Reklam
Reklam

Potasyum’un İnanılmaz 13 Yararı

  • 08 Ocak 2018
  • Potasyum’un İnanılmaz 13 Yararı için yorumlar kapalı
  • 123 kez görüntülendi.

Potasyum’un İnanılmaz 13 Yararı

Potasyumun sağlığa olan faydaları; inme, kan basıncı, kalp ve böbrek bozukluklarından ve anksiyete ve stresten kurtarmayı içerir. Kas kuvvetini, metabolizmayı, su dengesini, elektrolitik fonksiyonlarını ve sinir sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

 

İnsan vücudunda üçüncü en bol mineraldir ve sağlığın geliştirilmesinde güçlü bir unsurdur. Üstün bir refah düzeyini ve gelişmiş bir yaşam biçimini korumak için gerekli bileşenleri içerir. Diyet planınızda potasyumun önemini hafife almamanız gerekir.

 

Elektrolit gibi davranmanın yanı sıra, bu mineral kalp, beyin, böbrek, kas dokusu ve insan vücudundaki diğer önemli organ sistemlerini iyi durumda tutmak için gereklidir. Potasyum klorür bu maddenin ana çeşididir ve kritik vücut görevlerini yerine getirmek için sodyum ile birlikte çalışır.

 

 

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri

Vücuttaki herhangi bir besin maddesinin eksikliği istenmemektedir ve potasyum bir istisna değildir. Eksikliği olan bir diyet, yorgunluk ve kas güçsüzlüğü gibi semptomlara neden olabilir. Eksikliği için diğer endikasyonlar arasında aktif olmayan refleksler, anormal kalp atışı, kalp çarpıntısı, anemi ve şiddetli baş ağrısı sayılabilir. Potasyum eksikliği olan kişiler aynı zamanda yüksek tansiyon, bağırsaklarında ağrı, bezlerinde şişme ve bu eksikliğin ciddi yan etkileri olan şeker hastalığına yakalanabilir.

 

potasyum2

Potasyumun Önemli Kaynakları

En önemli beslenme kaynakları narenciye, sebze ve tahıllardır. Ayrıca, bu minerali somon, tavuk, tam yağlı süt, taze meyve suları ve bademlerden bol miktarda alabilirsiniz. Bunların yanı sıra fındık, kireç fasulyesi, patates ve kümes hayvanları da ‘potasyumdan zengin gıdalar’ listesine dahil edilecek diğer ürünlerdir. Bununla birlikte, bu mineralin önemli kaynakları avokado, muz ve hindistancevizi suyunu da içermektedir.

 

 Potasyumun Sağlık Faydaları

Sıklıkla kan basıncını iyileştiren, kaygı ve stres azaltan ve daha birçok sağlık bozukluğunu geliştiren gerekli besin maddesi olarak düşünülür. Ortak yararlara bir göz atalım.

 

Sinirsel Aktiviteyi Uyarır

Beyin işlevini normal seviyede tutmada önemli bir rol oynar. Yüksek miktarda potasyum, beyne ulaşmak için daha fazla oksijene izin verir, böylelikle sinirsel aktiviteyi uyarır ve bilişsel fonksiyonu arttırır. Muz, mineralin etkileyici yüksek seviyelerini içerir.

 

İnsan beynindeki inmenin önlenmesinde büyük önem taşır. Bu trajik koşul açısından yüksek risk altında olan kişilerin bu temel besin maddesi bakımından yetersiz olduğu genel olarak bilinmemektedir. Bir vazodilatatör görevi görmesi nedeniyle, kan damarları, bu mineralin uygun bir miktarı tüketildiğinde vücut boyunca rahatlar. Bu, kanın daha serbestçe akması ve vuruşlara neden olmak için pıhtılaşması ve kopması daha az olduğu anlamına gelir.

 

Kan Şekerini Dengeler

Potasyum düzeyinde bir düşüş, kan şekerinde düşüşe neden olur. Kan şekerindeki düşüş terleme, baş ağrısı, halsizlik, titreme ve sinirliliğe neden olabilir. Potasyum klorür ve sodyum alımı, bu gibi durumlardan derhal rahatlama sağlar. Bu da, şeker hastalarının potasyum seviyelerini normal tutmalarını ve vücuttaki kan şekeri seviyelerini dengeye getirir.

 

 Kas Bozukluklarını Azaltır

Kasların düzenli bir şekilde daralması ve rahatlaması için bu mineralin yeterli bir konsantrasyonu gerekir. İnsan vücudundaki potasyum iyonlarının çoğu kas hücrelerinde bulunur. Optimal kas ve sinir fonksiyonunu korur ve kasların beyindeki sinir bağlantısını uyarır, çünkü reflekslerimizi hızlı tutmamıza yardımcı olur.

 

Krampları Önler

Kas krampları, hipokalemi adı verilen kandaki düşük potasyum seviyesinin ortak bir sonucudur. Her gün bir muz tüketirseniz, muzun zengin potasyum içeriğine sahip olması nedeniyle kas kramplarını kolayca önleyebilirsiniz.

 

Kemik Sağlığını Geliştirir

Potasyumun faydaları, kemiklerin sağlığını iyileştirmeye kadar uzanır. Bu maddenin, vücudun çeşitli asitlerini nötralize eden, kalsiyumun tutulması ve korunmasına yardımcı olan, kemik mukavemeti ve dayanıklılığı için erişilebilir olmasını sağlayan belirli nitelikleri vardır. Dahası, Linus Pauling Enstitüsü Mikrobesli Bilgilendirme Merkezi’ndeki bir araştırmada, bu mineralin yüksek seviyelerde bulunduğu meyve ve sebzelerin tüketilmesi, kemiklerde mineral yoğunluğunun artmasına neden olarak, kemiklerin ömrünü uzatır ve güçlendirir.

 

Sinirsel İşlevi Düzenler

Potasyum kanalları, beyindeki elektrik iletkenliğinin korunmasında ve beynin işlevini etkilemekte önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca hafıza ve öğrenme gibi daha yüksek beyin fonksiyonlarıyla da ilgilidir. Buna ek olarak, epilepsi gibi rahatsızlıklar potasyum eksikliğinden kaynaklanabilecek potasyum kanallarının işlev bozukluğuyla ilgilidir. Aslında, memeli nöronlarında önemli bir rol oynayan potasyum akıntıları vardır. Bu kanallar geniş bir sinir fonksiyonu dizisi ile birbirine bağlıdır ve vücudun her yerindeki elektrik akımlarını hafifletmek ve düzenlemek için yardımcı olabilir.

 

Kan Basıncını Düzenler

Potasyum, normal tansiyonun dengesizliğinde sodyum rolünü tersine çevirmek için yararlıdır. Böylece, insan vücudundaki kan basıncının normalliğini koruyan hayati bir bileşen gibi davranır. Bu, kalp hastalıkları ve hipertansiyon riskini daha da azaltmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesi bu güçlü mineralin en önemli işlevlerinden biridir. Daha önce de belirtildiği gibi yüksek kan basıncının ana nedenlerinden biri olan kan damarlarının gerginliğini gidermek için çalışan vazodilatasyon özellikleri vardır.

 

Kasları Güçlendirir

Potasyumun yararlarından biri, kas dokularının düzgün bir şekilde büyümesini sağlamada rolü ve metabolizmada salınan enerjinin kullanılmasıdır ve bu da kas gücüne önemli katkıda bulunur. Önemli kalp kası da dahil olmak üzere kaslar, bir kişinin diyetinde potasyum eksikliği nedeniyle felçle karşı karşıya kalabilir.

 

Hücre büyümesini uyarmak ve bunu yapmak için metabolik enerji sağlamak, potasyum ve kas sağlığının vazgeçilmez bir fonksiyonu olmaksızın tehlikeye girer. Ayrıca, potasyumun kasların yapmasına izin veren kasılma ve gevşeme olmaksızın, egzersiz ve ilave kas eğitimi imkansız olur.

 

Metabolizmayı Arttırır

Potasyum, yağlar ve karbonhidratlar gibi çeşitli besinlerin metabolik işlemesine yardımcı olur. Bu nedenle, tüketilen besin maddelerinden enerji çıkarma konusunda büyük bir değer taşır. Araştırmalar bu mineralin doku rejenerasyonu, hücre büyümesi ve dengeli bir metabolizma üzerinde etkisi olan proteinin sentezinde ayrılmaz bir parçası olduğunu göstermiştir.

 

 

Endişe ve Gerilimi Azaltır

Potasyum, anksiyete ve stres gibi zihinsel durumlardan muzdarip insanlar için büyük önem taşır. Güçlü bir stres toplayıcısı olarak kabul edilir ve bu nedenle verimli bir zihinsel performans sağlar. Kaygı ve stres, sağlığın diğer bölümleri için çok zararlıdır. Kronik stres yaşarsanız, potasyum gibi şeylerden elde edilen herhangi bir bonus iyi bir fikir olarak düşünülür. Bu mineral vücudunuzdaki çeşitli hormonları düzenlemek için yardımcı olabilir (Aşırı miktarı vücut sistemlerine zarar verebilecek olan kortizol ve adrenalin gibi stres hormonları da dahildir)

 

 

Kalp Sağlığını Artırır

Potasyumun sağlığa olan faydaları, kalp ve böbrekler için sağlıklı olmasını sağlar. Metabolizmanın işlevlerinin düzenlenmesinde, kalp ve böbreklerin sorunsuz çalışması için yer değiştirebilir bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bu mineral böbreklere atık çıkarma sürecinde atıkları uzaklaştırmada yardımcı olur. Bununla birlikte, potasyum dozu ile ilgili tavsiyeler almak için doktorunuza danışmanız kesinlikle önerilir; çünkü vücudun, aslında kalsifiye neden olan ve böbrek sorunlarına neden olan daha fazla miktarda kalsiyum emmesini teşvik etmesine yardımcı olabilir.

 

Su Dengesi Sağlar

Potasyumun oynadığı bir diğer önemli rolü, insan vücudunda optimal bir sıvı dengesinin korunması içindir. Farklı hücrelerin türleri, verimli çalışması için uygun bir su dengesini gerektirir ve potasyum, bu hücrelerin denge ayarlamasına yardımcı olur. Sıvı dengesi, tüm organ sistemlerimizi bir şekilde ya da diğer bir deyişle çalışır durumda tutuyor; bu nedenle birçok kişi hareketli olaylardan sonra ya da ağır bir içki içtikten sonra muz yemeyi öneriyor ve böylece sıvı dengesini yeniden kuruyor ve en iyi duruma getiriyor.

 

 

Akışkan Düzeyini Düzenler

Potasyum, insan vücudunda mükemmel bir elektrolittir. Vücuttaki sıvı seviyesinin düzenlenmesine ve böylece bir takım kritik vücut işlevlerine yardımcı olur. Ayrıca, elektrolitler beyin ve sinir sisteminden vücuda elektrik yükleri göndermeye yardımcı olur, bu nedenle ekstra elektrolitler daha hızlı çalışmaya devam eder.

 

 

Sinir Sistemini Geliştirir

Elektrolitlerle ilgili önceki noktayla bağlantılı olarak, potasyum mesajı bir vücut bölümünden diğerine ileten sinir reflekslerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bu da, kas kasılmasının, her gün hızlı bir şekilde yorulmadan çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmesine yardımcı olur; bu potasyumdan daha fazla yararlanır ve kas kasılmasını ve işlevini başlatması gerekir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Vücuttaki bu mineralin aşırı miktarı, örneğin böbrek sorunlarıyla bu minerali düzgün şekilde işleyemeyen hastalar, tehlikeli derecede yüksek seviyelerde olabilir. Bu, kalp rahatsızlıklarına, kas felcine, rahatsız soluma, ellerde ve ayaklarda karıncalanmaya, kalp ritim bozukluğuna ve bulantıya neden olabilir. Potasyum belirli diyetlere mucizevi bir katkı olabilir, ancak aşırıya almamaya dikkat edin ve potasyum takviyelerini diyetinize dahil etmeyi seçerseniz, önce doktorunuza danışınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ