Reklam
Reklam

Kenevir Tohumunun En İyi 10 Faydası

  • 23 Ocak 2018
  • Kenevir Tohumunun En İyi 10 Faydası için yorumlar kapalı
  • 712 kez görüntülendi.

 

Kenevir Tohumunun En İyi 10 Faydası

Kenevir tohumları, kalp sağlığını iyileştirme, iyi sindirmeyi harekete geçirme, kas kütlesi oluşturma, uykusuzluğa engel olma, anemi tedavisi yapma, kilo vermeye yardımcı olma, metabolik aktiviteyi uyarma, kas oluşturma gibi yetenekleri de dahil olmak üzere, çok az miktarda bulunan ancak değerli bir gıda kaynağıdır. Çeşitli kanserleri önleme, bağışıklık sistemini iyileştirme, menopoz ve menstrüasyon semptomlarını azaltma, cilt ve saç sağlığını iyileştirme, güçlü kemikler oluşturma ve vücudun hormonal seviyelerini dengeleme diğer faydalarıdır. Kenevir tohumunun faydalarını da saymakla bitiremeyiz.

 

Kenevir ve tohumları, geleneksel tıp ve besin takviyesi gibi çeşitli kültürlerle binlerce yıldır kullanılmaktadır, çünkü etkileri çok açık bir şekilde pozitiftir. Modern bilim, kenevirin neden her zaman böyle sağlıklı bir şey gibi durduğunu açıkladı, tam bir protein olan bitki maddesinin tek beslenme kaynaklarından biridir. Bu, vücudun doğal olarak üretemeyeceği 8 ana amino asitin tümünü içerdiği anlamına gelir, ancak çok sayıda iç süreç gerektirir. Bununla birlikte, bu, kenevir tohumlarını, herhangi bir diyet ve yaşam biçimine harika bir katkı yapan birçok özellikten sadece biridir.Kenevir tohumunun faydaları ise oldukça geniştir.

 

Kenevir Tohumu Nedir?

Kenevir ailesindeki çeşitli bitkiler için ortak bir terimdir. Bu yararlı ve çok yönlü bitki elyaf, yağ, balmumu, reçine, kumaş, yakıt ve çok sayıda diğer kullanışlı ürün haline getirilebilir. Bir gıda kaynağı olarak kullanımından endişe duyuyoruz ve bu bölümdeki faydaları geniştir. Kenevir çok esnek bir bitkidir ve çeşitli çevresel koşullarda büyüyebildiği için tüm dünyada yetişir. Bazı ülkeler kenevir ve kenevir bitkilerinin kullanımını veya büyümesini yasaklamışlardır, çünkü bazı insanlar THC olarak bilinen psikotropik bir kimyasal içermektedir ve bazıları rekreasyonel bir ilaç olarak kullanmaktadır. Bu nedenle, bazı ülkeler THC bileşenini içermeyen kenevir / kenevir çeşitleri oluşturdu.

 

Kenevir Tohumu Besin Değerleri

Kenevir tohumu, mevcudiyeti, sürdürülebilirliği, çok yönlülüğü ve sağlık yararları nedeniyle tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunu çok faydalı kılan unsurlar, çoğunlukla kimyasal bileşenleri, besin maddeleri ve minerallerdir. Bunlara yüksek düzeyde çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir ve lif dahildir. Ayrıca, kenevir tohumu, 9 ana amino asidi de içeren 21 amino asit içerir ve bu da komple bir protein haline getirir. Ayrıca, omega-6 nadir bir formu olan GLA (gama linoleik asit) de dahil olmak üzere vücuda çok çeşitli yenilebilir yağlar ve çeşitli esansiyel yağlardan oluşur.

 

 

Kenevir Tohumunun Sağlık Faydaları

Bu tohum, birçok koşulların tedavisinde çok yararlıdır. Bunun nedeni, içinde çeşitli besin maddelerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Yararları aşağıda ayrıntılarıyla inceleyelim:

 

alkolun_uzerine_kenevir_tohumu_yuttu_h75071

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kenevir tohumu, vücudun kolestrol veya yağ asidi dengesini de içeren kalp sağlığı üzerinde geniş bir etkiye sahiptir. Çoğu uzman, omega-3 yağ asidine 3: 1 veya 4: 1 omega-6 yağ asidi denk gelmesini önerir. Kenevir tohumu, dünyanın normal dengesi olan tek bitki maddesinden biridir. Vücuttaki doymuş yağların dengesi vücudun normal çalışması ve ateroskleroz, kalp krizi ve felçler gibi çeşitli durumların önlenmesi için gereklidir. Ayrıca, kenevir tohumu yüksek miktarda fiber içerdiğinden, kalp sağlığı daha da artırılır, çünkü elyaf, kalp rahatsızlıklarına yol açan atardamar duvarlarındaki aşırı kolestrolü sıyırır ve onları boşaltma sistemine götürür ve bunlar işlenebilir ve yok edilebilir.

 

Ayrıca, kenevir tohumu son bir eşsiz özelliğe sahiptir. Gama-linoleik asit, yaygın olarak GLA olarak bilinir, çok az yenilebilir kaynakta bulunabilen nadir bir omega-6 yağ asidi formudur, ancak sağlığınız üzerinde inanılmaz faydalı etkilere sahip olabilir. Bir takım kardiyovasküler koşulların iyileştirilmesine bağlıdır ve yararlı kolesterolün varlığını arttırırken negatif kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Genel olarak, kenevir tohumu kalbinize hasar vermeye karşı güçlü bir silahtır.

 

 

Sindirim Sistemini Düzenler

Kenevir tohumu, çözünmeyen ve çözünen, 4: 1 oranında mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. Çözülemez elyaf, dışkı boşaltılması ve sindirim kanalı üzerinden geçişin kolaylaştırılması için en iyisidir, böylece hem ishal hem de kabızlık belirtileri azaltılır. Çözünür lif, diğer taraftan, glikoz emilimini yavaşlatmak ve bağırsak geçişini daha da kolaylaştıran sindirim ve gastrik suları arttırmaktan sorumludur. Çözünür lif de vücuttaki LDL kolesterol (kötü kolesterol) miktarını azaltan safra suyu uyarır. Genel olarak, bu iki tür lifin vücuda etkisi, kolorektal kanser ve kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere hafif ila ciddi durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Uykusuzluğu Dindirir

Kenevir tohumunun en önemli özelliklerinden biri magnezyum da dahil olmak üzere yüksek mineral içeriğidir, bu da vücuda çok rahatlatıcı  bir his oluşturur. Magnezyum, enzimlerde ve uykuyu uyandıran hormonlarda çeşitli uyarıcı niteliklere sahiptir. Serotonin, magnezyum uygulandığında salınır ve melatonine dönüştürüldüğü beyne gider. Melatonin güçlü bir uyku yardımcısıdır ve uykusuzluk hastaları sıklıkla magnezyum takviyesinin neden olduğunu iddia etmiştir. Tek bir porsiyon kenevir tohumu günlük önerilen magnezyum dozunun yaklaşık % 50’sini içerir.

 

 

Osteoporozu önler

Kenevir tohumu, kemiklerin oluşması ve güçlendirilmesi için gerekli bir element olan kük bir içeriğe sahiptir ve ayrıca hasar görmüş kemik maddesinin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, kenevir tohumu ve yağından elde ettiğiniz kalsiyumun olumlu bir şekilde yükselmesi, osteoporoz gibi gelişen koşulların şansınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Anemi Tedavisi

Kenevir tohumunda bulunabilen diğer minerallerden biri demir, insan vücudundaki kırmızı kan hücresi yapısının ayrılmaz bir parçasıdır. Demir eksikliği anemiye neden olabilir, bu nedenle kenevir tohumu gibi gıdalardan uygun bir miktarda demir alınması, yorgunluk, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü ve geniş bir yelpazedeki diğer semptomlar gibi belirtilerde kendisini gösteren anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

kenevir-suyu-ve-tohumu-376x280

 

Kilo Kaybı

Kenevir tohumu sodyum ve kalorilerde çok düşük olduğu için komple bir proteindir, fazla miktarda kilo alma korkusu olmadan büyük miktarlarda yenilebilir. Komple proteinler vücudu tamamen hissettirir, çünkü gerekli amino asitlerin hepsi gıdanın içine alınır, bu da ghrelin salınmasını engeller ve açlık ağrılarını azaltır. Bu, aşırı yeme ve sonraki kilo verme şansını azaltır. Ayrıca, lif vücudun dolgun hissetmesini sağlar ve bağırsakların iyi sindirimini ve hızlı geçişini teşvik eder; bu da kilo verebilir ve besin maddelerinin verimli emilimini artırabilir.

 

 

Kas Kütlesini Artırır

Kenevir tohumunda insan vücudu tarafından üretilemeyen 8 temel amino asite ait olduğu için komple bir protein olarak bilinir ve bunlar vücuttaki yeni dokuların oluşturulması ve kas kütlesi ve yoğunluğunun güçlendirilmesi için gereklidir. Kenevir tohumu uygun miktarda yemek kas tonu artırmak için iyi bir yoldur.

 

 

Kanseri Önler

Kenevir tohumu ve kenevir tohumu yağı içinde belli miktarda fenolik bileşik var ve serbest radikaller ortadan kaldırarak çeşitli kanser türlerini önleyebilen güçlü antioksidanlar gibi davranmaktadırlar. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın toksik yan ürünlerini oluşturur ve DNA’larını kanserli hücrelere dönüştürerek sağlıklı hücrelere zarar verebilir. Kenevir tohumu gibi besinler tüketerek fenolik içeriğinizi artırarak birçok kanser türünün vücutta oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Pek çok besin, vitamin ve mineral ile fenolik bileşikler, lif ve çeşitli yararlı yağlar bulunduğundan, tüm bağışıklık sisteminiz çeşitli sağlık koşullarına ve hastalıklara karşı vücudunuzu korumaya yarar  sağlayabilir.

 

 

Hormonal Dengesizliği Düzenler

Kenevir tohumunun gama-linoleik asit içeriği, tiroid ve pankreas için bir hormon düzenleyicisi olarak çalışır ve şiddetli menopoz semptomları, ruh halleri, depresyon ve anksiyete gibi hormonal bir dengesizlikten kaynaklanan semptomların çoğunu azaltabilir. Ayrıca, kilo alma ve açlığı etkileyen hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak, hormonlarınızı dengeleyerek vücudunuz optimal, ideal seviyede çalışır.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Kenevir tohumundan sayısız faydalar var, ancak herhangi bir risk var mı? Kenevir tohumu için bilinen alerjik reaksiyonlar yoktur, ancak tohumların THC ile kaplı bitki parçaları ile temas etmesi, tohumlarda THC’nin az kalıntılarına neden olabilir. Bu, muhtemelen “yüksek” olma veya psikotropik kimyasalın etkisi altında olma hissi yaşamanız anlamına geliyor. Kenevir tohumu’nun etkisi oldukça nadirdir ve zararlı değildir, ancak beklenilmezse rahatsız edici bir his olabilir. Kenevir kullanımı birçok ülkede yasaklanmış / sınırlandırılmıştır, bu nedenle kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ