Reklam
Reklam

Portakal Suyunun En Önemli 7 Faydası

  • 16 Şubat 2018
  • Portakal Suyunun En Önemli 7 Faydası için yorumlar kapalı
  • 422 kez görüntülendi.

Portakal Suyunun En Önemli 7 Faydası

Tahmin edebileceğiniz gibi portakal suyu , popüler ve lezzetli narenciye grubundan sıkılan meyve suyudur. Bağışıklığı arttırma , yaşlanmanın belirtilerini azaltma, kanseri önleme , hücresel onarım ve metabolizmayı arttırma, vücudu toksin etme, dolaşımı ve kan basıncını iyileştirme, kan dolaşımını artırma ve kan basıncını iyileştirme yeteneğini içeren geniş sağlık yelpazesi özellikleri nedeniyle en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. İltihaplanmayı azaltabilir ve kolesterol seviyelerini düşürür.

Portakal binlerce yıldır sağlıklı beslenmenin temel unsurlarından biridir ve bu meyveler Güneydoğu Asya’da bir yere aittir. Portakalların tarihi kayıtları 4,500 yıl öncesine kadar Çin kadar uzundu. Citrus sinensis bilimsel adı ile en popüler narenciye meyvelerinden biridir. Turuncu çeşitleri vardır, ancak bu tatlı portakal, en popüler ve en çok tüketilenlerdendir. Kan leğeni, mandalina portakalı veya acı portakaldan suyu tercih eden bazı insanlar olmasına rağmen en lezzetli portakal suyu çeşitlerini sunar.

Portakal suyu,% 100 doğal olduğu ve koruyucular, katkı maddeleri ve şekerle doldurulmadığı sürece, meyveyi tamamıyla yemenin faydası olabilir. Turuncu yemeye en yakın şey, bir kadeh pastörize edilmemiş, taze sıkılmış portakal suyu içmek olurdu. Portakal posasının cilde önemli yararları var, ama daha çok portakal suyu elde edilen besinlerin en faydalı bileşenlerinden sayılır.

Dondurulmuş portakal suyu, konserve portakal suyu veya konsantre portakal suyundan kaçının; çünkü işlemin tamamı ile önemli miktarda doğallık kaybedersiniz ve üreticiler genellikle kayıp besin değerlerini yenilemek için meyve suyuna kimyasal maddeler ilave eder. Bu mucizevi ve lezzetli meyve suyunun tüm avantajlarından yararlanmaya özen gösterin!

Portakal Suyu Beslenme Gerçekleri

Portakal suyu tüm etkileyici sağlık yararları Besleyici içeriği, hem de atfedilebilir vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere C vitamini , A vitamini , tiamin, folat, potasyum , elyaf , proteinler , bakır , magnezyum , flavonoidler, hesperidin ve çeşitli mevcut en değerli ve besleyici dolu meyvelerden biri haline getiren diğer  vitaminleri ve mineralleri barındırır. Kalori açısından ise portakal suyu, bir porsiyonunda 100 ml’lik 47 kaloriye sahiptir.

Portakal Suyu’nun Sağlığa Faydaları

Bu meyve suyunun sağlığa olan faydalarını aşağıda daha ayrıntılı olarak keşfedelim. Portakal suyunun faydaları insan vücuduna armağan niteliğinde diyebiliriz.

Bağışıklık Sistemini Arttırıyor

Portakal ve portakal suyu uzun bir süredir bilinen şifa deposunu  masanızdan eksik etmeyin. C vitamini zengin kaynaklarından biridir. Tek bir porsiyon portakal suyu vücudun C vitamini gereksiniminin% 200’ünden fazlasına sahiptir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücutta birincil bir antioksidan olarak işlev görür ve vücuda zarar vermeden önce serbest radikalleri yok eder veya etkisiz hale getirir. Vücudumuzun bağışıklık sistemini ve diğer yönlerini de uyarması için C vitamini gerekir. Ayrıca, askorbik asit, hücreleri onarmak ve vücuttaki yeni dokuların büyümesi için gerekli olan kolajenin temel bileşenlerinden biridir.

Kanseri Önlüyor

Belirtildiği gibi, C vitamini bir antioksidan olarak çalışır ve antioksidanların en önemli fonksiyonlarından biri kanseri önlemektir. Antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin DNA’sını kanserli hücrelere dönüştürürler ve C vitamini kanserini engeller. Diğer ciddi hastalıklara karşı ilk savunma hattı haline getirir. Portakal suyu, C vitamini ile birlikte, kanserli hücrelerde, tümör büyümesinin azaltılması ve apoptozu uyaran veya programlanmış hücre ölümü ile bağlantılı olan antioksidan hesperidin’i de içeriyor. Araştırma devam etmekle birlikte, olumlu bir şekilde kolon kanseri önleme ile bağlantılı olmuştur, ancak muhtemelen, hesperidin birçok kanser türü açısından etkilidir .

Antioksidan Özelliğine Sahiptir

C vitamini ile birlikte, portakal suyu da orta düzeyde bir antioksidan görevi gören A vitamini açısından çok yüksektir. Bunun ötesinde, böbreklerin işlevini arttırarak vücudu gereksiz mikroplardan arındırır. A vitamini uzun zamandır göz sağlığına bağlıdır ve diyetinize yeterli miktarda A vitamini eklemek gece körlüğünü ve maküler dejenerasyonu önleyebilir. Tek bir porsiyon portakal suyu, bu değerli vitaminin günlük gerekli alımının yaklaşık% 50’sine sahiptir.

Kan Dolaşımını Arttırır

Portakal suyunun, folat içeriğinin bir başka çok güçlü yönü vardır. Folate B kompleksinin bir üyesidir, teknik olarak B9 vitamindir . Bu önemli vitamin, DNA’nın oluşturulması ve yeni hücrelerin büyümesi için gereklidir. Folate ayrıca hücreleri mutasyona karşı korur; bu da serbest radikallerin vücuda zarar vermesinin yollarından biridir. Üstelik, folat, yeni kan hücrelerinin inşasında rol oynar, ayrıca ekstremitelere kan akışını uyarır. Bu organ sistemleri iyi oksijenlenmiş ve tam kapasitede çalışıyor demektir. Bu, vücudun metabolizmasını ve tüm sistemlerin işleyişini destekleyerek onları daha verimli hale getirir.

21100

İnflamasyonu Azaltır

Turunçgil meyveleri genellikle anti-inflamatuar ajanlar olarak kabul edilir ve portakal suyu da bir istisna değildir. Yüksek şekerli ve yüksek yağlı yemekler çeşitli vücut parçalarının iltihaplanmasına neden olabilir ve bu da, artmış insülin direncinin gelişmesine neden olabilir. Bu, tip 2 diyabet ve aterosklerozun ana nedenlerinden biridir. Araştırmalar, portakal suyunun inflamasyonu azaltarak bu insülin direncini inhibe edebildiğini ve böylece kalbi koruduğunu ve genel kardiyovasküler korumanın garanti edildiğini göstermiştir. Ayrıca, şeker hastalığı geliştirme şansını azaltmak, bu portakal suyu özelliğinin önemli bir bonusudur.

Kan Basıncını Düşürür

Portakal suyundaki Hesperidin, vücudu hastalıklara ve kansere karşı koruyan bir antioksidandır, ancak bu suda çözünür bitki bileşiği aynı zamanda küçük damarların aktivitesini ve işleyişini etkiler. Bu, bir bütün olarak kan basıncını önemli ölçüde etkileyebilir ve araştırmalar, bu güçlü antioksidanı, genel tansiyonun düşürülmesine ve kardiyovasküler hastalıkların olasılığının azalmasına bağlamıştır.

Kolesterolü Dengeler

Yüksek kolesterol kardiyovasküler hastalıkların tehlikeli nedenlerinden biridir, bu nedenle vücudunuzdaki kolesterolü azaltmanın herhangi bir yolu denemeye değerdir. Portakal suyunun “kötü” kolesterol varlığını ve etkilerini azalttığı, vücutta “iyi” kolesterol miktarını arttırdığı gösterilmiştir. Bu özellik, ateroskleroz, kalp krizi ve inmenin şansının azaldığı anlamına gelir.

Dikkat Edilecek Hususlar: Yeni sıkılmış bir bardak portakal suyu, diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi şey gibi görünebilir ve çoğu durumda bu doğrudur. Bununla birlikte, çok fazla şeyin olması tehlikeli olabilir. Çoğu narenciye meyvesinin suyu gibi portakal suyu oldukça asidiktir, bu nedenle vücuttaki asitli sıvı mideyi üzebilir. Portakalda yüksek glisemik yükü vardır. Çünkü dahası, bir kerede çok fazla içme gün boyunca enerji seviyelerini değiştirerek yol açabilir ve için komplikasyonlara yol açabilir kan şekeri seviyelerinde bazı dalgalanmalara neden olabilir. Son olarak, portakalın tüm faydasını istiyorsanız, portakal suyundan kaçının ve portakalın kendisini tüketin. Bu sizin için iyi bir fiber miktarı elde etmenin tek yoludur.

Portakal suyu, tazelenmiş hissetmek ve vücudunuzu kusursuz sağlık durumuna getirmek için mükemmel bir yoldur.

Portakal suyunda kaç kalori ve karbonhidrat var?

Yaklaşık bir bardak portakal suyunun 250 gramlık bir porsiyonunda, 110’un üstünde kalorisi ve 26 gram karbonhidrat var. Şaşırtıcı bir şekilde, gün boyunca karbonhidrat ihtiyacınızın yaklaşık% 10’u, çoğunlukla doğal şekerler şeklindedir. Bir fincan portakal suyu, gerekli minerallerin ve antioksidan bileşenlerin yanı sıra, gerekli C vitamini miktarınızın% 200’ünü verirken, şekerlerin size zarar vereceğinden fazla tüketmeyin!

Portakal suyu sağlıklı mı?

Portakal suyu çok sağlıklıdır ve bir güne başlamak için mükemmel bir yoldur, ancak portakal suyunda yüksek seviyede doğal şeker vardır, bu nedenle kan şekeri sorunları veya şeker hastalığı olan insanlar içtikleri portakal suyuna dikkat etmelidir. Bununla birlikte, çoğu insan için, portakal suyunun yararları c vitamini seviyelerini, vücuttaki kollajen üretimini artırabilir, bağışıklık sistemini korur ve güçlü kemiklerin oluşmasına yardımcı olarak kritik önem taşır!

portakal suyu faydası ansiklopedikya

Taze Portakal Suyu Nasıl Hazırlanır?

Basitçe soyulmasını kolaylaştırmak ve yumuşatmak için elinizdeki veya masadaki taze portakalı iyice sarın. Turuncu kabuğu soyun ve daha sonra tohumları açığa vurarak ortasında kesin. Tohumları çıkarın. Her iki tarafta da meyve sıkacağınızdan suyu sıkın veya suyu açıkta kalan yarısından sıkıştırın.

Portakal Suyu Konsantresi Nedir?

Portakal suyu konsantresi basitçe “kuru” şekildedir. Birçok turunçgil meyve suları gibi portakal suyu da , yüksek miktarda su içerir. Sulu kısmı portakal suyundan çıkararak kalanı ise, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, vitaminler, antioksidanlar ve minerallerden oluşan konsantre bir formdur.  Konsantre portakal suyu yapmak isterseniz, onu 5 kat daha fazla suya ilave edin ve tekrar birlikte karıştırın.

Portakal suyu ne kadar saklanır?

Portakal suyu nasıl sakladığınıza ve portakal suyunun türüne bağlı olarak oldukça uzun sürebilir. İşlenmemiş taze sıkılmış bir portakal suyu sadece buzdolabında 3-4 gün boyunca iyi olacaktır. İşlenmiş ve açılmış olan portakal suyu, buzdolabında 5-7 gün boyunca iyi olacaktır. Açılmamış portakal suyu iki hafta veya daha uzun süre kalabilir. Portakal suyunun ekşidiğini fark ederseniz asla tüketmeyin.

Portakal Suyu Nedir?

Portakal suyu portakallardan, meyve taşıyan, Citrus sinensis bilimsel adı taşıyan tatlı ve hafif tartlı meyve suyudur. Portakallar meyve suyunun yanında, dünyanın en popüler ve yaygın meyveleridir. Vitamin A, kalsiyum ve demir gibi yüksek düzeyde bir C vitamini vardır ve sabahları enerji patlaması yaparsınız.

Portakal Suyunda Hangi Vitaminler Bulunur?

Portakal suyu pek çok vitamin için iyi bir kaynaktır. Her şeyden önce, tek bir bardak portakal suyu, C vitamini için vücudun ihtiyaçlarının% 200’ünden fazlasını sağlar. Ayrıca günlük karbonhidratın şekerden% 10’unu sağlar; bu da vücuda enerjik bir güç kazandırır. Portakal suyunda A vitamini ve bazı B vitaminleri de folat ve riboflavin gibi bulunur . Vitaminlerin yanı sıra mineraller ve antioksidanlar da yer alır?

Portakal Suyu Senin İçin Ne Yapar?

Portakal suyu, bağışıklık sistemini korumak, kollajen üretimini teşvik etmek, cildin sağlığını iyileştirmek, kan basıncını düşürmek, kronik hastalıkları önlemek, hormon seviyelerini dengelemek ve diğerleri arasında sindirim sağlığını optimize etmek de dahil olmak üzere insan sağlığı için bir dizi şey yapıyor. C vitamini, demir, kalsiyum ve vitamin A vücutta birçok kritik işe sahiptir, bu nedenle hemen bir portakal suyu alın ve için…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ