Reklam
Reklam

Kızılcık Suyunun İnanılmaz Faydaları

  • 17 Şubat 2018
  • Kızılcık Suyunun İnanılmaz Faydaları için yorumlar kapalı
  • 700 kez görüntülendi.

Kızılcık Suyunun İnanılmaz Faydaları

 

Kızılcık suyunun sağlığa faydaları arasında üriner sistem enfeksiyonu, solunum bozuklukları, böbrek taşları, kanser ve kalp hastalıklarından kurtarmayı içerir. Diş plakasının neden olduğu diş eti hastalıklarının yanı sıra mide rahatsızlıklarının ve diyabetin önlenmesinde de etkilidir. Doğal olarak türetilmiş bitki bileşiklerinden olan besleyici faktörler kızılcıklarda bulunur ve geniş bir sağlık problemleri yelpazesini engellediği bulunmuştur. Kısacası mucize bir içecek diyebiliriz.

Kızılcık bitkisinin Latince adı  Vacciniummacrocarpon’dur  ve Kuzey Amerika’nın yerli meyvelerinden biridir. Kızılcık, brokoli , ıspanak ve elmagibi diğer sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında muazzam miktarda antioksidan kapasitesine sahiptir. Bir bardak kızılcık toplam 8983 antioksidan kapasitesi içerir.

Kızılcık Suyunun Besin Değeri

Kızılcık suyu, antioksidanlar, C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir.  Bir kupada sadece 45 kalori bulunur. Kızılcık suyu, beslenme kurallarına çok iyi uyuyor. Kızılcık suyu ayrıca 100 g başına 87.13 g su içerir. Enerji, protein ve karbonhidrat sağlar. Mineraller açısından , kalsiyum , magnezyum , demir , fosfor , sodyum , potasyumve çinko içerir . Ayrıca içeren vitamin tiamin gibi riboflavin , niasin , Vitamin B-6 , E (alfa- tokoferol) ve vitamin K (fitokinon). Kızılcık, Ericaceae ailesinin üyeleridir ve Kuzey Amerika’dır. Kızılcık suyunun faydalarını okudukça çok şaşıracaksınız.

Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık suyu uzun zamandır çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Kızılcıkların sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Tedavi (İYE)

Üriner sistem enfeksiyonları, idrarda normal seviyeleri aşan bazı mikro organizmaların varlığına karşılık gelir. Bu enfeksiyonlar mesanede gelişebilir ve böbrekte böbrek parankimine neden olan sistit veya prostatta bakteri prostatitine neden olabilir. Araştırmalar, kızılcık suyunun bakterilerin mesanenin duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını önleyen anti-tutunma özelliklerine sahip proantosiyanidinleri içerdiğini göstermiştir. Bu bileşikler bakterilerin çoğalmasını engeller ve idrara çıkma yoluyla vücudun dışına atar. Yapılan araştırmalar kızılcık suyu içmenin düzenli olarak orta yaşlı ve hamile kadınlarda tekrarlayan İYE’lerin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösterir. Kızılcık suyunun düzenli olarak alınması, üriner sistem hastalıklarına karşı koruyucu olarak hastanelerde başka tedavilere tabi olan hastalar için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Seçmeli benign jinekolojik cerrahi geçiren kadınlar arasında  tahriş riskini azaltmada yararlıdır. Araştırma  , kızılcık suyunun pediatrik idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesinde bile yardımcı olabileceğini önermektedir. Bununla birlikte, kızılcık suyu, enfeksiyona girdikten sonra İYE tedavisinde etkili değildir ve sadece önleyici bir önlemdir.

Antitümör etkileri

Kızılcık suyu tarafından sunulan anti-tümör  etkinliği , meyve içindeki polifenolik bileşiklerin varlığına atıfta bulunmaktadır. Araştırmalar  kızılcık suyunun düzenli tüketilmesinin akciğer, göğüs, kolon, prostat ve diğer kanserli tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını engellediği ileri sürüldü. Kızılcık suyu, şişmeyi azaltmak, kan pıhtılanmasını önlemek ve tümörleri ortadan kaldırmak için yüksek miktarda salisilik asit içerir .

sedd

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Flavonoidler   mevcut kızılcık antioksidan özelliklere sahiptir ve tehdidini azaltabilir. Ateroskleroz kan içinde bulunan yağ, kalsiyum ve kolesterolün birikmesi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır . Bu, vücudun çeşitli yerlerine oksijen açısından zengin kan akışını engeller ve kalp krizi ve felç gibi potansiyel olarak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu bileşiklerin, düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) oksidasyonunu geciktirdiği ve bastırdığı ve kan trombositlerini yararlı bir şekilde uyardığı gösterilmiştir.

Diş Çürüğünü Önler

Yeni araştırma çalışmalarına göre, kızılcık suyu diş boşluklarını engelliyor. Kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşik olan proanthocyanidins, zararlı bakterileri dişlere yapışmasını engeller. Bu bileşenler plak büyümesini önleyerek asit üretimini inhibe eder ve periodontal hastalıklardan dişleri korur. İyi bir ağız hijyeni, kızılcık tüketimi ile birlikte, diş çürüğünün patojenik mekanizmasını bozmakta ve genellikle diş sağlığı için iyi sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda, yükselen şeker içeriği ve bazı ticari olarak bulunan kızılcık meyve sularının asitliği için dikkat etmelisiniz. Ayrıca doğal meyve suyu her zaman daha iyidir!

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir

Yapılan araştırmalara göre, kızılcık suyu, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olan Haemophilusinfluenza’nın belirli suşlarınıinhibe etmeye yardımcı olur. Meyve suyu bakterilerin saç benzeri yapılarını inhibe ederek cildin yüzeyine yapışmasını engeller.

Kanseri Önlüyor

Kızılcık çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinleri içerir. Araştırmalar  , flavonoidlerden zengin diyetlerin kanser ve kanser mortalitesi riskini azaltmada temel bir rol oynadığını ileri sürdü . Kızılcık suyu faydaları içinde kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eden anti-kanserojen bileşenleri, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili bileşenleri içerir. Çalışmalara göre, protonosiyanidinler mikro-tümörlerin kan damarlarında gelişmesini durdurabilir. Kızılcık suyunun düzenli tüketilmesi tümörlerin hızlı büyümesini engeller. Kızılcık maddeler de meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller. 

-Kizilcik-Suyu- ansiklopedikya

Kemikleri ve Dişleri Güçlendirir

Kızılcık suyunun faydaları içinde  doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen, pek çok meyve suyu şirketi kızılcık suyuna ekstra kalsiyum katmaktadır. Doğal veya başka türlü, kalsiyum osteoporoz alma riskini azaltır.

Soğuk Algınlığına Kızılcık Suyu

Taze kızılcık suyu, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı tedavisi görüyor.

Obeziteye İyi Gelir

Kızılcık suyu vücudumuzdaki yağ birikiminde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler bakımından zengindir. Yani, ekstra kilo vermek isteyen insanlar için çok iyi bir fikirdir. Kızılcık suyunun yararları denilince akla ilk gelen madde olma özelliği taşır.

Böbrek Taşlarını Önler

Kızılcık suyunun faydaları arasında en popüler kısım böbrek taşlarını önlemesidir. Kızılcık suyundaki asit bileşenleri yüksek miktarda böbrek taşı oluşumunu engeller.

Peptik Ülserleri Tedavi Eder

Peptik  ülserlere Helicobacterpylori veya H.pylori adı verilen bir bakteri neden olur . Bu mikroorganizma bağırsağın ilk kısmı olan midenin ve duodenumun koruyucu tabakasına saldırır. Bu, mide astarının daha da iltihabına neden olabilir. Anthocyanins, flavonoller ve protonosiyanidin içeren, kızılcık, elma ve sarımsak gibi bir kategori olan flavonoidlerden zengin gıdalar , H. pylori bakterilerinin büyümesini engelleyerek mide ülseri de dahil olmak üzere mide rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur. Bir araştırma  sonucu gösteriyor ki bu tür mide rahatsızlıklarına sahip bir grup hastada yapılantestler,kızılcık suyu tüketmeyen hastalara göre% 50 avantaj sağladığı görülmüştür. Bu nedenle, doktorlar yaygın olarak kızılcık suyunun düzenli olarak alınmasını önerir. Kızılcık suyunun faydaları arasında gösterilen bu madde birçok hastanın umut ışığı olmuştur.

Felci Önler

Bireyde vitamin eksikliği C vitamini ile sonuçlanabilir. Kızılcık, vücudun dokuların sağlıklı işleyişi için ana bileşen olan kollajen yapmak için hayati önem taşıyan yüksek düzeyde C vitamini sağlar.

Akciğer İltihabını Tedavi Eder

Kızılcık suyu anti-inflamatuar etkileri enflamasyona karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcıkta nondialyzable madde ya da NDM mevcut olarak adlandırılan bir madde  olduğundan  hücrelere yapışmasını ve dolayısıyla bir grip enfeksiyonunun engeller.

Yaşlanmayı Önleme Avantajları

İnsan araştırma merkezindeki USDA bilim insanları, kızılcıkta bulunan phytonutrients ve antioksidanların zenginliğinin, hafıza kaybı ve koordinasyon eksikliği gibi yaşla birlikte gelişen sorunlara karşı korunmada hayati bir rol oynadığını öne sürüyor. Kızılcıkların , hücreleri, yaşlanmaya katkıda bulunan serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hasarlardan koruyan çok sayıda terapötik özellikler vardır; bu sayede cilt daha genç görünür.

Gıdalarda Kullanılanlar

Kızılcık meyve özütü, çeşitli sostanlar ve kızılcık suyu kokteyli yapımında kullanılır. 1500 gr taze kızılcık yağından yaklaşık bir litre kızılcık suyu alınabilir. Kızılcık suyu kokteylleri yapay tatlandırıcı veya fruktoz ile karıştırılmış yaklaşık% 30 saf kızılcık suyudur. Kurutulmuş kızarmış biber kahvaltılık tahıllarla veya keklerde kullanılabilir.

Kızılcık Suyu Yan Etkileri

Kızılcıklar ve kızılcık suyu, aşağıda listelenen birkaç istisna dışında, çeşitli sağlık yararları sunmaktadır.

Warfarin (Coumadin) : Warfarin, kan inceltici olarak kullanılan antikoagülan bir ilaçtır ve vücutta meydana gelen kan pıhtılaşma şansını düşürür. Bu kan pıhtıları bacaklarda, akciğerlerde ve vücudun diğer bölümlerinde kardiyovasküler hastalıklar veya pıhtılar gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Varfarin alan insanlara, kanayan riski yüksek olduğu için kızılcık alımı konusunda temkinli oldukları gösteriliyor. Vücutta varfarinin etkililiğini ve güvenliğini etkileyebileceğinden, kızılcık suyu tüketiminin fazla olması bu insanlar için önerilmez. Bu gibi durumlarda, ilaçların doğru dozda tüketilmesi için kanınızın düzenli olarak test edilmesini önerilir.

Aspirin alerjisi: Kızılcıklar , aspirinde bulunan önemli miktarlarda salisilik asit içerir . Kan tinerlerine ihtiyaç duyan ve aspirin kullanan insanlar çok fazla kızılcık suyu tüketmesini önlemelidir. Aspirinealerjiniz varsa kızılcıkların alınması da kısıtlanmalıdır.

Böbrek taşları: Kızılcık özü önemli ihtiva konsantrasyon oksalat ve kalsiyum. Bu, bazı insanlarda kalsiyum-oksalat taşları ve ürik asit taşları geliştirme şansını artırır. Böbrek taşı olan veya böbrek taşı öyküsü olan insanlar, kızılcık eklerini veya çok miktarda kızılcık suyu tüketmeden önce bir tıp uzmanına danışılmalıdır. Araştırmalar, kızılcık suyunun idrar içindeki oksalat düzeyini% 43’e kadar yükselteceğini gösteren kanıtlar sağladı.

Kızılcık özleri, ürinerin kontinans olarak da bilinen idrara çıkma konusunda komplikasyonlara sahip bazı insanlarda idrarı deodorize etmek için kullanılır. Ekstraktlar üriner kateterlerin tıkanmasını önleyebilir ve membranın mide çevresindeki iyileşme sürecini hızlandırabilir.

İstediğiniz her türden kızılcıkların tadını çıkarın ve bu güçlü küçük meyveden elde edebileceğiniz sağlık yararlarının keyfini çıkarın!

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ