Reklam
Reklam

Karanfilin Faydaları ve Zararları

 • 13 Mart 2017
 • 1.641 kez görüntülendi.

KARANFİLİN FAYDALARI

Karanfil, kendine has kokusu ve aroması ile tercih edilen bir baharat türüdür.  Ağızda oluşan kötü kokuları giderilmesinde, sigara kokusunu bastırmak için tercih edilen karanfil tıp alanında da kullanılmaktadır.

Karanfilin faydaları ise oldukça fazladır.  Kendisi küçük olabilir, ancak insan vücuduna yarattığı olumlu etkiler çok fazladır.  Karanfili doğru ve düzenli kullandığınızda sağlığınızı en güzel hediyeyi de vermiş olacaksınız.

Karanfil, çok eski zamanlardan bugünümüze ulaşmış bir bitkidir. İçerisinde A,K,E ve B6 vitaminleri bulunur.  Ayrıca potasyum, kalsiyum, sodyum, manganez deposudur.  Karanfilin en önemli özelliği ise Omega 3 ve Omega 6 içermesidir. Karanfilin faydaları ise;

karanfil faydaları

 • İlk bilinen özelliği diş ağrılarını giderir. Karanfil diş macunu firmalarının en çok kullandığı doğal bitki grubuna girer. Diş ağrısı çekiyorsanız, bir adet karanfili ağrıyan dişinize koyduğunuzda ağrının hemen kesileceğini göreceksiniz.
 • Karanfil ve karanfil yağı bulantı ve kusmalara karşı oldukça etkilidir. Sabah kalkıp bulantı yaşayan kişiler karanfilin bu etkisinden faydalanabilirler.
 • Sinüzite karşı karanfil birebirdir. Bu konuda bir çok uzman karanfilin sinüzitlere karşı temizleyici görevi üstlendiğini belirtmişlerdir.  Karanfil tozu burundan çekildiğinde sinüsleri rahatlatır.
 • Soğuk algınlığı için karanfil tavsiye edilir. Bir bardak ılık suya karanfil yağı karıştırılır ve bu karışıma tercihen bal da ilave edilebilir. Günde en az iki bardak bu şekilde karanfil tüketildiğinde soğuk algınlığından eser kalmaz.
 • Karanfil yorgunluğu giderir ve aşırı stere ve sıkıntılı hallerinde en güçlü çözümü olarak kullanılır.
 • Özellikle karanfil tozunun deriye pek çok faydası vardır. Ciltte meydana gelen sorunlara karanfil yağı çok iyi gelmektedir.
 • Karanfilin faydaları arasında istenmeyen akneleri gidermek vardır. Karanfil yağının akne tedavisi için kullanıldığında gözle görülür iyileşmeler olmaktadır.  Ancak önemli bir detayı sizlerle hemen paylaşalım. Karanfil yağını seyreltmeden cilde sürülmemesi gerekir. Yoğun kıvamı ve etkisi sebebiyle bazı reaksiyonlar gösterebilir.
 • Karanfilin diğer önemli bir faydası ise yara izlerini ve lekeleri tedavi eder. Yine başrollerde karanfil yağı vardır.
 • Karanfil çok güçlü bir antioksidandır. Çünkü içerisindeki yağlar uçucu özelliğinden dolayı temizleyici özelliği vardır.  Vücudu zararlı mikroplardan temizler.
 • Karanfil saç sağlığı için yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Saç kökünü besler ve saların dökülmesine engel olur.  Karanfil yağı saçların parlak ve güçlü durmasına neden olur.

KARANFİLİN ZARARLARI

Bu kadar faydası olan bir bitkinin zararı olmaz diye asla düşünmeyin.

Özellikle karanfil yağı kullanırken çok dikkat edilmelidir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çok etkili olduğundan doğru kullanılması gerekir. Özellikle çocuklara direk ağız yoluyla karanfil yağı verilmemelidir.

Hamilelerin direk ağız yoluyla karanfil yağı kullanmamaları gerekir.

Karanfil çok kullanıldığında akciğer enfeksiyonuna neden olabilir.

Kanama problemi yaşayan kişilerin karanfil yağı kullanmadan önce mutlaka bir hekime başvurmaları gerekir.

karanfil çayı hazırlanışı

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Karanfilin faydalarını yazımızın başında belirtmiştik. Karanfil çayı hazırlamak için neler yapılmalıdır? Sorusuna kısaca değinelim. Karanfil çayı nasıl hazırlanır? Çok kısa sürede hazırlayacağınız karanfil çayı ile daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.  Karanfilin eşsiz kokusunu içtiğiniz çaya hapsedebilirsiniz.

Karanfil çayı nasıl hazırlanır?

6-8 adet karanfili 2 bardak içme suyunun içine atın. Ortalama olarak 20-25 dakika üstü kapalı bir şekilde kısık ateşte kaynatın. İlk aşamada ilave ettiğiniz su yarıya indiğinde ocaktan alınır.  Yemeklerden önce veya sonra hazırladığınız karanfil çayını tüketebilirsiniz. Mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlıklara çok iyi geldiği söylenen karanfil çayını mutlaka tüketmelisiniz.  Hazırladığınız karanfil çayınıza bal ilave edebilirsiniz. Bu şekilde öksürük ve nefes darlıklarına şifa olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ