Reklam
Reklam

Tansiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 19 Ekim 2016
  • 146 kez görüntülendi.

TANSİYON NEDİR?

Ülkemizde belli bir yaş üstü kişilerde tansiyon rahatsızlığı olmayan çok az kişi vardır. Çok sık karşılaşılan bir durum olması sebebiyle tansiyon hakkında tüm bilinmeyenleri ve eksik kalanları tamamlamaya çalışacağız. Tansiyon nedir? Sorusuna isterseniz öncelikle açıklık getirelim. Tansiyonu kısaca kan basıncı tanımıyla anlatabiliriz. Damarlarımızdaki hayati sıvı olan kan, dolaşım sırasında bir basınç oluşturmaktadır. Bu basınç alınan gıdalarla ve yapılan iç ve harcanan enerjiyle bağlantılı olarak bazı değişiklikler gösterir. Kan basıncı ise iki ölçümle ifade edilir.  Bunlardan biri sistolik basınç(büyük tansiyon) diyastolik basınç(küçük tansiyon) dur.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yapılan kontroller sonucunda ve ya hiçbir sorununuz yokken vücudunuz bazı sinyaller veriyorsa bunlar yüksek tansiyon belirtileri olabilir. Peki, yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Neler yapmamız gerekir? Eğer gün içinde kan basıncınız belirli bir düzeyin üstünde ve belirli bir sürede aynı alıyorsa yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon milimetre civa olarak gösterilir.  Yüksek tansiyon tanısı konulması için sistolik kan basıncının (büyük tansiyon) 120 mmHg ve diyastolik kan basıncının (küçük tansiyon ) 80 mmHg değerlerinin üstünde olması gerekir. En uygun tansiyon değerleri bu şekilde olmalıdır. Yüksek tansiyon belirtileri ise baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift ve bulanık görme burun kanamaları ve hızlı atan kal atışlarıdır. Yüksek tansiyon belirtilerini kendinizde hissettiğiniz anda mutlaka bir hekime gidiniz.

tansiyon-nedenleri

Tansiyon Neden Yükselir?

Yüksek tansiyonunun yükselmesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Peki Yüksek tansiyon neden yükselir? Hipertansiyonun yükselmesine bazı etkenler vardır mutlaka. Bunlar; obezite, egzersiz yapmama, yağlı yiyecekler tüketme, fazla tuz tüketimi ve sigara içme gibi maddeler tansiyonu yükseltmeye yardım eden unsurlardır.  Bazen de aileden kalıtsal olarak tansiyon yükselmeleri ile karşılaşabilirsiniz.  Hormonal rahatsızlıklar, gereğinden fazla alkol tüketimi, doğum kontrol hapları, oluşan böbrek rahatsızlıkları tansiyonu yükseltir.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyon hastası iseniz ve bu soru kafanızı hep meşgul ediyorsa, yazımızı mutlaka inceleyin. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? neler yapmak gerekir?

  • Yüksek tansiyona en bilindik bir yöntem olan tuzsuz ayrandır. Yoğurt ve tuzsuz ayran size bu konuda çok iyi gelecektir.
  • Nar ve nar suyu yüksek tansiyonu düşürmeye yarar. Tansiyonunuzun kontrolü bu şekilde sizde olur.
  • Baharat olarak kullandığımız kekik, tansiyon düşürmede görevli olduğunu biliyor muydunuz?
  • Tansiyon düşürmede hemen hemen herkesin ilk kapısına gideceği yiyecek sarımsaktır. Ardından limon da tansiyon düşürmede çok etkilidir. Hızlı ve etkili tansiyon düşürmek bu yöntemlerle sağlanabilir.
  • Greyfurt suyu da limon gibi hızlı bir şekilde tansiyonu düşürür. Ancak greyfurt suyu ve limon diğer kullanılacak ilaçlarla etkileşim halinde olduğundan kullanmadan önce dozu hakkında bir hekime danışmak gerekir.

Tansiyonun aşırı yükselmesi ölüm ve felç kalma gibi ciddi problemleri doğurabilmektedir. Bu nedene bağlı olarak yüksek tansiyonu düşürmek için bu yöntemlerinden en az bir tanesini bilmek gerekir.

tansiyon-dusurme

Tansiyon Neden Düşer?

Yüksek tansiyon olduğu gibi düşük tansiyonda vardır. Bazı sebeplere bağlı olarak kişilerde tansiyon düşüşleri yaşanabilir.  Düşük tansiyon yüksek tansiyona göre daha az tehlikelidir. Ancak düşük tansiyonda bazı olumsuzlukları beraberinde getirebilir.  Tansiyonunuz yetersi beslenmeden tutunda kullandığınız herhangi bir ilacın yarattığı yan etki sebebiyle sürekli olarak düşük seyredebilir. Ancak tansiyon neden düşer? Derseniz, aşırı sıcak hava, az su tüketimi, hamilelik, oluşan endokrin sorunları, kan kaybı, şiddetli enfeksiyonlar gibi sebepler tansiyonunuzu düşürebilir. Tansiyonunuz dengelemek için ise yemeklerden 15 dakika önce 2 büyük su bardağı su içiniz.  Ayrıca beyaz pirinç ve şekerli yiyecekler mideden bağırsağa hızla ulaştığı için yemek sonraları tansiyon düşüşlerine daha çok rastlanır.  Sindirimi kolay olan besinleri tüketmek tansiyon düşmelerinin de önüne geçmek demektir. Kepekli tahıllar, protein bulunan besinler ve sağlıklı yağlardan yapılan yemekleri tüketmek gerekir.

Hangi Tansiyon Aleti Alınmalı?

Tansiyon hastası olmasanız da evinizde mutlaka bulundurmanız gereklidir. Size ve çevrenize bir gün mutlaka lazım olacaktır. Sonuç olarak ağır tablolarla karşılaşabilme ihtimali üzerine tansiyon aleti mutlaka bulundurulmalıdır. Kullanılabilecek en sağlıklı tansiyon aleti manuel yani pompalı olanlardır. Steteskoplu olan bu tansiyon aletleri en doğru veriyi hızlı bir şekilde vermektedir. Eğer otomatik almaya karar verdiyseniz. O zaman bilekten değil koldan ölçülebilen tansiyon aletlerini tercih ediniz.  Bu aleti hiç kullanmamanız dileğiyle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ