Reklam
Reklam

Sarımsağın Faydaları ve Zararları

  • 09 Şubat 2016
  • 823 kez görüntülendi.

SARIMSAĞIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Sarımsak kelimesini duyduğunuzda ilk akla gelen keskin kokusudur. Sarımsağı kokusu yüzünden yemiyorsanız elinizin tersiyle itiyorsanız. Elinizin iç kısmı ile de hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Sarımsak Türk mutfaklarının vazgeçilmez bir besinidir. Çoğu yemekte, salatada ve mezelerde kendine bir yer bulur. Sarımsak neden bu kadar çok kokar? Gerçekten çok merak edip araştırdım. Sarımsağın içinde allisin adı verilen bir madde bulunur. Sarımsağı yediğinizde allisin parçalanarak hidrojen sülfat yayıyor. Böylece nefesimiz ve tenimiz pekte hoş edemeyeceğimiz kokular yayıyor.Ancak kokusuna rağmen sarımsaktan asla vazgeçmemeliyiz. Sarımsağın faydaları ve zararları nelerdir?
• Sarımsağın en belirgin ve en önemli faydası kalp dostu olmasıdır. Damar hastalıklarına sarımsağın faydaları kesinlikle tartışılmamalıdır. Damar tıkanıklıklarını önler ve damarların içinde oluşan topaklanmalara karşı çok etkilidir. Sarımsağın için yüksek oranda B6 vitamini vardır. Bu vitamin damarların kaybettiği gücü geri kazandırır.
• Yukarıda belirttiğimiz allisin isimli madde kan basıncının yükselmesine neden olan hormonları ezer. Bu sebepten dolayı yükselen tansiyon sarımsakla dengesini geri kazanır.Hatta halk arasında bile yüksek tansiyon rahatsızlığı bulanlara bir-iki diş sarımsak yedirilmektedir. Yalnız bu safhada kanamanız var ise ya da olması muhtemel ise sarımsak tüketmemelisiniz. Çünkü sarımsakla kan basıncınız düşeceğinden ve kan miktarınızın da azalacağından dolayı asla sarımsak yenmesi önerilmez.
• Düzenli sarımsak tüketen kişilerin kolon ve mide kanserine yakalanma riski en aza düştüğü saptanmıştır. Sarımsağa doğal ilaç ismini verebilir miyiz? Şüphesiz sarımsağın faydalarını okuduktan sonra bu ismi çoktan hak etmiştir.
• Kış aylarının popüler rahatsızlığı olan grip, soğuk algınlığına uzmanlar tedavilerinin yanında sarımsak tüketmelerine dikkat çekmiştir. Çünkü sarımsak bağışıklık sistemini güçlü kılar. Hastalıktan çabuk kurtuluruz ve sağlıklı bir kış geçirmiş oluruz.
• Bireylerin yakındığı bir diğer rahatsızlık ise demir eksikliğidir. Hücrelerde var olan demirin hücreden ayrılıp tekrar vücutta dolaşması için ferroportin adlı maddenin protein miktarı sarımsak tüketerek istenilen seviyeye getirilebilir.
• Sarımsak insan vücudunda adeta bir temizlik görevlisi gibi çalışır. Vücuda alınan bakteri ve virüsleri ve buna sebep olan hastalıklardan vücudu temizler. Vücudu bakterilerden ve virüslerden korur. Sarımsakta anti bakteriyel özelliği bulunduğu için sofranızdan hiç eksik etmeyin.
• Bayanların kilo kontrolü sağlamalarında gene başrol oyuncusu sarımsaktır.
• Sindirim sisteminin düzenine sarımsakla sahip olunur.
• Boğaz ağrılarına ve kaşıntılarına sarımsak önerilir.
• Sarımsağı tüketirken yiyebiliyorsak çiğ tüketmek en iyisidir. Ancak keskin tadı ve kokusu sebebiyle çiğ yemek epey zordur. Az pişmiş sarımsak yerine tercih edilebilir.
• Bayanlar mutfaklarında genellikle bir kapa koydukları zeytinyağın içine soydukları sarımsakları atıp bekletirler. Bu uygulama asla 2-3 günü geçmemelidir. İstenmeyen beklenmeyen gıda zehirlenmeleri yaşanabilir.
Sarımsağın saç dökülmelerine karşı etkisini hemen hemen herkes bilir. Saçlara parlaklık ve güç kazandırır.

sarımsağın faydaları sarımsağın zararları

Sarımsak Yemenin Zararları

Sarımsak adını güvenli besin grupları listesine yazdırmayı başarmıştır.Ancak günlük olarak fazla tüketildiğinde mide bulantıları ve mide yanmalarına sebep olmaktadır.
Sarımsak tüketirken kokmak istemiyorsanız yemeden önce biraz süt içmenizi öneririz.
Sarımsak tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekebilir. Hemen çıkmak zorundaysanız bir tutam maydanozla kokuyu bastırabilirsiniz. Deriye nüfus eden sarımsak kokusunu da durumunuz müsaitse duş alarak değilse parfüm yada deodorant kullanarak azaltabilirsiniz. Emin olun sağlığınız için bu kadar çaba boşa gitmeyecektir.
Mutfakta kullandığınız araç ve gereçlerinize sarımsak kokusu sindiğini düşünüyorsanız ve bu durumdan hoşnut değilseniz limon dilimleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Limon dilimleri ile araç gereçlerinizi ovabilirsiniz.

SARIMSAK ÇAYININ FAYDALARI

Sarımsağın gücünden ve insan sağlığına yararından yukarıdaki yazımızda sizlere aktardık. Ofiste, evde kolayca hazırlayabileceğiniz sarımsak çayından da bahsetmeden geçmeyelim dedik. Sarımsak tüketmek zor geliyorsa sarımsak çayını keyifle yudumlayabilirsiniz. Siz çayı yudumlarken sağlığınıza ne gibi faydaları vardır.
• Sindirim sisteminin kolay çalışmasına sebep olur.
• Sarımsak çayı vücudu toksinlerden hızla arındırır.
• Sarımsak gibi sarımsak çayı da kalbe çok faydalıdır.
• Tıkanan sinüsleri açar.
• Grip ve nezleye birebirdir.
• Sarımsak çayı kötü kolesterolü düşürür.
• Tansiyonu dengeler.
• Yüksek vitamin ve mineraller içerdiğinden insan sağlığına çok faydalıdır.

Sarımsak çayı nasıl hazırlanır?

Bir su bardağı sarımsak çayı hazırlamak istiyorsanız. Kullanacağınız bardak kadar su ve yaklaşık iki diş sarımsağı ocakta bir güzel kaynatın. Sonra ocağı kapatıp biraz ılımasını bekleyin içine bal ve limonda ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ