Reklam
Reklam

Klasik Müziğin Esrarengiz Gücü

  • 22 Ağustos 2016
  • 1.117 kez görüntülendi.

Klasik müzik uzun bir süre sadece statü sembolü olarak görülür ve genellikle zengin kişiler ile ilişkilendirilirdi. Bir toplantıda dinlemek  sadece zenginlere has bir şeydi. Yani arşidük değilseniz klasik müzik dinleyemezdiniz siz etnik müzik sevmek zorundaydınız 🙂

Hızlıca ileriye doğru yol aldığımız güzel çağımız klasik müziği de bizler için ulaşılabilir kıldı 🙂
Bu gün klasik müzik radyolarda çalıyor, internetten dinlenebiliyor ve televizyonlardan izlenebiliyor. Yani teknoloji ve müzik akışının olduğu platformların gelişmesi ile bu özel  müzik türüne erişmek  her zamankinden daha kolay.

Şimdi herkes için daha erişilebilir olduğunu bildiğimiz bu özel türü yani klasik müziği biraz daha yakından inceleyelim;

classical violin in vintage background

Klasik müziğin sağlığınıza iyi geldiğini biliyor musunuz?

Klasik müziğin ruh halimizi dengeliyor olması ve  beynimiz  için bazı şaşırtıcı yararlara sahip olması fiziksel ve duygusal faydalarından sadece  bir kaçı!

İşte klasik müzik dinlemenin avantajlarını daha yakından inceleyelim

1) Beyin Kapasitesini Güçlendiriyor

Müzik dinlemenin türüne göre dinleyenin duygularını yönlendirdiğini ve fiziksel bazı faaliyetlerde motivasyon sağladığını biliyoruz. Özellikle klasik müziğin düşünsel faaliyetlerde odaklanma gücünüzü arttırdığı tespit edilmiştir.
Konu ile ilgili Helsinki Üniversitesinde Chakravarthi Kanduri tarafından yapılan bir araştırmada denekler ikili odak müzik testlerine sokulmuştur. Uygulamada klasik müziğin dinlenildiğinde sanatsal ve bilişsel konularda beynimizin daha fazla performans kazandığı ispatlanmıştır.

2)Klasik Müzik Ağrı Azaltıyor

Müzik terapisi 1800’lerden beri tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Çalışmalar yatıştırıcı klasik müziğin sık sık gevşemek ve ağrıyı azaltmak için anestezi sonrası birimlerinde kullanıldığı görülmektedir.

3)Klasik Müzik Stres Gideriyor

Üzgün ya da bunalmış duygularda iseniz,klasik müzik dinlemek için günün birkaç dakikanısını ayırın. Onun iyileştirici özellikleri olduğu gibi, muazzam bir şekilde ruh hali ve stresin karmaşalı duygularını azaltıcı etkileri de  vardır ve tıpkı fizyolojik bir masaj gibi beyninize de masaj yapıldığını hissedeceksiniz. Klasik müziğin anksiyetelere de iyi geldiği ispatlanmış ve kaygı bozukluklarının önlenmesinde fayda sağladığı tespit edilmiştir.

4) Klasik Müzik Uyumanıza Yardımcı Oluyor

Klasik müziğin odaklanma konusundaki faydalarını anlattık . Ancak klasik müziğin günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan uyku sorununa da fayda sağladığını söylemeden geçmeyelim.

Odaklanmanıza fayda sağlayan klasik müzik uykuya odaklanmanıza da fayda sağlarken sakinleştirici özelliklerinden dolayı da uykuya gergin dalmamanızı sağlayacaktır .
Uyumadan hemen önce klasik müzik dinleyerek etkilerini denemeye ne dersiniz ? 🙂

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ