Reklam
Reklam

Nasıra Ne İyi Gelir?

 • 13 Mart 2017
 • 453 kez görüntülendi.

NASIRA NE İYİ GELİR?

Tarifsiz acı, dayanılmaz ağrı nasırın kaderidir. Nasır olan kişiler bu duyguları çok iyi bilirler. Sayısız yöntemin uygulandığı nasıra ne iyi gelir? Çoğunlukla ayak kısmında çıkan ve insanı çok rahatsız eden nasırlardan kurtulma yolları vardır. Ellerde, ayaklarda ve ayak parmaklarında oluşan bu sevimsiz yaralar çok basit sebeplerden dolayı çıkabilir.

Bir bireyin diyabet rahatsızlığı bulunuyorsa ve kan akışının zayıflamasına etki yapabilecek rahatsızlıklar mevcutsa nasırla karşılaşmak an meselesi olabilir. Peki, nasıra ne iyi gelir?

Ayakkabı içinde sıkışan ayaklarda çıkan nasırla daha rahat ayakkabılar tercih edilerek nasırın oluşması engellenebilir.  Öncelikle bir doktor kontrolünde olunması ilk aşama olmalıdır. Gün boyunca ayakkabı içinde bulunan ayaklar hava almadığı ve basınçtan dolayı ciltte oluşan kabarcıklar zamanla nasıra dönüştüğünden olabildiğince kaliteli ayakkabılar seçilmelidir.

Nasırdan kurtulmanın diğer bir yolu ise uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak olacaktır. Uzun saatler süresinde yürüyüş yapmak ve ayakta durmak nasıra neden olacağından bu kısma çok dikkat edilmelidir.

nasır

NASIRIN BELİRTİLERİ

 • Ellerde ve ayaklarda kemik çıkıntıları
 • Oluşacak yerde cilt derisinin kalınlaşması
 • Beyaz renkten gri-sarı, kahverengi veya kırmızıya değişen renk
 • Kısmen de olsa ağrısız olabilir. Ancak genellikle ağrılı olarak karşımıza çıkar.
 • Acı duyulan çatlaklar

 

Ayak bakımına dikkat ettiğiniz takdirde nasır oluşmasını en aza indirirsiniz. Doğru tercih edilen ayakkabılar, uygun malzemeden üretilmiş çoraplar nasırın oluşmasını engeller.  Eğer oluşan nasır durumu varsa, özel kremler hem ağrıyı dindirir.  İlgili hekim nasırın çevresinde bulunan ölmüş sert deriyi müdahale ile kaldırabilir. Enfeksiyonu azaltmak için antibiyotikler reçete edilebilir. Köpük topuzlarla basıncı düşürmek için ayak parmaklarındaki nasırlara uygulanabilir. Nasıra neden olabilecek kemiğin cerrahi olarak hizalanması gerekir.   Acı veren nasıra ne iyi gelir?

Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle nasırdan kurtulabilirsiniz.

 • Elma Sirkesi: Nasırın tedavisinde elma sirkesi çok işe yaramaktadır. İçinde bulunan asit yapısından dolayı nasırı daha çabuk iyileştirir.
 • Karbonat: Nasır için en yaygın olanı karbonattır. Karbonat tozu içindeki kristaller katılaşmış cildi pul pul dökmeye yardımcı olur.  Su dolu(Ilık) kabın içerisinde 3 yemek kaşığı karbonatı ilave edin. Karıştırın ve 10-15 dak. Nasır olan kısmı içinde bekletin. Yumuşayan nasırı ponza taşıyla fırçalayabilirsiniz.
 • Limon: Uyumadan önce kestiğiniz limon kabuğunu yerleştirin. Yerleştirilen kabuk bir bant yardımıyla sabitlenir. Bu uygulamayı nasır geçene kadar uygulayabilirsiniz.
 • Hint yağı: Nasırlı olan bölgeyi ılık suda bir süre bekletin. Daha sonra hint yağı damlatıp bir bez ile sarın bir süre bekletin.  Zamanla yumuşayan ansırdan kurtulacaksınız.
 • Sarımsak: Nasırla başa çıkmanın en etkili yöntemi sarımsak olduğunu biliyor muydunuz? Su, limon ve sarımsak macunuyla nemlendirebilirsiniz.
 • Papatya çayı ilave edilmiş sıcak uyun içine ayaklarınızı bastırın belirli bir süre bu uygulamayı yaptığınızda nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Muz: Muz yemeği çok seviyorsunuz ve nasırınızda var. O zaman muz nasır tedavisinde en etkili yöntemdir. Muz nasırlı bölgedeki cildi yumuşatır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ