Reklam
Reklam

Kuşkonmazın Faydaları

  • 03 Şubat 2018
  • Kuşkonmazın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.

Kuşkonmaz’ın Faydaları

Kuşkonmaz’ın sağlığa olan faydaları, iyi kardiyovasküler sağlığı, sağlıklı gebelik, gelişmiş doğurganlık, adet öncesi sendromdan kurtulma ve gelişmiş bir kemik sağlığı içerir. Kanser , şeker hastalığı , katarakt, romatizma, tüberküloz , depresyon , nörodejeneratif hastalıklar ve konvülziyon tedavisinde yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarını ve kan kolesterolünü azaltır. Ayrıca sindirim sağlığı için de uygundur. Kuşkonmazın Faydaları oldukça fazladır.

Kuşkonmaz Nedir?

Bilimsel olarak Asparagus officinalis  olarak bilinen kuşkonmaz, zambaklar ailesine aittir ve terapötik özellikleri için değerlidir. Bu, ‘ filiz ‘ anlamına gelen Yunanca bir kelimeden türemiştir ve bu filizin yaklaşık 300 farklı türü tüm dünyada var olmaktadır.

Beyaz, yeşil ve mor renklerde mevcuttur. Beyaz kuşkonmaz güneş ışığından uzakta büyütülür ve dolayısıyla yeşil pigment, klorofileksiktir. Mora bitki için benzersiz bir renk veren fitokimyasallar ve antosiyaninler yüklenir.

Bu bitkinin tıbbi etkisi kökten filizine kadar uzanır ve kullanımı, Siddha, Ayurveda ve Unani gibi tıbbın yanı sıra yerli ilaç sistemleri ile de test edilmiş ve kanıtlanmıştır.

Kuşkonmaz’ın Beslenme Gerçekleri

Asparagus is a great source of vitamins, minerals, and essential proteins. It is rich in vitamin A, vitamin B1 (thiamine), vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin), vitamin B5 (pantothenic acid), vitamin B6, folate, vitamin C, vitamin E (alpha-tocopherol), and vitamin K (phylloquinone).

İçinde depolanan mineral hazineleri arasında demir , kalsiyum , fosfor, magnezyum , manganez , çinko , selenyum ve potasyum bulunur .

Kuşkonmaz, kolestrol içermeyen çok düşük miktarda kalori içerir ve sodyum bakımından düşüktür . Bununla birlikte, aynı zamanda vücut için gerekli olan diyet lifinin zengin bir kaynağıdır.

861

Kuşkonmaz’ın Sağlığa Yararları

Kuşkonmaz’ın faydalarına aşağıda detaylı olarak bakalım.

Homosistein Düzeyini Korur

Kuşkonmaz, bir amino asit (metiyonin) vücutta bozulduğunda kanda üretilen sağlıklı homosistein seviyelerinin korunmasına yardımcı olan B vitamini bakımından zengindir. B vitamini , özellikle folat, B6 ve B12, homosisteinin sisteine dönüştürülmesinde anahtar bir rol oynar ve daha sonra  normal metilasyon döngüsüne göre metionine dönüştürülür .

Vücuttaki B vitamininin eksikliği, homosistein seviyelerini yükseltebilir ve kan damarlarına, damarlarda kan pıhtılaşmasının meydana geldiği venöz tromboz , ateroskleroz ve diğer kardiyak bozukluk riskini artırabilir. Buna ek olarak,Bvitamini vücutta nişasta ve  şekerlerin uygun metabolizmasını sağlayarak sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olur .

Gebelikte Yardımcı Olur

Kuşkonmazda bulunan yüksek folat içeriği , düşük doğum ağırlığı ve gebelik sırasında doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur. Folat fetüsün büyümesi için şarttır. Ayrıca azaltmada yardımcı olur komplikasyon ve ödem Diüretik etkisi sayesinde vücut dokularında ya da su tutulmasına neden olur.

PMS ile Savaşır

Bir kuşkonmaz özütü , adet öncesi şişkinliği hafifletmek için etkili bir şekilde kullanılabilir. Gerekli besin maddelerin varlığı, adet kramplarının azaltılmasının yanı sıra depresyon ve yorgunlukla mücadele etmeye yardımcı olur. Ayrıca, adet kaybı kontrolünde ve adet döneminde hormonal dengenin korunmasında yardımcı olur.

Doğurganlığı Arttırır

Kuşkonmaz racemosusun kökleri Ayurveda tedavisinde çokça takdir edilir ve ünlü ‘Shatavari’ olarak bilinir. Bu da ‘100 kocası olan’ anlamına gelir. Shatavari afrodizyak özelliklere sahiptir ve hormonları düzenlemek ve erkek ve kadın cinsel bozukluklarını iyileştirmek için kullanılır. Anti- anksiyete özelliklere sahiptir ve erkeklerde fiziksel ve zihinsel yetersizliği iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca libidoyu arttırmada yardımcı olur ve sperm sayısını ve motilitesini artırır. Dişilerde kuşkonmazın menopoz sendromu ve anemisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Shatavari, bir galactagog olarak güvenilirdir ve aynı zamanda anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmada etkinliği açısından önemlidir. Hemşirelik kadınlarının iştahını arttırıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, yeterli miktarda kuşkonmaz tüketen kadın deneklerin cinsel organlarına ve meme bezlerine olumlu etkiler gösterdiği ortaya çıkmıştır.

Sindirimi Geliştirir

Kuşkonmaz, yaygın  olarak prebiyotik olarak bilinen karmaşık bir karbonhidrat türü besin inülininde önemli miktarda bulunur. Laktobasil gibi iyi bakterilerin bir çeşidi tarafından beslendiği kalın bağırsağa ulaşıncaya kadar sindirilmez. Inulin, besin maddesinin emilimini arttırır ve mide kanseri ve alerjik hastalıkların riskini azaltır.

Aynı zamanda diyet lifi için iyi bir tedarikçi olup bağırsakların pürüzsüz çalışmasında,  şişkinlik ve kabızlığın korunmasında yardımcı olan müshil özelliklere sahiptir. Sağlıklı sindirimle birlikte lif de vücudun kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Ayurveda terapisinde diyare , dizanteri ve dispepsinin kürlenmesindeki etkinliği, yeme sırasında veya sonrasında meydana gelen yanma hissi veya göbek ağrısı gibi karın huzursuzluğu hissi nedeniyle yaygın olarak önerilir. Araştırmalar , kuşkonmaz raşmosozun, dispepsi tedavisinde piyasada bulunan modern ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Tümör İle Savaşır.

Kuşkonmaz racemosus ya da yabani kuşkonmaz, saponinler olarak bilinen çeşitli phytonutrientleri içerir. Araştırmalar , elde edilen saponinlerin anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Kemo koruyucu etkinliğin yanı sıra, bir antioksidan ve detoksifıye edici bileşik olan glutatyon seviyelerinin  yükselmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda HIV, AİDS, kistik fibroz , Alzheimer hastalığı, kansızlık, kanser, diyabet ve çeşitli kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın önlenmesinde de yardımcı olur.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Kuşkonmazda bulunan anti-inflamatuar besinler tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu yararlı etki, aynı zamanda vücudun kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesinde hayati bir rol oynayan mineral kromun varlığına atıfta bulunmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar önemli sonuçlar verdi ve kan şekeri düzeyleri üzerinde kontrol sağlamada yardımcı olduğunu, insülin sekresyonunu artırdığını ve anti-diyabetik bir etki sağladığını kanıtladı.

Tedavi Sürecini Kısaltır

Kuşkonmaz özütü, akşamdan kalmışlığı iyileştirmede etkili olabilecek gerekli amino asitleri içerir. Bir kalıntı, alkollü içeceklerin büyük miktarda tüketilmesinden kaynaklanan rahatsız edici fizyolojik etkiyi ifade eder. Belirtileri arasında kaygı, yorgunluk ve bulantı, kusma ve dehidrasyon gibi mide rahatsızlıkları bulunur. Yapılan çalışmalar, kuşkonmazın yaprakları ve sürgünlerinin, alkolün toksik etkilerinden karaciğer hücrelerinin korunmasına da yardımcı olan iyi miktarda inorganik mineral içeriği bulunduğunu göstermiştir.

 

Göz bakımı

Kuşkonmaz sağlıklı görme için gerekli olan A vitamini için iyi bir kaynaktır. Antioksidanların varlığı nedeniyle oksijensiz radikallerin neden olduğu hasardan retina savunmasında yardımcı olur. İçindeki glutatyon amino asidi de, katarakt ve gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarının riskini azaltmada yardımcı olur.

Romatizmayı Giderir

Romatoid artrit kronik bir durumdur  eklem iltihabına neden olmaktadır. Araştırmalar , anti-inflamatuar özelliklere sahip olan kuşkonmaz gibi folat bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin ağrıyı hafifletmesine yardımcı olabileceğini ve vücudun zayıflamasını artrite bağlı olarak hafiflettiğini gösterdi.

Rutin’de zengindir

Kuşkonmaz ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip ve hemoroidleri tedavi etmek ve kan pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan bir rutin olarak flavonoid kaynağıdır. Kılcalların geçirgenliğini arttırır, kan damarlarını güçlendirir ve kırılmalara karşı korur. Rutin ayrıca  kan akışkanlığını azaltarak arterlerin sertleşmesini önler ve hipertansiyonun azaltılmasında, kolesterolün azaltılmasında ve kardiyovasküler sağlığın korunmasında yardımcı olur.

Tüberkülozu tedavi eder

Kuşkonmaz racemosus, bronşit ve tüberküloz tedavisinde etkinliği ile de bilinir. Akciğer dokularının işleyişini geliştirir ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde de yardımcı olur.

Nörodejeneratif Hastalıkları Tedavisi

Araştırmalar kuşkonmaz rasemosusun Alzheimer, Parkinson ve Huntington hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu yararlı etkiler, belirli nöroprotektif etkilere sahip olan fitoöstrojenlerin varlığına atıfta bulunmaktadır. Nörodejeneratif hastalıklar  insan beyninin nöronlarını etkileyen genetik veya periyodik koşullardır ve vücut normal olarak hasar gören nöronların yerini alamaz.

Depresyonu Giderir

Bilimsel araştırmalar kuşkonmaz rasemosusun bir anti-anksiyete ve anti-depresan ilaç olarak etkinliğini göstermiştir. Belleğin güçlendirilmesine yardımcı olur, östrojenin üretimini ve salgılanmasını arttırır ve sinir sistemi üzerinde canlandırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Epilepsiyi Tedavi eder

Epilepsi beyni etkileyen ve tekrarlayan konvülsiyonlara veya nöbetlere neden olan kronik bir hastalıktır. Beyin dokularındaki geri döndürülemez değişiklikler sonucu anormal sinyalleri iletir. Kuşkonmaz racemosus’un kökleri, epilepsi belirtilerini iyileştirmek için bir anti-epileptik olarak kullanılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Araştırmalar , kuşkonmaz rasemosusun idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan anti-ürolitiyatik etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sebzenin diüretik özelliklerinden  dolayı kuşkonmaz tüketimi, idrara çıkma sıklığını ve hacmini artırır. Bu zehirli atığın detoksifikasyona uğramasına ve vücudun dışına atılmasına yardımcı olur. Araştırmaya göre, anti ürolitiyatik etki antioksidanların ve gerekli vitamin C ve E’nin varlığına bağlanabilir.

Aynı zamanda, tamamen normal olan, idrarda kendine özgü, keskin bir koku hissi verdiği bilinmektedir. Bunun nedeni, kuşkonmazın amonyak ve kükürt bileşenlerini aslında vücuda detoks yapmaya yardımcı olan uçucu kimyasal bileşikler halinde parçalamasıdır.

kuskonmaz-300x225

Kan Kolesterol Düzeyini Korur

Çalışmalar , kuşkonmazdaki anti-oksidan zenginliğinin, oksidatif stresin yanı sıra hiperlipidemi ve  hiperkolesterolemi gibi diğer bozuklukları tedavi etme potansiyeline sahip olduğu gerçeğini destekledi. Bu hastalıklar, vücutta yüksek yağ ve kolesterol içeriğinin varlığına işaret eder ve bu da kardiyovasküler hastalıklar ve ateroskleroz gibi ölümcül koşullar için büyük bir tehdit oluşturabilir.

Kuşkonmazın Mutfakta Kullanımı

Kuşkonmaz, hassas bir tada sahiptir. Çiğ, ızgara veya kavrulmuş olarak yenebilir. Turşu , salata tarifleri ve çorbalar için bir bileşen olarak eklenebilir. Bu bitkinin filizleri meze olarak caziptir ve dünya çapında farklı şekillerde hazırlanmaktadır

Kuşkonmaz’ın Yan Etkileri

Kuşkonmaz ayrıca Ayurveda’daki Rasayana bitkisi olarak da adlandırılır ve birkaç istisna veya yan etki ile aşağıda listelenen geniş bir sağlık yelpazesi yelpazesi sunmaktadır.

Gaz: Kuşkonmaz rafinoz olarak bilinen  bir karbonhidrat içerir . Bu kompleks şekeri sindirebilmek için insan vücudunun fermente edilmesi gerekiyor. Karbonhidratın parçalanması sürecinde, gaz sıklıkla üretilir ve vücuttan salınır.

Gebelik ve Laktasyon : Kuşkonmaz, hormonal dengeyi değiştirir ve doğum kontrolü için geleneksel olarak kullanılır. Hamilelik ve emzik döneminde, kuşkonmazın normal bir miktarını tüketmek genellikle bir doktora danışmadan tıbbi dozları seçmek için güvenli değildir.

Alerjik Reaksiyonlar : Kuşkonmaz, soğan , pırasa ve zambak ailesinin diğer üyelerine alerjik reaksiyona duyarlı insanlara alerjilere neden olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ