Reklam
Reklam

Magnezyumun 13 Şaşırtıcı Faydası

  • 02 Mart 2018
  • Magnezyumun 13 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
  • 799 kez görüntülendi.

Magnezyumun 13 Şaşırtıcı Faydası

Magnezyumun sağlığa yararları, kabızlık , eklamptik nöbetler ve astımı önlemeyi içerir. Sinirlerinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi sağlıklı tutar. Aynı zamanda protein sentezinde ve hücresel metabolizmaya da yardımcı olur. Magnezyum normal bir kalp atışının devam etmesi için hayati önem taşır ve doktorlar tarafından kalp ritmindeki düzensizlikleri tedavi etmek için kullanılır .

Diğer sağlığa faydaları arasında, osteoporozun azaltılması ve şeker seviyesinin korunması üzerine ki olumlu etkisi yanı sıra şeker hastalığı , sırt ağrısı ve çeşitli psikiyatrik bozukluklar üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır.

Magnezyum Nedir?

Magnezyum, genel sağlığı korumak için vücudumuz tarafından gerekli olan mineraldir. İnsan vücudunun kalsiyum emilimine yardımcı olan ve diş ve kemiklerin oluşumunda ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynayan önemli minerallerden biridir.

Magnezyumun Önemi Nedir?

Tıp ve sağlık uzmanları sıklıkla günlük diyetimize yeterli vitamin ve mineral alımı konusundaki önemini vurgularlar. Magnezyum sağlığınız için son derece önemlidir, çünkü vücudumuzda 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Vücuttaki en yaygın dördüncü mineral ve kısmen sayısız açıdan sorumludur. Vücudumuzun toplam magnezyumunun yaklaşık% 50’si kemiklerimizde, geriye kalan kısmı ağırlıklı olarak vücut dokuları ve organ hücrelerinde bulunur. İnsan vücudu, bu esansiyel mineralin sabit bir seviyesinin düzenlenmesinde çok iyi olmasına rağmen, yalnızca% 1’i kanda bulunur.

Magnezyumun Kaynakları

Doğal magnezyum kaynakları arasında deniz sebzeleri , ıspanak gibi yapraklı sebzeler ve genellikle kişinin normal diyetinin ana bileşenleri olan tahıllar bulunur. Bu mineralin zengin kaynağı olarak sınıflandırılabilecek diğer sebzeler arasında domates , pancar yeşillikleri, fasulye, lima fasulyesi, enginar , tatlı patates , karabuğday unu, kabak çekirdeği , fıstık, buğday unu, yulaf kepeği, arpa , mısır unu ve çikolata yer alır . Ayrıca, süt ve yoğurt gibi süt ürünleriyle birlikte vejetaryen olmayanları tüketebilirsiniz. Kepek ve tohum içeren kepekli ekmek, beyaz ekmeğe göre iki kat daha fazla magnezyum içeriğine sahiptir. Su ayrıca yüksek bir magnezyum içeriğine sahiptir. Sert suyun yumuşak suyundan daha fazlası var, buna karşın sert su vücut için, özellikle de böbrekler için iyi değildir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri boyun ağrısı ve sırt ağrılarını içerir. Anksiyete , yorgunluk, migren atakları, kas zayıflığı ve spazmları, kaybını iştah, kusma, mide bulantısı, uykusuzluk , anormal kalp ritimleri, ishal , kas seğirmesi ve Raynaud spastik damarlarıdır.

Stres altındayken, vücudunuz magnezyum depolarını hızla tüketmek eğilimindedir. Çikolatanın bu esansiyel mineral açısından zengin olması nedeniyle yetersizliğinin çok yaygın bir belirtisi çikolata isteğidir. Magnezyum Eksikliği diyabet, depresyon ve menopoz semptomlarının ana nedenlerinden biri olabilir.

Magnezyumun Sağlığa Faydaları

Kas ve sinir fonksiyonlarını normal ve kalp ritmik olarak tutmak için magnezyum gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur ve kemikleri kuvvetlendirir. Bu bakımından önemlidir düzenleyen ve böylece normal kan basıncını teşvik kan şekeri düzeylerini. Aynı zamanda enerji metabolizmasını, protein sentezini ve kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon ve şeker hastalığını tedavi eder.

Kabızlığı Azaltır

Magnezyum kabızlıktan hızlı bir rahatlama sağlar ve suda çözünür takviyelerinin yüksek bir dozunun en ağır kabarmış duruma bile rahatlama getirdiği bilinir. Bu vitaminin müshil özelliği bağırsak kaslarını rahatlatarak bağırsakları normal şekilde geçirirken daha yumuşak bir ritim oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, emme özelliğine sahiptir ve bu da dışkı yumuşatır ve kolayca geçmesine yardımcı olur.

Eklamtik Nöbetleri Önler

Magnezyum sağlıklı bir gebelik sağlamak için hayati unsurlardan biridir. Gebelik sırasında takviyelerin düzgün şekilde alımı, osteoporoz riskini azaltmak ve ağrı tolerans seviyesini arttırmak için son derece faydalıdır, böylece düzgün bir doğum prosesi ve kan basıncının optimizasyonu ile sonuçlanır. Magnezyum sülfat, hipertansiyona sahip olabilecek anneleri bekleyen eklamtik nöbetlerin önlenmesi için en iyi tedavi yöntemidir.

Psikiyatrik Bozuklukları Davranır

Magnezyumun panik atak, stres, kaygı ve aşırı çalkalama gibi bazı psikiyatrik bozuklukları tedavi ettiği bilinmektedir.

Astımı Önler

Kronik astımı muzdarip hastalar bronşiyal kasları rahatlatmaya ve solunumu düzenlemeye yardımcı olan magnezyum takviyeleri yardımıyla nefeslerini normalleştirebilirler. Bu mineralin intravenöz uygulanması yoluyla wheezing ve nefes darlığı bile rahatlayabilir.

magnezyumun faydaları

Enerjiyi Arttırıyor

Magnezyum, vücuttaki enerji üretimini artırmaya yardımcı olur ve hücresel enerji yaratmak için enzimlerin aktivasyonunu teşvik eder.

Kemikleri Sağlıklı Kılıyor

Magnezyum doğrudan kemik yoğunluğuyla ilişkilidir ve daha sonra vücudun bu mineralinin yetersiz olması osteoporozun bir nedeni olabilir. D vitamini , bakır ve çinko ile birlikte vücuttaki kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum ve D vitamini ile birlikte gelişimsel oranda ve erişkinlik boyunca alınmalıdır. Çünkü yaşlandıkça osteoporoz gelişme şansını düşürür.

Krampları Gevşetir

Magnezyum, sırt kaslarını, böbrek stresini ve kas gerginliğini hafifleterek şiddetli sırtüstüleri tedavi etmeye yardımcı olur. Daha önce de belirtildiği gibi vücudun kalsiyum emiliminde de yardımcı olur, bu da kemiklerin daha hızlı iyileşmesine neden olabilir. Bacaklardaki kramplar ve genel yorgunluk, eksikliğinin geleneksel semptomlarıdır. Bu nedenle, takviyelerinin düzgün bir şekilde alınması, kronik bacak kramp problemlerinin tedavisi gibi davranır.

Kalp Sağlığını Koruyor

Magnezyum , kalbi düzensiz kalp atışlarından korur ve özellikle kas stresinden zarar görmesini önler. Aslında sinirleri yatıştırır, sindirim süreçlerine aracılık eder ve kusma, kramplar, hazımsızlık, karın ağrısı , ürperme ve kabızlık gibi problemleri önler.Bunların hepsi kardiyovasküler sisteminize aşırı stres yükleyebilir. Ayrıca magnezyum  eksikliği ölümcül kalp hastalıklarına neden olabilir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Magnezyum, kan şekeri seviyelerine insülin reaksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. Ekleri, birçoğu yetersizliklerinden dolayı tüm diyabetik hastalar için hayati öneme sahiptir. Hipertansiyon, yaklaşmakta olan bir kalp krizinin başlıca nedenlerinden biridir ve yüksek tansiyonlu birçok kişinin de magnezyum eksikliğine sahip olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, herhangi bir tıbbi komplikasyondan kaçınmak için magnezyum içeriğine sahip ilave besin maddeleri ve mineral takviyeleri önemlidir.

Migrenleri Dindirir

Migren atakları, özellikle dişiler olmak üzere birçok insanı kötü etkiliyor. Magnezyum takviyeleri ve sıvılar , bu tür saldırıların ciddiyetini önemli ölçüde azaltmakta ve tekrarlama oranlarını azaltmada yardımcı olmaktadır.

Kolajen Üretir

Magnezyum, yavaşça kollajene dönüşen proteinlerin üretilmesi için önemlidir. Collagens, tendonlar, ligamentler ve cilt gibi lifli dokularda bulunan doğal olarak bulunan bir proteindir. Aynı zamanda kornea, kemik, bağırsak, kıkırdak, kan damarları ve intervertebral disklerde bulunur. Sistemdeki kollajen ne kadar çok olursa, vücudun o bölgeleri o kadar güçlü olur.

Mineral Soğurmayı Teşvik Ediyor

Magnezyum hayati vitaminleri ve sodyum , kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi mineralleri emmeye yardımcı olur . Mineral absorpsiyon genellikle vücudumuzdaki zararlı toksinlerin detoksifikasyonunu sağlayan ince bağırsakta görülür. Aynı zamanda, inaktif formunda göz ardı edilebilir kullanımı olan vücutta depolanan D vitaminini harekete geçirmeye yardımcı olur.

Mesane Fonksiyonlarını Kontrol Eder

Mesane problemleri yaşayan ve sık idrara çıkma isteğinden mustarip birçok kişi magnezyum takviyeleri alarak rahatlayabilir. İdrar yolu problemleri, nefrit, enfeksiyonlar veya bazen interstisyel sistit gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir; Bununla birlikte, düzenli alım bu rahatsızlıklara büyük rahatlama getirebilir.

Doz Kullanımı ve Yan Etkileri

Bu maddenin önemi halen yaygın değildir ya da “yaygın bir bilgi” değildir, bu nedenle birçok insan diyetindeki tüketiminin önemini görmezden gelir. Çoğu diyetisyen yetişkinlere günde 250-350 mg’lık ilave önerir.

Magnezyumun yan etkileri çok nadirdir, ancak bunları örtmek önemlidir. Müshil kalitesine sahip olduğu için fazla alımı genellikle ishale neden olur. Bununla birlikte, besin takviyeleri şeklinde alırsanız, bu tür yan etkilerin olma şansı azdır. Böbrek hastalığı olan ya da kanama rahatsızlıkları olan insanlar, doktora başvurmadan takviyelerini almaktan kaçınmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ