Reklam
Reklam

SAMAN NEZLESİ ( BAHAR NEZLESİ )

 • 26 Şubat 2016
 • 603 kez görüntülendi.

SAMAN NEZLESİ ( Bahar Nezlesi )

 

Tanım

Alerjik rinit denilen saman nezlesi, ilk burun akıntısı olarak karşımıza çıkar ve gözlerde kaşıntı, tıkanıklık, hapşırma ve sinüs basıncına neden olur. Ama soğuğun aksine, saman nezlesi bir virüse bağlı değildir. Saman nezlesi, açık ya da kapalı polen gibi alerjenleri, toz akarları, kürk veya hayvan tüyü ile kedi, köpek ve diğer hayvanlar tarafından döken deri ve tükürük minik beneklere karşı alerjik tepkilere neden olur.

Eğer saman nezlesi iseniz zor anlar yaşayacağınızdan dolayı mutsuz olabilirsiniz. Bu durum işyerinde veya okulda performansınızı etkileyebilir ve genellikle yaşam kalitenizi de değiştirebilir. Ancak bu rahatsız edici semptomlara katlanmak zorunda değilsiniz. Bu rahatsızlığı tetiklerle önleyebilir ve doğru tedaviyi bulmak için hekiminize danışabilirsiniz.

bahar nezlesi 2

Belirtileri

Saman nezlesi belirti ve bulguları

 • Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı
 • Sulu, kaşıntılı, kırmızı gözler (alerjik konjunktivit)
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Kaşıntılı burun, ağız veya boğazda ağrı
 • Gözlerinin altında şişme mavi renkli deri (alerjik boyacılığı)
 • Geniz akıntısı
 • Yorgunluk

Mevsimsel Faktörler

 

Saman nezlesi belirti ve semptomları yılın belirli bir zamanlarında fazlalaşabilir. Tetikleyiciler şunlardır:

 • İlkbaharda yaygın olan ağaç polenleri,
 • İlkbahar ve yaz aylarında yaygın olan çimen poleni,
 • Sonbaharda yaygın olan yakupotu poleni,
 • Evcil hayvan toz akarları, hamamböceği ve hayvan tüyleri.Evlerin sürekli kapalı olduğunda tozlanmadan dolayı belirtileriyle daha sık karşılaşılır. Kışın bu durum daha kötü olabilir.
 • Kapalı ve açık alanlarda oluşan ve küf mevsimlik ve daimi olarak sizi rahatsız edebilir.

Hangi durumlarda doktora gitmelisiniz?

 • Saman nezlesi semptomlarında bir rahatlama hissedemediğiniz durumlarda doktora görünebilirsiniz.
 • Alerji ilaçları alabilirsiniz bu ilaçlar size yan etkilerde bulunmaz.
 • Böyle nazal polipler, astım veya sık sinüs enfeksiyonları gibi saman nezlesi belirtilerinden dolayı durumunuz kötüleşebilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza başvurabilirsiniz.

 

Birçok kişi özellikle çocuklarda saman nezlesi semptomlarına alışmaları daha zordur. Bu nedenle belirtiler şiddetli hale gelene kadar beklemeden onları tedavi ettirmek için uygun ortam sağlayın. Ama doğru tedaviyi almak önemli ölçüde rahatlama hissettirecektir.

Nedenleri

Eğer saman nezlesi varsa, bağışıklık sisteminiz havadaki maddeleri tanımlar. Bağışıklık sisteminiz sonra bu zararsız maddeye antikorlar üretir. Eğer madde ile temas halinde bu antikorlar belirtiler ortaya koyarak ve saman nezlesine  yol açar. Bir reaksiyona neden olan kan dolaşımına, içine histamin gibi kimyasalları serbest bırakmak için bağışıklık sistemini işaret etmektedir.

Risk faktörleri

Aşağıdaki gelişmekte olan saman nezlesi riskini artırabilir

 • Diğer alerjiler veya astım rahatsızlığı olanlar
 • Sahip atopik dermatit (egzama)
 • Alerji veya astım hastalığı olan ve kan bağıyla bağlı olduğumuz akrabalarımız(baba, kardeş, amca) gibi,
 • Sürekli alerjen bir yapıya sahip olan havyaların bulunduğu bir ortamda çalışmak, Örnek olarak hayvan dışkısı gibi

 

Komplikasyonlar

Saman nezlesi ile ilişkili sorunlar şunlardır:

 • Kaliteli hayat azalır:Saman nezlesi faaliyetleri keyfi engelleyebilir ve daha az üretken olmamıza neden olur. Birçok kişi için, saman nezlesi belirtileri işe veya okula devamsızlığa yol açar.
 • Sağlıklı uyku uyuyamama:Saman nezlesi belirtileri uyanık tutmak ya da yorgunluk, hasta olma (kırıklık)gibi genel duygulara yol açabilir, Uyku haline çok zor geçersiniz.
 • Kötüleşen Astım:Saman nezlesine bağlı öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler astım semptomlarını arttırır.
 • Sinüzit.Sinüzit rahatsızlığı olduğunda saman nezlesi nedeniyle uzun süreli sinüs tıkanıklığı olur.
 • Kulak enfeksiyonu:Çocuklarda saman nezlesi genellikle orta kulak iltihabı (otitis media) olduğunda görülme riski daha fazla olmaktadır.

bahar nezlesi tedavisi

Bu arada neler yapabilirsiniz?

Hemen doktorunuza gidemiyorsanız saman nezlesine uygun ilaçları içerseniz bu belirtileri azaltmış olursunuz. İlaçlar sizin saman nezlesi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar hap, sıvı, burun spreyleri ve göz damlalarıdır.

Testler ve tanı

Doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya her ikisini tavsiye etmektedir. Doktorunuz sizden tıbbi geçmişinizi alır ve bir fiziki muayene gerçekleştirebilir.

 • Deri prick testi:Eğer alerji kol veya üst sırt derisine oluşmuşsa deriye verilen malzemenin küçük miktarlarda verilmesi gerekir. Alerjik bir reaksiyon içerip içermediğini bu şekilde anlayabilirler. Eğer alerjik iseniz, o alerjenin yerinde yükseltilmiş yumru kovanı gelişebilir. Alerji uzmanları genellikle en iyi alerji deri testlerini gerçekleştirmek için donatılmıştır.
 • Alerji kan testi.Bir kan örneği, belirli bir alerjene karşı bağışıklık sisteminin tepkisini ölçmek için bir laboratuara gönderilir. Ayrıca radyoallergosorbent testi (RAST), bu test immunglobulin E (IgE) antikorlarının olarak bilinen kan içinde alerjiye neden olan antikor miktarını ölçmeye yarar.

nezle 3

Tedaviler ve ilaçlar

Mümkün olduğunca fazla saman nezlesi neden olan maddelere maruz kalmamak en iyisidir. Saman nezleniz çok şiddetli değilse, ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli olabilir. Kötü belirtiler için, reçeteli ilaçlar gerekebilir.

Birçok kişi alerji ilaçları bir arada almaları saman nezlesini daha kısa sürede iyileştirir. En iyi olanı bulmak için önce birkaç kez denemek gerekebilir.

Çocuğunuzda saman nezlesi varsa, tedavi konusunda doktorunuzla konuşun. Tüm ilaçlar çocuklarda kullanım için onaylanmış değildir. İlaç etiketlerini dikkatle okuyunuz.

Saman nezlesi için kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Nazal kortikosteroidler.Bu reçete burun spreyleri burun iltihabı, burun kaşıntısı ve saman nezlesi nedeniyle burun akıntısı önlemek ve tedavi etmek yardımcı olur. Birçok kişi için en etkili saman nezlesi ilaçları arasında sayabiliriz.

Örnekler flutikazon propiyonat (Flonase), triamsinolon (Nasacort AQ), mometason (Nasonex®) ve budesonid (Rhinocort Aqua) içerir.

Nazal kortikosteroidlerin çoğu insan için güvenli, uzun süreli tedavilerde verilir. Yan etkileri hoş olmayan bir koku ya da tat ve burunda tahrişlere sebep olur. Steroid isimli ilacın yan etkileri görülme olasılığı nadirdir.

 • Bu preparatlar genellikle hap olarak verilir. Ancak, aynı zamanda antihistaminik burun spreyleri ve göz damlaları vardır. Antihistaminikler kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısına yardımcı olamaz ama tıkanıklık varsa azda olsa etkisi olabilir. Onlar histamin, bir alerjik reaksiyon sırasında bağışıklık sistemi tarafından yayımlanan bir belirtiye yol açan kimyasal bloke ederek çalışır.

Over-the-counter örnekleri loratadin (Claritin, Alavert), setirizin (nymphomax Alerji) ve fexofenadıne (Allegra Alerji) içerir. Reçete antihistaminik burun spreyleri azelastıne (Astelin, Astepro) ve olopatadine (Patanase) gibi burun semptomlarını kontrol edebilirsiniz. Antihistaminik göz damlası, göz kaşıntı ve saman nezlesine neden olan göz tahrişine yardımcı olur.

 • Bu ilaçlar reçetesiz ve reçeteli satılabilir. Sıvılar, tabletler ve burun spreyleri kullanılabilir. Burun spreyleri fenilefrin (neo-Synephrine) ve oksimetazolin (Afrin) içerir.

Oral dekonjestanlar kan basıncını arttırır, uykusuzluk, irritabilite, baş ağrısı dahil olmak üzere, yan etkilere sebep olur. Sürekli (geri tepme tıkanıklık) kullanıldığında görülen semptomlar daha da kötüye gitmektedir.

nezle 4

Kromolin Sodyum. Bu günde birkaç kez kullanılmalıdır. Burun spreyi olarak kullanılabilir. Aynı zamanda bir reçete (Crolom) göz damlası şeklinde kullanılabilir. Bu histamin salınımını engelleyerek saman nezlesi belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Eğer belirtiler var önce kullanmaya başladığınızda, Kromolin sodyum ciddi yan etkileri yoktur.

 • Lökotrien modifiye: Montelukast (Singulair) lökotrien eylemini engellemek için alınmış bir ilaçtır. Bu alerji kaynaklı astım tedavisinde özellikle etkilidir. Burun spreyleri tolere edilemeyen bazı sıkıntılar yaratabilir.

Montelukast baş ağrılarına neden olabilir. Nadir durumlarda, bu tür ajitasyon, saldırganlık, halüsinasyon, depresyon ve intihar düşünce gibi psikolojik reaksiyonlara neden olur. Hemen herhangi bir olağandışı psikolojik reaksiyon için tıbbi yardım alın.

 • Nazal ipratropyum:Burun spreyi olarak kullanılabilir. İpratropyum (Atrovent) aşırı sıvı üreten burnunuza bezlerini engelleyerek ciddi burun akıntısı azaltmaya yardımcı olur. Bu sprey, tıkanıklık tedavisine, hapşırma veya geniz akıntısı için etkili değildir.

Hafif yan etkiler burun kuruluğu, burun kanaması bulunmaktadır. Nadiren, böyle bulanık görme, baş dönmesi ve zor idrar yapma gibi daha şiddetli yan etkilere neden olabilir. İlaç büyütülmüş prostat ile glokom veya erkek olan insanlar için tavsiye edilmez.

 • Oral kortikosteroidler:Kortikosteroid hapları prednizon gibi bazen şiddetli alerji semptomları hafifletmek için kullanılır. Kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı katarakt, osteoporoz ve kas güçsüzlüğü gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Saman nezlesi için diğer tedaviler şunlardır:

 • Alerji çekim (immunoterapi).Ilaçlar saman nezlesi belirtilerini hafifletmezler veya çok fazla yan etkilere neden olurlar, doktorunuz alerji çekim (immünoterapi veya duyarsızlaştırma tedavisi) önerebilir. Üç ila beş yıl içinde, alerjenlerin küçük miktarlarda içeren düzenli enjeksiyon alırsınız. Amacınız vücudunuzun semptomlara neden alerjenler için kullanılır.
 • Eğer ağaçlar, çimen veya yabani otlar tarafından üretilen kedi tüyü, toz akarları, ya da polen alerjisine bu tedavi immünoterapi özellikle etkili olabilir.Çocuklarda, immünoterapi astım gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Dilaltı alerji tabletleri:Aksine çekim almak yerine, genellikle günlük, ağzınızda eriyen hap şeklinde olan tabletlerdir.
 • Sinüslerinizi Durulama yöntemi: Damıtılmış, steril tuzlu su (burun sulama) ile burun tıkanıklığını rahatlatmak için hızlı, ucuz ve etkili bir yoldur.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Alerjenlerden tam olarak kaçınmak mümkün değildir, ama onlara bazı önlemler alarak yani sınırlandırarak semptomları azaltabiliriz.

Polen veya kalıplar

 • Polen mevsiminde kapı ve pencereleri kapatın.
 • Dışarıya çamaşır asmayın. Polenler çarşaf ve havlularınıza saklanabilirler.
 • Evinizde ve arabada klima kullanın.
 • Ev havalandırma sisteminde alerji dereceli filtre kullanın ve düzenli olarak değiştirin.
 • Polen sayımları en yüksek sabah erken saatlerde daha çok olmaktadır. Dışarı çıkarken bunu dikkate alınız.
 • Kapalı ortamlarda nemi azaltmak için nem alıcı kullanın.
 • Yatak odanızda ve çok fazla zaman harcadığınız diğer odalarda yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi kullanın.
 • Ev ya da bahçe temizlerken bir toz maskesi takın.

Toz akarları

 • Alerji geçirmez minder, kutu yaylar ve yastıklar kullanın.
 • Battaniye ve yorganlarınızı sık yıkayın en az 130 ° F (54 ° C) olmalıdır.
 • Kapalı ortamlarda nemi azaltmak için klimayı kullanın.
 • HEPA filtresi ile donatılmış bir elektrik süpürgesi ile haftada iki kez halılarınızı temizleyin.
 • Toz akarlarından kurtulmak için halı, mobilya ve yatak üzerine iç mekan kullanımı için onaylanmış böcek ilacı püskürtün.
 • Eğer toz akarlarına son derece hassas iseniz, özellikle uyuduğunuz odada halı kullanmayı bırakın.

.

Hayvan tüyü

 • Mümkünse, evinizin dışında evcil hayvan tutun.
 • Mümkünse haftada iki kez köpeklerinizi yıkayın. Kedilere banyo yaptırmanın alerjiye yararı kanıtlanmamıştır.
 • Hayvanlarınızı yatak odası dışında tutun. Kapalı ortamlarda hayvan beslememeye çalışın.

 

Alternatif tıp

Nasıl oldukları hakkında çok kanıt olmasa da, insanlar bir dizi saman nezlesi için alternatif tedaviler denemektedirler. Bu tedaviler aşağıda gösterilmiştir.

 • Bitkisel ilaçlar ve besin takviyeleri:Çalı butterbur özleri mevsimsel alerji belirtileri önlemeye yardımcı olabilir.
 • Faydaları belirsiz olmasına rağmen, mevsimsel alerji için diğer bitkisel ilaçlar capsicum, bal, C vitamini ve balık yağı içerir.
 • Bazı insanlar akupunktur yöntemi mevsimsel alerji belirtileri ile yardımcı olabilir.

 

 

Kaynak

Hay Fever

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ