Reklam
Reklam

Susam Tohumlarının 10 Faydası

  • 28 Aralık 2017
  • Susam Tohumlarının 10 Faydası için yorumlar kapalı
  • 525 kez görüntülendi.

Susam Tohumlarının 10 Faydası

Susam tohumu  sağlık için son derece faydalıdır. Bu kadar önemli olan bir bitki olan susamı daha yakından tanıyalım.  Susam tohumunun faydaları; Bunlar, şeker hastalığını önleme , kan basıncını düşürme, çok çeşitli kanserleri önleme , güçlü kemikler oluşturma, radyasyona karşı koruma ve kalp sağlığını iyileştirme becerilerini içerir . Ayrıca , uyku bozukluklarının tedavisinde, sindirim sisteminin iyileştirilmesinde , inflamasyonun azaltılmasında, solunum sağlığının iyileştirilmesinde ve diş bakımı uygulamalarına yardımcı olurlar . Bu güçlü tohumlar kan dolaşımını iyileştirir, vücudu detoks yapar ve depresyonu ve kronik stresleri ortadan kaldırır.

Susam Tohumları Nedir?

Susam tohumları Sesamum cinsi bir bitkiden türetilmiştir ve Sesamum indicum’un bilimsel adını taşımaktadır. Bu tohumlar dünyadaki en eski yağlı tohumlu ürün olarak kabul ediliyor ve 3500 yıldan fazla bir zamana ekilmiştir.  Susam bitkisi son derece dirençlidir ve diğer pek çok ürünün başarısız olduğu yerlerde yetişir; bu nedenle çağlar boyunca uzun süre dayanır.

Bir tohum bitki olmasına rağmen, yine de alerji olan insanları rahatsız edebilir ve belirgin bir lezzete sahiptir. Sağlık faydalarının birçoğu, susam tohumlarında dünyadaki diğer herhangi bir yağ tohumu ürününden daha yüksek konsantrasyonda bulunan yağlardan elde edilmektedir . Susam bitkisi 3 fit boyu geçmez ve tohumlar bitki eksenleri boyunca küçük podlardan salınır.

Tohumların kendileri çok küçük, sadece 3-4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde, ancak her yıl 3.85 milyon metrik ton üretiliyor. Susam bitkisinin çeşitliliğine veya suşuna bağlı olarak çok çeşitli renkte gelirler. Bu tohumlar kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Ekmek ve tahıl ürünleri, krakerler, suşi , kek, çorba, balık ve et için ekmek ve çok çeşitli diğer uygulamalar için bir bileşen veya tepesi olarak salatalara sıkça katılırlar.

Susam Tohumları Besin Değerleri

Susam sağlık yararları beslenme nedeniyle  içerik de dahil olmak üzere, vitaminler , mineraller , doğal yağlar, ve benzerlerinden oluşur. Organik bileşikler  kalsiyum , demir , magnezyum , fosfor, manganez , bakır , çinko , elyaf , tiamin, vitamin B6 , folik asit protein ve triptofan şeklindedir.

Susam Tohumlarının Sağlık Faydaları

Bu tohumlar, mevcudiyeti ve hoş aromasıyla dünya genelinde yayılıyor. Geniş sağlık avantajları aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır.

Susam-tohumları

Susam Tohumlarının Hipertansiyona Etkisi

Susam tohumlarının doğal yağları, kardiyovasküler sisteminizdeki yükü azaltan ve çeşitli kardiyak koşulları önlemeye yardımcı olan bir dizi araştırmada hipertansiyonda bir azalmaya bağlanmıştır. Ayrıca, magnezyum, uzun zamandan beri vazodilatatör (kan basıncını düşüren bir madde) olarak bilinir ve bu tohumlar günlük gereksiniminizin% 25’ini tek bir porsiyonda içeren bu esas mineralle doludur.

Kanseri önlemek

Susam tohumlarında bulunan çok çeşitli gerekli vitamin ve minerallerle kanser riskinde  azalma ile bağlantılı olması şaşırtıcı değildir. Magnezyumun güçlü anti-kanserojen etkileri de dahil olmak üzere bu ortak minerallerin rolünün ötesinde susam tohumları, antioksidan olarak işlev gören ve serbest radikallerin etkilerini azaltan nadir bir kanser önleyici bileşik olan fitat  içerir. Serbest radikaller, kanserin çeşitli şekilleri ve kalp hastalıkları, erken yaşlanma ve bilişsel bozukluklar gibi çeşitli diğer koşullarla bağlantılı olan hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir . Susam tohumları ayrıca lösemi, göğüs, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserlerinin oluşumunu önemli derecede azaltır.

Diyabetin Yönetimi

Susam tohumlarının bileşenleri, magnezyum gibi, diyabet şansını azaltmak ve hali hazırda durumu geliştiren hastalarda semptomları yönetmekle bağlantılıdır. Ayrıca, susam tohum yağı, tip 2 diyabetten mustarip hastalarda glibenklamid gibi çeşitli ilaçların etkisini pozitif yönde etkileyebileceği gösterilmiştir. Bu ilacın işlevselliğini geliştirir ve ayrıca vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini düzenler, böylece diyabet semptomlarını yönetmeye yardımcı olur.

Kemik Sağlığına büyük katkısı

Susam tohumlarında bulunan çinko, kalsiyum ve fosfor gibi önemli minerallerin etkileyici seviyeleri,  kemik sağlığınız için destek olabilir . Bu mineraller, yeni kemik malzemeleri yaratmada ve osteoporoz gibi zayıflatıcı kemik koşullarının başlaması veya yaralanması nedeniyle zayıflamış olabilecek kemiklerin güçlendirilmesi / onarılmasında ayrılmaz birer parçadır.

Sindirimi Geliştirir

Bu küçük tohumlar  önemli oranlarda lif taşıyor. Sağlıklı sindirimde önemli bir elementtir, çünkü bağırsak hareketlerini çoğaltır ve besinlerin sindirim kanalı boyunca hareket etmesine yardımcı olur, aynı zamanda yiyecekler yumuşak bağırsaktan geçerken peristaltik hareketi teşvik eder. Bu aktivite aynı zamanda kolonun sağlığını korumak ve gastrointestinal hastalıkların ve kanser olma şansını azaltmak için aynı zamanda ishal gibi kabızlık gibi durumları da yok eder. Elyaf aynı zamanda kalp için de arter ve kan damarlarından tehlikeli LDL kolesterol çıkararak ateroskleroz , kalp krizi ve inmelere karşı koruma sağlar.

Enflamasyonu Azalt

Susam bakır içeriği yüksek değerli fonksiyonları, bir sayıda  azaltılmasında önemli rol oynar. Böylece, bağlı acıyı azaltmak, eklem, kemik ve kas iltihabı, bakır, kan damarlarını, kemikleri ve eklemleri güçlendirmek için gerekli olan mineraldir. Son olarak, bakır, hemoglobin’in önemli bir bileşenini oluşturan demirin düzgün şekilde alımı için gereklidir. Bu nedenle, vücuttaki uygun bakır içeriği dolaşımı en üst düzeye çıkarır ve vücudun tüm organ sistemlerinin düzgün çalışabilmesi için yeterli oksijen almasını sağlar.

Radyasyondan Korur

Susam tohumlarındaki organik bileşiklerin birine sesamoldenir  ve radyasyonun zararlı etkilerinden DNA’yı korumakla ilişkilendirilmiştir. Bu radyasyon, kazara ortaya çıkan kaynaklardan ya da kemoterapi ve radyoterapi ile kanser tedavisinden gelebilir. Radyasyondan ötürü DNA’yı mutasyona karşı koruyarak, bu tohumlar gücü güçlendirebilir ve hücresel mutasyona bağlı olarak diğer kanser türleri ile kontrat yapma şansını azaltabilir.

 

Ağız Sağlığını korur

Susam tohumlarının belki de en önemli etkileri, ağız sağlığı üzerindeki güçlü etkileridir. Işlem , susam tohumu yağı, belirli miktarlarda ağız çevresinde döndürülerek edildiği yağ çekme adlandırılan, ağız sağlığı tüm yönleri ile ilgili güçlü bir antibakteriyel ve sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Aynı zamanda, ağız boşluklarınızda ve vücudunuzun diğer bölümlerine zarar verebilecek yaygın bir bakteri olan Streptococcus bakterilerinin varlığının azaltılmasıyla yakından ilişkilidir.

Cilt ve Saç Bakımına müthiş katkısı

Belirtildiği gibi, susam tohumları, kas dokusunu, saçı ve cildi güçlendiren kolajen oluşumunda hayati bir bileşen olan yüksek düzeyde çinko içerir. Ayrıca, susam tohumu yağı, ciltteki yanıkların ve izlerin görünümünü ve erken yaşlanmanın belirtilerini azalttığı gösterilmiştir.

Metabolik Fonksiyonu Artırır

Susam tohumları parçalanır ve insan vücudu için kullanışlı proteinler içine bileşen parçaları yeniden birleştirilen yüksek miktarda protein içerir. Bu genel gücün, sağlıklı hücresel büyümenin, hareket kabiliyetinin, enerji seviyelerinin ve metabolik fonksiyonun güçlenmesine katkıda bulunur.

Susam tohumları nereden gelir?

Susam tohumları Asya ve Doğu Afrika’ya özgü susam bitkilerinden geliyor. Bu tohumların çeşitleri çoktur ve dünyadaki en yaygın ve popüler tohumlardan biridir. Tohumlar başlangıçta bir kap içinde siyah bir gövdede bulunur, bu yüzden bunlar çıkarıldıktan sonra kabuklar soyulmalı ve hamburger topuzlarına eklenebilmelidirler.

susam tohumu 3

Susam nedir?

Susam, dünyadaki mutfak hazırlıklarında karşılaştığımız bitkinin ve tohumun hem adının hem de bazı doğal sağlık uygulamalarının adıdır. Susam, bir sözcük olarak Latin sesamum veya Arap semeseminden türemiştir. Bu kelimelerin her ikisi de “yağ” veya “sıvı yağ” anlamına gelen şeyler için kök salıyor. Susam yağı ve tohumları, besin maddeleri ve bileşenleri için dünya çapında aranır.

Susam Tohumları Nasıl Kızartılır?

Susam tohumlarını bir tencereye (bir seferde en fazla 1 fincan) yayarak ve tohumların sürekli hareket etmesini ve yanmamasını sağlayarak, çok kolay bir şekilde kızartabilir veya tost edebilirsiniz. Tohumda hoş kahverengi bir renk istersiniz, siyah değil, acı veya güçlü bir koku almaya başlarsanız, yanmaya başlarlar. Ayrıca bir fırında yaklaşık 10-12 dakika 350 derecede pişirebilirsiniz.

Susam Tohumları sağlıklı mıdır?

Susam tohumları çok sağlıklıdır, bu da mutfak hazırlıklarında çok popüler olan sebeplerden biridir. Susam tohumları, sesamolin gibi benzersiz organik bileşimlerin yanı sıra bakır, kalsiyum, demir ve manganez gibi mineraller ile vitaminler ve liflerle doludur. Bu tohumlar küçük olabilir, sindirim ve dolaşımdan kemik mukavemetine ve iltihaba kadar her konuda yardımcı olabilirler.

Susam Tohumları Nereden Alınır?

Susam tohumları, büyük bakkallardan ve doğal sağlık gıdaları satan dükkanlardan alabilirsiniz. Temelde, dünyanın her yerinde susam tohumları bulunur, zira bunlar dünyanın en popüler tohum türlerinden biridir.

Susam tohumları nasıl yenilir?

Bunları kolayca sindirilebilir hale getirmek için bir gece suda siyah susam tohumu ıslatmak gerekir ve ardından, salatalara serpebilirsiniz. Yoğurtlarınızın içine atabilirsiniz.

Susam Tohumları için ne iyi olur?

Susam tohumları, sindirim optimizasyonu için iyidir. İçerdikleri lif, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur ve besin tutulmasını geliştirir. Tohumlar kan basıncını artırmaya, güçlü kemikler oluşturmaya ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olabilir. Ağız sağlığı için susam tohumu mükemmeldir ve çoğunlukla bir sindirim için yenilmektedir. Sonunda, vücudu detokslayabilir ve stres seviyelerini düşürebilirler.

Susam tohumlarında kaç kalori var?

Susamda şaşırtıcı derecede yüksek kalori bulunur. 1 çorba kaşığı içinde yaklaşık 50 kalori bulunur. Bununla birlikte, bu minerallerin, vitaminlerin ve organın ihtiyacı olan organik bileşiklerle dolu olan bu tohumların konsantre doğasından kaynaklanıyor. Susam tohumlarının aşırı miktarda tüketilmesi önerilmiyorsa, bunları yemeklerinizde az miktarda kullanmanız ve mümkün olduğunca diyetinize eklemeniz çok iyi bir fikirdir.

Susam Tohumları Nasıl Kullanılır?

Susam tohumları, salata veya güveçte serpilmiş ekmek, ekmeğe karıştırılmış, humus gibi ince bir macun içine öğütülmüş veya bir pudra halinde harmanlanıp çeşitli pürüzsüzlerle karıştırılmış şekilde çeşitli kullanılabilir.

Dikkat Edilecek Hususlar:  Susam tohumlarının aşırı tüketilmesi mide ve kolonda tahrişe neden olabilir. Ayrıca az miktarda THC nedeniyle ilaç testlerinde de bulunabilirler. Bununla birlikte, her ikisi de tohumlar çok miktarda tüketildiğinde ortaya çıkar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ