklerde biriken toksinlerin yıkanmasına ve kandaki toksinlerin azalmasına yardımcı olur. Dezenfektan özellikleri böbrekleri herhangi bir enfeksiyona karşı koruma görevi üstlenir.

Böcek Sokmalarını Tedavi Eder

Turpların anti pruritik özellikleri vardır. Böcek sokmaları ve arı sokmaları için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Turp suyu ayrıca ağrı ve şişmeyi azaltır ve etkilenen bölgeyi yatıştırır.

Vücuttaki Su Oranını Arttırır

Turplar çoğunlukla sudan oluşur ve vücudunuzun sulu tutulması için harika bir yoldur, bu da sağlığınız için çok faydalıdır. Sulu kalmanın en önemli bölümlerinden biri suyun sindirim sistemi üzerindeki etkisidir. Turp kabızlığı giderir, sindirimi iyileştirir ve yediğimiz gıdalardan besinlerin düzgün biçimde alınmasını sağlar.

Solunum Durumlarını İyileştirir

Turpgiller kendilerine karşı kuvvetli, doğal bir baharata sahiptirler ve aynı zamanda oldukça keskindirler ve bu hastalıkları önlemeye çok iyi gelir. Ayrıca, boğazı yatıştırdığı ve sinüsleri temizleyerek tıkanıklığı hafiflettiği bilinmektedir.

turpun faydaları ansiklopedikya

 

Bağışıklığı Arttırıyor

Turplara diyetinize eklemek için sayısız nedeniniz var. Ancak bağışıklık sisteminizi geliştirmek en önemli faktörlerden biridir. Bir salata ya da sadece bir aperitif olarak günde yarım fincan turp, günlük C vitamini alımının yaklaşık% 15’idir. C vitamini alımının günlük dozunu tutarlı bir şekilde maksimize etmek antioksidanların çoğunu ve beyazın çoğunu değiştirerek bağışıklık sisteminizi canlandırabilir her hastalığı ortak soğuktan kansere karşı savaşta ayrılmaz olan kan hücreleri!

C vitamini, yalnızca bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücuda sahip olan tüm yüksek etkileri nedeniyle süper bir vitamin olarak düşünülür. Yağın kullanılabilir enerjiye dönüşmesini sağlayan metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olur ve kan damarı duvarlarını güçlendiren ateroskleroz ve kalp hastalıklarının şansını düşüren önemli bir protein olan kollajenin oluşumuna katkıda bulunur.

Karaciğer ve Safra Kesesini Korur

Turplar özellikle karaciğer ve safra kesesi fonksiyonları için faydalıdır. Safra ve bilirubin, asitler ve enzimlerin üretimini ve akışını düzenlerler. Dahası, kandaki fazla bilirubini de çıkarırlar ve mikrosinaz, diyastaz, amilaz ve esteraz gibi enzimleri içerirler. Düzenli olarak tüketilen turplar karaciğerinizi ve safra kesesini enfeksiyonlardan ve ülserlerden korur.

Diğer Faydalar

Yukarıda özetlenen faydaların yanı sıra, turplar iyi bir meze, ağız ve nefes tazeleyicisi, müshil ve metabolizma regülatörü olarak çalışırlar. Diyetlerini normal miktarda turplarla destekleyen insanlar kan dolaşımında düzelme görürler ve turplar baş ağrısı , asidite , kabızlık, bulantı, obezite, boğaz ağrısı, boğmaca , gastrik problemler, safra kesesi taşları ve dispepsi için iyi bir tedavi yöntemidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ