Reklam
Reklam

Mangonun Faydaları

  • 29 Aralık 2017
  • Mangonun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 199 kez görüntülendi.

MANGONUN FAYDALARI

Her mevsim lezzetli ve sulu mangoların tadına baktığınızda, muhtemelen her ısırıkla gelen muazzam sağlık yararlarını  da düşüyorsunuzdur . Mango, meyvelerin kralı olarak bilinir. Mangoların tatlı, tatlı lezzetinin ötesinde, optimum sağlıklarını garanti altına alacak birtakım vitaminler , mineraller ve antioksidanları içerir .

On yıllar boyunca mideyi yatıştırmak için mangolar kullanıldı. Mide rahatlatıcı özelliklere sahip bazı enzimler içerirler. Mangoların popülerliği yaygınlaştıkça, birçok gıda üreticisi, mangal unu, reçel, kabak , turşu ve saf mango lezzetini içeren baharatları piyasaya sürdü.

Mango lif bakımından zengindir, bu nedenle her gün en az bir mango kullanıyorsanız kabızlık , yığınlar ve spastik kolon semptomlarını önlemek neredeyse garanti altındadır. Gıda Bilimi ve Gıda Güvenliği Kapsamlı İncelemeleri’nde yayınlanan araştırmalar, diyet lifinin, bazı kanserler ve kalp rahatsızlıkları dahil olmak üzere dejeneratif hastalıkları ortadan kaldırmada olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Artık bu lezzetli meyveyi günlük diyetinize dahil etmek için daha fazla nedeniniz var. Yorucu faaliyetlere ne kadar çok katılırsanız, kaybettiğiniz potasyum o kadar fazla olur ki bu da mangoların bir diğer yararlı etkisidir. Çünkü Mango yüksek potasyum içeriğine sahiptir.

Mango , antep fıstığı , gandarya, mombin ve kaju fıstığıyla aynı ailenin sahibidir. Manga için ortak adlar, bölgeye veya ulusa bağlı olarak mangot, manga ve mango’dur. Güney Asya’da, özellikle Burma’da ve doğu Hindistan’da , neredeyse 4.000 yıl önce ortaya çıkmışlardır. Hint mitolojisinde birçok hikaye mango bitkisinden bahsetmektedir ve Lord Buddha’nın genellikle mango koridorunda meditasyon yaptığı söylenmektedir. Mango yetiştiriciliği önce Malezya, doğu Asya ve doğu Afrika’ya yayılmış ve nihayet 1880 civarında Kaliforniya’ya getirilmiştir. Portekiz ve Afrika kökenli araştırmacılar tarafından mangot yetiştiriciliği 19. yüzyılda Hawaii ve Florida’da başlamıştır.

Hint inançlarına göre mangolar yaşamı ( Hindistan’ın ulusal meyvesi) simgeler ve hemen hemen her kutsal ritüelde kullanılır. Mango yaprakları, festival ve düğün süslemeleri için neredeyse her zaman kullanılır. Hint mangolarından yapılan ‘Chutney’, evrensel olarak popüler hale geldi . Günümüzde Hindistan dünyanın en büyük mango üreticisi olmayı sürdürüyor ancak Tayland, Çin, Brezilya ve Meksika da bu son derece faydalı meyveyi yetiştiriyor.

mangos

Mangonun Besin Değerleri

Mangolar doymuş yağ, kolesterol ve sodyum açısından çok düşüktür. Aynı zamanda diyet lifi ve vitamin B6’nın mükemmel bir kaynağının yanı sıra iyi bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır . Potasyum, magnezyum ve bakır gibi mineral açısından zenginlerdir ve bunlar, quercetin , beta-karoten ve astragalin’in en iyi kaynaklarından biridir. Bu güçlü antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri nötralize etme gücüne sahiptir. Kalp hastalıkları, erken yaşlanma, kanser ve dejeneratif hastalıklar , hücrelere zarar veren bu serbest radikallerden kaynaklanmaktadır.

Mangonun Sağlığa Faydaları

Çin bitkisel tıbbında mangodan yapılan tonik oldukça ünlüdür. Kanama diş eti , anemi , öksürük, kabızlık, mide bulantısı, ateş , kanamayı tedavi etmek için kullanılır ve zayıf sindirim için bir çaredir diyebiliriz.

Mango İle Genel Sağlık Bakımı

Mangolarda genel sağlığı etkileyici bir vitamin içeriği var. Bunlar zengin potasyum (156 mg,% 4) magnezyum (9 mg,% 2) ve yüksek tansiyon için büyük bir çözümdür. Ayrıca selenyum , kalsiyum , demir ve fosfor içerirler . Bunlara, riboflavin , vitamin B6, vitamin A, vitamin C, vitamin E , vitamin K , niasin , folat, tiamin ve pantotenik asitten zengin oldukları için vitamin esansı olduğu söylenir. Bu bileşenler, bu vitamin ve minerallerin eksikliklerinden kaynaklanabilecek bir dizi hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olur. Bu meyvelerdeki E vitamini içeriği cinsel hormonların aktivitesini tetikleyerek cinsel yaşamınızı artırmaya bile yardımcı olabilir.

Kanseri önler

Mangoların yüksek miktarda pektin , çözünür bir diyet lifi vardır ve bu da kandaki kolesterol düzeylerini etkili bir şekilde azaltır. Pektin, prostat kanseri gelişimini önlemeye de yardımcı olabilir. Son zamanlarda, Gıda Araştırmaları Enstitüsündeki çalışmalar, pektin içindeki bir bileşiğin galektin 3 (kanserin tüm aşamalarında önemli bir rol oynayan bir protein) ile birleştiğini keşfetti. Avrupa Kanser Kayıtlı Araştırması da bir mango yeme ile gastrointestinal sistem kanseri riskini düşürme arasında güçlü bir ilişki bulmuştur.

Kilo Almak için Mango!

Mango tüketimi kilo almanın en kolay yollarından biridir. 150 gram mango yaklaşık 86 kaloriye sahiptir ve vücut tarafından kolayca emilebilir. Dahası, nişasta şekere dönüşür ve ağırlık kazanmaya yardımcı olur. Mango milkshake’leri ayrıca süt içerdikleri için ağırlık kazanma sürecini hızlandıracak.

Sindirime Yardımcı

Mango, hazımsızlık ve aşırı asidite gibi problemleri ortadan kaldırmada belirgin bir rol oynamaktadır. Onların içindeki sindirim enzimleri doğal, verimli sindirimi desteklemeye yardımcı olur. Mangoslarda, esterler, terpenler ve aldehitler gibi biyoaktif maddeler, iştah artmasına katkıda bulunur ve ayrıca sindirim sisteminin işlevini geliştirir.

Anemi Rahatsızlıklarına Birebir!

Mango demir bakımından zengindir ve bu da onları anemiden dert yanan kişiler ışık niteliğindedir. Düzenli ve moderatörlü bir alım, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını arttırarak kansızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

sinova-mango-4

Gebelikte Mango Tüketin

Mango gebe kadınlar için yararlıdır, çünkü gebelik süresince demir gereksinimlerini karşılar. Doktorlar sık sık hamilelik sırasında demir tabletleri reçete eder, ancak yerine sulu mangolar ile sağlıklı demir açısından zengin bir diyetin keyfini çıkarabilirsiniz. Hamilelik dönemindeki tat alma duyusu bir kısmını kaybeder, bu nedenle mangolar günün tadını, sadece sağlık yararlarından daha fazla gösterecektir.

Akneye Çare Mango!

Belki de mangoların cilt bakımıyla yakından ilişkili olduğunu bilmek sizi şaşırttı. Yüzünüze sağlıklı bir parlaklık kazandırmanın yanı sıra, cilt rengini de hafifletmeye yardımcı olurlar. Bu lezzetli meyveyi düzenli olarak diyetinize dahil ederek güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Mango cildin tıkalı gözeneklerini açarak akneyi etkin bir şekilde tedavi eder. Bu gözenekler açıldıktan sonra akne oluşumu sonunda kesilecek. Cildin gözeneklerinin açılması sivilceleri gidermenin en etkili yoludur. Bu fayda sağlamak için her gün yemeye gerek yoktur; hamur kısmını çıkarıp yaklaşık 10 dakika boyunca cilde uygulamanız gerekir, sonra durulayın.

Yaşlanmayı Geciktirir

Mangolar vücudun içinde kollajen proteinleri üretmeye yardımcı olan yüksek miktarlarda A ve C vitaminleri içerir. Kolajen, kan damarlarını ve vücudun bağ dokularını korumaya yardımcı olur, böylece doğal yaşlanmayı yavaşlatır. Bu nedenle, mangoya yaşlanmayı önleyici bir gıda olarak adlandırılabilinir.

Beyin Sağlığınızı Teşvik Edin

Mango, beynin işlevini sürdürmek ve geliştirmek için hayati önem taşıyan bol miktarda vitamin B6’ya sahiptir. Bu vitaminler ruh durumunun belirlenmesine ve uyku düzeninin modifikasyonuna katkıda bulunan başlıca nörotransmitterlerin birleşmesine yardımcı olur. Doğal olarak bu vitaminin önemli miktarlarını sağlarlar. Diyetinizin bir parçası olan mango ile, sağlıklı bir beyin ve etkili sinir fonksiyonundan emin olabilirsiniz. Yan etkilerin uzun bir listesine sahip olan tıbbi takviyeleri de önleyeceksiniz. Mango’daki glutamin asit içeriği aynı zamanda konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir .

Bağışıklığı Güçlendirir

Daha önce de belirtildiği gibi havuçlara benzer olduğundan mangolar güçlü bir karotenoid olan beta-karoten bakımından zengindirler. Bu element, bağışıklık sistemini geliştirmeye ve bakteri ve toksinleri geçirmez hale getirmeye yardımcı olur. Fazla beta-karoten vücuttaki A vitamini haline dönüşür. A vitamini, iç sistemlerinize zarar veren serbest radikallere karşı ek koruma sağlayan başka bir antioksidandır. Böylece, mango normal diyetinize eklemek için harika bir seçimdir.

Diyabetin Yönetimi Onun Sayesinde!

Daha fazla araştırma halen devam etmekle birlikte bazı çalışmalar mangoların şeker hastalığının tedavisinde harika bir doğal yol olduğunu zaten ortaya koymuştur. Şeker hastalarının  tadından dolayı mangolardan kaçınmaları uzun zamandır söylenmişti ; Şimdi meyve dışında mango yapraklarının şeker hastalığını tedavi etmede de yararlı olduğu gösteriliyor. 10 veya 15 mango yaprağını ılık suya koyun ve yatmadan önce bir kapakla kapatın. Sabahları yaprakları filtreledikten sonra boş mideye için. Bu yöntemin düzenli uygulanması şeker hastalarının kan şekeri düzeylerinin yönetiminde olumlu sonuçlar vermektedir .

mango dilim

Mango Alerjileri Nedir?

Mango, alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bazı insanlar mangoya karşı duyarlı olabilirler. Mango, deri ilacına neden olabilecek toksik bir reçine olan urushiol adı verilen az miktarda bir madde içerir . Cilt alerjisinin ciddiyeti bireyler arasında değişir. Bununla birlikte, meyvenin etinin bu alerjik reaksiyonu indükleme şansı daha düşükken, mangoların kabuğu ve suyu bu alerjiden daha çok sorumludur.

Mangolar Nasıl Satın Alınır?

Mangoların bazı çeşitleri kırmızı, turuncu veya sarıya dönüşmez. Bu alternatif yeşil çeşitleri almayı tercih ederseniz, tatlı bir aroma gibi diğer olgunluk belirtilerini aramaya çalışın. Yeşil mangolar Tayland, Hindistan ve Malezya’da popülerdir.

Olgun bir mango seçmek için, yüzeyinin çok sert olmadığını kontrol etmek için hafifçe basmanız yeterlidir. Eğer aldığınız mangolar sert ise sıcak bir yerde bir kağıt torba içinde tutun; iki gün içinde olgunlaşacaklar. Olgunlaşmamış mangoları oda sıcaklığında tutarsanız, tamamen olgunlaşması 1 hafta kadar sürebilir.

Taze mangoları boyutlarına göre tanıyabileceksiniz. Ağırlık 9 gramdan 4 kiloya kadar değişirken boyları yaklaşık 4 inç olmalıdır. Meyve ne kadar büyük olursa, meyve tohum oranı o kadar yüksek olur. Zirve mevsimi Mayıs ile Eylül ayları arasında olmakla birlikte, mangoyu yıl boyunca sıcak iklimlerden ithal eden birçok pazar vardır.

Olgun mangoları buzdolabında yaklaşık 2 hafta saklayabilir veya kurutulabilir, dondurulabilir, şurupta pişirilebilir veya püre edilebilir. Ticari piyasada, konserve, taze ve kurutulmuş formlarda satın alabilirsiniz. Kuru mangoyu alırsanız, tarifi eklemeden önce yaklaşık dört saat boyunca bunları ılık suda yeniden su ile özündürmeye dikkat edin.

Pişmemiş mangoları dondurmak isterseniz, tohumlu, soyulmuş ve dilimlenmiş meyvelere şeker serpin. Şeker mango suyunun içinde eriyene kadar hafifçe ahşap bir kaşıkla karıştırın. Parçaların şekerle kaplandığından emin olun. Onları hava geçirmez bir kapta sızdırmaz ve soğutun.

Mango Hakkında Bir İki Gerçek

Mangoların biri Hindistan, diğeri Filipinler ve Güneydoğu Asya olmak üzere iki çeşittir. Hint mangolarının parlak sarı veya kırmızı rengi, Filipin türü ise soluk yeşil renktedir. Mango bitkisi donmaya açık bir iklim gerektirir, çünkü sıcaklık 40 ° F’ın altına düşerse çiçekler ve meyveler zarar görecektir . Meyveler sıcak, kuru havalar tarafından tercih edilmektedir.

Mango ağaçları manzaralı bir manzara oluşturur ve 65 feet’e kadar büyür. Ayrıca uzun ömürlü oldukları biliniyor; Bazı örneklerin 300 yıldan fazla yaşadığı ve meyvelerini vermeye devam ettiği bilinmektedir. Mango ağaçlarının yaprakları genellikle soluk yeşildir, bu renk büyür ve yükseklik arttıkça kararır. Genç yapraklar genellikle kırmızıdır. Çiçekler, dal terminallerindeki mango ağacında görülür. Kırmızımsı çiçekler, 2.000 minik çiçeğin yoğun çam ormanlarında bulunur. Bu çiçekler, bazı insanlara alerjik olabilecek ve muhtemelen solunum yollarında sorunlara yol açabilecek uçucu bir madde yayar.

Bir mango ağacının meyve cisimleri dize benzeri sapın (eski panikül) arka ucunda yetişir. Meyve büyüklüğü genellikle 2 ila 9 inç uzunluğundadır ve şekil böbrek şeklinde, oval veya yuvarlak arasında değişebilir. Mangoların eti şeftalilere benzer bir tutarlılığa sahiptir. Aşırı derecede sulu olup tekil oval biçimli bir tohumun kabuğundan yayılır. Mango meyvesi, çiçeklenmeden 100 ila 150 gün sonra tamamen olgunlaşır.

Mango ağaçlarının düzgün şekilde büyümesi yalnızca yoğun gölgede ve iyi drenajda mümkündür. PH 5.5 ile 7.5 arasında herhangi bir iyi drene toprakta yetişirler. Bitki, geniş köklerini yaymak için derin bir toprak alanına ihtiyaç duyar ve ağaç, ihale yaşındayken don korumaya ihtiyaç duyar. Bakteri lekeleri, zararlılar ve diğer bitki hastalıkları gelişebilir ve ağaçları sağlıklı tutmak için birçok bilinen tedavi vardır.

Mangolar çoğunlukla tropikal ülkelerde yetiştirilmektedir, ancak Kaliforniya, Florida, Orta Amerika ve Meksika mango yetiştiriciliğini büyük ölçüde geliştirmiş ve ABD pazarlarına önemli tedarikçiler haline gelmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ