Reklam
Reklam

Kulak Ağrısı Ve Kulak Enfeksiyonları İçin 9 Temel Yağ

  • 15 Şubat 2018
  • Kulak Ağrısı Ve Kulak Enfeksiyonları İçin 9 Temel Yağ için yorumlar kapalı
  • 996 kez görüntülendi.

Kulak Ağrısı Ve Kulak Enfeksiyonları İçin 9 Temel Yağ

Kulak ağrısı için uçucu yağların kullanılması, bu yağların çoğunun anti-inflamatuar, antiseptik, yatıştırıcı ve antioksidan özelliklerine sahip olduğu için popüler ve etkili bir çare olmasını sağlar. Kulaklara, kulaktaki yabancı cisimler, aşırı kulak kirlenmesi dahil olmak üzere birçok farklı duruma neden olabilir. Ancak kulak ağrılarının diğer potansiyel nedenleri daha ciddidir. Örneğin kronik kulak enfeksiyonları , tiroidinizdeki sorunlar, bademcik iltihabı veya sinüs enfeksiyonları gibi. Muhtemel nedenlerden dolayı, uçucu yağların çok yönlü etkileri, bu sorunları hızla gidermek ve acıyı azaltmak için özellikle yararlıdır.

Kulak rahatsızlığı öncelikli olarak çocuklarda yaşanır, ancak düzenli olarak bu rahatsızlıktan muzdarip birçok yetişkinde de vardır. Çeşitli enfeksiyonlar kulak kanalına girdiğinde veya belki de kulak zarının arkasında iltihaba neden olduğunda yoğun ağrıya neden olabilir. Bu nedenle sürekli ağlama, çocuğunuzun bir kulak enfeksiyonu geçirmiş olabileceğinin işaretidir. Diğer ortak belirtiler boğuk işitme, mide bulantısı, baş dönmesi ve bir şeylerin kulağınıza geldiği hissi uyandırır. Bu durum can sıkıcı olabilir, ama altında yatan neden genel sağlık için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, kulak ağrısı için evde esansiyel yağların kullanılması, özellikle kronik kulak enfeksiyonu çekenler için mükemmel bir fikirdir.

Kulak Ağrısı İçin Önerilen Yağ Listesi

Bir kulak ağrısı için mükemmel yağlar var, ancak en saygın ve güvenilir fesleğen, biberiye , çay ağacı, zeytin , kekik , nane, sarımsak , lavanta ve hardal yağıdır.

Lavanta Yağı

Bu güçlü ve popüler uçucu yağ, kulak ağrısının ağrısını hızla azaltabilir ve kulak kanalınızdaki iltihaplanmayı hafifletebilir. Bu, kulak delikleri için en yaygın kabul gören doğal ilaçlardan biridir, tıbbi uzmanlar tarafından bile onaylanmıştır.

Nasıl Kullanılır:  Bir damla lavanta yağı ile 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı karıştırın ve hafifçe dış kulağa sürtün. Olumsuz bir reaksiyonunuz varsa, bu iltihaplanmayı ve acıyı daha da kötüleştirebileceğinden, parmaklarınızı veya yağı kulağınıza sokmayın.

lavanta-yagi-1-kg-1009-31-B

Sarımsak Yağı

Saf sarımsak yağı, yüksek konsantrasyonda  allisin içerir; bu, kulaklarınızdaki iltihaplanmayı azaltmaya ve antioksidan davranışıyla ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bu yağ doğada antibakteriyeldir, bu nedenle kulakta altta yatan herhangi bir enfeksiyona da dikkat edilmelidir.

Nasıl Kullanılır:  İnsanlar çoğunlukla sarımsak yağı az miktarda zeytin yağı ile karıştırdıktan sonra topikal olarak dış ve iç kulağa uyguluyorlar. Bununla birlikte, sarımsak yağı kendiliğinden çok rahatsız edici olabilir, bu yüzden bu yağın seyreltilmemiş halini kullanmayın. Ayrıca, eğer kulak zarması yırtılırsa, bu yağı kulağa koymamalısınız.

Kekik yağı

Bu uçucu yağ, aktif maddeler ve  antioksidanlar ile doludur ve bu sayede kulakta herhangi bir enfeksiyon veya tıkanıklık hızla giderilebilir ve ağrı aynı anda rahatlatılabilir.

Nasıl Kullanılır: Birkaç damla kekik yağı (tipik olarak badem veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla harmanlanmış ) damlatabilir, ancak kulak zarına bu yağı koymazsınız.

 

Nane Yağı

Bu yatıştırıcı yağ,  iltihabı hızlı bir şekilde ortadan kaldırma yeteneği açısından efsanevi bir özelliktir ve bu da ağrılı bir kulak ağrısı için idealdir. Bu yağ, çocuklarda kullanım için bile onaylanmıştır, ancak dikkatli olunmalıdır ve yağ her zaman taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Nasıl Kullanılır : 4-5 damla nane nişastası yağı jojoba yağı veya zeytin yağı ile karıştırılır ve daha sonra hafifçe kulağın çevresine ovun. Kuru silip silmeden önce yağın tamamen emilmesini bekleyin.

nane-yagi-faydalari- ansiklopedikya

Hardal yağı

Hardal yağı antibakteriyel kapasitesi genellikle göz ardı edilir, ancak bir kulak enfeksiyonunun kulak ağrınıza neden olduğundan eminseniz çok etkili olabilir. Bu yağda, iltihaplı dokuları yatıştırıp, boğuk işitme gibi belirtileri azaltabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan  bileşikler de vardır.

Nasıl Kullanılır:  Bir bardak ılık suda birkaç damla hardal yağı karıştırabilir ve sonra hafifçe kulak kanalına dökebilirsiniz. Dökmeden önce 30-60 saniye oturmasına izin verin.

Fesleğen yağı

Bu, antibakteriyel, antioksidan, anti-inflamatuar ve antiviral niteliklere sahip olduğu için, kulak ağrısı için en etkili uçucu yağlardan biridir;  bu güçlü yağı sorumlu bir şekilde kullanmanız koşuluyla, kısa sürede bir kulak ağrısı hiç vakti rahatlatmaz.

Nasıl Kullanılır: Bu yağın içine küçük bir pamuklu bilye koyun, ancak tamamen koymayın. Daha sonra, pamuk bilyasını kulağınıza dayayınız ve yerinde tutmak için bir parça gazlı bez koyunuz. Aromatik bileşikler etkili olması için yağın kulak kanalına itilmesi gerekmez.

feslegen-yagi-ansiklopedikya

Çay Ağacı Yağı

Bazı kulak tıkaçlarına kulakta sıvı veya madde birikmesi, bazılarında enfeksiyonlar meydana gelir. Neyse ki, çay ağacı yağı , uçucu bir yağın en güçlü antiviral ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra, herhangi bir sıvıyı kurutmak için büzücü özelliklere sahiptir . Bu earaches için inanılmaz güvenilir ve güvenilir bir çözümdür.

Nasıl Kullanılır:  1 çorba kaşığı zeytinyağına 3 damla bu yağ ilave edin ve karışımın inceltilmesi için hafifçe ısıtın. Ardından, bir damlalık kullanarak, bu karışımı kulak kanalına en fazla 6-8 damla damlatın ve boşaltmadan önce kulakta 10 dakika tutun.

Zeytin yağı

Kulak tıkanıklığını gidermek veya bir kulak ağrısının iltihaplanmasını yatıştırmak istiyorsanız, biraz zeytinyağı dökmeniz ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda sert kulak kirini de parçalayabilir . Bu önemli bir yağ olmadığından, konsantrasyon tehlikeli değildir ve bu çözüm, kulak zarfı kopmazsa, oldukça özgürce kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır – 1/4 çay kaşığı zeytin yağı kulak kanalına boşaltılır ve 5-10 dakika boşaltılmadan önce tutulur. Bu kulak tıkanıklığını gevşeterek antioksidanları ve antibakteriyel bileşikleri enfeksiyonun olası bölgesine iletecektir.

Kekik Yağı

Timol, kulak enfeksiyonunun altta yatan sebebini mutlaka çözemeyen inanılmaz anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahip olan kekik yağı içerisindeki aktif madde, ancak rahatsızlığı ele almanıza kesinlikle yardımcı olabilir!

Nasıl Kullanılır:  Birkaç damla kekik yağı, lavanta yağı veya zeytin yağı ile karıştırılabilir ve daha sonra hafifçe kulağınızın dışına uygulayabilirsiniz. Nane yağını kulak kanalının içine koymayın, çünkü bu, enfeksiyonu kötüleştirebilir veya ek iltihaba neden olabilir.

Dikkat  Edilmesi Gereken Hususlar: Bir kulak ağrısı için bu esansiyel yağlar son derece etkiliyken de, dikkate almanız gereken bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bazı kulak ağrıları, Bell’in felci veya Meniere hastalığı gibi çok daha ciddi bir duruma işaret eder ve bunlar oldukça seyrek olmakla birlikte, kronik bir kulak ağrısı ciddiye alınmalıdır. Baş ağrılarınız devam ediyorsa veya zayıf düşüyorsa, tam bir kontrol için bir doktor görmelisiniz. Ayrıca, sağlık rejimine güçlü ve güçlü bir esans yağı eklemeden önce, özellikle de kulak gibi vücudun hassas bir bölgesi, doktorunuza danışmak en iyisidir. Özellikle hassas ciltli insanlar için, bu yağların çoğunda allerjik reaksiyonlar ve cilt tahrişi olasılığı vardır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ