Reklam
Reklam

Sürekli Yorgun Hissetmenizin 18 Nedeni

  • 01 Mart 2018
  • Sürekli Yorgun Hissetmenizin 18 Nedeni için yorumlar kapalı
  • 398 kez görüntülendi.

Sürekli Yorgun Hissetmenizin 18 Nedeni

Kendinizi her zaman yorgun hissediyorsanız, bitkinliğinizin ardında olası fiziksel, psikolojik veya davranışsal nedenler olabilir.

Her zaman yorulmak, yoğun bir hayatın normal bir yan ürünü ve modern yaşamın telaşlı hali gibi görünebilir. Bununla birlikte, sürekli tükenme vücutta iltihaplanmaya neden olabilir ve kronik yorgunluk sendromu veya diğer temel koşulların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle sürekli yorgunluk duygusunu hissetme nedenlerini belirlemek çok önemlidir.

Fiziksel Nedenler

Her zaman yorgun olmanın ana fiziki nedenleri arasında anemi , şeker hastalığı , obezite, huzursuz bacak sendromu veya kalp hastalığı bulunmaktadır.

Anemi

Anemi, her zaman yorgun hissetmenin en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bir demir eksikliğinden kaynaklanır ve vücuda oksijen akışını azaltır. Baş dönmesi hissi, yorgunluk ve baş ağrılarına neden olur.

Çölyak Hastalığı

Eğer çölyak hastalığından müzdaripseniz,  gut ve uygunsuz besin emilimi iltihabıda yaşıyor olabilirsiniz. Vücudunuzun inkar ederek gerekli  ihtiyacı besinleri, senin metabolizma ve enerji üretim merkezleri böylece yorgunluk hissi bırakarak düzgün çalışamaz.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Bu sendrom milyonlarca insanı etkiliyor, ancak neden bağışıklık sisteminin bozulması ya da psikolojik stres yüzünden olduğundan şüphelenilen sebep bilinmiyor. Sebebi ne olursa olsun, bir tıp uzmanına danışmak önemlidir.

Diyabet

Yüksek kan şekeri seviyeniz varsa vücudunuz kas dokularına ve organ sistemlerine besin maddeleri ve oksijen vermede daha az verimlidir . İhtiyaç duydukları kaynaklar olmadan, kendinizi halsiz hissettirebilir ve genel olarak hayatınızın hızını yavaşlatabilir.

yorgun- ansiklopedikyaa

Şişmanlık

Aşırı kiloluysanız, aşırı yorgunluğa neden olabilmeniz için birtakım nedenler vardır, öncelikle ekstra  ağırlık taşımanız, dolayısıyla kaslarınızı tüketmeniz gerekir. Ayrıca, metabolik sendrom ve diyabet gibi ilgili durumlar için daha yüksek risk altındasınız.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Bir idrar yolu enfeksiyonu yorgunluk, ağrı, sinirliliğe neden olabilir ve aynı zamanda uyku eksikliği de yapabilir.

Kalp Hastalığı

Kardiyovasküler sağlığınız tehlikeye girdiğinde, nefesinizi tam olarak alamazsınız; fiziksel zorlamalar çok daha zor görünecek ve yaşamak için yorucu bir bağlam olabilir.

Ateş Yüksekliği

Eğer glandüler ateş ile enfekte olursanız , başlıca yan etkilerinden biri, tedaviden sonra bile orijinal tanıdan sonra altı ay kadar sürebilen kronik yorgunluktur.

Gebelik

Fazla kilo vermek ve gebeliğin hormonal ve fiziksel değişikliklerini yaşamak son derece yorucu olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde dahi fazla yorgunluk beklenebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Bu sendrom, gece boyunca tamamen uyanmasan bile, sağlıklı ve huzurlu bir  uykuyu önleyebilirsiniz. Vücudunuzun kendisini kurtarması ve onarması için zamanı olmadığından, bu durum sabahları kronik yorgunluğa neden olabilir.

Tiroid Bozukluğu

Tiroid bezi, enerji ve bitkinliği etkileyen hormonal dağılım da dahil olmak üzere, vücudun büyük bir bölümünü kontrol eder. Bu bezdeki bir bozukluk, açıklanamayan yorgunluk atışlarına kolayca yol açabilir.

Psikolojik Sebepler

Uyku apnesi , anksiyete veya depresyon gibi bu kronik yorgunluğun psikolojik nedenleri de olabilir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi birçok farklı nedenden dolayı insanları etkileyebilir, ancak esasen beyin vücuda nefes verip vermeyi unuttuğunda ortaya çıkar. Bu, sabah yorgunluğuna neden olan, kesilen ve dinlendirici olmayan uykulara neden olabilir.

Kaygı

Kortizol veya adrenalin gibi vücutta stres hormonları yüksek seviyedeyseniz, vücudun kendisini rahatlatması ve onarması daha güç olup uyku ve dengeleme güçlükleri ile sonuçlanır. Kaygı ve sinirsel bozukluklar, her zaman yorgun hissetmenin temel nedenlerinden biridir.

Depresyon

Depresyon, yapmak istediğiniz tek şey uykudan geçirilmiş gibi hissettirirken, uykusuzluk sıklıkla ikincil bir belirti olarak ortaya çıkabilir.

Yaşam Tarzı Nedenleri

Yaşam biçiminizdeki tercihler, özellikle de alkolü kötüye kullanmanız veya diyetiniz zayıfsa, tükenmenizin nedeni olabilir.

Alkol İstismarı

Eğer  alkolü düzenli olarak tüketirseniz , vücudunuz toksinleri temizlemek ve karaciğerin istismarından kurtulmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyacaktır. Sonuç olarak, bu, tükenme duyguları ve bilişsel odak eksikliğine neden olabilir; kısacası, akşamdan kalmışlıklar enerji seviyeleri için berbattır.

Kötü Beslenme

Düzenli yemiyorsanız, vücudunuz normal çalışmalarda besin yetersizliği veya temel enerji kaybına neden olan düzgün çalışması için gereken kaynakları bulamaz.

Kötü Uyku Alışkanlıkları

Her zaman yoruluyorsanız, uyku alışkanlıklarınız tehlikeye girebilir. Bir uyku programı ayarlamanız gerekir. Uyku modundan kaçınmanız ve uyku için yatakhanenizi kullandığınızdan emin olmasınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ