Reklam
Reklam

Minerallerin Sağlık Faydaları

  • 08 Ocak 2018
  • Minerallerin Sağlık Faydaları için yorumlar kapalı
  • 53 kez görüntülendi.

Minerallerin Sağlık Faydaları

Mineraller çoğu vücut metabolizmasına, su dengesine ve kemik sağlığına yardımcı olur ve aynı zamanda yüzlerce başka küçük yoldan sağlığı etkili bir şekilde artırabilirler. Farklı minerallerin farklı yararları vardır; bu nedenle, hiçbir mineral diğerlerinden daha yararlı veya daha az faydalı olarak adlandırılamaz. Tüm mineraller, hatta iz elementler, vücudun düzgün işleyişi için kritik öneme sahiptir.

Minerallerin Sağlık Faydaları

Aşağıda vücutta bulunan minerallerin bir kısmı, bunların birleşik faydaları da dahil olmak üzere şu şekildedir;

 

Bor: Bu mineral en iyi kemik sağlığı, beyin fonksiyonu, yaşlanma karşıtı süreçler ve cinsel sağlık geliştirmede ve korumada önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, kanseri önlemede, Alzheimer hastalığını tedavi etmede ve kas ağrısını azaltmada yardımcı olur.

 

 

Kalsiyum: Bu hayati mineral aynı zamanda kemik sağlığını da arttırır (osteoporozu önler) artriti rahatlatır, diş sağlığını geliştirir ve uykusuzluk, menopoz, adet öncesi sendrom ve krampları hafifletir. Ayrıca obezite, kolon kanseri, asidite, kalp ve böbrek rahatsızlıklarının önlenmesinde ve tedavisinde, yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemli rol oynar.

 

mineraller kalsiyum

Magnezyum: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, yüksek tansiyonu tedavi etmeye, kalp krizi ve astımı önlemeye, alkolizmden rahatlamaya yardımcı olma ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda krampları hafifletir ve diyabet, menopoz ve gebelik yönetimi konusunda yardımcı olur. Magnezyum da endişe ve stres düşürme açısından çok önemlidir ve vücudu sakinleştirir, enzimatik rolünden dolayı uykusuzluğun hafifletilmesi ile yakından ilişkilidir.

 

 

Fosfor: Bu mineral, kas güçsüzlüğünü azaltmak, kemik sağlığını geliştirmek, beyin fonksiyonunu arttırmak, yaşlanmayı önlemek, cinsel zayıflığı azaltmak, diş bakımı çalışmalarına yardımcı olmak ve vücut metabolizmasını optimize etmek için ayrılmaz bir araçtır.

fosfor içeren besinler

Potasyum: Bir vazodilatatör olarak, potasyum, kan damarlarındaki gerginliği azaltır ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlarken oksijenin yaşamsal organ sistemlerine doğru dağılımını sağlar. Düşük kan şekerini, kan basıncını düzenler, vücudun su akışını artırır, kas bozukluklarını ve krampları hafifletir, beyin fonksiyonunu artırır, artrit ve şeker hastalığını yönetir ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi edebilir.

 

 

Silisyum: Bu mineral kemiklerin, deri, saç, tırnak ve diş sağlığında optimal derecede önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca uyku bozuklukları, ateroskleroz ve tüberkülozdan rahatlama sağlar ve doku gelişimini teşvik eder.

 

 

Sodyum: Bu yaygın olarak kullanılan mineral, su dengesinin, güneş ışınlarının önlenmesinin, beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesinin, kas kramplarının hafifletilmesinin ve erken yaşlanmayı önlemenin anahtarıdır.

 

 

İz Mineralleri

Demir: Vücuttaki demirin başlıca rolü, kan dolaşımını ve çeşitli organ sistemlerine oksijenasyonu garanti eden hemoglobin oluşumuyla ilgilidir. Demir eksikliğinde, anemi belirir, bu kas güçsüzlüğü, yorgunluk, gastrointestinal bozukluklar ve bilişsel bozukluklarla kendini gösterir. Bunun dışında doğru vücut metabolizmasını, kas aktivitesini, beyin fonksiyonunu ve vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlamak için önemli bir unsurdur. Ayrıca bağışıklığın artırılması ve uykusuzluk, huzursuz bacak sendromundan kurtarmaya yardımcı olur.

 

Çinko: Vücudun 10’dan fazla önemli enzimatik işlevinin önemli bir bileşenidir. Çinko içermezse, vücut hızlıca genel işlevini kaybedecek ve yaraları iyileştirmeme, insülin depolayamama, hastalığa karşı mücadele etme, doğru büyüme modelleri geliştirebilme gibi çeşitli sağlık endişeleri ile sonuçlanacak ve çeşitli cilt enfeksiyonlarına karşı savunacaktır. Bu mineral, egzama, akne, gece körlüğü ve prostat bozukluklarının tedavisinde, soğuk algınlığı azaltmada ve kilo vermede yardımcı olur. Çinko aynı zamanda sağlıklı hamilelik ve üreme sağlar.

 

 

Manganez: Manganez vücut metabolizmasının, osteoporozun, yorgunluğun, üreme, burkulma, inflamasyon, beyin fonksiyonu ve epilepsinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Bakır: Bu ortak mineral, beyin fonksiyonunu geliştirir, artriti yatıştırır, cilt bakımına yardımcı olur, boğaz enfeksiyonlarını ortadan kaldırır, hemoglobin eksikliğini düzeltir, kalp rahatsızlıklarını engeller ve bağışıklığı artırır. Genellikle demir alımı ve düzgün çalışan bir dolaşım sisteminin kolaylaştırılması ile ilişkilidir.

 

 

İyot: Çoğu zaman göz ardı edilen mineral, saç dökülmesini iyileştirirken, guatr, fibrokistik meme hastalığı, cilt koşulları ve kanseri hafifletebilir, gebeliği korur ve vücudun metabolizmasını geliştirir.

 

 

İyodür: İyotun ikincil bir şeklidir, ancak bedensel işlev açısından çok önemlidir. Genel tiroid fonksiyonunda yer alır ve yetersizliği guatra neden olabilir. İyodür, tiroksin (T4) üretmek için hayati önem taşımaktadır; bunlar olmazsa; metabolik hızında bir düşüş ve kolesterol düzeylerinde bir artış olabilir.

 

 

Krom: Vücuttaki glikoz alımı için bu eser miktarda önemli bir mineraldir, bu nedenle özellikle diyabetli olanlar ile ilgilidir. Yağ asidi ve kolesterol sentezini uyaran hücreler tarafından glikoz alımını arttırır ve her iki üründe de genel olarak sağlık için olumsuz bileşenlere benziyor gibi görünse de, işlevsel, sağlıklı bir yaşam için küçük düzeylerde asıl önemlidirler.

 

 

Selenyum: Selenyum nadir bulunan bir mineral olabilir, ancak işlevi önemlidir. En güçlü mineral antioksidanlardan biridir ve hücresel vücuttaki peroksit konsantrasyonunu düşüren çeşitli hücresel reaksiyonlara katılarak yeni serbest radikal oluşumunu engeller. Serbest radikal oluşumunu azaltmak, yalnızca selenyumun işlevlerinden biridir. Kalsiyum, bakır ve çinko ile birlikte kemik büyümesi için de gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ