Reklam
Reklam

Sakız Çiğnemenin Faydaları

  • 02 Haziran 2017
  • Sakız Çiğnemenin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 398 kez görüntülendi.

SAKIZ ÇİĞNEMENİN FAYDALARI

Türk toplumunda 7’den 70’e çoğu insan sakız çiğnemek için adeta fırsat yakalamaya çalışır. Sakız çiğnerken birçok faydayı da vücudumuza ve ruh sağlığımıza kattığımız doğrudur. Sakız çiğnemenin faydaları ise sürekli araştırılırken, bizlerde bu konu hakkında edindiğimiz bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.  Sakız çiğnemenin zevki bir yanda dursun, insan sağlığına faydaları ise oldukça fazladır. Özellikle çocukların çok sevdiği sakız çiğnemek bakalım ebeveynlere hangi yararları sağlıyormuş?

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Hafızayı Güçlendiriyor

Düzenli olarak sakız çiğnemek hafızayı güçlendirdiği yapılan araştırmalar sonucunda kesinlik kazandı.  Sürekli çene hareketi yapıldığından dolayı hafızayı da güçlendiriyor.

Beyin Sağlığına Olumlu Etkileri

Sakız çiğnerken beyne giden kan hızının arttığı ve bununda beynin daha çok oksijen aldığını söyleyen sağlık uzmanları beyne giden damarlarda kan akışının %25-40 arttığını söylemektedirler.

Stresi Azaltır

Bazı araştırmalar gösteriyor ki sakız çiğnemek olabilecek veya var olan stersi azaltır. Sakız çiğnemek gerginliği azalttığı için sinir sistemine olumlu sinyaller gönderir ve stresi olabildiğince azaltmada yardımcı olur.

Fazla Kilolardan Kurtulmada Etkili

Sakız çiğnemenin en önemli en çok beğenilen faydası kilo vermede yardımcı olmasıdır. Özellikle Uzmanlar yaşlı kişilerin hareketlerinin kısıtlı olması sebebiyle fazla kilolarından sakız çiğneyerek kurtulabileceklerini öneriyor.  Vücutta depolanan kalorileri yakmada ki etken sakız çiğnemekten geçer.

Sindirimi Kolaylaştırır

Sakız çiğnemek bağırsak hareketlerinin daha düzenli olmasını sağlar. Sakız çiğneme esnasında ağıda oluşacak olan tükürükler midede reflü oluşumuna engel olur.

Ağız Temizliği

Yemeklerden sonra çiğnenen sakızlar ağız içindeki temizlik görevini de en iyi şekilde yapmış olur. Diş ve ağız temizliği sakız sayesinde olmaktadır.

Sakız Çiğnemenin Zararları

Sakız çiğnemenin bu kadar çok faydasından söz ettikten sonra oluşabilecek olumsuzlukları da aktarmak istiyoruz.

Eklem Ağrısı

Sakız çiğnemenin en belirgin zararı eklem ağrılarını arttırdığı yönündedir. Çok fazla sakız çiğnemek ayrıca baş ağırlarına da sebep olduğu söylenmektedir.

Karın Ağrısı

Sakız çiğnemenin doz arttığında bağırsak sendromları artacağından dolayı karın ağrılarına da neden olacaktır. Sindirim sistemine de bazı durumlarda zararı olacağından dolayı dikkatli çiğnemede fayda vardır.

Diş Hastalıkları

Özellikle şekerli sakızlar tercih edildiğinde diş çürümelerine sebep olacağından dolayı dikkatli çiğnenmelidir.  Çocuklar şekerli sakız sevdiklerinden dolayı ebeveynler bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ