Reklam
Reklam

Plastik Oyuncakların Zararları

  • 25 Ocak 2016
  • 1.372 kez görüntülendi.

PLASTİK OYUNCAKLARIN ZARARLARI

plastik oyuncakların zararları

Her çocuk anneye babaya özeldir. Yavrularınızın sağlığı hayattaki en önemli noktanızdır.’’Aman çocuğun sağlığı yerinde olsun da başka bir şey istemem’’ diyen birçok anne baba var. Plastik oyuncakların Zararlarını işleyeceğimiz bu yazımızda sizlerinde yanımızda olduğunuzu hisseder gibiyiz. Çocuklarınıza oyuncak alırken sevinçli halleri hep gözünüzün önüne gelir. Ancak alacağınız oyuncağın kalitesi, fiyatı çok önemli detaylardır. Çocuğunuzu sevindireyim derken sağılığını tehlikeye atmayın. Uygun fiyatlarla piyasaya sürülen çoğu plastik oyuncaklar zararlı toksinler içermektedir. Plastik oyuncakların içinde bulunun Bisfenol A toksinleri başta olmak üzere yapımlarında kullanılan yan maddelerde kansorejen madde içermektedir. Peki, Bisfenol A maddesi nedir? Bisfonel A kimyasalı, plastik oyuncakların yanı sıra bebek biberonları, bebek mamalarının kutularının kaplamasında bulunur.

Plastik oyuncaklar bir başka madde olan PVC maddesinden de üretilmektedir. Bebekler ve çocuklar ellerindeki oyuncakları genellikle ağızlarına götürürler. Bu esnada PVC içerisinde bulunan tüm kimyasallarda maalesef çocuğunuza geçer. Kadmiyum karışımı bazı plastik oyuncaklar da yine çocuklarımız üzerinde risk oluşumunu yükselterek zararlara neden olmaktadır. Kadmiyum, dünyada çok az bulunan çinko ve benzeri bir geçiş elemeni olmakla birlikte yumuşak ve gümüş beyazı rengindedir. Plastik oyuncakların maddesidir. Bilinen bir kanserojendir aynı zamanda beyin gelişimini olumsuz yönde etkiler ve böbrekler üzerinde zararlara yol açmaktadır.

Plastik oyuncakları daha dayanıklı hale getirmek için yapımında kurşun kullanılmaktadır. Kurşun içerikli plastik oyuncaklara sinir sistemini bozmaktadır. Ayrıca işitme kaybı yaşanmasına da sebep olmaktadır.

Çocuğunuza aldığınız uygun fiyatlı plastik oyuncaklar oyuncak olmaktan çok zehir saçan obje gibi düşünülebilir. Çocuklarınıza oyuncak seçerken ahşap, bambu ve balmumu kullanılan oyuncakları tercih etmelisiniz. Oyuncak satın alırken mutlaka içerisindeki maddelere ve fiyatına dikkat etmenizi öneririz. Çünkü günlük hayatta istenmeyen türlü zehirlere, radyasyona maruz kalıyorlar. Ebeveyn olarak bu durumu en aza indirebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ