Reklam
Reklam

Maydanoz Kökünün Faydaları

  • 14 Şubat 2018
  • Maydanoz Kökünün Faydaları için yorumlar kapalı
  • 560 kez görüntülendi.

Maydanoz Kökünün Faydaları

Maydanoz kökünü sağlıklı beslenme listenize eklemediyseniz, diyetinizin çok yönlü ve besleyici yoğunluğu ile karşılaşabilirsiniz.

Maydanoz Kökü Nedir?

Maydanoz kökü, bir sebze grubudur. Popüler olan maydanoz bitkisi, benzer yapraklı, ot anlamı taşır. Maydanoza göre kökünün biraz daha az bilinmesine rağmen, hem yapraklar hem de muskulot dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kök sebzenin görünümü nedeniyle genellikle bir parsnip ile karıştırılır, ancak farklı bir besin kompozisyonu ve lezzetine sahiptir. Bu soluk kahverengi veya beyaz köklü sebzeyi bir havuç gibi hazırlayabilirsiniz; çiğ yenirken gevrek bir doku alırken piştikten sonra pürüzsüz ve kremsi olur.

Bu kök, havuç ve maydanozu otu arasında bir yerde, hem pişmiş hem de çiğ formda çok yönlü hale getiren toprak tadını veren bir lezzete sahiptir. Ayrıca genel sağlık için önemli bir potansiyele sahip büyük besin maddeleri deposudur.

Maydanoz Kökünün Besin Değerleri

Bu kök demir , bakır , potasyum , folat, diyet lifi , kalsiyum , flavonoidler ve antioksidanların yanı sıra yüksek miktarda vitamin K , vitamin A ve vitamin C içeren zengin bir beslenme profili içerir. Maydanoz kökünün tek bir kapta, kilo kaybına çok iyi bir diyet besinidir. Üstelik sadece 22 kaloridir.

Maydanoz Kökün Yararları

Maydanoz kökünün faydaları arasında gazın dökülmesini azaltma, vücudun detoksifikasyonunu, kalp sağlığını koruması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alır.

maydanoz ansiklopeidkya

Cilt Bakımı

Bu kök sebzede bulunan yüksek seviyeli flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde , ciltteki oksidatif stres ve iltihaplanmayı giderebilir. Kırışıklıkları ve yaşa bağlı lekeleri azaltabilir.

Bağırsaklardaki Hazımsızlığı Azaltır

Mideyi yerleştireceği bilinen bu kök sebzenin az miktarda yemesi iltihaplanmayı azaltarak gaz ve sindirim yeteneğini azaltır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Çok iyi seviyede potasyum ile, bu kök sebze, bir vazodilatör rolünden dolayı, inme ve diğer kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayarak daha düşük kan basıncına yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Arttırıyor

Vücudun serbest radikaldeki hasarını azaltarak antioksidanların yanı sıra bağışıklık sistemine büyük bir katkı sağlayacak C vitamini yüksek seviyede bulunur.

Kemikleri İyileştirir

Günlük K vitamini gereksiniminizin % 1,000’ından fazlası ile, maydanoz kökü, kemik yoğunluğunu arttırmak için ayrılmaz bir yapıdadır. Bu, vitamin K’nın bu gelişime önemli ölçüde katkı sağladığını göz önüne alır. Maydanoz kökünün faydalarından söz ederken bu maddeye karşı duyarlı olmanızı tavsiye ederiz.

Maydanoz Kökü Uygulaması

Bu kökü günlük diyetinizde kullanmanız için birçok nedeniniz vardır. Köftede pişirmek, kızartmak, sote etmek, kaynatmak veya yalnızca çiğ yemek gibi birçok harika yol vardır. Birçok kişi maydanoz kökünü havuç ile aynı şekilde dilimler. Bu nedenle çiğ salatalar için bu dilimleme yöntemi çok popülerdir. Kaynama  ile bu kök patates ve patates püresi bir daha lezzetli çeşitli yapımlara dönüşür. Bu kökü kullanmak harika bir yoldur. Ayrıca, kökleri kurutabilir ve marine edebilir, baharat harmanları ve kuru ovuşturmalar için mükemmel lezzetli bir baharat elde etmek için öğütebilirsiniz.

Maydanoz Kökü Yerine Geçebilecek Besinler

Mutfağınızda bu kökten yoksa, ancak bir tarifi çağırıyorsa, hafif hafif aromalı sebze olan şalgam , havuç ya da parsnips ile kolayca değiştirebilirsiniz. Fiziksel tutarlılık bakımından, bu üç ikame maddenin tümü yeterince çalışır. Aynı zamanda yoğun mineral içeriğine ve benzersiz antioksidanlara sahiptirler. Lezzet biraz değişir, ancak bu kökte pişirdiğinizde tanımlayıcı tadın çoğunu kaybedersiniz.

Karides Ve Maydanoz Kökü Arasındaki Fark

Karidesler açık sarı veya beyaz renkli olup maydanoz kökünden biraz daha kalındır; parsnips’in pişirme sırasında kaybolmayan daha tatlı, daha belirgin bir lezzeti vardır. Maydanoz kökü maydanoz otunun daha fazla kokmasına neden oluyor. Her ne kadar bu kök sebzeleri çorba ve su bardağı içine alırsanız daha etkili olduğunu fark edeceksiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ