Reklam
Reklam

Meşe Palamudunun Faydaları

  • 24 Ocak 2018
  • Meşe Palamudunun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.632 kez görüntülendi.

Meşe Palamudunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Meşe meraklıları, kalbi korumak, enerji artırmak, sindirimi iyileştirmek, kan şekeri düzeylerini düzenlemek, güçlü kemikler oluşturmak, onarım ve büyümeye yardımcı olmak, iltihabı yatıştırmak, ishali ortadan kaldırmak ve cildi korumak gibi etkileyici sayıda sağlık yararına sahiptir.

 

Meşe Palamudu Nedir?

Çoğu kişi “meşe palamudu” kelimesini duyduğunda, insanlar için geçerli bir gıda kaynağı olmadığını düşünmez, ancak bu her zaman böyle değildi. Bir meşe ağacı, Quercus veya Lithocarpus cinsinde bir meşe ağacının ya da onların ortak akrabalarından biridir. Bir meşe palası, sert dış kabukta somun içerir, tipik olarak bir kavaktır, bu da somun meşe dalına bağlanır. Kuzey yarımkürede meşe ağacından düşen veya belki de kış yemekleri için sincaplar tarafından toplanmış bulabilirsin. Bununla birlikte, meşe palamudu pek çok erken kültür için önemli bir besin unsuru olarak kullanılırdı, çünkü yaygın olarak mevcuttu ve bugünkü tahılların yaptığı gibi aynı beslenme ihtiyaçlarının çoğuna hizmet ediyordu. Aslında, meşe palamudu hala bazı kültürlerde özel yemekler, özellikle Koreliler ve Yerli Amerikalılar tarafından kullanılmaktadır.

 

Meşe yumurtaları tatlarını oldukça acı hale getiren zengin bir tane içeriğine sahiptir, ancak su bardağında su kahverengiye dönene kadar bekletme gibi hoş olmayan lezzetleri ortadan kaldırmanın bir dizi yolu vardır. Palamutlar, acılık istenmeyen bir durum olmamışken, kahverengine geçmeden kullanılmışlardır. Meşe nozülleri bir un içine dökülebilir ve ekmek, kekler ve tahıl ununun tipik olarak kullanıldığı başka herhangi bir gıdaya eklenebilir. Tahılların ve bunların kıyaslanabilir besin değerlerinin mevcut olmasına rağmen, meşe palamutları hala yüksek yağ, protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin içeriğinden dolayı tüketilmektedir.

 

 

Meşenin Sağlığa Faydaları

Şimdi, meşe palamutlarının beklenmedik sağlık yararlarına daha yakından bir göz atalım.

 

Cilt Bakımı

Boya maddeleri de dahil olmak üzere deriyi korumak için meşe palamutlarının kullanıldığı çeşitli yollar vardır, ancak bu, tanenlerin doğrudan meşe palamutlarının dışına sızmasını gerektirir. Fıstığı suya batırdıktan veya kaynattıktan sonra, zengin tanen suyu deride topik olarak uygulanarak yanıkları ve kızarıklıkları yumuşatır, yaraların iyileşmesini hızlandıracak ve iltihabı veya yanıkları azaltacaktır. Besin açısından zengin suyun bu uygulaması ayrıca topikal olarak ağrıların tedavisinde de kullanılabilir.

Sindirimi Geliştirir

Çoğu kuruyemiş gibi, meşe palamudu önemli miktarda elyaf içerir, bu da onları sindirim sağlığınızı iyileştirmek için ideal kılar. Fiber, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve hem kabızlığı hem de diyareyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu, düzensiz bağırsak hareketleri, kramplar, şişkinlik ve diğer gastrointestinal sıkıntılardan muzdarip kişiler için idealdir.

 

 

Diyabeti Önler

Meşe palamudunun en önemli faydalarından biri, vücuttaki şeker seviyelerini düzenleyebilme yeteneğidir, böylece şeker hastalığına yol açabilecek tehlikeli sivri uçları ve dalgaları önleyebilir veya hali hazırda bu hastalığa yakalananlara zarar verebilir. Bu fındıkta bulunan lif içeriği ve nispeten karmaşık karbonhidratlar, bu düzenleyici faydanın nedenidir.acorns-1685112_960_720

 

 

Kalp Sağlığını Korur

Birçok fındığın yağ oranı yüksektir ve bu yağların çoğu faydalı olsa da, genel yağ içeriğini azaltmak isteyen insanlar için meşe palamudu iyi bir alternatif olabilir. Bu fındıklarda (ortalama olarak) doymuş yağlar olarak kabaca beş kat daha fazla doymamış yağ bulunur; bu da genel kolesterol dengesini iyileştirir ve obezite, ateroskleroz ve doymuş yağların bir sonucu olarak kalbi tehdit eden diğer tehlikeli durumları önler.

 

Enerji Seviyelerini Artırmak

Meşeşende bulunan, tüketildiğinde daha uzun süreli enerji rezervleri sağlayan yüksek seviyede karmaşık karbonhidratlar var. Un ve fıstıkların kendileri, “fıstıklardan elde ettiğiniz uzun, sürekli enerji artışının aksine, kısa patlama enerjisi sağlayan” boş karbonhidratlar “veya basit şekerlerden daha iyi alternatiflerdir.

 

 

Kemikleri Sağlıklı Kılar

Potasyum ve kalsiyumu içeren meşe palamutlarındaki minerallerin karışımı kemik sağlığını iyileştirmekte ve osteoporozun başlamasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Kalsiyum, kemik mineral yoğunluğu için en önemli minerallerden biridir ve meşe palamutları içinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

 

Metabolizmayı Geliştirir

B-ailesindeki vitaminlerin en önemli rollerinden biri vücudun metabolik faaliyetleridir. Bu meşe fıstığı küçük olabilir, ancak niasin, tiamin, riboflavin ve B12 vitamini gibi B vitaminleri ile doludur. Metabolik ihtiyaçlarınıza dikkat ederek, meşe palamutları vücudun genel sağlık için çok önemli olan bir dizi enzimatik süreci düzenlemesine yardımcı olabilir.

 

 

Şifayı ve Büyümeyi Teşvik Eder

Proteinler, sağlıklı bir yaşam tarzının kilit bileşenleridir ve meşe palamudu yüksek oranda protein içerir. Bu, yeni dokuların ve hücrelerin oluşturulması için, ayrıca hasar görmüş alanların onarımı ve yaralanma veya hastalık sonrasında hızlı iyileşme için önemli olabilir.

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Bu fıstıkların aşırı tüketilmesi, tanen içeriğinden ötürü mide bulantısına ve karıncalanmaya neden olabilir. Fıstığı kaynatmak, daha fazla besleyici maddeyi etkisiz hale getirir ve böylece sağlık yararlarını azaltır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ