Reklam
Reklam

Tatlı Patateslerin Etkileyici Faydaları

  • 27 Ocak 2018
  • Tatlı Patateslerin Etkileyici Faydaları için yorumlar kapalı
  • 62 kez görüntülendi.

Tatlı Patateslerin Etkileyici Faydaları

Tatlı patateslerin sağlığa yararları arasında kilo verme, bağışıklığı arttırma , sindirime yardımcı olma , astım ve bronşiti tedavi etme ve şeker hastalığını kontrol etme becerileri yer alır. Tatlı patates de artrit ve mide ülseri tedavisinde yardımcı olur.

Tatlı Patates Nedir?

Tatlı patatesleri, ayrıca papucan olarak da bilinirler ve bilimsel adı Ipomoea Batatas olan yumrulu bitkilerdir Bitki, kalp şeklinde veya loblu yaprakları olan bir sarmaşıktır . Yumrubatın rengi, çeşidine, toprak türüne, iklime ve mevcut minerallere bağlı olarak mor veya kırmızıdan soluk sarıya veya beyaz renge dönüşür.

Kırmızı çeşitte daha kuru ve daha sert et bulunurken, beyaz ve sarı türleri daha sıkı tenlidir. Kırmızı çeşidinin, kaynamada daha belirgin hale gelen karakteristik bir aroması vardır. Tatlı patateslerin etinin rengi daha kırmızımsı veya turuncu olursa aroma o kadar güçlü olur. Belki de, bunun sebebi beta-karotenin varlığıdır, konsantrasyonu da renkle birlikte artar.

tatli-patates-mkl

Tatlı Patateslerin Sağlığa Faydaları

Tatlı patateslerin birçok sağlık faydası vardır. Onları aşağıda ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

 

Sindirimi Geliştirir

Fiber tatlı patates içeriği yaygın patates daha yüksek olması ve çok iyi tat! Bu iki faktör, tatlı patateslerde bulunan magnezyum gibi diğer minerallerle birleştirildiğinde, sindirim için mükemmel bir kolaylaştırıcı yapar. Tatlı patatesler çoğunlukla nişastayı içerdikleri için de sindirimi kolaydır. Bunlar karın ve bağırsak için yatıştırıcıdır, bu nedenle onları sindirmekte zorlanmayacaksınız.

Kilo Almada Yardımcı Olur

Tatlı patatesler sağlıklı vitaminler , mineraller ve bazı proteinler ile birlikte iyi miktarda kompleks nişasta içerir. Dahası, sindirimi çok kolaydır. Böylece, çok fazla enerji sağlarlar ve ağırlık kazanmak isteyen insanlar için mükemmeldir.

Yakın zamanda hastalık geçiren veya kısmen veya anormal derecede ince olana karşı kendinden emin olan insanlar, tatlı patateslerle ilgili bu habere hoş geldiniz diyoruz, çünkü sentetik toplu bina diyet takviyelerinin çoğunun sahip olduğu hiçbir yan etki yoktur.

Enflamasyona Atılın

Yaygın patates gibi, tatlı patatesler de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, ancak bunlar farklı gıda ailelerine aittir. Bu öncelikle beta-karoten, C vitamini ve magnezyumun varlığına bağlıdır. İç ve dıştaki iltihaplanmayı iyileştirmede eşit derecede etkilidirler.

Bağışıklık Sistemini Arttırır

Vitamin C ve B kompleksi vitaminleri, demir ve fosfor ile birlikte büyük bir antioksidan olan beta-karoten açısından zengin olmasından dolayı, tatlı patates vücudunuzu çeşitli koşullardan ve rahatsızlıktan koruyabilen mükemmel bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir.

Astımı Rahatlatır

Tatlı patates burun tıkanıklığı, bronş ve akciğerlerin iyileştirilmesinde etkilidir; böylece astımdan kurtulma sağlanır. Tipik aroması bu mülkte yardımcı olur.

blogger-image-349531622

Bronşit Tedavisinde Kullanılır

Tatlı patateslerin, muhtemelen tatlılık ve vücut ısısını etkileyen diğer besinler nedeniyle vücudu ısıtma yeteneğine sahip olduklarına inanılmaktadır. Bu özellik aynı zamanda tıkanıklık üzerindeki güçlü etkisiyle bronşit muzdarip insanlar için faydalıdır. C vitamini, demir ve diğer besinlerin konsantrasyonu bronşit tedavisine yardımcı olur.

Artrit Ağrısını Azaltır

Beta-karoten, magnezyum, çinko ve vitamin B kompleksi, tatlı patatesleri artrit yönetiminde son derece önemli bir gıda kaynağı haline getirir. Tatlı patateslerin kaynatıldığı su, eklem ağrısı artritinin hafifletilmesi için harici olarak eklemlere uygulanabilir.

Kansere Düşman

Şampiyon antioksidan ve antikanserojenik bir madde olan beta-karoten, tatlı patates soyularının renginden sorumlu pigmenttir. Tatlı patateslerde bulunan beta-karoten ve C vitamini , kolon, bağırsak, secde, böbrek ve diğer iç organlarda olmak üzere çeşitli kanser türlerini tedavi etmek için çok yararlıdır .

Mide Ülserlerine Kuşatma

Tatlı patateslerin mide ve bağırsaklar üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. B kompleks vitaminleri, C vitamini, beta-karoten, potasyum ve kalsiyumun hepsi mide ülserlerinin tedavisinde çok etkilidir. Dahası, tatlı patatesler  kabızlığı ve bunun sonucunda ortaya çıkan asit oluşumunu engeller, böylece ülser olma ihtimalini azaltır. Tatlı patateslerin anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri de ülserlerin ağrı ve yanmasını azaltır.

Diyabeti Kontrol Eder

Popüler inancın aksine tatlı patates şeker hastaları için faydalıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, insülinin düzgün salınmasına ve işlevine yardımcı olarak kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde çok etkilidirler. Tabii ki, bu diyabetlilerin ayrım gözetmeksizin onları yemeleri gerektiği anlamına gelmiyor. Fikir, tatlı patateslerin pirinç veya karbonhidrat alımı yerine daha sağlıklı bir seçenek sunabilmesidir.

Vücudun Su Dengesini Korur

Tatlı patateslerde bulunan lif veya kaba yem, vücudun su tutmasını sağlar. Bu, vücudunuzdaki su dengesini korur, sulu tutar ve hücreleriniz verimli bir şekilde çalışır.

Tatlı patates, insanlara sigara , içki içme ve bazı uyuşturucu kullanma gibi bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olmak için etkilidir . Arter ve damarların sağlığı için iyidirler, çünkü duvarlarını sertleşmeye karşı korurlar. Yüksek konsantrasyonda beta-karoten (alternatif bir vitamin A formu ) ve fosfor hem oküler hem de kalp sağlığı açısından mükemmeldir.

Öyleyse dışarı çıkın ve bir sonraki yemek için bir tatlı patates kapmak; lezzetli ve besleyici. Yum! Yum! Tatlı patates!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ