Reklam
Reklam

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları

 • 20 Şubat 2016
 • 4.922 kez görüntülendi.

 KETEN TOHUMU FAYDALARI VE ZARARLARI

 

Keten bitkisinin tohumları yaklaşık olarak 50-100 santim uzunluğundadır. Uç kısımları sivridir yaprakları vardır ve mavi renkli çekici çiçeklere sahiptir. Keten tohumu genel olarak Akdeniz iklimini sever. Güneş ışığının en çok olduğu yani yaz mevsimlerinde meyve vermeye başlarlar. Keten tohumları birçok açıdan insan sağlığına faydası vardır. Keten tohumunun içeriğinde birçok mineral ve vitaminler vardır. Keten tohumunun şekli oval, yassı ve serttir.

Keten tohumu tam bir magnezyum deposudur. Keten tohumu diğer besinlerin içinde bulundurduğu omega 3 yağları açısından da çok zengin bir besindir. Vejetaryenseniz ve kilo vermek istiyorsanız keten tohumunu mutlaka tüketmelisiniz. Keten tohumunun faydaları ve zararları nelerdir?

keten tohumu

Kadın hormonlarını keten tohumuyla dengeleriz: Keten tohumu Lignans maddesini bol miktarda içinde barındırır. bu sebepten dolayı doğurganlık artar. Menopozun vücudumuzda  gösterdiği etkiler azalır.En önemli özelliği ise son yılların çağ hastalığı olan meme kanserine karşıda savaşır.

Şeker hastası olduysak keten tohumu: Yeni diyabet hastalığına yakalanmışsak ve ilerlememişse keten tohumunun yararından faydalanabiliriz.

Kolesterolümüzü yükseltmişsek keten tohumuna ihtiyaç vardır:  Keten tohumunun içeriğinde bulunan bol miktardaki Omega 3 ve Omega 6 yağları kolesterol üzerinde olumlu etki yapmaktadır.

 

Kabızlık sorunu ile karşı karşıya kaldıysak: keten tohumu çok iyi bir müshil görevi görür.halk arasında en çok bu görevle anılır.

Kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız keten tohumuna yer verin: Keten tohumu vücudumuzda bulunan zararlı ve gereksiz yağları dışarı atma görevini de üstlenir. Bu sayede istenmeyen kilolara elveda etmiş oluruz.

Bağışıklığınızı da keten tohumuyla güçlendirin: Keten tohumunun bol miktarda içerdiği Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri ve bol miktardaki alfa-linolenik asit, vücut için ve bağışıklık sisteminin yabancı, zararlı maddelerle savaşmasını arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı keten tohumunu tüketmemiz beden sağlığımızı korumamız anlamına gelmektedir.

Kalbimizi de keten tohumuyla koruruz: Keten tohumu yüksek kolesterolden ve kan şekerinden kaynaklanabilecek kalp hastalıklarını da engellemiş olur. Kalp hastalığını koruduğu gibi felç kalma riskimizi de en aza indirir.

Keten tohumu yağının da faydası oldukça fazladır.

 • Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi keten tohumunun yapısında bulunan bol miktarda doymamış yağı, potasyum, çinko ve n-3 yağının bulunmasıdır. Bu yüzden diyetisyenler kilo vermek isteyenler için keten tohumu yağını listenin en başına yazarlar.
 • Keten tohumu yağı birçok kanser çeşidine karşı koruma görevi üstlenir.
 • Keten tohumu yağı cilt rahatsızlıklarına karşı da çok iyi gelen bir tahıl türüdür.
 • Egzama, mantar ve sedef hastalıklarına karşı da çok iyi gelmektedir.
 • Keten tohumu yağı saç bakımı yapmak isteyen bayanların da vazgeçilmez ürünüdür.(Bir kaşık suya keten otu yağı ilave edilip yıkanır ardından durulanır).
 • Keten tohumu yağı prostat, meme ve göğüs kanserlerine yakalanma riskini en aza indirmektedir.
 • Keten tohumu yağı mide ve bağırsaklarda meydana gelen sorunları da çözer.
 • Öksürmeye karşı etkili olduğu gibi balgam söktürücü olduğu söylenir.

keten tohumu zararları

Günlük yaşantımızda keten tohumu yağını bir kaşık tüketmeliyiz. Faydası çok olan keten tohumu adeta bir sihir gibidir. Keten tohumunun zararları konusuna değinirsek:

 • Keten tohumu ve yağı aynı zamanda müshil görevi görmektedir. Bu yüzden aşırı kullanılması ishal sorunlarına sebep olabilir.
 • Aşırı şekilde tüketirsek alerji olma ihtimalimiz yüksek olmaktadır.
 • Keten tohumunun aşırı bir şekilde kullanılması kan pıhtılaşmasına sebep olur.
 • Keten tohumunu hamile bayanlar ve hormon tedavisi alan bayanlar doktor gözetiminde kullanmalıdırlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ