Reklam
Reklam

Krizantem Çayın En İyi 10 Faydası

  • 30 Ocak 2018
  • Krizantem Çayın En İyi 10 Faydası için yorumlar kapalı
  • 489 kez görüntülendi.

Krizantem Çayın En İyi 10 Faydası

Dünyanın birçok yerinde lezzetli ve popüler bir içeceği olan krizantem çayının görevi; kalbinizi korumak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, vizyonu geliştirmek, sinirleri yatıştırmak, iltihaplanmayı azaltmak, kemiklerinizi güçlendirmek, ve diğerleri arasında solunum sorunlarını tedavi eder.

Krizantem Çayı Nedir?

Demlemek için aradığınız ilk çay çeşidi bu olmayabilir; krizantem çayları bin yıldan fazla bir süredir var ve Çin’deki Song Hanedanı’ndan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu güçlü çayı yapmak için kullanılan krizantem çiçekleri çeşitli çeşitlerde bulunur, ancak geleneksel olarak, bu yararlı bitkinin bilimsel adı Krizantem indicum’dur. İçeceği demlemek için yalnızca bir bitkinin yaprakları kullanan birçok bitki çayından farklı olarak, krizantem çayı, sıcak suyun tam çiçeklerle infilize edilmesiyle oluşturulur ve çeşitli antioksidanlar, organik bileşikler, vitaminler , mineraller bırakır, amino asitler ve yatıştırıcı kimyasallar karışıma katarak lezzetli ve son derece besleyici bir içecek hazırlar!

Bu çay geleneksel olarak Çin’de yapılır, ancak o zamandan beri dünyaya yayıldı ve bu çayı, çiçek kokusu, çaydanlık çaydan süsleyen çiçekler ve ara sıra kurt yosunu veya diğer otlardan esinlenerek demlendi. Bu çiçekli bitkinin farklı türlerinden, Çin’de hâlâ hazırlanmış ve tüketilen bu çayın dört ana çeşidi vardır. Çayın rengi, çayın mukavemetine ve çiçekleri ne kadar dayadığınıza bağlı olarak açık sarıya yakındır. Onun tıbbi kullanımları yüzyıllarca biliniyordu ve onu doğal şifacılar daha çok arıyordu.

Krizantem Çayının Sağlığa Faydaları

Krizantem çayının şaşırtıcı sağlık faydalarından bazılarına derinlemesine bakalım.

Sinir Gevşetici Özelliğine Sahiptir

Birçok kişi, uzun bir günün ardından rahatlatıcı bir fincan çaya ortak olur ve krizantem çayı bu amaç için özellikle iyi bir seçenektir. Bu çay çeşitleri nesiller boyu, kan basıncını düşürmeye, vücudu soğutmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmuş, hepsi de sakinleşmeye yardımcı olabilir. Çayda bulunan güçlü antioksidanlar ve mineraller vücudunuza kendisini daha iyi düzenleyebilmenize ve kandaki gereksiz stres hormonlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Çalışmalar krizantem çayını düşük kan basıncına ve koroner arter hastalıklarından kurtarmaya bağladı. Bazı raporlara göre, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürerek bu çay, kalp krizi ve felçler, ateroskleroz gibi farklı kardiyovasküler sorunlar için uzun vadeli bir koruyucu önlem  olabilir. Bu düşük tansiyon, potasyumun bir vazodilatatör olduğu için çayın potasyum içeriğine atfedilir.

Cilt bakımı

Krizantem çayında vücutta farklı amaçlarla kullanılmak üzere A vitaminine bölünen beta-karoten önemli miktarda bulunur. Vitamin A, birçok açıdan bir antioksidan gibi davranıyor ve bu nedenle oksidatif stres ve vücuttaki organ sistemlerinde hasar gören hücreleri ortadan kaldırıyor. Krizantem çayı, cilt tahrişini, kızarıklığı ve egzama ve sedef hastalığı gibi kronik koşulları gidermek için uzun süredir topikal olarak kullanılmıştır. Ayrıca, çiçeklerin antioksidan içeriği sayesinde yaşlanma belirtilerinin yanı sıra kırışıklıklar ve lekeleri de azaltmaya yardımcı olur.

Antienflamatuar Ajan

Bir anti-enflamatuar ajan olarak, papatya çayı için mükemmeldir. Boğazda şişme ve akciğerlerde tahrişi azaltır. Bu çayı siz hasta olunca içmek akıllıca bir tercihtir, çünkü vücudunuzu çeşitli şekillerde enfeksiyon ve enflamasyona karşı korur. Krizantem çayının kullanıldığı en yaygın durumlardan bazıları kızarıklık ve gözlerde kaşıntı, tıkanıklık, solunum rahatsızlıkları, boğaz ağrısı, hatta baş ağrılarıdır.

rBVaJFiqyE6AIRmYAAJAjCsBucU343

Bağışıklık Sistemini Arttırıyor

C vitamini , krizantem çayında yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve bu vitaminlerin her ikisi de bağışıklık sistemi sağlığı için çok önemlidir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve serbest radikallere karşı koruma sağlamak için bir antioksidan olarak işlev görür.

Krizantemde, magnezyum , kalsiyum ve potasyum gibi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan bir kaç tane mineral vardır.

Osteoporozu Önler

Kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için ideal olan çay hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Ancak krizantem çayının mineral içeriği pek çok açıdan ayrı duruyor. Krizantem özütü, kemik mineral yoğunluğu   iyileştirmek için tanımlanmıştır, bu nedenle gençken bu çayı içmeye başlayın, yaşlandıkça aktif ve sağlıklı olabilmeniz için gereklidir.

Vizyonu Geliştiriyor

Daha önce de belirtildiği gibi krizantem çayında yüksek düzeyde bir beta-karoten ve daha sonra A vitamini bulunmaktadır. A Vitamini her zaman göz sağlığı ile yakından ilişkilidir ve bir antioksidan olarak, retina nöropatisine, kataraktlara, maküler dejenerasyona ve gözlerle ilgili birçok diğer konuyu, bulanık görme kadar basit bile olsa koruyabilir.

Kronik Hastalıkları Önler

Oksidatif stres ve plak birikimi sonucu vücutta ve zihinde birçok hastalık vardır. Krizantem çayının, zihni keskinleştirdiği ve herhangi bir kafein içermese de yoğunlaşma ve odaklanma düzeylerini artırdığı bilinir. Ayrıca, antioksidanlar, serbest radikal düzeylerini kontrol altında tutmaya ve hücresel mutasyonları önlemeye, vücudun normal şekilde çalışmasını sağlamaya ve serbest radikallerin neden olduğu herhangi bir sayıda kronik şarta karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.

Metabolizmayı Arttırır

Krizantemde bulunan, Folik asit , kolin, niasin ve riboflavin gibi birçok farklı B vitamini türü bulunur. Bu vitaminler, gelişimsel ilerleme ve büyümeden hormonal seviyelere, dolaşıma ve nörotransmitter etkinliğe kadar değişen vücudun normal işleyişi için gereklidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:  Bazı insanlar krizantem çayına maruz bırakıldığında alerjik semptomlar yaşayabilir, özellikle yaban mersini veya papatya alerjisi varsa. Semptomlar genellikle deri döküntülerinden kaşıntılı gözlere veya boğaza kadar hafiftir. Açıkçası, bu alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir. Benzer şekilde, daha etkili bir tedavi için konsantre krizantem yağı kullanmaya kalkarsanız, yağın çok konsantre ve çok kuvvetli olduğundan dikkatli olun!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ