Reklam
Reklam

Süt Dişleri Fırçalamanın Önemi

  • 25 Ocak 2016
  • 410 kez görüntülendi.

SÜT DİŞLERİ FIRÇALAMANIN ÖNEMİ

diş fırçalamanın önemi 2

Ülkemizde dişlerimizin sağlığı, bedenimiz kadar önemsenmiyor. En küçük baş ağrısında bile doktorun kapısını aşındıran insanlarımız, ne yazık ki diş ağrılarını “Bir gün elbet geçer.” diyerek önemsemiyor. Bakmadığımız dişlerimiz, ilerleyen zamanlarda teker teker çekilince, eksik dişlerimizin yerine protez yaptırmak için diş hekiminin yolunu tutmak zorunda kalıyoruz. Yaptırdığımız dişler, kendi dişlerimiz gibi güçlü, kuvvetli olmayınca da dizlerimizi dövüyoruz. Genelde “Bende diş yok, bu protezlerle uğraşıyorum.” deriz. Peki, ne yapmalıydık bu hale gelmemek için?

Dişleri fırçalamak ilkokuldan beri bizlere öğretilir. Fakat bilinmeyen bir şey var ki o da aslında dişlerimizin hayatımızda ilk çıktıklarından itibaren fırçalanması gerektiği. Evet, 6 aylık küçük bir bebekken alt çenemizde çıkan iki küçük dişi kastediyorum. Annemiz, bizi emzirdikten sonra o iki küçük dişimizi temiz bir bezle silmeliydi. Çünkü ağzımızda milyonlarca çeşit bakteri var. Bunlar, dişlerimizin üzerinde birikip, plak dediğimiz ağız ve diş sağlığını tehlikeye düşüren o yapıyı oluşturuyorlar. Plağın zararları ne yazık ki saymakla bitmiyor. Plak, diş çürüğü oluşturmasının yani sıra, ayni zamanda ilerleyip diş tasına, daha da kötüsü periodontitis denilen, diş çevresi dokuların yıkımına neden olan geri donuşsuz bir hastalığa neden oluyor. Bu hastalık sonucunda dişleriniz çürük olmasa bile sallanıp düşebiliyor ve dişsiz kalabiliyoruz. Periodontitisin tedavisi de ne yazık ki iyileştirmeye yönelik değil. Durdurmaya yönelik bir tedavi. Çünkü periodontitis yavaş yavaş dişlerinizin etrafındaki dokuyu yıkıyor ve yıkılan dokular da ne yazık ki geri yerine gelmiyor.

Konumuza geri dönecek olursak, bilindiği gibi sut dişleri çok çabuk çürür. Bunun nedeni sut dişleri ile daimi dişlerin yapısal olarak birbirinden farklı olmasıdır. Süt dişleri, “ne de olsa yerine yenisi gelecek” düşüncesiyle ebeveynler tarafından çok da önemsenmiyor. Fakat bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Çünkü süt dişleri, daimi dişler için yer tutucu görevi görüyor. Yani düşen süt dişlerinin yerine daimi dişler sürüyor. Fakat erken sut dişi kayıplarında kaybın olduğu boşluk, zaman geçtikçe kapanıyor ve daimi diş o boşluğa süremiyor. Bunun sonucunda daimi diş ya hiç sürmüyor ya da başka bir yerden çıkabiliyor. Bu da dişlerin bozuk sıralanması, asimetrik bir diş dizimi ve ilerde estetik bozukluk, çocuğumuzun içten gülememesi, ortodonti ile en iyi ihtimal tel tedavisi, zaman ve para kaybı demek.

Bu nedenle süt dişlerinin de en az daimi dişler kadar özel bir bakıma ihtiyacı var. Süt dişleri ilk sürmeye başladığından itibaren, yani 6 aylık bir bebeğin ağzında dişlerin sürmesine paralel olarak temizlenmesi gerek. Bu durum aslında tip ve diş hekimliği arasında bir zıtlık yaratıyor. Tip hekimleri 6 aylık bir bebeğin emzirilmesinden sonra temiz bir bezle dişlerinin temizlenmesini gereksiz bulurken, çocuk diş hekimliği uzmanları yani pedodontistler ise bunun şart olduğunu savunuyor.

Unutmayalım ki her alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da çocuklukta kazanılır. Çocuklarımıza günde iki kez; kahvaltıdan hemen sonra ve yatmadan hemen önce diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak ebeveynlerin en önemli görevlerinden birisi olmalıdır.. Böylece sağlıklı bir ağız, hoş bir diş dizimiyle beraber gelen estetik, tüm bunlara paralel olarak da içten bir gülücük çocuklarımız için en güzel hediyelerden biri olacaktır.

 

 

Yazar : Sezin Kılıç (Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ