Reklam
Reklam

Sigaranın Zararları

  • 18 Mart 2016
  • 866 kez görüntülendi.

Sigaranın Riskleri Nelerdir?

Tütün dumanındaki kimyasallar birçok yönden insana zarar verir. En belirgin zararı kalbe ve kan damarlarına zarar vermesidir.
• Arterlerde plak birikimini tetikleyebilir. İnflamasyona katkıda bulunur.
• Hasar kan damarı duvarlarını, daha sert veya elastik hale getirir. Bu hasar, kan damarlarını daraltır. Sağlıksız kolesterol seviyelerinin neden olduğu hasara katkıda bulunur.
• Normal kalp ritmini rahatsız eder.
• Normalden daha sert kalbin iş yapma olasılığını arttırır. Kan basıncı ve kalp hızını arttırır.
• HDL ( “iyi”) kolesterol düşürmek ve LDL ( “kötü”) kolesterolü yükseltmek. Sigara içmek aynı zamanda trigliserid seviyesini artırır. Trigliserid kanda bulunan yağ türüdür.
• Kanı kalınlaştırmak ve kandaki oksijeni iyi taşıyamaz.

Sigara ve Kalp Hastalığı Arasındaki İlişki

sigara kalp
Sigara içmek önemli bir risk faktörüdür. Koroner kalp hastalığı , bir koşul olan plak koroner arterlerin içinde birikir. Bu arterler, oksijen açısından zengin kan ile kalbin kas kaynağı arasındadır.
Ateroskleroz rahatsızlığı plak arterlerde kurar ve koşul olarak adlandırılır.
Plak arterleri daraltır ve kalp kasına giden kan akışını azaltır. Plak birikimi de kan pıhtısını arterlerde oluşturacak hale getirir. Kan pıhtıları kısmen veya tamamen kan akışını engelleyebilir.
Zamanla, sigara ateroskleroza katkıda bulunur ve ciddi anlamda kalp hastalığına sebep olur. Ölme riskini artırır. Kalp yetmezliği , ya da bir kalp krizi sonucu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Sigara içmeyenler ile karşılaştırıldığında, sigara insanlarda kalp hastalığı olasılığını daha da arttırır. Kalp krizinden ölme riski sigara içenlerde içmeyenlere göre daha yüksektir.
Şeker hastası olan kişiler, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara içimi, kalp ve kan damarlarına daha büyük bir risk oluşturmaktadır.
Sigara içmek kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Diğer risk faktörleri gibi birlikte kullanıldığında sağlıksız kan kolesterol düzeyleri , yüksek kan basıncı , ve kilolu veya obezite olma ve aynı zamanda kalp hastalığı riskini de yükseltir.

Sigara ve Periferik Arter Hastalığı Riski

Periferik arter hastalığı (PAH) plak başınızın, organlar ve bacaklarda kan taşıyan arterlerde kurar olduğu bir hastalıktır. Sigara içme PAh için önemli bir risk faktörüdür
PAD genellikle bacaklarda kan taşıyan damarları etkiler. Bacak arterlerinde engellenen kan akışı kalça, uyluk ve baldır kaslarında kramplar, ağrı, zayıflık ve uyuşmalara neden olabilir.
Engellenen kan akışı da etkilenen uzuv bir enfeksiyona yakalanma riskini artırabilir. Vücudunuz zor bir enfeksiyonla mücadele olabilir.
Kan akımı ne kadar şiddetli olursa, bloke kan akımı kangren (doku ölümü) olma olasılığı fazla olur. Çok ciddi vakalarda, bacak amputasyonuna yol açabilir.
Eğer PAD varsa, kalp hastalığı ve kalp krizi riskini PAD olmayan kişilere oranla risk daha yüksektir.
Hatta bir veya iki sigara günde Sigara PAD tedavileri ile müdahale edebilir.

İkinci El Dumana Maruz Kalma Riski

pasif içicilik
Pasif içicilik sigara, puro veya sigaradan gelen duman tehlikelidir. Pasif içicilik de sigaraya maruz kalan bir kişi daha fazla etkilenir.
Pasif içicilik de dumana maruz kalan insanların aynı zararlı kimyasalları da vücuduna alır. Aktif sigara dumanı yapmak insanları zarar aynı şekilde sigara içmeyiniz insanların kalp ve kan damarlarına zarar verebilir. Pasif içicilik ölçüde kalp krizi ve ölüm yetişkinlerin riskini artırır.
Pasif içicilik de bunun nedeni Çocuklara ve gençlere gelecekteki koroner kalp hastalığı riskini yükseltir:
• Kalp dokularında hasarlar oluşur.
• HDL kolesterolü düşürür.
• Kan basıncını yükseltir.

Sigara Bırakma Faydaları Nelerdir?

sigaranın zararları 8
Riskini azaltmak için en iyi yollarından biri koroner kalp hastalığı tütün dumanı kaçınmaktır. Hiç sigara başlamayın. Zaten sigara içiyorsanız, çıkın. Ne olursa olsun, ne kadar ya da ne kadar içtim, bir şekilde bırakmak size yarar sağlayacak.
Ayrıca, sigara dumanı önlemek için deneyin. sigara izin nerede yerlere gitmeyin. ev ve arabada sigara içmeyin arkadaşlar ve aile üyeleri isteyin.
Sigarayı bırakmak, kalp ve kan damarları fayda sağlayacaktır. Örneğin:
• Koroner kalp hastalığı olan kişilerin sigarayı bıraktıklarında tekrarlayan kalp krizi ve kardiyovasküler ölüm riski azalır. Birçok çalışmada, bu risk yüzde 50 ye varan oranla azalma göstermektedir.
• Eğer sigarayı bıraktıysanız bununla ilişkili olarak kalp hastalığı riski azalmaya başlar ve birçok kişi için zamanla azalmaya devam etmektedir.
• Büyük bir risk teşkil eden ateroskleroz rahatsızlığı sigarayı bıraktıktan sonra sigaraya bağlı olarak kan pıhtılaşmasını zamanla azaltır.
Sigarayı bırakmak için aspirin, statin, beta bloker ve ACE inhibitörleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı riskini azaltmak için kullanılan, ilaçları da doktorunuzun önerisiyle dozlarında azalma yapabilirsiniz.

Stratejilerle Sigarayı Bırakma

Sigarayı bırakmak mümkündür, ancak bu zor olabilir. Milyonlarca insan sigarayı başarılı bir şekilde bırakırlar. Yetişkin insanlar, üzerinde yapılan anketler sonucunda yüzde 70 oranında sigara kullanmaktadır.
Sigarayı bırakmak için bir kaç yol vardır. Sizin için en uygun yöntemi kullanın. Aşağıda sigarayı bırakmak için size yardımcı olacak bazı stratejiler vardır.
Motive olmak
Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, motive almak için deneyin. Sigarayı bırakmak istediğiniz nedenlerin bir listesini yapın. Sigarayı bırakmak için planınızı özetlemek için kendinize bir sözleşme yazın.
Geçmişte sigarayı bırakmayı denedim, bu girişimlerde bulundum diyebilirsiniz. Bu süreyi sabırla atlatabilirsiniz.
Stresli olduğunuzda örneğin, sürüş sırasında, bir yemekten sonra sigara içme isteği olabilir. Her tetiği işlemek için bir plan geliştirebilirsiniz.
Destek almak
Sigarayı bırakmak için tarih belirleyin ve yakınlarınızdan bir kişiye bu tarihi paylaşın. Sigarayı bırakmak için çabanızı desteklemek için aileniz ve arkadaşlarınız size katkıda bulunabilir.
Ayrıca telefon hatları ve internet sitelerinden destek alabilirsiniz. Bu kaynaklar sigarayı bırakmak için bir plan kurmanıza yardımcı olabilir.

Tıbbi Destek ve İlaç Kullanımı

sigaranın zararları 7
Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız satılan reçetesiz ilaçlar hakkında doktorunuza ve eczacınıza ile konuşun. Bu ilaçlar ve ürünler birçok insan için faydalıdır.
Bir eczaneden nikotin sakızı, yamalar ve pastiller satın alabilirsiniz. Eğer sigarayı bırakmak yardımcı olabilecek diğer ilaçlar reçete ile kullanılabilir.
Yeni yetenekler ve Davranışlar öğrenin
Sigaranın yerine yeni etkinlikler deneyin. Örneğin, yerine bir yemekten sonra sigara içmek yerine, mahallenizde veya ofis binası etrafında bir yürüyüş yapmak.Örgü örme, marangozluk, ya da ellerinizi meşgul eden hobiler ve aktiviteler yapın.
Ev, ofis ve arabada sigara, kül tablaları ve çakmakları kaldırın. Sigarayla alakalı hiçbirşey bulundurmayın. Ayrıca, alkol ve kafeinde olabildiğince uzak durun.(Alkol kullanan insanlar sigarayı bıraktıktan sonra sigaraya tekrar başlama olasılığı daha yüksektir.)

Sigarayı Bırakmak İçin Aşamalar

Yoksunluk belirtileri genellikle sigara içmediğin sürede yani sadece 1 ya da 2 hafta sonra azalarak devam eder.
Yoksunluk belirtileri ile başa çıkmak için adımlar atabilirsiniz. Eğer sigara içme isteği hissediyorsanız dürtüsü geçmesi için, birkaç dakika bekleyin. Bırakmanın faydalarını kendinize hatırlatın. Bu dürtüleri önlemek için ya da gelecekte bu durumun üstesinden gelmek için bir plan yapın.
Sigarayı bırakma sürecinde sinirlilik ve gerginlik olma ihtimali çok yüksektir.
Tekrar sigara içmeye başlarsanız, bütün çabanız boşa gider. Bunun yerine, hedeflerinize ulaşmak böylece yolda geri kalmamak için yapmanız gerekenleri öğrenin. Yeni bırakma tarihini ayarlayın ve size yardımcı olmak için aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirip desteklerini alın. Bunların yanında pek çok kişi sigarayı bıraktıktan sonra kilo alırlar, bunun için kalp sağlığına, sağlıklı beslenmeye ve fiziksel aktivite ile kontrol edilebilir.
ev, ofis ve araba sigara, kül tablaları ve çakmak çıkarın. sigara all-bile bir puf etmeyin. Ayrıca, alkol ve kafein kaçınıyorum. (Alkol insanlar bıraktıktan sonra sigaraya tekrar başlamak için olasılığı daha yüksektir.)

Kalp-Sağlıklı Yaşam

Sigara kalp için sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Bir kalp sağlıklı yaşam tarzı da içeren kalp için sağlıklı beslenme , sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel aktiviteler oldukça önemlidir.

sigaranın zararları 6

Kalp-Sağlıklı Beslenme

Doktorunuz size kalp sağlığınız için sağlıklı beslenme, önerebilir:
• Yağsız süt gibi veya düşük yağlı süt ürünleri,
• Somon, ton balığı ve alabalık gibi omega-3 yağ asitleri, haftada iki kez balık tüketmek,
• Bu tür elma, muz, portakal, armut, kuru erik ve meyveler,
• Kuru fasulye, mercimek, nohut, siyah gözlü bezelye ve lima fasulyesi gibi baklagiller,
• brokoli, lahana, havuç gibi sebzeler,
• Böyle yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve mısır ekmeği olarak kepekli tahıllar,
• Sigara içmemek
Sağlıklı kalp bir diyet önerisi, hangi yiyecekleri yemekten kaçınmalısınız:
• Kırmızı et
• Palmiye ve hindistan cevizi yağları
• Şekerli gıdalar ve içecekler
Aşağıda belirtilen bu iki besin kan kolesterol düzeylerini yükseltir.
• Gıdalardaki doymuş yağlar bu yağlar çoğunlukla hayvanlardan gelen besinlerde bulunur.
• Trans yağ margarin gibi hidrojene yağlar ve yağ ile yapılan gıdalarda yağ asitleridir. Bu tür kurabiye, kek, turta ve olarak pişmiş mallar, kraker ve kahvedir. Bazı trans yağlar da hayvansal yağlar ve etlerde doğal olarak bulunurlar.
Doymuş yağ diyet kan kolesterolünü daha yükseltir. Eğer bir kalp-sağlıklı beslenme planı takip ettiğinizde, günlük kalori sadece yüzde 5 ila 6 oranında doymuş yağ olmalıdır. Gıda etiketleri doymuş yağ miktarlarını listeler. Eğer yolda kalmasına yardımcı olmak için, burada bazı örnekler şunlardır:
Eğer yerseniz: daha fazla yemeye çalışın:
1200 kalori bir gün Doymuş yağ bir gün 8 gram
1500 kalori bir gün Doymuş yağ bir gün 10 gram
1800 kalori bir gün Doymuş yağ bir gün 12 gram
2000 kalori bir gün Doymuş yağ bir gün 13 gram
2500 kalori bir gün Doymuş yağ bir gün 17 gram
Tüm yağlar kötü değildir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar aslında daha düşük kan kolesterol düzeyleri yardımcı olur. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bazı kaynaklar şunlardır:

sigaranın-zararları
• Avokado
• Mısır, ayçiçeği ve soya fasulyesi yağları
• Bu tür ceviz gibi fındık ve tohum,
• Olive, kanola, yer fıstığı, safran, ve susam yağları
• Fıstık ezmesi
• Somon ve alabalık
• Soya peyniri
Sodyum
Yediğiniz sodyum miktarını sınırlamak için deneyin. Bu seçme tuz ve sodyum düşük gıdalar hazırlamak anlamına gelir. Masada veya pişirme sırasında düşük sodyum ve tuzlu gıdalar ve baharat kullanmaya çalışın. Gıda etiketlerine bakarak sodyumu düşük gıdalar seçme hakkına sahipsiniz. Bir günde 2300 den fazla sodyum miligram yemeye çalışın. Eğer yüksek tansiyon varsa, daha da sodyum alımını kısıtlamak gerekebilir.
Diyet Hipertansiyonu durdurur.
Eğer yüksek tansiyon varsa diyet önerilebilir Doktorunuz Hipertansiyon için beslenme planını değiştirebilir. DASH beslenme planı meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağ, kolesterol ve sodyum ve tuz kullanımında kısıtlama sağlıklı ve düşük kalp diğer gıdalar üzerinde duruluyor.
DASH beslenme planı yüksek kan basıncı olanlar için, iyi ve sağlıklı bir beslenme planıdır.
Alkol
Eğer alkol alıyorsanız, aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Çok fazla alkol kan basıncını ve trigliserit, kanda bulunan yağ türü artırabilir. Alkol de kilo alımına neden olabilir ekstra kalori ekler.
• bira 12 ons
• şarap 5 ons
• likör 1 ½ ons
Sağlıklı Kilo bakımı
Sağlıklı bir kiloyu korumak, genel sağlık için önemlidir. Koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Kalp sağlığınız ve vücut sağlığınız için kilo alımınıza dikkat etmelisiniz.
Vücut kitle indeksi (BMI) bilmek işinizi kolaylaştırır. Sağlıklı bir kiloda iseniz ya da öğrenmenize yardımcı olur ve toplam vücut yağ tahminini verir. Online check-out, BMI anlamak için BMI hesap makinesi Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) web sitesinde veya doktorunuzla konuşun. Bir BMI:
• 18.5 Aşağıda kilolu bir işaretidir.
• 18.5 ve 24.9 arasında normal sınırlar içindedir.
• 25.0 ve 29.9 arasında kilolu olarak kabul edilir.
• 30.0 veya daha yüksek obez olarak kabul edilir.
Bu oranlara uygun bir BMI hedef belirlemek yardımcı olabilir.

Fiziksel Aktivite
Rutin fiziksel aktivite LDL ( “kötü”) kolesterol, yüksek tansiyon ve aşırı kilo olmak üzere koroner kalp hastalığı için birçok risk faktörlerini düşürebilirsiniz. Fiziksel aktivite ayrıca diyabet riskini azaltmaya ve koroner kalp hastalığı önlemeye yardımcı olur ( “iyi”) kolesterol HDL ‘yi yükseltebilirsiniz.
Herkes orta şiddette aerobik tarzı egzersizler yapmalıdır. Haftada en az 1 saat veya 2 saat kuvvetli aerobik egzersizler yapmalısınız. Aerobik egzersizler, tempolu yürüyüşler gibi, kalp sağlığı için çok önemlidir. Hafta boyunca yayılmış bir seferde en az 10 dakika süreyle aerobik egzersizlere katılın.
Sigara ve Your Heart Hakkında Diğer Bilgiler Linkler
NHLBI Kaynakları
• Ateroskleroz
• Koroner kalp hastalığı
• Koroner Kalp Hastalığı Risk Faktörleri
• Kadınlarda Kalp Hastalığı
• Periferik Arter Hastalığı
• Fiziksel Aktivite ve Your Heart
Sigara NHLBI Kaynakları
• Be TobaccoFree.gov (Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı)
• Smokefree.gov (Ulusal Kanser Kurumu)
• Sigara içme (MedlinePlus)
• Sigara ve Tütün Kullanımı (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri)

KAYNAK

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/smo/links

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ