Reklam
Reklam

Tereyağ Çayının En İyi 9 Faydası

 • 08 Mart 2018
 • Tereyağ Çayının En İyi 9 Faydası için yorumlar kapalı
 • 355 kez görüntülendi.

Tereyağ Çayının En İyi 9 Faydası

Tereyağ çayının şaşırtıcı faydalarından bazıları enerji düzeyini arttırmak, cildi nemlendirmek, vücudu ısıtmak, sindirime yardımcı olmak , kalp sağlığını arttırmak, kognitif fonksiyonu iyileştirmek, iştahı bastırmak ve dehidrasyonu önlemeyi içerir. Yüksek tansiyon, kardiyovasküler riskler, baş ağrısı , kaygı , sinirlilik ve uykusuzluk gibi bu özel çayda bulunan kafein, tuz ve tereyağın neden olduğu bazı yan etkileri vardır. Bununla birlikte, ılımlı miktarlarda tüketildiğinde, tereyağ çayının sağlığa etkileri oldukça etkileyici olabilir.

Tereyağı çayı, geleneksel bir Tibet çayının Po cha’nın ortak adıdır. O ülkede 1,500 yıldan fazla bir süredir popüler bir içecektir ve birçok Tibetliler her gün bu çayı içiyor. Çoğu insan Tibet gibi sert koşullarda yaşamazken, Tibet halkını koruyan ve destekleyen aynı sağlık etkileri de dünya üzerindeki insanlar tarafından beğeni toplayabilir. Bu yararların çoğu, çaydaki antioksidanlardan ve kafeinden ve ayrıca tereyağ daki linoleik asit yağlarının zengin arzından kaynaklanmaktadır. Tereyağı çayının faydalarını hep birlikte inceleyelim.

Tereyağ Çayının Faydaları

Geleneksel tereyağı çayı içmek ağırlık ile uğraşan kişiler için özellikle yararlıdır.Kilo  kaybı problemleri, hazımsızlık, düşük enerji seviyelerinde, yorgunluk, kas zayıflığı, ateş , bilişsel zorluklar, kronik hastalığı, osteoporoz ve diyabet , kanser riskini azaltır.

Enerji Arttırıyor

Yüksek kafein içeriğinden dolayı, bu zengin içecek enerji artırmak için mükemmel bir yol olabilir. Geleneksel olarak, zorlu koşullarda uzun saatler çalışmak için Tibetlilerin yeteneğini artırmak için kullanılır. Tereyağındaki yağlardan elde edilen enerjiyle birlikte bu çay, yorulmadan gününüzün gücüne yardımcı olabilir.

Beyin Gücünü Arttırır

Bu antik çay uzun zamandır antioksidan özellikleri ve vücuttaki serbest radikallerin tehlikeli etkilerine karşı koyma kabiliyeti ile biliniyor. Bu aynı zamanda plak ve beta-amiloid birikiminin bellek, odaklanma ve konsantrasyondan ödün vermeye başladığı beyin için de geçerlidir. Yaşlandıkça, tereyağı çayı içme demans ve hatta Alzheimer hastalığının başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

İştah Bastırıcı

Uzun süredir bir iştah bastırıcı olarak bilinen tereyağı çayı, kilo vermek isteyenler için iyi bir seçimdir. Kafein içeriği açlığa ilham vermeksizin metabolizma teşvik etmek için çalışır, vücudunuzu dolgun hissettirir, yemek arası atıştırmalıklardan ve aşırı yeme alışkanlıklarından kaçınmanıza yardımcı olur.

Sindirime Yardımcıdır

Bu çayın midede asit reflüsü ve diğer rahatsız edici koşullara neden olabilecek asit seviyelerini azalttığı bilinirken aynı zamanda yiyecekleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sindirmek için metabolizmayı uyarır , yani her yemekten daha fazla besleyici madde elde edin.

Nemlendirici Nitelikler

Tibet’te bu çay, dağlık bölgenin sert rüzgarlarında çatlamış olan dudaklarını tutma kabiliyeti nedeniyle büyük övgüyle karşılıyor. Diğer insanlar için bu nemlendirme yeteneği, cildin ve dudaklarının taze ve pürüzsüz hissetmesini sağlamanıza yardımcı olurken, yüksek tuz içeriği, su kaybı hissettiğinizde veya hidratlı kalmanın zor olduğu bir ortamda vücudunuzun su almasına yardımcı olur.

İrtifa Hastalığı

Yükseklik hastalığı birçok insanı etkiliyor, fakat anekdot kanıtı , bu eşsiz çay tipinin bulutlarda yaşama eşlik eden baş dönmesi , sersemlik ve mide bulantısı etkilerine karşı geldiğini gösteriyor. Yaygın seyahat ediyorsanız veya yakında bir gezi planlıyorsanız, yüksekliğin etkilerini ortadan kaldırmak için bu çayı deneyin.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Bu çayın fazla miktarı yüksek kolesterol düzeylerine neden olabilirken, bu çayda kalp sağlığı için iyi olan ve “kötü” kolesterol düzeylerini düşürmek için gerekli olan önemli miktarda linoleik asit içerir. Tereyağ çayı içmek kalp sağlığı için en iyi seçim gibi görünse de, sorumlu bir şekilde tüketildiğinde , kardiyovasküler sisteminize çok gerekli bir artış sağlayabilir.

Bağışıklığı Arttırıyor

Tereyağı çayında bulunan bileçemler ve diğer antioksidanlar hücresel mutasyon, doku iltihabı, oksidatif neden olabilir serbest radikaller, sizin bağışıklık sisteminin tepkisinin gücünü artırmaya yardımcı olabilir. Stresi azaltır.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Diyabetik hastaların dalgalanmalarını hafifletmeye yardımcı olan ve bu durumu geliştirme riski taşıyan insanlar için riski düşüren linoleik asitler için belirli anti-diyabetik özellikler vardır.

tereyağ çayı ansiklopeidkya

Tereyağ Çayı Nasıl Yapılır? 

Geleneksel Tibetli tereyağı çayı yapmak oldukça zor ve zaman alıcı olabilir. Genellikle kullanılan çay “tuğla çay” veya Pemagul olarak adlandırılır. Bu çayın bir kısmı, ayrılmış ve çok yoğunlaşmış bir sıvı olan chaku kalana kadar saatlerce kaynatılır ve servis yapılır.

Yemek tarifi 

Malzemeler:

 • 4 su bardağı su
 • 2 çorba kaşığı siyah çay
 • 2 yemek kaşığı tuzlanmış tereyağı
 • ½ çay kaşığı tuz
 • ½ fincan süt

Adım 1 – Suyu paslanmaz çelik bir tencerede kaynatın.

 1. Adım – Gevşemiş çayı suya ilave edin ve 2-3 dakika kaynamaya bırakın.

Adım 3 – Tuz ekleyin.

Adım 4 – Çay yapraklarını çıkarmak için karışımın gerginleştirilmesi.

Adım 5 – Süt ekleyin ve ardından karışımı ısıdan alın.

Adım 6 – Çayı tereyağ ile birlikte bir blendırdan geçirin.

Adım 7 – Tutarlı bir doku olana kadar 1-2 dakika karıştırın.

Adım 8 – Çaydan derhal servis yapın, çünkü sıcak olduğunda daha iyi tadınız!

Tereyağının Yan Etkileri

Tereyağının birçok faydasına rağmen, yan etkiler arasında kilo alımı, yüksek kolesterol, hipertansiyon, uyku bozuklukları, su tutulumu, sinirlilik ve baş ağrısı sayılabilir.

 • Kafein –Siyah çaydaki kafein içeriği, büyük miktarlarda tüketildiğinde vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Tereyağ çayının aşırı miktarda tüketilmesi baş ağrısı, kaygı, sinirlilik, uykusuzluk ve mide rahatsızlığına neden olabilir.  Ne kadar çok tüketildiğine rağmen günde 2-3 bardak fazla çay içmeniz önerilmez. 
 • Kolesterol –Tereyağın bazı faydalı yağları ve olumlu etkileri olsa da, halen daha önce kardiyovasküler problemleri olan insanlar için tehlikeli olabilen kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Yüksek kolesterol, ateroskleroz veya kalp krizi veya felç hikâyeniz varsa, diyetinize tereyağı çayı eklemeden önce bir doktora danışın.
 • Tuz İçeriği –Bu çaydaki tuz içeriği vardır. Tibet’in acılı ve ışıltılı dağlarında su tutmak için mükemmel, ancak diyetinize çok fazla tuz ilave etmek, yüksek tansiyona neden olabilir ve bu da kalp sağlığını çeşitli şekillerde tehlikeye atabilir. Ayrıca, diyetteki çok fazla tuz su tutma ve ödemine neden olabilir. 
 • Hamilelik –Tereyağlı çay araştırması biraz sınırlı olmasına rağmen, yüksek kafein içeriği ve potansiyel komplikasyonları nedeniyle hamile veya emziren kadınlar için genellikle önerilmez.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ