Reklam
Reklam

Kestane Balının Faydaları

 • 06 Kasım 2017
 • Kestane Balının Faydaları için yorumlar kapalı
 • 283 kez görüntülendi.

KESTANE BALININ FAYDALARI

Balın insan vücuduna kattığı pek çok yararı vardır. Çiçek balı en çok bilineni olsa da kestane balının lezzeti ve faydası ise asla küçümsenemez. Arıların kestane çiçekleriyle haziran ayında buluşmasıyla oluşan koyu kıvamlı kestane balı bin bir derde derman oluyor. Koyu kahve renge sahip olan bu balın tadı diğer ballara göre daha keskindir.  Bazı kişilerin tarifine göre daha acı bir tadı olan kestane balının en büyük özelliği mikrop öldürücü olmasıdır.

Kestane Balının Faydaları

 1. Özellikle kış aylarında geçmeyen öksürüklere kestane balının mucizesi sizi şaşırtacaktır. Soğuk algınlığına ve üşütmeye bağlı oluşan öksürüklere kestane balı tavsiye edilir. Kestane balını karabiberle karıştırarak tüketebilirsiniz.
 2. Kestane balı antioksidan özelliğine sahip olduğundan dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Akciğer hastalıklarına karşı kestane balı da önerilenler arasındadır.
 3. Kestane balının faydaları arasında kansere karşı en büyük kalkan görevi görmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak gazına iyi gelerek vücutta oluşan hazımsızlığı giderir.
 4. Kestane balı kabızlık sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin en büyük kurtarıcısıdır. Kestane balı ile kapanan iştahınızı da açabilirsiniz.
 5. Kestane balının idrar kesesi enfeksiyonlarına da iyi geldiği bilinmektedir.
 6. Antioksidan özelliğe sahip olmasından dolayı ağız yaralarına da çok iyi geldiği belirtilmektedir.
 7. Kestane balı bağırsak gazlarına da çok iyi gelmektedir.
 8. Kestane balı sivilcelere de çok iyi gelmektedir. Sivilce sorunu yaşayan kişiler kestane balını yulaf unu ile karıştırarak sivilceli bölgeye sürerek etkisini kısa zamanda görebilirler.

                 Kestane Balını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar;

Kestane balının faydalarından yararlanmak isterken farklı sonuçlarla karşılaşmamak için tüketimi konusunda dikkatli olmalısınız.  Kestane balı tüketilirken ölçülü bir şekilde kullanmaları gerekir. Aşırı tüketimlerden kaçınmak gerekir.  Şeker hastaları, gebelik durumunda diabet rahatsızlığı oluşan anne adayları, polikistik over tanısı olan kişilerin, insülin direnci yaşayan kişilerin kestane balını kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmaları gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ