Reklam
Reklam

Silisyum’un İnanılmaz 9 Faydası

  • 28 Aralık 2017
  • Silisyum’un İnanılmaz 9 Faydası için yorumlar kapalı
  • 5.065 kez görüntülendi.

Silisyum’un İnanılmaz 9 Faydası

 Silisyum, güzelleştirici bir mineral olarak bilinir ve bununla bağlantılı birçok sağlık faydası vardır. Bağ dokusu ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda cilt ve saç bakımında da yararlıdır. Bu element ayrıca ateroskleroz, uykusuzluk ve tüberkülozun önlenmesinde hayati bir rol oynamaktadır.

Silisyumun Önemi Nedir?

Silisyum (Si), yerkabuğunda bulunan oksijenden sonra en fazla kullanılan ikinci elementtir ve yüksek teknoloji cihazları ve yarı iletkenlerde kullanılan en önemli unsurlardan biridir. Güçlü ve esnek derzler, parlak ciltler ve kuvvetli kemikler için vücut tarafından gerekli olan hayati bir iz mineralidir. İnsan vücudunda silanat veya silisik asit türevi şeklinde bulunur. D vitamini, glukozamin ve kalsiyumun genel faydalarını arttırdığı için diyet için de gereklidir. Bu element kil ve kumda bulunur. Kuvartz ve granit gibi kayaların önemli bir parçası olarak da bilinir.

 

Silisyum Eksikliği Belirtileri

Bağ dokuları ile yakından ilişkili olduğu için eksiklik belirtileri oldukça açıktır. Kemiklerin zayıf gelişimiyle birlikte, bu yetersizlik saç dökülmesine, çatlaklardaki kırılganlığa, kırışıklık oluşumuna ve cildin genel yaşlanmasına neden olur.

 

Silisyumun Önemli Kaynakları

Silisyumun en önemli kaynakları elma, tahıl, çiğ lahana, yer fıstığı, havuç, soğan, salatalık, kabak, balık, rafine edilmemiş tahıllar, yulaf, badem ve portakaldır. Bu elementin yüksek miktarı, yumuşak suya kıyasla sert suda bulunur.

silisyum nedir

Silisyumun Sağlık Faydaları

İnsanlık tarihinin başlarında hayvansal ve bitki dokularındaki varlığı nedeniyle fizyolojik açıdan önemli bir unsur olarak görülmedi. Bununla birlikte, devam eden araştırmalarla silikonun sağlığa olan faydaları açıkça gösterildi. Yararları ayrıntılı olarak inceleyelim:

 

Kemik Deformitelerini Önler

Silisyumun, eklemlerin ve kemiklerin büyümesi ve korunması için kalsiyuma yardımcı olarak hayati bir rol oynadığı bulunmuştur. Kemiklerin protein bileşeni olan kollajen miktarını arttırarak kemiklerde esneklik oluşturur. Ayrıca, kemik çıkığı ve kırıklarının iyileşme oranını arttırır. İskelet sağlığının korunması için gereklidir. Kemik dokularında kalsiyum gibi farklı minerallerin birikimini arttırır.

 

Alopesi Tedavisinde Kullanılıyor

Saç dökülmesi; besin maddeleri, özellikle silisyum içermeyen rafine edilmiş bir diyet alımından kaynaklanır. Bu mineral kalın ve sağlıklı saçların büyümesini teşvik eder. Aynı zamanda saçların parlaklığını arttırır.

 

Cilt Bakımı

Silisyum cildin sarkmasını önler ve cildin doğal parlaklığını geri kazandırır. Gözleri de aydınlatmaya yardımcı olur. Ayrıca birkaç ciddi cilt problemini önler.

 

Şifayı Teşvik Eder

Silisyum, tüberküloz ve mukoza gibi  zararlı hastalıklara karşı korunmada önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, kırıklarda iyileşme hızını arttırmada yardımcı olur.

 

Alüminyum Zehirlenmeyi Önler

Alzheimer hastalığından muzdarip hastaların beyin lezyonlarında daha yüksek miktarda alüminyum bulunduğunu tespit etmiştir. Silisyumun alüminyum ile yapışmasıyla, silisyum gastrointestinal sistemdeki emilimini engellediği ve alüminyum toksisitesinin belirtilerini ve semptomlarını azalttığı keşfedilmiştir.

 

Mukoza Geri Yükler

Silisyumun sağlık faydaları, vücut dehidratasyon geçiriyorsa, solunum yollarının mukozasının restorasyonunu içerir.

 

Tırnak Kırılmasını Engeller

Silisyum tırnak sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Tırnaklarınızın güçlü kalması için tırnak kalitesinin arttırılmasına ve çeşitli enfeksiyonlarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 

Aterosklerozu Önler

Arterlerdeki sert plak oluşması, skar dokusuna ve kan dolaşımını inhibe eden oksitlenmiş kolesterole kan akışının engellenmesine yol açar. Bu da, ateroskleroza neden olabilir. Son araştırmalara göre, silikon takviyeleri plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve daha sonra ateroskleroz, kalp krizi ve felçler gibi çeşitli kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ