Reklam
Reklam

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

  • 16 Mart 2017
  • 433 kez görüntülendi.

PROTEİN TOZU ZARARLI MIDIR?

Son yıllarda protein tozu kullanmak vücut geliştirme sporu ile ilgilenen insanlar arasında gündemdedir.  Vücut geliştirmek için yapılan sporlarda enerji ve güç vermesi için kapısına gidilen protein tozları sanıldığı kadar masum değil. Her gün kullanılması gereken ve vücudun protein ihtiyacını bu şekilde almak isteyen sporcular kullanmadan önce bir kez daha düşünmeliler.

Protein tozları kas yapımını hızlandırmak ve vücut geliştirme spor dalını yaparken eksik kalan ve tamamlanması gereken protein ihtiyacını bize verirler.  Gün içerisinde doğal yollarla tavuktan, yumurtadan veya etten bu vitamini almakta zorlanan bireyler protein tozu kullanmayı sürdürürler. Kullanım açısından da oldukça pratik olana protein tozları kullanımından kaynaklanan bazı sorunlar yaşatabilir. Peki, protein tozları zararlı mıdır? Sorusu da kafaları epeyce meşgul etmektedir.

protein tozu zararları

Protein tozu zararlı mıdır? Sorusunun detaylarını inceleyelim. Protein tozu genel olarak kullanım dozları aşıldığında vücuda zararı vardır. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için ve protein tozlarını kullanırken önerilen günlük doz miktarını aşmamak gerekir. Çünkü vücuda fazla miktarda protein yüklemek sağlık sorunlarının da ilk sinyallerini vermek demektir. Dozunda kullanılan protein tozları sağlık yönünden pek sorun teşkil etmez.  Örnek olarak  bir öğünde alınması gereken protein miktarı 50 gr dır. Doğal yollarla bu miktarı almak isterseniz 7 adet yumurta yemek zorundasınız her gün yumurta yemek zor geliyorsa, o zaman önerilen miktarda protein tozu kullanabilirsiniz.  Protein tozunun zararları ise;

  • Kemikleri zayıflatır
  • Böbrek taşı oluşumuna yardım eder. Böbrek yetmezliği sorunları yaratır.
  • Karaciğere ağır tahribatlar açar.
  • Sindirim problemleri yaşanır
  • Kalp hastalıklarını tetikler. Kalp krizlerine yol açar.
  • Kalori artışı

Tüm bu zararlar aşırı protein tozu kullanıldığında yaşanabilir.  Ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmamak için size önerilen dozda protein tozu kullanmalısınız.  Yanlış kullanımlar sonucunda protein tozları çok ciddi sorunlara neden olacağından bir uzman tarafından önerilen protein tozları kullanılmalıdır. Bilinen ve tasdik edilen markalar tercih edilmelidir. Vücut geliştirme egzersizleri yaparken kullandığınız protein tozları sizi sağlığınızdan etmesin. Bu konuda gerekli önerileri dikkate alın.  Eğer imkanınız varsa protein ihtiyaçlarınızı doğal şekilde yani, tavuk, balık, yumurta ve etten almanız sizin için daha iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ