Reklam
Reklam

Koah nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • 05 Şubat 2016
  • 513 kez görüntülendi.

KOAH NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

koah nedir belirtileri nelerdir

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da kısa adıyla KOAH, nefes borularının kronik, iltihabi ve ilerleyici bir hastalığıdır. Koah maalesef ölümcül bir hastalıktır. Nefeste darlık, öksürük, balgam çıkarma, göğüs bölgesinde tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi şikâyetlerle kendini gösterir.

KOAH temel olarak kronik bronşit ve amfizem denilen hastalıkları kapsar. Bronşit, bronşların tahribat sebebiyle tıkanmasıdır. Amfizem ise hava keseciklerinin yırtılması durumudur. KOAH sadece akciğerleri etkilemez. Bitkinlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, mental problemler ve sosyal yaşamda önemli kısıtlamalara yol açmaktadır.

En merak edilen soru KOAH neden olur?

  • Özellikle Tütün ve tütün ürünlerini kullanma veya maruz kalma
  • Bazı meslek gruplarında kullanılan kimyasal maddelerin kokusu, toz ve duman, Evlerde kullanıla odun, tezek gibi yakıtlardan çıkan duman akciğerlerde iltihaba neden olur.
  • KOAH’ın oluşumundan %45 sigara,%16-5 meslek Ve %40 da Maruz kalınan gaz ve toz sorumludur.
  • Sigara bütün hastalıkların tetikleyicisi olsa da KOAH ın en önemli sebebidir. Sigaraya erken başlayanların uzun yıllar ve fala sigara içen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski çok fazladır. Kaliteli nefes almak hayattır. Alamadığımızda ise yaşam zordur. Sigara Dumanındaki Katran akciğerlere zarar verirken, karbon monoksit kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya neden olur. Sigara içenlerin %20 si 50 li yaşlarda görülür.
  • 20 sene boyunca günde bir paket sigara içen bir kişinin KOAH hastalığına yakalanma ihtimali %20 dir.

 

KOAH olduğumuzu nasıl anlarız? Yani belirtileri nelerdir?

Sabahları öksürük, balgam ve tükürme gibi belirtiler gösterir. Öksürürken balgam ve tükürme kişinin az da olsa rahatlamasını sağlar. Öksürük önceleri sabahları görülürken ilerde kişi tüm gün öksürmeye başlar. Çıkarılan balgam gün geçtikçe koyu sarı ve koyu yeşil rengini alır. Balgam yapışkan bir görünümdedir. Bu şikâyetlere nefes darlığı ve göğüste sıkışma ve hırıltıda eklenirse KOAH hastalığı ile karşı karşıyayız demektir. KOah hastaları çabuk yorulurlar. Hastalık ilerlediğinde bitkinlik, uykusuzluk buna bağlı sinirli olma hali ve çabuk tükenme sebepleriyle günlük hayattaki işleri kısıtlanır. Zaman geçtikçe de üzülerek belirtelim hasta yatağa ve oksijene bağımlı hale gelir.

Özellikle kış ayarında sık rastlanan Üst solunum yolları enfeksiyonları KOAH hastalarında daha ağır seyreder. İyileşme süreleri uzar. Bronşit ve zatürree gibi hastalıklara daha çabuk kapılırlar. Bunun için yılda düzenli grip aşılarını ve zatürree aşılarını yaptırmaları gerekir.

 

KOAH TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Akciğer röntgeni, Solunum fonksiyonu testleri ve atardamar kanında oksijen ve karbondioksit basınçlarının ölçülmesiyle kesin tanı konulur.

KOAHIN TEDAVİSİ

  • Nefes yoluyla kullanılan ilaçlar, oksijen tedavisi ve basınçlı hava veren cihazlar(BPAP, CPAP )gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu ilaçlar hastalığı tamamen ortadan kaldırmazlar. Yaşamı daha kaliteli kılmayı amaçlamışlardır.
  • KOAH tanısı konulan hasta halen sigara içemeye devam ediyorsa mutlaka bıraktırılmalıdır.
  • Nebülizer vasıtasıyla hava yoluna çekilerek kullanılan ilaçlardan faydalanılır. KOAH ilerlemişse hasta sürekli ve evde kullanacağı oksijen makineleri ile destek alabilir.

 

 

Sevdiklerinizle kaliteli bir yaşam ve en özel anlar, içeceğiniz bir sigaradan daha önemli değil midir sizce?

Derin bir nefes almak için sigarayı bırakın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ