Reklam
Reklam

Mardin Telkari Yolculuğu

  • 08 Ağustos 2016
  • 227 kez görüntülendi.

MARDİN TELKARİ YOLCULUĞU

Kadınlar için takıp takıştırmak en büyük zevk. Sıradan takılardan sıkılan kadınların yolu mutlaka Mardin’den geçmelidir. Çünkü Mardin takıları ile adını dünyaya duyurmuş bir ilimizdir. Özellikle telkari işçiliği ile birbirinden güzel takılar sizleri beklemekte. Güzelliğinize güzellik katacak olan telkari yapımı serüvenine sizi kısa bir süreliğine davet ediyoruz. Hadi takılın bize.

mardin telkari sanatı

Telkari sözlük anlamı adından da anlaşılacağı gibi tel ile yapılan bir sanat dalıdır.  Telkari’ye “vav işi” de denilmektedir. Vav işi ise motif olarak sıkça kullanılmasından dolayı bu ismi almıştır.  Telkari işi oldukça ince işçilik isteyen bir daldır. Gümüş telleri iğne oyası yapar gibi aşkla işlemek gerekir. Her şey öyle değimlidir? Aşkla ve sevgiyle yapılan tüm işlerin sonu hep çok güzeldir. Telkari yapımı, parçaların teker teker bir araya getirilmesinde kullanılan adeta cımbızı andıran ucu ince ‘çiff’ adı verilen bir aletle yapılır. Bu iki isim ‘vav’ ve ‘çift işi’ telkari ustalarının aralarında konuştukları terimdir.  Telkari takıları sizi oldukça zarif ve güzel gösterdiğinden dolayı son yıllarda çok tercih edilmektedir. Mardin denilince ilk akla gelen takılar ve telkari dır. Yolunuz Mardin’e düşerse birbirinden güzel birbirinden değerli telkarilerden mutlaka almalısınız.

Özellikle Mardin ve Midyat ilçelerinde Telkari işçiliği sanatı oldukça gelişmiştir. Kısacası telkari demek Mardin ve Midyat desek hiç abartmış olmayız. Telkari’nin doğup büyüdüğü yer Mardin ve Midyat’tır. Mardin demek Telkari demektir. Ancak telkari ustalarının yıllar geçtikçe sayıları da azalmaktadır. Şuan yaşamını sürdüren Telkari ustaları hala bu sanatı yaşatmak ve torunlarına aktarmak için büyük çaba sarf etmektedirler. Umarız bu güzel sanat yüzyıllar boyunca benliğini kaybetmez ve büyük ustaların ellerinden çıkan güzel takılardan da mahrum kalmayız. Telkari olan takılarınızı kullanırken de marifetli ellerden çıktığını unutmayınız. Hepsi birbirinden güzel olan Mardin telkarileri internetten sipariş vererek de sahip olabilirsiniz. Telkari sanatı ile yapılan el emeği göz nuru ürünler; kolyeler, kemerler, küpeler, düğmeler, bileklikler, tütün kutuları ve yüzüklerdir. Sizleri de bu güzellikleri yakından görmeniz için Mardin Midyat’a bekleriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ