Reklam
Reklam

Portakal Esansiyel Yağının Şaşırtıcı 13 Faydası

  • 23 Ocak 2018
  • Portakal Esansiyel Yağının Şaşırtıcı 13 Faydası için yorumlar kapalı
  • 184 kez görüntülendi.

Portakal Esansiyel Yağı’nın Şaşırtıcı 13 Faydası

 

Portakal esansiyel yağın sağlığa olan faydaları, bir anti-inflamatuar, antidepresan, antispazmodik, antiseptik, afrodizyak, karminatif, diüretik, tonik, sakinleştirici ve kologajik bir madde olarak özelliklerine atfedilebilir.

 

 

Portakal Esansiyel Yağının Kullanımı

Portakala özgü yağ, çok çeşitli evsel, endüstriyel ve tıbbi kullanımlara sahiptir. Yurtiçinde, içeceklere, tatlılara portakal aroması eklemek için kullanılır. Endüstriyel olarak sabunlar, vücut losyonları, kremler, yaşlanma karşıtı ve kırışıklık uygulamalarında, yumuşak içecekler, oda spreyi, deodorant, bisküvi, çikolata, şekerleme ve fırıncılık maddeleri için bir konsantre olarak kullanılır.

 

Portakal Esansiyel Yağı – Kompozisyon ve Ekstraksiyon İşlemi

Bu esansiyel yağ, portakal kabuğundan soğuk sıkıştırma ile elde edilir. Çoğunuz portakalların ortak bir adını bilse de, botanik ismini, Citrus sinensis’i bilmeyebilirsiniz. Portakal aromalı meşrubat konsantresinde paketlenen sıvı bazen bu yağdan oluşur. Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, sitronelal, geranial, sabinen, mircene, limonene, linalool ve neral’dir.

 

Portakal Esansiyel Yağı’nın Sağlık Faydaları

Hepimiz ticari ve endüstriyel kullanımlarını biliyoruz, şimdi portakal esans yağını düzenli tüketen insanlar için sağlığın bazı faydalarını keşfedelim.

 

Spazmları Tedavi Eder

Spazmlar sürekli öksürük, konvülsiyonlar, kas krampları ve diyare gibi birçok rahatsız edici veya ciddi problemlerle sonuçlanabilir. Bu etkilerden kaçınmak için spazmlara erken tedavi edilmesi veya tamamen önlenmesi gerekir. Bu, kas ve sinirsel spazmları rahatlatan turuncu esans yağı yardımıyla yapılabilir.

 

Sedatif Etki

Ofiste zor bir günün ardından serinlemek istiyorsanız veya iltihaplanma yaşıyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olan doğal bir sakinleştirici için başvurmalısınız. Piyasada bulunan suni yatıştırıcılar sentetik formlara dayalı sakinleştiricilerdir. Bunlar, uzun vadede kalbe ve çeşitli iç organlara muazzam zarar verir. Portakal esans yağı gibi doğal olanları kullanmak çok daha iyi bir seçimdir. Endişe, öfke, depresyon ve bazı bedensel enflamasyonları hafifletir.

 

Afrodizyak Özellikleri

Portakal esans yağı hafif afrodizyak özelliklere sahiptir. Sistematik ve düzenli kullanım, sarkıklık, sertleşme sorunları, iktidarsızlık, cinsiyete olan ilgi kaybı ve libido azalması gibi sorunları tedavi edebilir.

 

Enflamasyonu Azaltır

Portakal esans yağı, ister iç ister dış etken olsun, enflamasyondan hızlı ve etkili bir rahatlama sağlar. Nedenine bakılmaksızın, aşırı miktarda baharat, ateş, enfeksiyonlar, antibiyotiklerin bir yan etkisi, gaz ve toksik madde veya uyuşturucu madde alımını içeren turuncu esansiyel yağ, tahrişi ve acıyı azaltabilir.

 

Bir Safra Söktürücü Olarak Hareket Eder

Ekzokrin ve endokrin de dahil olmak üzere tüm uygun bezlerden salgılar sağlar. Bu nedenle, sıklıkla menstruasyon ve laktasyon ile sindirim suları, safra, hormonlar ve enzimlerin salgılanmasını düzenlemek için kullanılır.

 

Enfeksiyonları Önler

Bir kesik veya aşınma olduğu yerde, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yaranın septik hale gelme ihtimali her zaman vardır. Yaranın bir demir nesnesinden oluştuğu zaman bu muhtemelen daha olasıdır; çünkü tetanoz mikropları tarafından enfekte olma şansı kalır. Portakal esansiyel yağı, hem mikrobik büyümeyi engelleyen hem de yaraları dezenfekte eden septik mantar enfeksiyonları ve tetanozlardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Depresyonu Giderir

Portakal esans yağı kokusu mutlu anları hatırlatır ve hoş düşünceleri akla getirir. Bu nedenle aromaterapide bu yağ sıklıkla kullanılır. Mutlu, rahat bir his yaratır ve depresyondan veya kronik endişeden muzdarip insanlar için mükemmel bir ruh hali yaratıcı olarak çalışır. Araştırmalar, portakalın doğal esansiyel yağı, çocuk anksiyete durumunda salgılanan nabız oranını ve tükrük kortizolü düşürmeye yardımcı olduğunu önermektedir.

 

İdrarı Uyarır

Portakal esans yağı, vücudunuzun aşırı gaz ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. İdrar içinde ürik asit, safra, aşırı tuzlar, kirleticiler ve aşırı su gibi toksinleri ortadan kaldıran idrara çıkışı destekler. Ürinerasyon, iştahı arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yağları kaybetmeye katkıda bulunur, bu da kalbi iyi hale getirir.

 

Tonik Gibi Davranır

Bir tonik ile vücut arasındaki ilişki, bir aracın bakımı ve onarımı ile oldukça benzerdir. Vücut boyunca işlev gören her sistemin tonik tonları, metabolik sistemi uygun bir biçimde tutar ve bağışıklığı artırır.

 

Döşeme Özellikleri

Zararlı bir varlık olmak, aşırı gazın bağırsaklardan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir madde olması demektir. Gaz bağırsaklarda oluşur ve yukarı doğru hareket eder ve göğüs ağrısı, hazımsızlık ve rahatsızlık ile sonuçlanabilir.

 

Aynı zamanda kan basıncında artışa, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve akut mide ağrısına neden olabilir. Portakal esansiyel yağı, karın ve anal kasları rahatlattığından bu gazların kaçmasına izin vererek, bu sorunların çoğuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Dahası, ilave gaz formuna izin vermez.

 

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Bir çalışma, portakal esans yağı kullanılarak yapılan aromaterapinin, bilhassa Alzheimer hastalığındaki hastalarda bilişsel işlevin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.

 

Böcek Öldürücü Özellikler

Araştırmalar, portakal esansiyel yağın, bir kara sineği larvalarına ve pupalarına karşı etkili olduğunu ve kurbağaların yok edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

 17775

Diğer Faydalar

Bir detoksifikatör olarak kullanılır, bağışıklığı artırır, kabızlık ve dispepsiyi tedavi eder ve sağlıklı, pürüzsüz ve çekici bir cildi korumak için çok uygundur. Akne ve dermatit tedavisinde de yardımcı olur.

 

Dikkat Edilecek Hususlar: Portakal esans yağı acımasızdır ve büyük miktarlarda yutulursa, kusma, mide bulantısı ve iştah kaybına neden olabilir.

 

Harman: Turunçgil yağı olmakla birlikte, diğer narenciye esans yağlarıyla iyi harmanlanır. Portakal esans yağı, tarçın, karanfil, frenk üzümü, zencefil, karabiber, sandal ağacı ve vetiverin uçucu yağlarıyla iyi harmanlanır.

 

 

Portakal Esansiyel Yağı 

Portakal Yağ Nedir?

Portakal yağı Citrus sinensis bilimsel adını taşıyan portakalın uçucu yağıdır. Bunlar son derece yaygın meyvelerdir ancak yağ kendisi kadar yaygın olarak bilinmemektedir. Portakal suyundan farklı olarak, portakal esans yağı, tahıl alkolü içeren bir işlem vasıtasıyla portakallardan soyulabilir. Elde edilen portakal yağı sivilceden kronik strese kadar birçok sağlık sorunu için kullanılabilir.

 

Portakal Yağı Nasıl Hazırlanır?

Bazı insanların beklediğinden farklı olarak, turuncu esans yağı yapmak aslında meyvenin kendisini değil, soyları kullanmanızı gerektirir. Portakalları soyun ve kurumalarını bekleyin. Kabukları ezin ve biraz tahıl alkolünü sobanın sıcak bir sıcaklığına getirin. Ardından tahıl alkolünü portakal kabuğu kadar yere dökün. Karışımı sallayıp 2-3 gün bekletmeden önce sallayın. İşte bu kadar! Portakal uçucu yağ hazır!

 

Portakal Esansiyel Yağı Nereden Satın Alınır?

Portakal esans yağı, diğer uçucu yağların bulunduğu doğal sağlık ve genel yiyecek mağazalarının çoğundan satın alabilirsiniz. Portakal yağı ayrıca aromaterapi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle bitki sağlığı uzmanları ve aromaterapistler de bu yağı satın almak için iyi yerlerdir. Neyse ki, çok pahalı değil!

 

Portakal Esansiyel Yağı Neye Yarar?

Portakal esans yağı genel sağlığınızı artırabilir, örneğin daha iyi uyku elde etmenize, kas spazmlarını azaltmanıza, cinsel gücünüzü arttırmanıza, bağışıklık sistemini korumaya, vücudunuzu arındırmaya ve bilişsel bozuklukların başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek antioksidan ve organik bileşikler bu yağı çok yönlü ve kullanışlı kılar.

 

Portakal Esans Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal esans yağı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Bazı insanlar elbiselerini tazelemeyi ve çamaşırlarına biraz yağ ilave etmeyi seçerler; diğer insanlar tüm odayı enerjik bir şekilde artırmak için difüzörlerde kullanıyor. Sivilce veya egzamanız durumunda cildinizin görünümünü iyileştirmek veya bir miktar kaynar suyun içine koymak ve buharı teneffüs etmek için topikal olarak kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ