Reklam
Reklam

Kırmızı Lahananın Etkileyici Faydaları

  • 25 Ocak 2018
  • Kırmızı Lahananın Etkileyici Faydaları için yorumlar kapalı
  • 211 kez görüntülendi.

 Kırmızı Lahana’nın Etkileyici Faydaları

Kırmızı rengin sağlığa yararlarına lahana da dahil olmuştur. Erken yaşlanma ve önlenmesi kanseri yenmede etkisi, cilt ve gözlerde iyileşme, kilo kaybına çözüm, vücudun detoksifikasyonun önlenmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmek, diyabet geliştirmek, kalp sağlığını, Alzheimer hastalığının başlangıcını ve ülserlerinin tedavisini yavaşlatır. Şifa deposu olan kırmızı Lahanın faydalarını liste halinde sunacağız.

Kırmızı Lahana Nedir?

Kırmızı lahana, birçok nedenden ötürü dünyada çok popüler hale gelen besleyici ve lezzetli bir sebzedir. Vücut için sadece çok iyi değil, aynı zamanda çok çeşitli yemekler için lezzet ve yetenek katıyor diyebiliriz. Mor lahana veya kırmızı kraut olarak da bilinen kırmızı lahana, Brassicaceae ailesinin bir üyesidir ve Kuzey Avrupa, Amerika ve Çin’in her yerinde bulunur. Doğal yerinin kesin gelişiminin ne olduğu açık değildir, ancak geleneksel lahana türlerinin bir atılımıdır.

İlginçtir ki, kırmızı lahana genellikle pH indikatörü olarak kullanılır, çünkü renk, özellikle, içinde bulunduğu maddenin pH dengesine bağlı olarak değişir. Lahana’nın rengi, yetiştiği toprağın pH dengesine bağlı olarak gerçekte dalgalanacaktır! Aynı zamanda, geleneksel lahanadan çok daha iyi tutar; bu, bir kışın sürmesi için tüketilmemesi veya turşusu bırakılmasına gerek yoktur. Çoğunlukla salatada kullanılır, ancak aynı zamanda pişirilebilir ve bazı et yemeklerine yan yemek olarak servis edilebilir. Ayrıca, lahana turşusu olarak kullanılabilir.

Kırmızı Lahananın Beslenme Gerçekleri

Kırmızı lahananın yemekte böylesine popüler sebze olarak eklenmesinin başlıca nedenlerinden biri fitokimyasallar , antioksidanlar, besinler, vitaminler ve minerallerin zenginliğidir . Bu temel bileşenlerden bazıları thiamin içerir riboflavin , folik asit, kalsiyum , manganez , magnezyum , demir ve potasyum gibi C vitamini , A vitamini , E vitamini , K vitamini , diyet lifi, ve B vitaminleri.

Organik bileşikleri listelemek için neredeyse çok fazla, ancak antosiyaninler ve indoller gibi antioksidanları, insan sağlığı için son derece değerlidir.

Kırmızı Lahana’nın Sağlığa Faydaları

Kırmızı lahananın faydaları şunlardır:

Kanseri Önlüyor

Kırmızı lahana’nın en önemli fonksiyonlarından biri de kanseri önlemedeki rolüdür. Yüksek düzeyde kırmızı lahana antioksidan bileşenlerin önleyici bir tedbir olarak son derece önemli kılmaktadır. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünleri olan serbest radikalleri nötralize edebilen maddelerdir. Bu serbest radikaller, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli ciddi hastalıklardan sorumludur. Kırmızı lahana antosiyaninler ve indoller gibi antioksidan bakımından zengindir. Bu fitokimyasallardan bazılarının normalde bu tonda gösterdiği gibi, bu aslında mor rengin bulunduğu yerdir. Zengin boyama, bu sebzelerin genel sağlığınız için ne kadar güçlü olduğunu kanıtlıyor. Kırmızı lahana’daki indoller meme kanserini azaltmakla bağlantılı birçok çalışmada kadınlarda. A vitamini de akciğer kanseri şansını azaltmakla bağlantılıdır .

Kilo Kaybına Yardım Ediyor

Kırmızı lahana kalorisinde çok düşük, ancak diyet lifi açısından zengin ve önemli vitamin ve mineral zenginliğine sahiptir. Temelde, bu size boş kaloriden daha çok yiyecek veya yemek yemenizi cesaretlendirmeden size “dolaşmak için daha fazla” şans verdiği, beslenme gereksinimlerinizi karşılayıp kendinizi tam hissedecek şekilde bıraktığı anlamına gelir . Kilo vermeye, bir diyet rejimini sürdürmeye veya yalnızca kalori alımınızı artırmaya çalışıyorsanız, günlük diyetiniz için büyük bir katkı olabilir .

Yaşlanma önleyici özelliği

Kırmızı lahana, sizi genç tutmak için ideal kılan birkaç yönü vardır. Antioksidanlar sizi kritik hastalık açısından serbest radikallerin etkisinden korumaktan daha fazlasını yapar. Aynı zamanda serbest radikallerin sebep olabileceği yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar. Antioksidanlar, cildi sıkı ve esnek tutarak, sık karşılaşılan kırışıklıkları ve yaşlanma noktalarını azaltır. Ayrıca kırmızı lahana içerisindeki yüksek A vitamini seviyesi, cilt sağlığı, cilt hücrelerinin yeniden büyümesi, güneş hasarına karşı korunma ve cildin esnekliği için çok yararlıdır.

fft99_mf1061624

Göz bakımı

A vitamininin yüksek seviyeleri cildiniz için değil, aynı zamanda gözleriniz için de çok faydalıdır. A vitamini, görme yetilerini korumaya yardımcı olur ve maküler dejenerasyon ve katarakt oluşumunu önler. A vitamini, yaşlandıkça göz sağlığını korumak için çok önemli olan beta-karoten’e dönüştürülebilir .

Ülserlere Muamele Ediyor

Kırmızı lahana, glutamin adı verilen büyük miktarda spesifik bir amino asit içerir. Bu spesifik amino asit gastrointestinal sistemdeki ülserlerle ilişkili iltihabı ve ağrıyı azaltmak için çok önemlidir. Kırmızı lahana suyu özellikle bu durum için en iyi tedavidir ve çok uzun süredir evde ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Arttırıyor

Kırmızı lahana, çok miktarda vitamini barındırır, ancak hiçbiri C vitamini kadar önemli değildir. Askorbik asit önemli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemimizin muazzam bir unsurudur. Bağışıklık sistemi için ilk savunma hattını oluşturan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarır. Ayrıca, C vitamini vücudumuzun ve hücrelerin bağlı ve sağlam olmasını sağlayan kollajen oluşumunda önemlidir.

Alzheimer Hastalığından Korur

Yaşlandıkça sıklıkla grev yapan en trajik hastalıklardan biri Alzheimer hastalığıdır. İnsanlar uzun yıllardır bu hastalık için koruyucu önlemler bulmaya çalışıyor ve neyse ki kırmızı lahana insanların bilişsel aktivitelerini korumada çok güçlü bulundu. Belli türde plakların oluşması aslında bu hastalarda hafızanın ve kognitif kayıpların büyük kısmına neden olur. Kırmızı lahana’daki antosiyaninler, beyninizi bu korkunç hastalığa karşı koruyarak, bu plak oluşumunu azaltmaktadır.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Arttırır

Bazı önemli minerallerin yüksek konsantrasyonları , sağlıklı kemik büyümesi ve gelişimi için en iyi sebzelerden biri haline getirir . Brassicaceae familyasındaki diğer sebzeler gibi, kırmızı lahana da kemik büyümesine ve mineral yoğunluğuna katkıda bulunan kalsiyum, magnezyum, manganez ve diğer önemli mineraller bakımından zengindir ve osteoporoz , artrit ve çeşitli diğer iltihaplanma türlerine karşı korur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Hibotiroidizmden muzdaripseniz bilinen herhangi bir tehlike yoktur, ancak kırmızı lahanadan uzak durmanız önerilir. Ayrıca, hamile anneler için, bebeklerinde sıklıkla kolik gelişir, bu nedenle çoğu doktor hamile kalındığında kırmızı lahana tüketmemelerini önerir. Bunun dışında istediğiniz zaman lahananın tadını çıkarın!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ