Reklam
Reklam

Sivilce Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yardımcı Olur?

  • 26 Aralık 2017
  • Sivilce Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yardımcı Olur? için yorumlar kapalı
  • 306 kez görüntülendi.

Sivilce Tedavisinde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yardımcı Olur?

Hindistan cevizi yağı akne tedavisinde çok etkilidir; bu rahatsız edici ve inatçı deri rahatsızlığından muzdarip olanlar için niçin faydalı olduğunu tam olarak açıklayacağız.

Akne uzun yıllardır yaygın bir sorundur ve gençler arasında yaygın olmasına rağmen her yaştaki yetişkinleri de etkileyebilir. Ergenlik geçtikten ve hormonlar normalleştikten sonra semptomlar çoğunlukla ortadan kaybolur veya azalır, ancak sivilce devam ederken akne hala çok acı verici ve garip bir durum olabilir, yüz ve vücuda kalıcı iz bırakabilir. Bazı şanslı insanlar tedavisinde fazla zaman, enerji veya para harcamaya gerek kalmadan sivilcelerden kurtulabiliyorlar, diğerleri akne tedavisinde bir servet harcayabilir ve yine de istenen sonuçları alamazlar.

Sunduğumuz çözüm, sivilce belirtileriniz için doğal ve etkili bir tedavi olarak hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Çoğu deri uzmanının sivilcelerden muzdarip kişilere yağ ve yağlı gıdalardan kaçınmasını önerir. Hindistan cevizi yağı şaşırtıcı derecede etkili bir tedavidir ve reçeteli ilacın tüm vaatlerini yerine getirmesinden önce veya sonra denemeye değer çok sayıda iyi neden vardır. Dürüst olmak gerekirse, ne kaybedebilirsin?

hindistan-cevizi-yağı

Akneye Ne Sebep Olur?

Akne, ciltteki sebum bezlerinin açıklıklarındaki bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Bu bezler, cildi nemli tutma, kurumasını ve çatlamasını önlemek için çeşitli yağlar salgılar. Sebum bezleri bakteriler tarafından tıkanabilir ve sebum salgılamasında meydana gelen tıkanıklığı iltihaplanma, kızarıklık, şişme ve ağrı izler.

 

Neden Gençler Akneden Muzdarip?

Bunun nedeni, ergenlik dönemlerinde belli hormonal değişiklikler nedeniyle sebum üretiminin büyük oranda artmasıdır ve bu cildin yağlı bir görünüm kazanmasına neden olur. Sebumdaki artış, bazı sivilce veya küçük sivilceye neden olabilir, ancak tam şişmiş sivilce kadar neredeyse acı verici hiçbir şey yoktur.

Ne yazık ki, o noktada gençler genellikle sivilceleri gidermek için sabunların ve losyonların rastgele kullanılmasına başvuruyorlar. Bununla birlikte, gözenekleri açık ve enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakan antimikrobiyal asit koruyucusu cildi soyar. Bu gözenekler, sebum bezlerini bakteri ve kir bloklarıyla doldurur. Bu bezler daha sonra sebumları deri yüzeyinin altına atmaya başlar ve bu da kırmızı, kabarık, tahriş olmuş ve acı verici hale gelir.

 

Akne Tedavisinde Hindistancevizi Yağı

Bu durumla mücadelede yardımcı olan hindistancevizi yağı içerisinde bir takım besleyici maddeler vardır ve başlıca işlevler aşağıda açıklanmaktadır.

sivilce-hindistancevizi

Zengin Yağlı Asitler

Hindistan cevizi yağı, gıdada bulunan en güçlü antimikrobiyal ajanların ikisinin kaynağıdır. Bu iki antimikrobiyal kaynak Capric Acid ve Lauric Acid’dir. Anne sütünün içinde bulunan, yenidoğan bebekleri enfeksiyonlardan koruyan asitlerdir. Bunlar deriye uygulandığında deride bulunan bazı mikroplar (iyi olanlar) sırasıyla bu asitleri Monokaprin ve Monolaurin’e dönüştürürler. Bu, gençler tarafından sürekli yıkama ve silme yoluyla çıkarılan derideki koruyucu asit tabakasının yerini almasına yardımcı olur. Esasen, mikrobiyal enfeksiyon olmadan akne gelişemez! Sadece harici uygulama değil, aynı zamanda hindistancevizi yağı iç tüketimi size benzer bir koruma seviyesi verecektir, ancak doğrudan bir uygulama genellikle tavsiye edilmemektedir.

 

Vitamin E’nin Zengin Kaynağı

Ayrıca, hindistancevizi, cildi sağlıklı tutan sebum bezlerinin düzgün şekilde çalışmasını sağlayan ve tıkanmayı gidermek için zengin bir E vitamini kaynağıdır. Bu, hindistancevizi yağı sivilcenin asıl kök sebebini değil, yalnızca ortaya çıktığı davranışları ya da belirtileri ortaya çıktıklarında değil, aynı zamanda tedavi ettiği anlamına gelir. Bir hormon düzenleyici madde olan E vitamini, sebum bezinin hiperaktif olmasına yol açan doğal hormonal dalgalanmaların bir kısmını azaltabilir.

 

İnflamasyonu Azaltır

Hindistan cevizi yağı deriye yatıştırır ve oldukça derine nüfuz eder, bu nedenle uygulandığında hızla emilir ve zaten var olan sivilcenin iltihaplanmasını azaltmaya başlar. Ayrıca şiddetli akne vakalarında ciltteki açık yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Her şeyden önce, hindistancevizi yağı metabolizma hızını arttırır. Bu ayrıca dolaylı olarak uygun salgı ve hormonal dengeyi etkiler, böylece akne gelişme şansını azaltır ve bu yaygın durumdan zarar gören cilt hücrelerinin iyileşme ve onarım hızını arttırır.

Daha önce de belirtildiği gibi, hindistancevizi yağı topikal olarak uygulanabilir veya tüketilebilir. Bazı uzmanlar, azami yararlar için hem dahili hem de harici kullanım önermektedir ve etkili olması için her gün sadece 2-5 çorba kaşığı gerekir. Hoş bir tada sahip olduğu için yemeklere eklenebilir, hatta direk yenilebilir.

 

Akne İçin Hindistan Cevizi Yağı Seçimi

Akne tedavisi için mevcut olan en kaliteli hindistan cevizi yağını seçmelisiniz. Bunun için en iyi seçenek bakire hindistan cevizi yağıdır, bu daha pahalı olabilir.Hijyenik olmadığı ve sebum bezlerini daha da tıkayacak toz parçacıkları içerebileceğinden, rafine edilmemiş, kaba çeşitleri tercih etmeyin. Bunun yerine rafine edilmiş çeşitliliği her zaman seçin.

 

Dikkatli Sözler

Hindistan cevizi yağının, sivilcenin iyileşme sürecinde olumlu etkileri vardır, ancak yine de hafif-mikrobiyal bir ajan olarak sınıflandırılmıştır. Bu sıkıca yerleştirilmiş ya da ciddi akne vakalarına karşı, sizin için tek yöntem olamaz. Soruna çok açıdan yaklaşmalısınız, ancak ciddi bir akne vakanız varsa, büyük olasılıkla hindistancevizi yağı kullanmaktan çok savunma ve koruyucu yöntemlere ihtiyacınız olacaktır.

 

Sonuçlar cilt türüne, yaşına, yaşam tarzına, yeme alışkanlıklarına ve kişisel hijyenine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, hindistancevizi yağı akne için kesin bir tedavi değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ