Reklam
Reklam

Mercanköşkü Esansiyel Yağının Faydaları

  • 24 Ocak 2018
  • Mercanköşkü Esansiyel Yağının Faydaları için yorumlar kapalı
  • 138 kez görüntülendi.

Mercanköşkü Esansiyel Yağı’nın Şaşırtıcı 23 Faydası

Mercanköşkü esansiyel yağının sağlığa olan faydaları, analjezik, antispazmodik, afrodizyak, antiseptik, antiviral, bakterisit, yağ asidi, sefalik, kord bezi, diyaforik, sindirim sistemi, idrar söktürücü, emmenagog, balgam söktürücü, mantar öldürücü, hipotansif, müshil, nervin sayılabilir. Mercanköşkü bitkisinin adını sık duymamış olabilirsiniz. Fakat Mercanköşkü esansiyel yağının faydalarını mutlaka incelemenizi öneririz.

Mercanköşkü Esansiyel yağının faydaları sizi çok şaşırtacak. İste bu muhteşem bitkiden elde edilen yağın 23 faydası…

 

Bu uçucu yağ, bilimsel adı Origanum majorana olan düğün mercanköşkü olarak da bilinir, ana bileşenleri sabinen, alfa-terpinen, gamma terpinen, simen, terpinolen, linalool, sabinen hidrat, linalil asetat, terpineol ve gama terpineol’dür. Akdeniz bölgesinde, uzun yıllardır şifalı kullanımları ile tanınan ve saygı gören bir bitkidir. Mercanköşkü esansiyel yağı tepeden tırnağa birçok bölgeye çok iyi gelmektedir. Kısacası şifa deposu diyebiliriz.

 

Mercanköşkü Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Bu çok yönlü uçucu yağın içerdiği sağlık faydalarıyla ilgili daha fazla bilgi edinelim. Genel sağlık durumunuza yardımcı olacak bir şeyler bulacaksınız!

marjoram_enl

 

Ağrıyı Azaltır

Mercanköşkü esansiyel yağı, soğuk algınlığı, ateş, iltihaplanma, aşırı kas ağrısı, diş ağrısı, baş ağrıları ve diğer birçok ağrıyı azaltır. Bununla ilgili en iyi şey, piyasada bulunan diğer analjezik ağrı kesicilerinin tersine, herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıdır.

 

 

Spazmları Tedavi Eder

Mercanköşkü esansiyel yağı, hemen hemen her türde spazm ve ilgili sorunların tedavisinde yardımcı olur. Ekstremitelerdeki solunum sistemi, bağırsaklar ve kas spazmlarını etkin bir şekilde hafifletir. Ayrıca kontrolsüz spazmlardan kaynaklanan konvülsiyonları, çekilen kasları, krampları ve spazmodik kolerayı iyileştirmeye yardımcı olur.

 

 

 

 

Cinsel İstekleri Kontrol Eder

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, afrodizyak etkisinin tam tersi budur. Mercanköşkü esansiyel yağı cinsel istekleri bastırmaya veya kontrol etmeye yardımcı olur. Bu özellik, anormal ve aşırı cinsel dürtülerden muzdarip olanlar için faydalıdır.

 

 

Sepsis’i Önler

Mercanköşkü yağının antiseptik özellikleri dış ve iç yaralar için iyi bir uygulama haline getirir. Aynı zamanda antiseptik losyonlar ve kremlerde bir bileşen olarak da işlev görür. Bu, yaraları septik hale gelmeye ve tetanoz oluşumuna karşı korur.

 

 

Tedavi Enfeksiyonları

Ayrıca, soğuk, grip, kabakulak, kızamık gibi kendileriyle ilişkili virüslerin ve rahatsızlıkların neden olduğu enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkili olabilir.

 

 

Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Mercanköşkü yağı bakteri öldürür, bu nedenle kolon, cilt, sindirim sistemi, idrar yolları ve boşaltım sisteminin diğer bölümlerinde gıda zehirlenmesi, tifo, sıtma, kolik ve bakteriyel enfeksiyonlardan sizi koruyabilir.

 

 

Hazımsızlığı Tedavi Eder

Mercanköşkü esansiyel yağı, sahip olabilecek herhangi bir gaz sorununu etkili bir şekilde halledebilir. Karın bölgesindeki kasları rahatlatarak gazlara güvenli bir aşağı doğru geçişi sağlar ve ayrıca gaz oluşumunu durdurur. Bu yardım, hazımsızlık, bulantı, kusma, mide ağrısı, göğüs ağrısı, hipertansiyon gibi bir dizi ilgili sorundan kurtarır.

 

 

 

 

 

Bilişsel Fonksiyonu Geliştirir

Mercanköşkü yağı, beyninizin işleyişi için çok önemlidir. Sağlıklı ve aktif kalmasını sağlar ve ileri yaşlarla donuklaşmasına izin vermez, böylece Alzheimer hastalığı ve demans gibi zayıflatıcı koşulları hafifletir. Bu kalite aynı zamanda baş ağrılarınızı hafifletir.

 

 

İdari Etki

Vücudun sistemlerinde genel bir ısınma etkisi vardır ve ayrıca kan akışını artırmak için dolaşımı geliştirir, böylece hücreler daha da ısınır. Bu özellik aynı zamanda artrit ve romatizma ağrısını hafifletirken öksürük ve aşırı miktardaki kanamadan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

Terlemeyi Teşvik Eder

Mercanköşkü yağı toksinleri, sodyumu, tuzları ve vücudun fazla suyunun alınmasına yardımcı olarak terlemeyi geliştirir ve sizi sağlıklı tutar. Bu da ateşi düşürmenize ve idrarın yaklaşık %4 oranında yağ içermesinden dolayı kilo vermenize yardımcı olur.

 

Sindirimi Kolaylaştırır

Mercanköşkü tohumları yıllarca sindirimi kolaylaştıracak bir çare olarak kullanılıyor. Mercanköşkü tohumlarının bu sindirim özelliği esans yağlarından gelir. Mercanköşkü yağı, karnında gastrik sıvılar, asitler ve safra gibi sindirim sularının salgılanmasını uyarıp sindirimi kolaylaştırırken, aroması tek başına tükrük bezlerini uyarabilir ve bu nedenle ağızda yiyeceklerin birincil sindirimine yardımcı olabilir. Son olarak, bu yağ bağırsakların peristaltik hareketini uyarır ve yutulan gıdaların sindirim kanalı boyunca ilerlemesine yardımcı olur, böylece sindirim ve düzenli bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Vücuttan Atımı Kolaylaştırır

Mercanköşkü yağı idrara çıkma sıklığını ve idrarı arttırır, böylece fazla su, sodyum, ürik asit, safra tuzları ve diğer toksik elementleri vücuttan atmaya yardımcı olur. İdrar artışı kan basıncını düşürür, böbrekleri temizler ve yağları azaltır. Unutulmaması gereken tek şey, vücudunuzda şişme veya su birikimi çekmiyorsanız ve mercanköşkü yağı kullanıyorsanız daha fazla su içmeniz gerekir. Bunun nedeni, sık yapılan idrara çıkma, dehidrasyona yol açabilir, bu da sağlığınız için oldukça tehlikelidir.

 

 

Adet Söktürücü (Emmenagog) Olarak Çalışır

Düzensiz, engellenmiş veya ağrılı menstrüasyon ile sorun yaşayan bayanlar mercanköşkü yağının emmenagog özelliğinden faydalanabilir. Sadece aybaşı temizliklerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli hale getirir ve aynı zamanda baş ağrısı, karında ağrı, baş dönmesi ve ruh hali değişiklikleri gibi diğer semptomların rahatlamasını sağlar. Son olarak, mercanköşkü yağı, zamanlamanın veya erken menopozun önlenmesine yardımcı olabilir.

 

 

Doğal Balgam Söktürücü

Mercanköşkü esansiyel yağının, boğazda ve sinüslerde mukus ve balgam birikiminin yanı sıra burun kanalı, larinks, farinks, bronş ve soğuk algınlığı ve viral enfeksiyonlara bağlı akciğerlerin tıkanıklığından kurtulmada oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle kronik öksürük konusunda etkilidir.

 

 

Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Mantarın büyümesini engeller ve fungal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Mercanköşkü esansiyel yağı, çeşitli cilt hastalıkları ve diğer koşulları iyileştirmeye yardımcı olur.

 

 

Hipotansiyon Yağı

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp krizi, inme ve beyin kanaması riskini azaltır.

 

 

Kabızlığı Giderir

Geniş bağırsağın uyarılması ve boşaltım sisteminin bir bütün olarak rahatlatılması yoluyla bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

 

 

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Mercanköşkü esansiyel yağı, hem iç hem de dış yaraların çabuk iyileşmesini teşvik ederek ve bunları enfeksiyonlardan koruyarak bir önsezi olarak davranır.

Stresi Azaltır

Merjoram yağı, hem zihin hem de vücut üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı ve sedatif bir etki yaratırken sinirsel stresi ve kaygıyı azaltır. Ayrıca öfke ya da hüzün zamanlarında mutlu bir his üretir. Bu özellik, bir çeşit şok, travma ya da yaşamda büyük bir aksama yaşayan insanlara baskı yapmada yardımcı olabilir.

 

 

Yatıştırıcı

Sinir sistemini güçlendirir, vücudunuzu çeşitli sinir hastalıklarından koruyarak aktif tutar.

 

 

Mide Sağlığını Arttırır

Mercanköşkü yağı mide sağlığına iyi gelir. Mide rahatsızlıklarını ve ülserlerini iyileştirir, midede safra, mide suları ve asitlerin düzgün akışını sağlar. Bazen, midenin iç astarı uzun süreli asitlilik nedeniyle korozif hale gelir ve ülserler oluşmasına neden olabilir. Asitleri nötralize eden safra eksikliği nedeniyle bu durum ortaya çıkabilir. Mercanköşkü yağı, karnındaki bu doğru salgıları muhafaza ettiği için bu durumdan da kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Kan Damarlarını Genişletir

Mercanköşkü yağının çok önemli bir tıbbi özelliğidir ve kalp krizi riski yüksek olanlar, ateroskleroz veya hipertansiyondan kaynaklanan beyin kanamaları için nimet olabilir. Bir vazodilatatör olarak, kan damarlarını genişletir ve rahatlatır, kan akışını kolaylaştırır ve kan basıncını düşürür, böylece tüm kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır.

 

 

Diğer Faydalar

Bu güçlü uçucu yağ, baş ağrısı, sinüzit, soğuk algınlığı, bronşit, astım, stres, uykusuzluk, kas ve eklem ağrısı ve yorgunluğun tedavisine yardımcı olur.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar: Kendine has bir sağlık riski taşımamaktadır, ancak birçok alternatif ilaç ve aromaterapi tekniklerinde olduğu gibi, hamile kadınların da kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 

Harmanlama: Bergamot, Sedir Ağacı, Papatya, Selvi, Ökaliptüs ve Çay ağacının uçucu yağları, Mercanköşkü esansiyel yağı ile çok iyi bir şekilde harmanlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ