Reklam
Reklam

Suda Egzersiz Yapmanın Faydaları

  • 07 Şubat 2018
  • Suda Egzersiz Yapmanın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 219 kez görüntülendi.

Suda Egzersiz Yapmanın  Faydaları

Her türlü egzersiz sağlığınız için çok yararlıdır ve su bazlı egzersiz, pek çok açıdan size fayda sağlayabilecek etkili bir ortam sağlar.Suda egzersiz yapmanın sağlığa faydaları da oldukça önemlidir.

Suyun içindeyken vücudunuz yüzde 90 daha hafif hissedilir. Bu, suda egzersiz yaparken vücudunuzun arazide yaptığı gibi aynı etkiyi yaşamayacağı anlamına gelir. Suda egzersiz yaparak sağlığınız yeniden kazanabilirsiniz, ta da var olan sağlığınızı devam ettirebilirsiniz.

Ayrıca, su egzersizleri size monoton spor rutinlerinden bir mola verir. Su bazlı egzersizleri uygulamaya su egzersizi denir, bir arazi rutininin tipik yapışkanlığı ve yorgunluğuyla karşılaştırıldığında, tüm egzersiz süresince yenilenebilir olduğunuza inanabilirsiniz. Ayrıca, hepsi de eğlence ve keyif ile ilgilidir.

Suda çalışmak, çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubundaki insanlar için yararlıdır. Kas, tendon ve kemik yaralanmalarının yanı sıra aşırı kilolu ve hamile kadınlar bile su egzersizleri yapabilir.

Ayrıca bu tip egzersiz ek ekipman gerektirmez. Sadece bir yüzme havuzuna ihtiyacınız var ve egzersiz oturumu için hazırsınız anlamı taşır.

Suda çalışmak, bedensel ve zihinsel olarak fayda sağlayan bir çeşit terapötik etkinliktir.

İşte suda egzersiz yapmanın faydalarından bazıları.

1.  Sağlıklı Kilo Verme

Su egzersizleri, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Su egzersizlerinde, mukavemet ve kardiyovasküler egzersizler su direnci ile karıştırılır. Bu, vücudun tam egzersiz yaptığı anlamına gelir.

Egzersizinizin yoğunluğuna ve kilonuza bağlı olarak, suda egzersiz, yaklaşık 30 ila 60 dakika boyunca günlük olarak yapıldığında, günde yaklaşık 300 ila 500 kalori yakabilirsiniz.

Journal of Obesity’de yayınlanan 2010 tarihli bir araştırmada su joglaması, vücut yağı ve bel çevresini azaltmanın yanı sıra aerobik uygunluğu ve yaşam kalitesini de artırabilir.

Egzersiz Rehabilitasyonu Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmada araştırmacılar düzenli su egzersizinin vücudun yağ oranını düşürmeye yardımcı olduğunu tespit ettiler.

2. Eklem ve Kemikleri Geliştirir

Su egzersizleri, eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan düşük etkili egzersizlerdir.

Su egzersizi yaparken, suyun yüzdürme eklemlerine fazla baskı uygulamaz. Ayrıca, ağrı ve yorgunluk gibi olumsuz etkileri en aza indirir.

Bu, artrit veya fiziksel rehabilitasyona giren bazı eklem rahatsızlığından mustarip insanlar için çok yararlıdır.

Uluslararası PreventiveMedicine Dergisinde yayınlanan 2013 çalışmasında, suda yaşayan egzersiz terapisinin, hemofili hastalarında eklemlerin güç ve hareket açıklıklarını iyileştirmek için günlük işleyişini ve yaşam kalitesini iyileştirmek için yararlı bir yöntem olabileceği bildirilmektedir.

Journal of Rheumatology’de yayınlanan 2016 çalışmasında, düzenli yüzme egzersizinin, osteoartritle ilişkili eklem ağrısı ve sertliğinde azalma olduğunu orta yaşlı ve osteoartritli yaşlı erişkinlerde kas kuvveti ve fonksiyonel kapasiteyi geliştirdiğini buldu.

3. Esneklik ve Hareketliliği Arttırır

Arazi egzersizi sırasında, yer çekiminin ve düşme korkusunun etkisiyle vücut hareketleri kısıtlanır. Ancak suda egzersiz yaparken vücut su direncine maruz kalır.Eklemlerin daha esnek hale gelmesine ve hareket aralığının artmasına yardımcı olur.

Su egzersizleri, sırtın ve vücut esnekliğinin azaltılmasında faydalıdır. Esneklik, zindeliğin önemli bir unsurudur, zayıf esneklik hareket ve hareket alanını sınırlayarak denge ve koordinasyonunu azaltır.

Fiziksel Terapi Bilim Dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada aqua aerobik terapi egzersizi, yaşlılarda düşme riskini azaltmak için eğitim almak için etkili bir egzersiz yöntemidir. Bu, yürüme sonrasında yürüyüş türüne ve iyileşme süresine önemli ölçüde katkıda bulunduğu için olur.

Egzersiz Rehabilitasyonu Dergisinde yayınlanan 2014 çalışmasında, düzenli olarak yüzen kişilerin fiziksel uygunluk, kas dayanıklılığı, esneklik ve kardiyopulmoner dayanıklılıkta belirgin bir iyileşme gösterdiklerini buldular.

Sıcak su, esnekliği arttırmak için en iyisidir. Çünkü kasların esnek olmasına yardımcı olur . Esneklik ve hareketliliği artırmak için sıcak su havuzlarını tercih edebilirsiniz. Suda egzersizin faydalarını daha iyi algılayabilmek için sıcak su havuzları daha iyi bir fikirdir.

suda egzersiz ansiklopeidkya 2

4. Kan Basıncını Düşürür

Suda egzersiz yaparken, su direnci, kan vücudun her tarafında daha etkili bir şekilde dolaşırken yardımcı olur. Bu da kan basıncını düşürür ve uzun vadede istirahat halinde bile olsanız kalp hızını düşürür. Suda egzersizin faydaları sağlığı olumlu yönde etkilemektedir.

Aynı zamanda, su egzersizleri kardiyo dayanıklılığını artırmak için mükemmel bir yoldur.

Asya Spor Dergisi’nde yayınlanan 2010 yılı araştırması, 10 haftalık su aerobik egzersizi esansiyel hipertansiyonlu hastaların sistolik ve ortalama arter kan basıncını belirgin bir şekilde azalttığını ve özellikle de ortopedik sorunları olan obez ve yaşlılar için önerildiğini bildirmektedir.

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan 2017 çalışmasına göre, karada egzersiz yapmak gibi suda egzersizin kan basıncını düşürerek faydalı bir etkisi olduğu bildiriliyor.

5. Kas Gücünü Arttırır

Su sürekli akarken ve yön değiştirirken, hava ile karşılaştırıldığında daha fazla direnç sağlar. Suda bir mil yüzmenin neden karada bir mil yürümekten daha uzun sürdüğüdür.

Suda egzersiz yaptığınızda kaslarınız ciddi bir egzersiz yapar . Direnişe karşı çalışırken, kaslarınız gelişir ve güçlenir. Bu aynı zamanda kas esnekliğini ve çevikliği geliştirmeye yardımcı olur.

Journal of StrengthandConditioningResearch dergisinde yayınlanan 2016 yılındaki bir araştırmada, kara kökenli ve suda yaşayan egzersizlerin, benzer kas gücü kazanımlarına yol açtığı ortaya çıktı. Akustik egzersiz kas gücünü arttırmak için bir strateji olarak önerilmelidir, ancak daha iyi metodolojik kaliteye sahip yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

6. Stres Azalır

Stres ve kaygı azaltmada her türlü su egzersizi faydalı olabilir.

Sadece denizin hareketine veya bir havuz etrafındaki faaliyetlere bakmanın stresin hafifletilmesine yardımcı olabilecek en rahatlatıcı etkinliklerden biri olabileceği doğrudur. Ancak, suyun içinde olmak da vücut ve zihin için çok rahatlatıcıdır. Aslında, su sesleri meditasyon için kullanılır.

Su egzersizleri beynin endorfin adı verilen ve kendinizi iyi hissettiren iyi hissi veren hormonları serbest bırakması için uyarır.

Ayrıca, bu egzersizler kaslarınıza oksijen akışını teşvik eder ve nefesinizi düzenler.

7. Ek Ekipmanlar Gerekli Değildir

Su egzersizleri ek ağırlık kullanılmadan da yapılabilir. Suyun bel veya göğüs yüksek suyundaki direnci, kardiyo ve kuvvet antrenmanı için dahili bir direnç olarak çalışır.

Egzersizinizin yoğunluğunu arttırır ve kasları daha da zorlar. Bu da yağ yakmayı kolaylaştırır, kilo kaybına yardımcı olur ve esnekliği geliştirir.

Su egzersizleri, ağırlıksız olarak yapıldığında, eklem ağrıları, artrit veya ağırlık kullanamayan bazı yaralanmalara maruz kalan kişiler için özellikle yararlı olabilir.

Kilo verme egzersizleri, kemik kaybını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olduğundan çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ