Reklam
Reklam

Saç Dökülmesi ve Tedavisi

 • 16 Şubat 2016
 • 867 kez görüntülendi.

Saç dökülmesi neden olur? Nasıl önlenir?

 saç dökülmesi 2

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sadece kafa derisini değil, tüm vücudu da etkileyebilir. Saç dökülmesi kalıtım, hormonal değişiklikler, tıbbi koşullar ya da ilaçlar sonucu olabilir. Tüm bireyler saç dökülmesi yaşayabilir. Hatta çocuklar bile bu sorunla karşı karşıya kalabilir.

Kellik genellikle kafa derisinde aşırı saç dökülmesi anlamına gelir. Yaşla birlikte kalıtsal bir neden olan saç dökülmesi kelliğin oluşmasının en sık karşılaşılan nedenidir.  Bazı kişiler bu durumu değişik metotlarla saklayabilirler. Makyaj, şapka ya da eşarp ile örtbas edebilirler. Önemli olan saç kaybını önlemek ve büyümeyi sağlamak için mevcut tedavilerden birini uygulamak olacaktır.

Saç dökülmesinin nedeni, saç dökülmesinin en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız en iyi yoldur.

 

Saç Dökülmesi Belirtileri

 

Saç dökülmesine neyin sebep olduğunu farklı sebeplerle anlamak mümkün olur. Aniden ya da yavaş yavaş dökülen saç telleri sadece kafa derisinden  değil tüm vücutta olab sağlık sorunundan da olabilir. Saç kaybının bazı türleri geçicidir ve bazı türleri kalıcıdır.

Saç dökülmesi belirtileri ve bulguları şunlardır:

 • Başın üstündeki saçlarda kademeli incelme:Bu saç dökülme belirtisi hem erkekleri hem de kadınları etkilemektedir. Erkeklerde saç yapısı genellikle kadınlara nazaran alnındaki saç çizgisini korumaktır.
 • Dairesel veya yamalı kel noktalar: Bazı insanlar başlarının üstünde düzgün, madeni para büyüklüğünde kel noktalar yaşayabilir.  Bu tür saç dökülmesi genellikle sadece kafa derisiyle alakalı olabilir, ancak bazen de sakal veya kaşlarda da görülebilir. Saçlar döküldükten sonra bazı durumlarda, cildinizde kaşıntı ve ağrı olabilir.
 • Saçın güçsüzleşmesi: Bir fiziksel ya da duygusal şok saçların gevşeyip güçsüzleşmesine neden olabilir. Sıkça saç yıkama dökülmelerin belirtisi olabilir. Saç dökülmesi ve saçlarda oluşan cansızlık  bu sebeplere bağlı olabilmektedir.
 • Tüm vücutta saç ve kılların dökülmesi. Kanser tedavisi için yapılan  kimyasal tedaviler (kemoterapi) gibi bazı koşullar ve tıbbi tedaviler, vücudun her yerinde saç ve kıl kaybına neden olabilir. Bu tedavi sona erdiğinde saç genellikle geri çıkmaktadır.
 • Kafa derisi üzerinde yama şeklinde dökülmeler: Saçlarda bazen oluşan mantarlar sebebiyle saç kayıpları yaşanabilir. Bu sebebe bağlı zaman zaman, deride şişme, kırık saçlar ve kızarıklıklar da meydana gelebilir.

Saç dökülmesinde doktora görünmek gerekir?

Saç dökülmesi sıkıntılı bir hal aldıysa ve artık tedavi olmak istiyorsanız doktorunuza görünün. Çocuğunuzun saçını yıkarken her zamankinden fazla saç dökülmesi veya ani veya yamalı bir şekilde saç dökülmesi fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ani saç dökülmesi tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi durum sinyali verebilir.

 

 saç dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri

Genellikle  normalde bir insanda günde 50 ila 100 adet saç dökebilir. Bu durum çok normaldir. Dökülen saçların yerine anında yeni saçlar gelir. Saç folikülü tahrip olursa ve skar dokusu ile değiştirildiğinde saç büyümesi ve dökülmesi bu döngü bozulduğundan dolayı saç kaybı oluşur.

Saç kaybının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, fakat saç dökülmesi nedenleri arasında genellikle aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

 • Aile öyküsü (kalıtım)
 • Hormonal değişiklikler
 • Tıbbi durumlar
 • İlaçlar

Aile öyküsü (kalıtım)

Saç kaybının en sık nedeni erkek tipi kellik ya da kadın tipi kellik olarak adlandırılan kalıtsal bir durumdur.  Kalıtım da saç kaybı oranı ve kellik ne ölçüde kaybetmeye başladığı yaşı etkiler. Erkeklerde en sık görülen kellik tipi saç dökülmesi, erken ergenliğe bağlı olarak başlayabilir.

Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar

Çeşitli koşullar sebebiyle saç dökülmeleri yaşanabilir.

 • Hormonal değişiklikler.Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler geçici saç kaybına neden olabilir. Bu gebelik, doğum veya menopoz başlangıcı nedeniyle olabilir. Hormon düzeylerindeki değişim tiroid bezini etkiler, bu nedenle tiroid problemleri, saç kaybına neden olabilir.
 • Yamalı saç dökülmesi.Bazı durumlarda saç dökülmelerini nonscarring (yamalı)  diye tanımlayabiliriz. Vücudun bağışıklık sisteminin dengesizliği saç foliküllerini etkilediğinden kafa derisindeki saçların bazı bölgelerindeki kısmını yuvarlak şekilde saçsız bırakır ve ani saç kaybına neden olur.
 • Deri enfeksiyonları: Enfeksiyonlar, örneğin saçkıran olarak, pullu yamalar ve saç dökülmesine yol açan, kafa derinizi istila edebilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra, saç genellikle geri çıkar.
 • Diğer cilt bozukluklarıAlopesi adı verilen yara izleri ve saç dökülmesine neden olan cilt bozukluklarına neden olan durumlarda kalıcı saç kayıpları yaşanabilir.
 • İstenmeden saç çekilmesi:Trikotilomani adı verilen bu rahatsızlık kafa derisinde olan saçların ve kaşların çekerek deriden ayrılmasına sebep olmaktır. Bu rahatsızlık dayanılmaz bir dürtüdür. Saç kayıpları yaşanır.

Saç Dökülmesine İlaç Neden Olur Mu?

Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp sorunları, yüksek tansiyon, doğum kontrolü için kullanılan ilaçlardan da olabilir. Çok fazla A vitamini alımı saç dökülmesine sebep olabilir.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri

Saç dökülmesi de neden olabilir:

 • Radyasyon tedavisi:Daha önce olduğu gibi  saçlar radyasyon tedavisi aldığında geri gelmeyebilir.
 • Bir tetikleyici olay: Birçok insan fiziksel veya duygusal şok sonrasında saç dökülmesi yaşanabilir. Bu tip saç dökülmesi geçicidir. Saç dökülmelerine örnek olarak, ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş, ameliyat, ya da aile içinde bir ölümün gerçekleşmesi
 • Bazı saç ve tedavileri. Sıcak yağ saç tedavileri ve perma saç dökülmesine yol açar saç köklerinin iltihabı neden olabilir. Yara oluştuğunda ise  saç kaybı kalıcı olabilir.

Risk faktörleri

Bazı faktörlerde istenmeyen saç dökülmeleri riskini artırabilir:

 • Aile öyküsü
 • Yaş
 • Zayıf beslenme
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar,
 • Stres

Bu durumda neler yapabilirsiniz?

Saç dökülmesi sorununu aşamadıysanız öncelikle aile hekimine danışmanız önerilir. Aile hekiminizin aşamadığı durum olduğunda cilt problemlerinin tedavisi için konusunda uzmanlaşmış bir doktora(dermatolog)  sevk edebilir.

 Saç Dökülmesinde Doktorunuza İletmeniz Gereken Bilgiler

 • Önemli kişisel bilgilerinizi listelemek: Herhangi bir büyük stresler yaşadınız mı? yeni yaşam değişiklikleriniz oldu mu?
 • Tüm kullandığınız ilaçların bir listesini yapın Neler kullanıyorsunuz. Vitaminler ve besin takviyeleri gibi.
 • Doktorunuza soracağınız soruları listeleyin.

Doktorunuz ile geçireceğiniz zaman sınırlı, bu yüzden bir soru listesi hazırlamak size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Saç dökülmesi için doktorunuza sormak için bazı temel sorular şunlardır:

 • Saç dökülmelerim neden oluyor?
 • Benim belirtiler ya da durum için diğer olası nedenleri var mı?
 • Saç dökülmeleri için ne tür testler gerekiyor?
 • Benim durumum muhtemelen geçici ya da kronik mi?
 • Saçımı geri büyüyecek? Ne kadar sürer?
 • Bu durumum için ne tipte ilaçlar kullanacağım?

 

Saç Dökülmesi Testleri ve Tanısı

Saç dökülmelerinde teşhis yapmadan önce, doktorunuz büyük olasılıkla sizi fiziksel bir sınavdan geçirecektir. Tıbbi geçmişi ve ailesinin geçmişiyle ilgili sorular yöneltebilir. O da aşağıdaki gibi testlerle gerçekleştirebilir:

 • Kan testi.Bu test, tiroid hastalığı gibi saç dökülmesine ilişkin olarak tıbbi koşulları, ortaya çıkarmak amacıyla yapılmaktadır.
 • Testi çekin.Doktorunuz yavaşça birkaç adet saç kılını veya tüyleri çeker. Bu dökülme sürecinin evresini belirlemek de yardımcı olur.
 • Biyopsi Scalp.Doktorunuz deriden ya da saç köklerini incelemek için kafa derisinden biraz koparıp birkaç kıl örneği alır. Bir enfeksiyona bağlı saç kaybına neden olup olmadığını belirlemekte yardımcı olur.
 • Işık mikroskobu.Doktorunuz vücudunuzdan kesilmiş tüyleri incelemek için özel bir alet kullanır. Mikroskop kıl şaftının olası bozuklukları ortaya çıkarmak içindir.

 

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi için bazı etkili tedaviler mevcuttur. Ancak bazı saç dökülmeleri maalesef kalıcıdır. Yamalı alopesi adı verilen saç dökülmelerinde bazı koşullar sebebiyle saç bir yıl içinde tedavi olmadan tekrar büyüyebilir.

Saç dökülmesi tedavileri için ilaçlar, cerrahi, lazer tedavisi, peruk veya hairpieces kullanılır. Doktorunuz en iyi sonuçları elde etmek için bu yaklaşımların bir kombinasyonunu size önerecektir.

Tedavinin hedefleri saç gelişimini arttırmak, dökülen saçların yeniden çıkmasına yardım  ya da saç kaybının oluşan bazı sağlık sorunlarına çözüm aramaktır.

Saç Dökülmesi İlaç Tedavisi

Saç dökülmesi altta yatan bir hastalığın neden olduğu ve bu hastalık için tedaviler gerekli olacaktır. Bu prednizon gibi, inflamasyonu azaltmak ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar içerebilir. Belirli bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz size bu ilacı kullanmanızı üç ay gibi kısa bir süreliğine durdurabilir.

Bu ilaçlar  kellik tedavisinde de kullanılabilir. Saç dökülmesi tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan iki ilaç vardır:

 • Minoksidil (Rogaine):Minoksidil isimli ilaç saçların büyümesine yardım eder. Daha fazla saç kaybını önlemek için günde iki kez saç derisine sürün. Bu ilaç erkekler ve kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Bu tedavi ile bazı insanlar saçlarının hızla büyüdüğüne ve  saç dökülmelerinin azaldığının farkına varmışlardır. Etkisi 16 hafta süren  bu ilacın saç dökülmelerine çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Olası yan etkileri yüzde ve ellerde  istenmeyen tüylerin  oluşmasına ve hızlı kalp atışlarının (taşikardi) oluşmasına sebep olabilir.

 • Finasterid (Propecia).Bu reçeteli ilaç sadece erkekler için kullanılabilir. Bu ilaç günlük alınması gerekir. Finasterid alan birçok erkek saç dökülmesinde bir yavaşlama olduğunu ve dökülen saçlarında yeniden çıktığını söylemişlerdir.
 • Finasterid adlı ilacın nadir yan etkileri bulunmaktadır. Cinsel dürtü ve cinsel fonksiyonların etkilendiği ortaya atılmıştır. Prostat kanserine yakalanma riski artabilir.

Saç dökülmelerinde cerrahi müdahale

Saç dökülmelerinde en can sıkıcı olanı kalıcı saç kayıplarıdır. Saç nakli ya da restorasyon cerrahisi en rağbet gören cerrahi müdahaleleridir.

Bu işlem sırasında, doktorunuz kafa derisi arkasında veya yanlarından minicik bir bölgedeki cildi fişler, birkaç saç teli içeren bölümün derisini kaldırır. Daha sonra kafa derisi kel olan bölüme implant yapılır. Daha iyi bir sonuç için ve hızla iyileştirmek için ameliyat öncesi ve sonrasında ilaç verilebilir.

Kellik tedavisi için cerrahi işlemler pahalıdır ve ağrılı olabilir. Muhtemel riskler enfeksiyon ve yara izi bulunmaktadır.

Lazer tedavisi

Düşük seviyeli lazer cihazı kadın ve erkeği kellik tedavisi yapmak için kullanılabilir.  128 erkek ve 141 kadın denek üzerinde yapılan çalışma ile genel durumun olumlu olduğu gözlenmiştir. Araştırmacılar hiçbir yan etkisi kaydedildi ancak daha fazla çalışma, bu tedavinin uzun vadeli etkilerini dikkate ihtiyaç olduğunu söyledi.

Peruklar ve saç parçaları

Eğer tedaviye yanıt vermeyen bir durumla karşılaşılırsa peruk ya da saç parçaları ile takviye de bulunulmalıdır. Kalıcı veya geçici saç dökülmesi kapsayacak şekilde kullanılabilir. Kaliteli ve doğal görünümlü peruk ve saç parçaları işinize çok yarayacaktır.

Saç dökülmesi bir tıbbi duruma bağlı ise, bir peruk maliyeti sigorta tarafından karşılanabilir. Doktorunuzdan peruk için reçete istemeyi unutmayın.

Saç dökülmesini nasıl önleriz?

Bazı küçük ipuçları ile saç dökülmelerini önleyebilirsiniz.

 • Bir beslenme programı düzenleyin. Saç dökülmesinde düzenli beslenme oldukça önemlidir.
 • Sıkı örgüler, sıkı bağlamalar nedeniyle saçlarınız dökülür. Saçlarınızı rahat bırakın.
 • Saçınızı bazı etmenlere bağlı nedenlerle çekmekten kaçının.
 • Saçlarınıza nazik davranın. Saçlarınızı tararken daha yumuşak olun. Geniş dişli taraklar saç koparmalarını önlemeye yardımcı olur
 • Saç maşası, düzleştiriciler ve sık fön çektirmek saç dökülmelerini hızlandırdığından pek önerilmemektedir.

 

KAYNAKLAR

Hair loss. U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health.

Lavender. National Center for Complementary and Integrative Health, National Institutes of Health. 

Safety announcement. U.S. Food and Drug Administration

Hair loss. American Academy of Dermatology

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ