Reklam
Reklam

Siyah Fasulyenin Önemli Faydaları

  • 25 Şubat 2018
  • Siyah Fasulyenin Önemli Faydaları için yorumlar kapalı
  • 88 kez görüntülendi.

Siyah Fasulyenin Önemli Faydaları

Siyah fasulyenin sağlığa olan faydaları arasında kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve belirli kanser türleri için azalma riski bulunmaktadır. Siyah fasulye tüketimi de sindirim sağlığına ve vücudun kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Siyah fasulye ayrıca çeşitli sinir sistemi işlevleri için faydalı olabilir, doğum kusurlarını azaltabilir, sülfitlerin olumsuz etkilerini nötralize edebilir ve hatta erkeklerdeki iktidarsızlığı önleyebilir.

Siyah Fasulye Nedir?

Siyah fasulye genel sağlığınızı pek çok açıdan artıracak basit ve lezzetli bir beslenme çeşididir.

Daha çok siyah fasulye olarak bilinen siyah kaplumbağa fasulye  parlak, ve faydalıdır. Bunlar en çok Latin Amerika mutfağında bulunur ve yaygınlaşmıştır. Güney ve Orta Amerika boyunca çeşitli kültürlerde birçok isim bilinmektedir. Siyah kaplumbağa fasulyelerinin altı ana türü vardır, nispeten benzer görünüşleri ve besin değerleri bulunur.

Binlerce yıldır Güney Amerika’da ekilmeleri ve pişirilmelerine rağmen, siyah fasulyeler 1500’lü yıllara kadar Avrupa kaşiflerinin teknelerinde Atlantik’ten geçemedi.

Siyah fasulyenin genel şekli besin faydalarını kaybetmeden değiştirilebilir, ancak bazıları çorba haline getirildiğinde veya öğütülecek yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldığında kaybedilebilir. Yaygın büyüme ve düşük maliyet başlangıçta siyah fasulyeyi kültürel bir zımbalı kılan özelliklerden ancak daha fazla bilgiyi sağlıklı diyetlere siyah fasulye eklenmesi ile elde edilen faydalar hakkında bilgi edinildiğinde bir takım başka nedenlerden dolayı aranıyor.

Popüler hazırlama tekniklerinden birisi, siyah fasulye suda pişirmeden veya yemeden önce ıslatmaktır. Fasulye suda ıslatınca, çalışmalar, bazı fitatların ve tanelerin uzaklaştırıldığını ve bunun da besin maddesinin uygunluğunu düşürdüğünü fasulyenin “toplam karbonhidrat içeriğinin bir kısmını kaybederken faydalı” dirençli nişastayı koruduğunu göstermiştir. Dünyanın bazı yerlerinde fasulye Gıda Piramidi’nde bağımsız bir kutu bulunur, çünkü bu kültürel diyetlerin faydalı ve hayati bir parçasıdırlar.

Vejetaryen diyetlerde sık görülen bir problem, uygun protein miktarlarını elde etmektir. Bu nedenle siyah fasulye ve kahverengi pirinç, basit ve ucuz bir çözüm sunabilir.

Siyah Fasulyenin Besin Değeri

Siyah fasulye çok yüksek olan lif, protein ve zengin vitamin, mineraller gibi A vitamini , kalsiyum , demir ve manganez içerir. Siyah fasulye, aynı zamanda antosiyanin gibi antioksidan özelliklere sahip yüksek düzeyde flavonoid içerir ve “iyi” kolesterol şeklinde kabul edilen bazı omega-3 yağ asitleri içerir.

Siyah fasulye folik asit için mükemmel bir kaynaktır ve nadir bulunan bileşik molibden anormal derecede yüksektir, ki bu doğal olarak bir sağlık rejimine katılması zordur.

kara fasulye ansiklopedikya

Siyah Fasulyenin Sağlığa Faydaları

Diyetinize siyah fasulye eklenmesi size birçok besin sağlayacak ve çeşitli sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Yararları aşağıda ayrıntılarıyla inceleyelim:

Kalp Sağlığınızı Geliştirin

Günlük ya da haftalık diyetinize siyah fasulye eklemenin en iyi faydalarından biri içerdikleri lif seviyesinin yüksek olmasıdır. Bunlar yüksek olan konsantrasyonlarda ait çözünebilir yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Çözünür elyaf sindirimi sırasında suyu çeker ve jöle haline gelirken, çözünmez lifler kütle miktarını arttırır. Sindirim sisteminden daha hızlı geçmesine yardımcı olur. Kan kolestrolünün düşürülmesi atardamar duvarlarının kalınlaşmasını azaltabilir ve kalp krizi ve inmelerini önleyebilir.

Siyah fasulye de omega-6 yağ asitleri, “kötü” kolesterollerin olumsuz etkilerini dengeleyen “iyi” kolestrol formları olan az miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Anti-hipertansif etkilere sahiptirler; bu da, kan akışını iyileştirebilir, kan basıncını düşürebilir ve kardiyovasküler sisteme bir bütün olarak daha az gerginlik veya oksidatif stres yaratabilir.

Kanseri Önler

Siyah fasulye , tohum kabuğunda bulunan flavonoidlere bağlı olarak kanser türlerinin riskini azalttığı gösterildi. Tohum katında bulunan 8 farklı flavonoid vardır ve bunlardan üçü antosiyanindir. Flavonoidler, temel olarak, hastalık ve serbest radikallerle mücadele etmek için vücutta antioksidan olarak işlev gören, renk üreten phytonutrient pigmentlerdir.

Antosiyaninler pigmentlerdir, ancak kan damarı büyümesini inhibe etmekten kanserli tümörleri dağıtmak için tehlikeli hücrelerin büyümesini yavaşlatmak ve kanser hücrelerinde apoptoz hızını arttırmak gibi her şeyi içeren vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilirler. Antosiyaninler, çekirdek katında bulunan diğer tüm fito besleyicilerle birlikte, diyetlerine düzenli olarak eklerseniz, kara fasulye kansere karşı mücadelede çok güçlü bir silah yapar.

Sindirim Sorunlarını Giderir

Siyah fasulye, sindirim konularını düzenleme konusunda mükemmel, çünkü protein ve lif düzeylerini yüksek seviyede tutuyorlar ve onları “süper gıdalar” haline getiriyorlar. Protein ve elyaf, yiyeceklerin sindirim kanalı boyunca hareket etmesine yardımcı olur, böylece besin maddeleri çıkarılır ve daha sonra atıklar sağlıklı bir şekilde dışarı atılır. Benzer bir protein içeriğine sahip etten daha yavaş sindirilirler, bu nedenle yemek fasulyesi sizi daha uzun süre tatmin edebilir. Bu şekilde, siyah fasulye bir sindirim sistemini temizleyebilir ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Siyah fasulye de diğer fasulyeden daha küçüktür. İnsanlarda sindirimi daha kolaydır.Diyette düzenli olarak siyah fasulye eklenmesi ile çözünebilir ve böylece kabızlığı azaltır.

Kan Şekeri Kontrolü

Pürüzlü sindirim oranları vücutta dengesiz kan şekeri düzeylerine neden olabilir.Ancak siyah fasulye da bu sorunu düzenler. Yukarıda belirtildiği gibi, siyah fasulye içerisindeki lif ve protein sabit bir oranda sindirim tutar; bu nedenle konsantre besin alım dozları oluşmaz. Bunun yerine, sindirim sürecinde besin maddelerinin düzenli bir şekilde alınması gerçekleşir. Sindirim kararsız olduğunda şeker hastalığı veya benzeri kan şekeri ile ilişkili durumlar için tehlikeli ve hatta ölümcül olan kan şekerinde ani yükselişler veya çarpmalar meydana gelebilir.

siyah fasulyeee ansiklopedikya

Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

Çalışmalar, siyah fasulye molibden, gıdalarda sık bulunmayan nadir bir mineralde aşırı yüksek olduğunu göstermiştir. Molibden , birtakım nedenlerle önemlidir; başlıca, sülfitleri parçalayıp detoksifiye edebilmesidir. Sülfitler şaraplarda, kurutulmuş meyvelerde ve bazı sebzelerde bulunan asidik bileşiklerdir ve birçok kişi baş ağrısı ve yönelim bozukluğu gibi etkilerine karşı çok hassastır. Siyah fasulyelerde bulunan bu etkilere karşı koyarak olumsuz etkileri etkisiz hale getirerek insanların bu gıdalardan tekrar zevk almasını sağlıyor. Molibden ayrıca hücre enerji üretiminde ve sinir sisteminin gelişiminde yardımcı olur.

Ayrıca, düzenli olarak tüketildiğinde molibden yaşlı erkeklerde iktidarsızlık ve sertleşme bozukluğunu azalttığı gösterilmiştir. Bu nadir vitamin düzenli olarak artan enerji ve cinsel aktiviteye olan ilgi ile bağlantılıdır.

Sinir Sistemini Güçlendirir

Siyah fasulye ayrıca gerekli amino asitleri ve molibden sağlamaya yardımcı olarak sinir sisteminin işlevlerinden yararlanabilir. Siyah fasulye birçok vitamin ve mineral içerir ancak vitamin B9 veya folat miktarı belirgin şekilde yüksektir. Folik asit olarak da bilinen folat, sinir sisteminin gerektirdiği belirli amino asitlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Diyet folat olmadan, çalışmalar Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tehlikeli bir öncüsü olabilecek homosistein düzeylerinde bir artış olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak diyetinize siyah fasulye eklenmesi, sisteminizdeki folat seviyelerinin güvenliğini sağlayarak bu koşullardan bazılarını önlemeye yardımcı olabilir.

Doğum Öncesi Sağlık Durumunu İyileştirir

Siyah fasulye içerisindeki bu yüksek seviyelerde bulunan folatın bir başka yararı, bebeğin rahimde korunması konusundaki rolüdür. Bir kadının vücudundaki folatseviyeleri, özellikle beyinde ve omurilikte fetüsün normal ve sağlıklı gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Diyetinize sağlıklı miktarda siyah fasulye ve dolayısıyla folat ekleyerek bebeğinizi hala rahimdeyken koruyabilirsiniz.

Siyah Fasulyenin Yan Etkileri

FitikAsit : Fasulye, doğada büyüyen besleyici içeriği açısından böceklerden koruyan doğal tohum kaplamalarına sahiptir. Bir bileşen , tohum kaplamanın erken çimlenme tohum koruma fitik asittir. Fitik asit yemeden önce fasulyeden çıkmazsa, vücudun besin maddesi olarak emilmelerini önleyen kalsiyum, magnezyum ve bakır gibi yaygın minerallere bağlanabilir. Bu absorbe edilmemiş mineraller, sindirim sinirliliği gibi küçük tahrişlerden hormonal bozulma ve beyin fonksiyonlarında bozulma gibi daha ciddi sorunlara kadar farklı koşullara neden olabilirler. Temelde, fasulyeleri pişirin ve fitik asidin zararlı etkilerini nötralize etmek için suya batırılmış olduğundan emin olun!

Oligosakkaritler: Siyah fasulye, oligosakaritler diye adlandırılan kompleks bir şeker içerir ve insan vücudu doğal olarak bu şekeri düşürecek herhangi bir enzim üretmez. Bu nedenle, oligosakkaritler sindirim sisteminde fermente olur ve metan üretirler.  Bu metan hoş olmayan şekillerde vücuttan salınır. Yine fasulye suyunun içine batırılıp pişirildiklerinden emin olunması, fasulye içerisindeki bir miktar oligosakarit miktarını azaltabilir ve sindirmeyi veya işlenemeyen diğer fasulye organik parçalarını yok eder.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ