Reklam
Reklam

Kişniş’in 16 Şaşırtıcı Faydası

  • 27 Ocak 2018
  • Kişniş’in 16 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
  • 299 kez görüntülendi.

Kişniş’in 16 Şaşırtıcı Faydası

Kişnişin sağlığa olan faydaları, cilt inflamasyonu, yüksek kolesterol seviyeleri , ishal , ağız ülseri, anemi , hazımsızlık, adet düzensizlikleri, çiçek hastalığı, konjonktivit, cilt bozuklukları ve kan şekeri bozukluklarının tedavisinde kullanımını içerirken aynı zamanda göz bakımında da kullanılmaktadır.

Kişniş Nedir?

Hint Yarımadası’nda dhaniya ve Amerika’da silantro ve Avrupa’nın bazı kesimlerindebilinen Kişniş, dünya çapında bir mutfak çeşnili çeşidi , garnitür veya dekorasyon olarak yaygın olarak kullanılan bir bitkidir . Bilimsel adı Coriandrum sativum L. Yaprakları ve meyveleri , tanınabilir ve keyifli bir aromaya sahip olup genellikle mutfak uygulamaları için çiğ veya kurutulmuş olarak kullanılır.

Kişniş’in Besin Değerleri

Küresel gıda hazırlamada kullanım alanları buzdağının sadece bir ucudur. Pek çok kişinin bilmediği kişniş, yemeklerini yedikten sonra bu garnitürü çöpün içine attığında çoğu insanın özlediği potansiyel sağlık yararları ile doludur. Esans yağlarının on bir bileşeni, altı çeşit asit ( askorbik asit dahil , daha iyi C vitamini olarak bilinir), mineraller ve vitaminler ; bunların her biri faydalı özelliklere sahiptir.

Kişnişlerin Sağlığa Faydaları

Cilt İnflamasyonunu Düşürür

Uçucu yağların 11 bileşeninden biri olan sineol ve linoleik asit, kişnişte bulunur ve antiromati, antiartritik özelliklere sahiptir. Bu iki durumun neden olduğu şişmeyi azaltmaya yardımcı olurlar. Böbrek fonksiyon bozukluğu veya anemi nedeniyle şişme gibi diğer şişme koşulları için, bir miktar etkili olduğu da görülüyor çünkü kişnişteki bazı bileşenler idrara çıkma ve vücuttan aşırı su salınmasına yardımcı oluyor. Indirgeme deri iltihabı rahatsızlık bir azalma ve cildin görünüşünde bir iyileşme yol açar.

Deri Bozukluklarını İyileştirir

Kişniş dezenfektanı, detoksifikasyon, antiseptik, antifungal ve antioksidan özellikleri egzema , kuruluk ve mantar enfeksiyonları gibi deri hastalıklarını temizlemek için idealdir .

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Kişnişte bulunan linoleik asit, oleik asit, palmitik asit, stearik asit ve askorbik asit (vitamin C) gibi asitlerin  kandaki kolestrol düzeylerini azaltmada çok etkili olduğu düşünülmektedir . Ayrıca atardamar ve damarların iç duvarları boyunca kötü LDL kolesterol birikiminin seviyesini düşürmekte ve bu da ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi ciddi kardiyovasküler sorunlara neden olabilmektedir. Daha da önemlisi, bu bitki bir dizi tehlikeli duruma karşı koruyucu bir savunma hattı olarak çalışan sağlıklı HDL kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur.

İshal Tedavisi

Borneol ve linalool gibi kişnişte bulunan uçucu yağ bileşenleri sindirime , karaciğerin düzgün işleyişine ve bağırsakların yapışmasına yardımcı olurken aynı zamanda ishali azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, cineole, borneol, limonene, alfa-pinen ve beta-phellandrene benzeyen bileşenler antibakteriyel etkiye sahip olduğundan, mikrobik ve fungal eylemden kaynaklanan ishalin iyileştirilmesinde de yardımcıdır .

Kişniş,  mide bulantısı, kusma ve mide rahatsızlıklarını önleme aracı olarak gittikçe yaygınlaşıyor. Zengin biyoaktif bileşikler, bu güç dolu bitkide her zaman yeni sağlık faydalarının keşfedilmesi anlamına geliyor.

Bu sağlık yararlarına ek olarak, taze kişniş yaprakları, bağırsaklarınızı büyük bir yemek için hazırlamak için mükemmel mezelerdir.

kisnis

Kan Basıncını Düzenler

Kişniş tüketiminin hipertansif hastaların çoğunda kan basıncını olumlu bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Periferik ve merkezi sinir sisteminde bir nörotransmiter olan kalsiyum iyonlarının ve asetilkolinin etkileşimini arttırır ve kan damarı gerginliğini rahatlatır; böylece kalp krizi ve felçler de dahil olmak üzere birtakım kardiyovasküler rahatsızlıkların şansını azaltabilir.

Ağız Ülseri Tedavisi

Kişnişte uçucu yağların bir bileşeni olan Citronellol mükemmel bir antiseptiktir. Ek olarak, diğer bileşenler ağızda yaralar ve ülserlerin kötüleşmesine neden olan antimikrobiyal ve iyileştirici etkilere sahiptir. Ülserlerin iyileşme sürecini hızlandırmaya ve aynı zamanda kötü koku önlemeye yardımcı olurlar. Ana ürünlerde sıkça kullanılmasa da, kişniş genelde doğal doğal diş macunlarında antiseptik bir bileşen olarak kullanılır. Aslında, diş macunu icadı yapılmadan önce, insanlar ağız kokusunu azaltmak için kişniş tohumlarını çiğnerdi.

Anemi’yi Önler

Anemi rahatsızlığı olan insanlara doğrudan yardımcıdır. Çünkü demir içeriği yüksektir . Kanda düşük demir içeriği nefes darlığı, kalp çarpıntısı, aşırı yorulma ve bilişsel işlevlerde azalmaya neden olabilir. Demir aynı zamanda diğer organ sistemlerinin düzgün bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur, enerji ve gücü arttırır ve kemik sağlığını geliştirir.

Anti-alerjik Özellikler

Birçok çalışma, kişnişi mevsimsel alerjilerin ve saman nezlesinin (rinit) rahatsız edici etkilerini azaltabilecek güçlü anti-histamin özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Onun yağı, bitkiler, böcekler, gıda maddeleri ve diğer maddelerle temastan kaynaklanan alerjik reaksiyonları azaltmak için de kullanılabilir. İçten içe, anafilaksi, kovan bezleri ve boğaz ve bezlerinin tehlikeli şişmesine engel olabilir. Kendinizi alerjik reaksiyonlara karşı korumak hiç kötü bir fikir değildir, özellikle ilk kez sizinle iletişim kurana kadar alerjiniz olabileceğini bilmek zordur.

Salmonella Koruması

Salmonella, dünyada gıda kaynaklı hastalıkların en tehlikeli nedenlerinden biridir, dolayısıyla buna karşı korunmanın doğal bir yolu çok önemlidir. Kişniş ocağı, salmonella esaslı hastalıkların önde gelen tedavisi olarak aslında iki kat daha güçlü bir antibiyotik olan doğal bir bileşik olan olağanüstü derecede dodekenale sahiptir. Normal diyetinize ekleyerek vücudunuzu bu ölümcül bakterilerle ilgili korkunç derecede rahatsızlık verici ve hatta ölümcül hastalıklardan korursun.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Zengin bir kalsiyum kaynağı olan kişniş, kemiklerinin bütünlüğünü korumak isteyen insanlar için çok değerlidir. Kişnişte bulunan kalsiyum ve diğer önemli mineraller, osteoporozun önlenmesinin yanı sıra kemik büyümesinin ve dayanıklılığının ayrılmaz bileşenleri. Diyetinize az miktarda kişniş ilave etmek, kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmasına önümüzdeki yıllarda yardımcı olabilir. Kalsiyum, kişnişin orta yapraklarında özellikle bulunur. Bu nedenle eğer kemik sağlığı odaklıysa bitkinin bu kısmını hedefleyin.

kisnis-nedir

Sindirime Yardımları

Kişniş, uçucu yağların zengin aroması nedeniyle midede enzimlerin ve sindirim sularının doğru bir şekilde salınmasına yardımcı olur; böylece, sindirim ve peristaltik hareketi uyarır. Anoreksinin tedavisinde de yardımcıdır. Kişnişin hoş aromasının yanı sıra minerallerinden elde edilen belirli uyarıcı niteliklere de sahiptir. Araştırmalar, kişniş diyetine düzenli olarak ilave edildiğinde dispepsi (hazımsızlık) azaldığını göstermiştir. Karnın kolonisini yetişkinlerden daha fazla geliştirme şansı olan küçük çocuklar için, az miktarda kişniş diyetlerinde çabucak sorunu çözebilir!

Çiçek Hastalığına Çare

Kişnişin uçucu yağları antimikrobiyal, antioksidan, bulaşıcı önleyici ve detoxifying bileşenleri ve asitler bakımından zengindir. C vitamini ve demirin varlığı bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu özellikler çiçek hastalığını önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur ve ayrıca acıyı azaltabilir. Çiçek hastaları üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilirler. Çiçek hastalığının ortaya çıktığı yerlerde yapılan çalışmalar, büyük miktarlarda C vitamininin çiçek üzerinde belirli bir iyileştirici etkisi olduğunu göstermiştir.

Menstruasyon Bozukluklarını Önler

Salantro doğal bir uyarıcıdır ve endokrin bezlerden uygun sekresyonu düzenler. Bu hormonal etki, bir adet kadının döneminde menstruasyon döngülerini düzenlemeye yardımcı olur ve ilişkili ağrıyı azaltır anlamına gelir.

Göz bakımı

Kişniş, antioksidanlar, vitamin A , vitamin C ve fosfor gibi mineraller ile yüklü olup , hepsi de görme bozukluklarını, maküler dejenerasyonu ve gözlerde stres  ve gerilimi azaltmayı önler. Yapraklarda beta-karoten de var, bu da gözü etkileyen ve yaşlanma hastalarında görme azalmasının etkilerini tersine çevirebilen birtakım hastalıkları engelliyor.

Conjunctivitis’i tedavi eder

Daha önce de tartışıldığı gibi, kişniş çok iyi bir dezenfektandır ve konjonktivit gibi bulaşıcı hastalıklardan gözleri koruyan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kişniş yağı , göz bakım ürünlerinin temel bileşenlerinden biridir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Kişnişin endokrin bezler üzerindeki uyarıcı etkisinden dolayı , insülinin salgılanması pankreasyondan artar, bu da daha sonra kandaki insülin seviyesini arttırır. Bu, şekerin asimilasyonunu ve emilimini ve kandaki şeker seviyesindeki damlaları düzenler. Bu özellik, diyabet ve diğer ilgili koşullardan muzdarip hastalar için, kan şekeri düzeylerinde tehlikeli sivri uçların ve damla şanslarının düşürülmesi ve diğer normal metabolik işlevlerin sağlanması için son derece yararlıdır.

Diğer Faydaları

Silantro, ülserleri, iltihaplanmayı ve spazmları iyileştirmeye yardımcı olur; aynı zamanda bir balgam söktürücü olarak hareket ederek karaciğeri korur. Antikarsiyojenik, antikonvülsan, antihistaminik ve hipnotiktir. Kişniş bir doğal afrodizyak olduğu düşünülmektedir ve geleneksel olarak bir kişinin libido geliştirmek için diğer otlar ile kombinasyon halinde kullanılmıştır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ